Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

οκ καταλαβα...προσοχη τοιχος!

Πίστεψέ με η άποψή μου θα ήταν εντελώς διαφορετική αν τα προιόντα είχαν διαφορετικές τιμές !

Επίσης μου θυμίζεις κάποιους που την εποχή των C2D/ C2Q έπαιρναν E8400/8600 αντί για Q9400/Q9550.... Εγώ με την λογική μου παίρνω πάντα σύστημα γενικής χρήσης. Τα συστήματά μου δεν είναι μόνο παιχνιδομηχανές.

Ναι τριαντάρισα , και τι να λέει ??? Ακόμα BF3 παίζω και ας είμαι και άχρηστος ...:p:P:P

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply
Πάρε έναν 8350 και έλα να δεις αν είναι κακός ή όχι ... Εκτός και αν για 2-4fps σε ένα game (που τέτοιες διαφορές πλατφόρμας βλέπεις και μεταξύ s2011 και 1155) θες να έχεις 35% κάτω συνολική επεξεργαστική ισχύ συστήματος!

Αδερφέ μας τα χαλάς πολύ όμως τώρα.

Αρχικά λες ότι "Είναι γνωστό και μάλλον λόγω cache πως σε χαμηλές αναλύσεις οι I5 μαζεύουν τα μπόσικα . Όσο ανεβάζεις αναλύσεις και φίλτρα γονατίζουν"

Σου έδειξα ότι αυτό δεν ισχύει.

Μετά λες ότι ο fx πάει άνετα 5G. Ούτε εσύ ο ίδιος δε τα κατάφερες να τον φτάσεις τόσο.

Στη συνέχεια λες ότι ο fx είναι 35% πιο γρήγορος από τον i5. Νταξ...

AnandTech - The Vishera Review: AMD FX-8350, FX-8320, FX-6300 and FX-4300 Tested

Benchmark Results: PCMark 7 : AMD FX-8350 Review: Does Piledriver Fix Bulldozer's Flaws?

AMD FX-8350 - Gaming Performance | bit-tech.net

AMD FX-8350 Vishera 8-Core CPU Review - HotHardware

Review: AMD FX-8350 - CPU - HEXUS.net - Page 8

Και τέλος λες ότι με μία μητρική των 80 κάνεις ότι κάνεις με μία μητρική των ΧΧΧ. Πώς ακριβώς θα φτάσεις τα 5GHz με μία μητρική των 80ε;

Παρεπιπτώντος:

katanalosi-8247.jpg

και ένα τυπικό ποιοτικό τροφοδοτικό

psu-8248.jpg

8350: 190e, i5 3570k 215e.

Άμα βάλεις και το γεγονός ότι θες σοβαρή ψύξη για να πας τον fx ψηλά, πες μου εσύ ότι έρχεται πιο φτηνά....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύ το παιδεύουμε αν βλέπεις εσύ τίποτα τρομερές διαφορές πες το μου !

arma_graf.png

ac3_graf.png

bf3_graf.png

crysis2_graf.png

f1_graf.png

farcry3_graf.png

gta_graf.png

hitman_graf.png

max_graf.png

metro_graf.png

dogs_graf.png

alan_graf.png

Οσο για τα υπόλοιπα ! Σου έδειξα δυο αξιόπιστα τροφοδοτικά, το ένα κατασκευασμένο από CW και το άλλο από SEASONIC , και αν θες και τρίτο δες το LEPA 600watt από θυγατρική της ENERMAX στα 58€, το ENERMAX NAXN 650WATT στα 70€ φυσικά από την ίδια την Enermax !

Και για όσους δεν καταλαβαίνουν τα 45Α στην 12άρα είναι 540watt αποκλειστικά για επεξεργαστή και κάρτα γραφικών.

ACC_5179.jpg

thermaltake-berlin-630w-tn11.jpg

enermax_spec.jpg

http://www.computerbeast.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=80889&category_id=893&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=29

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=27539&cat=17

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=4e254b10-0f61-4c78-b881-035ab4cc7600

http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=108556&category_id=920

Μην μου δίνεις τις υπερκοστολογημένες π@π@ριές του πλαισίου, που πουλάει τα TURBO-X όσο τα seasonic οι άλλοι ....

Εσύ δηλαδή σε ένα σύστημα με I5 3570Κ και μια 7950 τι θα βάλεις? POWERSONIC των 15€ .......?

Από εκεί και πέρα, ναι εγώ με 25 λεπτά μπροστά στο σύστημά μου είδα με την Scythe mugen 2100 (32€ τελευταία τιμή στο PC1) να πιάνω στα 4,75Ghz σταθερά , ΧΩΡΙΣ πάστα στην ψήκτρα (με ότι είχε από προηγούμενη χρήση) ! Για παραπάνω θέλω καλύτερη ψύξη αν και νομίζω πως το έχω παρακάνει λίγο στο ρεύμα !

Η επόμενη προσπάθεια θα είναι με σωστή πάστα και με περισσότερο ψάξιμο στις τάσεις.

Εσύ δηλαδή που θες να κλοκάρεις στα 4,5Ghz τον Ivy ΔΕΝ θα αγοράσεις ψύκτρα ??? :happy: Η μήπως αυτός δεν ζεσταίνεται ?? Για να καταλάβω από που εξανεμίζεται η διαφορά στο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα τελευταία χρόνια πάω σε AMD μόνο για ένα λόγο !

Κάνω συμπίεση με αυτό τον τρόπο του κόστους και βάζω μια μεγαλύτερη κάρτα γραφικών μέσα στο budget που έχω.

Από την κάρτα παίρνω τα περισσότερα FPS στα περισσότερα games.

Τώρα αν δω σε κάποιο game λίγο μπουκάλι ανάλογα τον επεξεργαστή που θα βάλω, τραβάω δυο σκαλιά πάνω τον πολλαπλασιαστή και τέλος ! Δυο smart profiles να έχεις στο AOD και τα τρέχεις όπως θες και με την default ψήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δε με κατάλαβες. Ο fx καίει max 100W παραπάνω από έναν ivy bridge. Οπότε θες 100W παραπάνω τροφοδοτικό. Σου δίνω να καταλάβεις ότι 100W διαφορά σε ένα ποιοτικό (ποιός έκανε link turbo-x...corsair TX έκανα και δεν ανέφερα καν μαγαζί...) είναι κοντά στο 20ρικο.

Μετά λες για την ψύκτρα. Εσύ με μία Scythe mugen 2100 έφτασες τα 4,75G και ξέρεις από oc. Αυτό είναι ένα 17% oc. Ο 3570k με 17% oc πάει 4GHz, που τα καταφέρνει και με την στοκ ψύκτρα. Για ένα Α% οverclock ο fx θέλει καλύτερη ψύκτρα από τον ivy/sb. Κατάλαβες πού το πάω;

Μετά τα benches που δείχνεις δεν είναι benches για επεξεργαστή...γιατί να πάρεις τότε τον 8350 αφού σύμφωνα με τα benches που δείχνεις θα έχεις την ίδια απόδοση με έναν phenom II X2...

Δεν έχω ivy, έναν 2.5k έχω. Και πήρα την D14 παρόλο που τώρα τον τρέχω στα μαμά ρολόγια. Αλλά δε μιλάμε για μένα. Μιλάμε για κάποιον που κοιτάζει να γλιτώσει 25ε από τον επεξεργαστή. Αυτός ΔΕΝ θα βάλει D14, δε θα βάλει κάν την Scythe.

Το ίδιο ισχύει και για το τροφοδοτικό. Άμα πας να πάρεις ένα 750ρι από την αρχή, μεγειά σου με χαρά σου, προφανώς καλύπτει και τα 2 συστήματα. Αυτός όμως που θα θέλει να γλιτώσει τα 25ε θα πάει σε πιο μικρό τροφοδοτικό. Όταν συζητάς για value συστήματα, δεν υποθέτεις ότι ο κόσμος θα πάρει το value cpu, αλλά θα τα στάξει στα άλλα υποσυστήματα, θα κοιτάξει να γλιτώσει και απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σου απέδειξα πως ΔΕΝ στάζει χρήμα πουθενά ο χρήστης ! Ενα σύστημα με 8350 και μια κάρτα γραφικών ΕΩΣ 7870 μπορεί να τρέξει με τροφοδοτικό των 45€ το οποίο είναι και ποιοτικό με 80-85% απόδοσης.

THERMALTAKE HAMBURG 530Watt 80plus = 38A --> 12V = 456watt επώνυμου κατασκευαστή (δεν μιλάω για την thermaltake) αλλά για τον πραγματικό κατασκευαστή του !

Αυτό σου λέω τόση ώρα. Ποιος σου είπε πως θές 750watt τροφοδοτικό για να τρέξεις ένα τέτοιο σύστημα ?

Παραπάνω μου λέτε για το βιντεάκι του aten ra ! Το wattόμετρο για όλο το σύστημα ΔΕΝ ξεπέρασε τα 280watt αν είδα καλά , με την 7950 επάνω...

Τον 8350 τον δουλευα για 1+ εβδομάδα στα 4,4Ghz με την μαμά ψύκτρα ... δεν είχα κάποιο θέμα σε αυτό, μόνο λίγο παραπάνω θόρυβο σε load ! Με μια κίνηση όλο αυτό από το touch bios της giga.

img20130106105513.jpg

Gigabyte+Touch+BIOS.jpg

Εξήγησέ μου εσύ , πόσο ποιο φτηνό τροφοδοτικό θα βάλεις στον intel σε σχέση με έναν AMD όταν δουλεύεις και με τροφοδοτικά των 45€ ?

Μου αναφέρεις ξανά και ξανά για ψύκτες. Αν κλοκάρεις ναι σε όλα τα συστήματα θα βάλεις ψύκτρα !

Και δεν μιλάω για 400-450Mhz επάνω γιατί αυτά τα παίρνεις και με την μαμά.

Το ότι αγοράζει μητρική AM3+ με ψύξη στα κυκλώματα τροφοδοσίας και 140Watt tdp που μπορεί να κλοκάρει, με τα SATA III της και τα E-sata III της στα 58€ το παραβλέπεις ?

050303619.jpg

Εγώ δεν σου λέω πως θα τον πάει στα 5Ghz με αυτή, αλλά ένα κλοκάρισμα στα 4,5-4,6Ghz θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Άντε μια τελευταία προσπάθεια.

Σου απέδειξα πως ΔΕΝ στάζει χρήμα πουθενά ο χρήστης ! Ενα σύστημα με 8350 και μια κάρτα γραφικών ΕΩΣ 7870 μπορεί να τρέξει με τροφοδοτικό των 45€ το οποίο είναι και ποιοτικό με 80-85% απόδοσης.

Αυτό σου λέω τόση ώρα. Ποιος σου είπε πως θές 750watt τροφοδοτικό για να τρέξεις ένα τέτοιο σύστημα ?

Με το ίδιο τροφοδοτικό των 45€, πόσο μπορείς να φορτώσεις ένα fx σύστημα, και πόσο ένα i5. Και τι γίνεται άμα, όπως π.χ. στην περίπτωση μου, έχεις sli. Εμένα θα με κάλυπτε ένα 500ρι τροφοδοτικό άμα είχα fx; Ναι, ίσως, μπορεί, άμα δεν έκανες overclock και ήταν ποιοτικό το psu και τις κάρτες τις είχα για εμφάνιση και τον επεξεργαστή για να βλέπω βιντεάκια στο youtube...

Μου αναφέρεις ξανά και ξανά για ψύκτες. Αν κλοκάρεις ναι σε όλα τα συστήματα θα βάλεις ψύκτρα !

Όχι, δε θα βάλεις. Άμα δε του βγαίνουν κάποιου τα χρήματα, και σκέφτεται να πάει σε fx για να γλιτώσει τα 20ε του i5, δε θα βάλει ψύκτρα.

Το ότι αγοράζει μητρική AM3+ με ψύξη στα κυκλώματα τροφοδοσίας και 140Watt tdp που μπορεί να κλοκάρει, με τα SATA III της και τα E-sata III της στα 58€ και 65€ το παραβλέπεις ?

Και τι έγινε που έχει 140W tdp υποστήριξη η μητρική; Ας ρουφάγανε λιγότερο οι fx...Τι σημαίνει αυτό; Ότι clockαρει καλύτερα; Ναι, άμα θες o/c θα πληρώσεις λίγο παραπάνω για 1155. Με 80€ παίρνεις z68 (νταξ, όχι το νέο z77, αλλά και συ 870 προτείνεις) που έχει και sata3 κ usb3 και κουραφέξαλα.

Ο 8350 δεν είναι vfm. Ο 8320 πες ναι, o 6300 ναι, ο A10 ναι. Το να προτείνεις 8350 σαν gaming value είναι λάθος.

Άμα τον ήθελες για rendering κτλ είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ στην παραπάνω μητρική που σου έδειξα το μόνο που είδες είναι τα 140Watt TDP ?

Πάρε H61 τότε, με δυο σλοτ μνήμης... τι να πω ....

Υπάρχει και 970 μητρική με 65€ = ASRCOK 970 PRO 3 αν σε χαλάει το 870.:coax:

Και να μην βάλεις ψύκτρα κλοκάρεις έως ένα σημείο αν θες.

Από εκεί και πέρα μου αναφέρεσαι στα τροφοδοτικά και με πας στο CROSSFIRE ? Αρα σε ειδική περίπτωση !!!

Να σε πάω και εγώ εκεί ?

ASROCK 870 EXTREME 3 R2 (2X 8 LANES για cross) ! στα 68€ !

MSI 970A-G54 (2X8 LANES για CROSSFIRE) στα 70€ !

MSI 990FXA-GD65 (2x16 lanes για crossfire) στα 77€

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=38101&pcode=SHOW_PROD38101

Σε 1155 socket για να βρεις 2x8 lanes στις 2 pci-e πρέπει να πας πολύ υψηλότερα μιας και οι περισσότερες Z77 στις χαμηλές τιμές δεν το δίνουν. Την δεύτερη την τρέχουν στο X4 απ`όσο θυμάμαι.

Για να βρεις 2x16Lanes πας υπερβολικά ψιλά και ΔΕΝ είναι και Native από το north αλλά μέσω PLX CHIP.

Νομίζω βρίσκεις μητρική με 2X 16 Lanes για crossfire στο AM3+ φτηνότερα από ότι 2x8 στο 1155...

Το τελευταίο θα το κοιτάξω να σου πω ακριβώς μιας και έχω λίγο καιρό να κοιτάξω τιμές... EIDT: Βρίσκεις 990FXA- GD65

Οι διαφορές στην τιμή μεταξύ των μητρικών σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ακόμα μεγαλύτερη από την διαφορά ενός μεγαλύτερου τροφοδοτικού που ίσως χρειαστείς.

Αυτή είναι η πλήρης εικόνα !

Link to comment
Share on other sites

τα οποια lanes (2χ8 η 2χ16) δεν εχουν διαφορα στα games οπως εχει ειπωθεί και σε αλλα threads απο πολλα ατομα που το εχουν ψαξει .

Το X4 όμως έχει !

Επίσης σε πολλές περιπτώσεις όπου θα δίνει 2X8 lanes έχει υποσημείωση από κάτω που λέει πως Αν ενεργοποιηθεί κάποια από τις PCI-E X1 μπλα μπλα μπλα .... η ταχύτητα της δεύτερης πέφτει στο X4 ... Πολλές φορές παίζει και σαν ρύθμιση στο bios.

Οταν ένα chipάκι (northbridge) σου βγάζει 40lanes από μέσα του, μπορείς να δουλέψεις ταυτόχρονα τα πάντα χωρίς κανένα περιορισμό. = 990FX , Χ79

Το μεγαλύτερο τέτοιο πρόβλημα υπήρχε στο 1156 socket όπου αν ενεργοποιούσες κάποιον εξωτερικό ενσωματωμένο controller της μητρικής για SATA III και USB III (nec, marvel κ.λ.π.) τότε η δεύτερη PCI-E X16 έκλεινε εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

...

Με το ίδιο τροφοδοτικό των 45€, πόσο μπορείς να φορτώσεις ένα fx σύστημα, και πόσο ένα i5. Και τι γίνεται άμα, όπως π.χ. στην περίπτωση μου, έχεις sli. Εμένα θα με κάλυπτε ένα 500ρι τροφοδοτικό άμα είχα fx; Ναι, ίσως, μπορεί, άμα δεν έκανες overclock και ήταν ποιοτικό το psu και τις κάρτες τις είχα για εμφάνιση και τον επεξεργαστή για να βλέπω βιντεάκια στο youtube...

...

Εννοείς πως όποιος θέλει να στήσει SLI ψάχνει για 500W τροφοδοτικό;

Πως μπορεί να γίνει SLI σε Intel σύστημα με 500αρι; Με τι κάρτες; GT620, GT630;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πως όποιος θέλει να στήσει SLI ψάχνει για 500W τροφοδοτικό;

Πως μπορεί να γίνει SLI σε Intel σύστημα με 500αρι; Με τι κάρτες; GT620, GT630;

Ανακεφαλαίωση.

FX = 100W max παραπάνω από intel σε full load.

Άμα θες 500W με intel θες 600W psu με amd.

To παλικάρι παραπάνω λέει ότι με 500w (ένα vfm psu) δε κάνει διαφορά είτε intel είτε fx.

Του λέω ότι ναι, αλλά

Και τι γίνεται άμα, όπως π.χ. στην περίπτωση μου, έχεις sli. Εμένα θα με κάλυπτε ένα 500ρι τροφοδοτικό άμα είχα fx;

Έχεις κάποια ερώτηση τώρα;

BTW ναι.

450

460

550

640

650

660

5750

5770

6850

7750

7770

7850

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μειώσεις την λίστα σου.

7850

  • 500W (or greater) power supply with one 75W 6-pin PCI Express power connector recommended
  • 600W power supply (or greater) with two 75W 6-pin PCI Express power connectors recommended for AMD CrossFire™ technology.

7770

500W (or greater) power supply with one 75W 6-pin PCI Express power connector recommended

600W power supply (or greater) with two 75W 6-pin PCI Express power connectors recommended for AMD CrossFire™ technology

6850

500 Watt or greater power supply recommended

(Υποθέτω κάτι παραπάνω από 500Wθα θέλει για Crossfire.)

5770

450 Watt or greater power supply with one 75W 6-pin PCI Express® power connectors recommended (600 Watt and two 6-pin connectors for ATI CrossFireX™ technology in dual mode)

GTX 660

Maximum Graphics Card Power (W) 140W

Minimum System Power Requirement (W)4 450W

GTX 460

Maximum Graphics Card Power (W) 160W

Minimum System Power Requirement (W) 450W

GTS 450

Maximum Graphics Card Power (W) 106W

Minimum System Power Requirement (W) 400W

(Στις nVidia δεν αναφέρει απαίτηση για SLI αλλά μια πρόσθεση μάλλον αρκεί.)

Εκτός εαν θέλεις να δοκιμάσεις τα όρια και την ποιότητα του τροφοδοτικού.

Η πρώτη μου ερώτηση ισχύει.

Εννοείς πως όποιος θέλει να στήσει SLI ψάχνει για 500W τροφοδοτικό;

Έχω την εντύπωση πως δεν ψάχνουμε τροφοδοτικό να φτάνει ίσα-ίσα στις απαιτήσεις του συστήματός μας.

Δεν διαφωνώ πως οι AMD έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά δεν θα πω πως είναι μάπα αν ένα 500αρι δεν σηκώνει 8350 και SLI/Crossfire!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μειώσεις την λίστα σου.

.....

(Στις nVidia δεν αναφέρει απαίτηση για SLI αλλά μια πρόσθεση μάλλον αρκεί.)

Εκτός εαν θέλεις να δοκιμάσεις τα όρια και την ποιότητα του τροφοδοτικού.

Η πρώτη μου ερώτηση ισχύει.

Έχω την εντύπωση πως δεν ψάχνουμε τροφοδοτικό να φτάνει ίσα-ίσα στις απαιτήσεις του συστήματός μας.

Δεν διαφωνώ πως οι AMD έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά δεν θα πω πως είναι μάπα αν ένα 500αρι δεν σηκώνει 8350 και SLI/Crossfire!

Αδερφέ, δες εδώ και εδώ.

Αλλά δε καταλαβαίνω γιατί κόλλησες εκεί. Εγώ έκανα μια ερώτηση

Και τι γίνεται άμα, όπως π.χ. στην περίπτωση μου, έχεις sli. Εμένα θα με κάλυπτε ένα 500ρι τροφοδοτικό άμα είχα fx;

δεν είπα όποιος έχει sli/cf να πάρει 500ρι τροφοδοτικό....είπα ότι σε περίπτωση που είχα fx ΔΕΝ θα με κάλυπτε. Και ναι, το 500ρι τροφοδοτικό με καλύπτε μια χαρά (550ρι είχα για μία περίοδο) με 2x460SLI.

Link to comment
Share on other sites

Καλά σε CF τουλάχιστο δεν έχεις κατανάλωση 2 καρτών αλλά λιγότερη.

Δεν καταναλώνει +100w πραγματικά με amd από οτι έχω δει.

Και τι κάθεστε και συζητάτε για τροφοδοτικά αφού οι ίδιες οι εταιρίες συνιστούν συγκεκριμένα watt βάζοντας όμως τα ενεργειακώς χειρότερα σενάρια συνθέσεων με intel extreme των 130-150TDP,σκληρούς κλπ για να είναι και αυτοί καλυμμένοι και ο χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.