Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

Θέλουν δεν θέλουν, με AMD CPU + GPU μέσα στα τόσα εκατομμύρια κονσόλες που θα κυκλοφορήσουν στην αγορά θα υποστηριχτούν τα προϊόντα της AMD περισσότερο.

Η όλη κατάσταση που επικρατεί σήμερα μου θυμίζει εποχές C2D E8600 E8400 και Q9550/ Q9400, όπου όλοι έτρεχαν να αγοράσουν τους E ...........:whistling

Που είναι τώρα όμως ...

Εδώ στο Lab θυμάμαι τους περισσότερους με quad και και όχι με duo....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply
Για τον 6300 τι αποψη εχετε???? μπορει να χειριστει τα παντα χωρις προβληματα???

Το καλύτερο cpu σε απόδοση τιμή στην αγορά μαζί με τον 8320.

Αν δεν έχεις τα φράγκα για 8320 όρμα του. :giveup:

Βάλε μητρική 970 extreme 3 και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα είμαι σε σκέψη για την αγορά ενός από τους παρακάτω συνδυασμούς

AMD FX-6300 - ASRock 990FX Extreme3

AMD FX-8320 - ASRock 970 Extreme3

σαν maximum budget για cpu/motherboard βάζω το ποσο των 250 euro περίπου, υπάρχει κατά την άποψη σας κάποιος άλλος συνδυασμός καλύτερος σε αυτό το budget?

επίσης έχω δει ότι τα παραπάνω cpu στο εξωτερικό υπάρχουν και σε black edition σε αντίθεση με τα ελληνικά e-shop που δεν τους βρήκα , οι be θα μου προσφέρουν κάτι παραπάνω σε ο/c?

Link to comment
Share on other sites

AMD FX-8320 - ASRock 970 Extreme3

?

To εχω δοκιμασει..και ειναι πολυ σταθερο και σε overclock!!!:jump1::jump1::victory: Αρκετα καλη η motherboard που επελεξες :T:

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-FX-Series%20FX-6350.html

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-FX-Series%20FX-6300.html

Oi BE εχουν ξεκλειδοτο πολλαπλασιαστη και κλοκαρουν πιο ευκολα απο οτι ενας ''απλος''. Οι ''απλοι'' cpu non BE συνηθος ειναι 95 watt ενω οι BE ειναι στα 125 watt!!

Link to comment
Share on other sites

Για τον 8320 θα έλεγα την gigabyte 970A ud3 σε overclock μπορεί να τροφοδοτήσει την cpu πολύ καλύτερα απο την asrock, η extreme 3 είναι καλή για cpu μέχρι 6 cores έχει 4+1 phase και είναι λίγα για τα watt που βγαζει ενας oced 8320.

Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα AMD FX-8320 με ASRock 990FX Extreme3

είναι ίδια με την 970 και η διαφορα είναι μονο στο chipset?

διαφορετικες ειναι και ο διαυλος επικοινωνιας στο τσιπακι 990fx ειναι πιο γρηγορος,οποτε καλα εκανες...

Link to comment
Share on other sites

Για o/c δεν πας σε τσιπακι 970 γιατι εχουν λιγοτερες φασεις οι μητρικες που το υποστηριζουν....

Μια χαρά δουλεύουν...δεν έχω δει για την ώρα κάνα πρόβλημα στη συμπεριφορά όσο σε overclock-καθημερινής χρήσης.Μπορεί να κλοκαρουν λιγότερο όταν είναι πάνω σε 970 σε σχέση με 990fx αλλά δουλευουν μια χαρά.:T::victory:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια .. ειμαι νεο μελος στο φορουμ και εχω μερικες αποριες και ελπιζω να με βοη8ησετε..

επισης με συγχωρειτε αν το εβαλα σε λα8ος μερος το 8εμα..

λοιπον θελω να φτιαξω εναν υπολογιστη δηλαδη να τον συν8εσω εγω.. και τον 8ελω για παιχνιδια με πολυ καλα γραφικα

ειναι το εξης..

AMD FX-8350 4.0GHZ 8-CORE BOX

gtx geforce 660ti nvidia 2gb gpu

8gb ram kingstone

2 terabytes skliros

ASUS M5A99X EVO motherboard..

8α η8ελα να μου πειτε αν μπορει να ανταπεξελ8ει η το παρω αδικα..:weep:

επισης αν εχετε αντιρηση σε καποιο hardware να μου πειτε..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :))

φιλε ProHarris, κατ' αρχας, οντως το θεμα το εχεις σε λαθος τμημα. αλλα αυτο μπορουν να το διορθωσουν οι διαχειριστες.

φυσικο ειναι στην ηλικια σου να εχεις πολλες αποριες, οι οποιες ομως δεν μπορουν να λυθουν ολες με 1-2 απαντησεις σε ενα θεμα!!

το πισι το θελεις για παιχνιδια. το μπατζετ μας το ειπες, μεχρι €1000. οθονη εχεις ή θα ειναι και αυτη μεσα στο μπατζετ?

τα παιχνιδια θελουν κυριως μια πολυ καλη καρτα γραφικων, σε συνδυασμο βεβαιως με εναν ικανο επεξεργαστη ωστε να μην την "μπουκωνει". (με το "μπουκωμα" εννοουμε την τροφοδοσια σε δεδομενα.)

προσωπικα, θεωρω οτι οποιοσδηποτε επεξεργαστης απο FX-6300 και πανω, σου κανει για τη χρηση που τον θες.

δεν χρειαζεται να παρεις εναν top class επεξεργαστη για παιχνιδια. αυτο εξαρταται απο ποιες αλλες χρησεις κανεις στο πισι. και δεν εννοω ιντερνετ και Facebook, γιατι αυτα τα κανει και ενα κινητο...!!!

παντως με τον 8350 θα εισαι πιο futureproof.

EDIT, με καθυστερηση βεβαια, αλλα "καλλιο αργα, παρα ποτε..."!!! θα περιμενω εντυπωσεις απο το νεο συστημα..!

Link to comment
Share on other sites

γιατί η MS να μη δίνει τα hotfixes από windows update και να πρέπει να στείλεις mail ;

:TD:

@ μια χαρά ο AMD όχι πώς δεν το περίμενα - το επόμενο σύστημα θα είναι AMD μόνο και μόνο επειδή έχω να αλλάξω πλατφόρμα αρκετά χρόνια και μου έχει λείψει :whistling

Link to comment
Share on other sites

!

Ναι, δεν είναι καθόλου biased. Όλοι οι άλλοι τα παίρνουν

Δες π.χ. στο skyrim

Benchmark Results: The Elder Scrolls V: Skyrim : AMD FX-8350 Review: Does Piledriver Fix Bulldozer's Flaws?

AMD's FX-8350 processor reviewed - The Tech Report - Page 5

AMD FX-8350 - Gaming Performance | bit-tech.net

AMD FX-8350 review: is AMD back? (page 15: 3D gaming: Total War Shogun 2 and Skyrim) - BeHardware

βασικά...παντού...

Το μηχανάκι τους ήταν special....

Α, βέβαια είχαν κάνει overclock...γιατί ο κάθε ένας μας που παίρνει fx μπορεί να τον πάει 5GHz, αλλά τον ivy ας τον αφήσουν στα 4.5....

Αλλά το λένε στην αρχή, δεν είμαστε biased, αλλά δείτε ότι η ιντελ πριν 5 χρόνια που έκανε φουστιά με τα benches, γιατί έχει μεγάλη σχέση με το review...

Μετά, "generally" ο intel έχει higher core perf...τι εννοεί generally...ΠΑΝΤΑ. Αφού είχαν ΛΙΓΟΤΕΡΟ ipc/core από τους phenom, δε θα έχουν από τους ivy....

Τέλος, το ανέκδοτο με τα Watt..Big deal ε...30$/χρόνο σύμφωνα με τα μαθηματικά τους....

75W διαφορά ΜΟΝΟ ο επεξεργαστής σε στοκ/125W σε o/c. Αναφορικά, μιλαμε για 100% πάνω TDP. Άμα ακολουθούσαμε το ίδιο σκεπτικό με όλο το σύστημα, πόσα παραπάνω watt θα πήγαινε...Είναι χαζός ο κόσμος που τα στάζει για να πάρει 80+ psu κτλ προφανώς...

Δεν είμαι biased. Αν μη τι άλλο, είχα AMD 486, 500ρη, 1200ρη, 2000, 3200+, και από intel q6600 και τον ι5. Και προτίμησα να περιμένω μήνες για να βγάλει τον fx, πρίν να κάνω αναβάθμιση (που πήγα στον ι5). Αλλά αυτό το review είναι ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανάκι τους ήταν special....

Α, βέβαια είχαν κάνει overclock...γιατί ο κάθε ένας μας που παίρνει fx μπορεί να τον πάει 5GHz, αλλά τον ivy ας τον αφήσουν στα 4.5....

Αλλά το λένε στην αρχή, δεν είμαστε biased, αλλά δείτε ότι η ιντελ πριν 5 χρόνια που έκανε φουστιά με τα benches, γιατί έχει μεγάλη σχέση με το review...

Μετά, "generally" ο intel έχει higher core perf...τι εννοεί generally...ΠΑΝΤΑ. Αφού είχαν ΛΙΓΟΤΕΡΟ ipc/core από τους phenom, δε θα έχουν από τους ivy....

Τέλος, το ανέκδοτο με τα Watt..Big deal ε...30$/χρόνο σύμφωνα με τα μαθηματικά τους....

75W διαφορά ΜΟΝΟ ο επεξεργαστής σε στοκ/125W σε o/c. Αναφορικά, μιλαμε για 100% πάνω TDP. Άμα ακολουθούσαμε το ίδιο σκεπτικό με όλο το σύστημα, πόσα παραπάνω watt θα πήγαινε...Είναι χαζός ο κόσμος που τα στάζει για να πάρει 80+ psu κτλ προφανώς...

Δεν είμαι biased. Αν μη τι άλλο, είχα AMD 486, 500ρη, 1200ρη, 2000, 3200+, και από intel q6600 και τον ι5. Και προτίμησα να περιμένω μήνες για να βγάλει τον fx, πρίν να κάνω αναβάθμιση (που πήγα στον ι5). Αλλά αυτό το review είναι ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.

Δεν είναι καθόλου όπως τα λες φίλε !!!

30$ τα 3 χρόνια !! 10$ το χρόνο !

1) Το μηχανάκι τους ήταν μια χαρά !!! Τι πρέπει να κάνουν δηλαδή να φωνάξουν την ΔΕΗ να δώσει πιστοποίηση ISO για να το μηχάνημα για να το πιστέψεις ??

Η τιμή της ΚWh στην Ελλάδα είναι 0,062€ πολύ λιγότερα από το κόστος στις HΠΑ!! Μετρημένα σε ένα σύστημα που δουλεύει 24 ώρες την ημέρα 365 ημέρες το χρόνο με 20% full load και 80% IDLE οι διαφορές στην κατανάλωση είναι ελάχιστες !!

Για να φτάσεις να καταναλώσεις την διαφορά τιμής για ίδιας ποιότητας και χαρακτηριστικών πλατφόρμας το κόστος, θες 5+ χρόνια με τα συστήματα να δουλεύουν ΔΙΑΡΚΩΣ σε Full load.... Είναι ξεκάθαρα τα πράγματα εκεί !

2) Όλοι γνωρίζουν πως οι Ivy λόγω υψηλής συμπύκνωσης των transisotrs έχουν πρόβλημα απαγωγής της θερμότητας που παράγουν και πάνω από 4,5-4,6Ghz δύσκολα θα πάνε με κλασικές ψύξεις ! Δεν μπορείς να κρατήσεις τις θερμοκρασίες σταθερές εντός ορίου δηλαδή και να δουλεύεις διαρκώς εκεί ... Για αυτό πολλοί πάνε ακόμα και τώρα σε sandy ... !

Ο 8350 δεν έχει τέτοια θέματα !

Και η ίδια άποψη με αυτή που σου εκφράζω λέγεται και σε άλλο review παρακάτω :

What I didn't note in the opening thread and I'm not sure if anyone thinks it is relevant but the 8350 still has more overclock headroom it is currently maxing at 48 degrees, the 3570k needed to be delidded to get to 4.8ghz previously it's highest was.4.6ghz and would potentially have needed to be backed down a bit because of the heat being generated.

Δηλαδή τις εποχές που η AMD με τους X2 WINSOR και τους PHENOM X4 AGENA δεν τραβούσε μια σε overclock , ενώ από την άλλη οι C2D, C2Q τραβούσαν ψιλά, όταν συνέκριναν κλοκάρισμένα συστήματα τα συνέκριναν στις ίδιες συχνότητες ή στο max που μπορούσαν ?

3) Το IPC με τι το μετράς σαν μέγεθος ? Δώσε μου να καταλάβω λίγο πως γίνεται να είναι σταθερό μέγεθος και να μην εξαρτάται από την εφαρμογή και τον τρόπο που τρέχει αυτή επάνω στον εκάστοτε πυρήνα?

Δηλαδή τι θέλω να πω !

Το ipc πχ. θα το μετρήσεις με Super pi ή με Sytester ?

4) Το CINEBENCH είναι intel friendly το ξέρουν και οι πέτρες !

Αν θες να σου εξηγήσω τον λόγο που παίρνουμε gold τροφοδοτικά αν θες σου τον αναλύω ! Σκέψου μόνο το gold σε τι αναφέρεται , σε σταθερό μέγεθος ή σε ποσοστιαία μονάδα ??

Και να σου πω και κάτι τελευταίο ! Πριν λίγες ημέρες γινόταν μια συζήτηση για το πως μπορεί μια απαρχαιωμένη μηχανή σαν το σημερινό PS και XBOX να τρέχει σημερινούς τίτλους σε αρκετά καλό βαθμό και εμείς να αλλάζουμε τα συστήματα σαν τα πουκάμισα για να μπορέσουμε να τα τρέξουμε !

Η απάντηση ήταν πως το κάθε game φτιάχνεται ειδικά για το συγκεκριμένο hardware ώστε να το εκμεταλλευτεί στο 100% του. Άρα το μεγαλύτερο ποσοστό στις διαφορές ανάμεσα στα pc (επεξεργαστές + κάρτες γραφικών) έρχεται από εκεί .... Σε ποια αρχιτεκτονική και για ποια αρχιτεκτονική επεξεργαστή ή κάρτας έχει στηθεί η εφαρμογή .

Τέλος εγώ δεν θα σου πω πως ο 8350 είναι ο super επεξεργαστής ! Αν ήταν ο super επεξεργαστής θα κόντραρε του I7 39XX και όχι τους I5/I7 1155 socket !

Ομως το θέμα του τι αξίζει για αγορά είναι τελείως διαφορετικό από το τι είναι καλύτερο σε ένα review !

Στην αγορά ενός πράγματος μπαίνει σαν πρώτος παράγοντας η απόδοση/ τιμή !

Για αυτό τον λόγο και το reivew του κυρίου παραπάνω αναλύσει το κόστος της κατανάλωσης κ.λ.π. και αυτό γιατί σκέφτεται σαν αγοραστής !

Link to comment
Share on other sites

1)"To μηχανάκι τους ήταν special" αναφέρομαι στο skyrim bechmark.

Η τιμή της kwh στην πρώτη κλίμακα είναι 0,078, στη δεύτερη 0,095 και στην τρίτη κλίμακα είναι 10,02, τιμές χωρίς ΦΠΑ (σορς). Οπότε όχι, δεν είμαστε "πολύ" ούτε " λίγο" φτηνότεροι. Δεν έχει σημασία όμως, γιατί αναφερόμουν αλλού.

Αναφερόμουν στο γεγονός ότι, άμα διατηρούσαμε το ίδιο σκεπτικό και στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του υπολογιστή (100% πάνω σε όλα τα TDP), θα έκαιγες ΔΙΠΛΑΣΙΟ ακριβώς ρεύμα. Και το πιο σκ@τ@ τροφοδοτικό να συγκρίνεις με το πιο ουάο 99% plus platinum, 75W/125W διαφορά δε θα δείς ΟΥΤΕ στον ύπνο σου.

2)Πες μου τώρα ότι πιστεύεις ο 8350 πάει πιο εύκολα στα 5G από ότι ο ivy στα 4.5. Όσο σκ@τ@ κομμάτι και να σου κάτσει, 4.5G τα έχει ο ivy, τέλος. O fx μπορεί να σου κάτσει 4.6, 4.7, 4.9 και 5 σπάνια.

Ο ivy μπορεί να τερματίζει στους 75, ο fx στους 60. Τι σχέση έχει αυτό; Δες εδώ, πάνω από 57 βαθμούς δε πήγε ο fx, αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να φτάσει τα 7GHz....

3)Τι εννοείς με τι το μετράω; Τρέχεις την Α εφαρμογή, σε ένα πυρήνα, στον fx και μετά στον phenom. Ένα παράδειγμα. Ένας phenom ΙΙ x6 στα 4G πιθανολογώ να είναι πιο γρήγορος από τον fx. Ιδιαίτερα άμα βάζαν τις turboboost ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.