Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

Οι μητρικές που χρησιμοποιούν plx έχουν τουλάχιστον την ίδια, αν όχι καλύτερη απόδοση από την αντίστοιχή που δε χρησιμοποιεί plx αλλά κρατάει το pcie3.0 σε 8x ξερό.

EDIT

Ποιο είναι το λάθος στην απάντηση που έδωσα ?

Είδες σε κανένα συγκριτικό που μιλούσαμε μητρική χωρίς plx ?

Είδες καμιά μητρική που να φοράει ίδιο plx για V2 και V3 ?

Εχεις καμιά μητρική που να κάνει native sli /crossfire με 2X 16 V3.0 για να δεις αν κόβουν τα plx 8747 στο annand ?

Και η EVGA plx φοράει αλλά με διαφορετική διαχείριση και μάλλον την σωστότερη για μονή κάρτα γραφικών.

Αδερφέ, στις προαναφερθέν μητρικές, όλα τα slots περνάνε από (το ίδιο κι'ολας) plx. Εκτός από την περίπτωση της EVGA, που το 1ο pcie έρχεται απευθείας από την CPU.

Καταλαβαίνεις τι γίνεται; Είναι ουσιαστικά ΙΔΙΕΣ, με τη διαφορά ότι το 1 slot ΔΕΝ περνάει από plx στην EVGA. For all intends and purposes, συγκρίνεις pcie bandwidth χωρίς plx της EVGA με PLX "16x" bandwidth των άλλων.

Είδες πουθενα την EVGA να παιρνάει μπροστά; Δε θα έπρεπε - σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, μιας και δεν έχει plx το 1ο slot, να έχει καλύτερη απόδοση η EVGA; Έστω και σε single κάρτες, που δε περνάει ΚΑΘΟΛΟΥ απο plx. ΌΧΙ. Για να μη πω βγαίνει χειρότερη από όλες, θα πώ τουλάχιστον ίδια.

EDIT: Παιρνάει απο plx το μισό όταν είναι μονή κάρτα, έκανα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εδώ που είναι με μια κάρτα και που παίζει X16 όπως όλες έχοντας βγαλμένο από το κύκλωμα το plx που του δίνει τα 8 lanes μέσω διακόπτη όταν πάει σε dual gpu γιατί χάνει ?

Γιατί λογικά αυτό κάνει ! Τρέχει με X16 και όταν βάλεις άλλη κάρτα στην δεύτερη θύρα πχ , σου κόβει 8 lanes και τα ρίχνει στο plx που και αυτό με την σειρά του κάνει διπλασιασμό και δίνει στις λοιπές pci-e.

49385.png

Εκτός και αν θες να μου πεις πως το plx με το latency που προσθέτει δίνει ώθηση σε σχέση με το native.

Κανένα block διάγραμμα δεν έχει η evga να δούμε τι κάνει?

Πάντως plx παίζει και εδώ

0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εδώ που είναι με μια κάρτα και που παίζει X16 όπως όλες έχοντας βγαλμένο από το κύκλωμα το plx που του δίνει τα 8 lanes μέσω διακόπτη όταν πάει σε dual gpu γιατί χάνει ?

Γιατί λογικά αυτό κάνει ! Τρέχει με X16 και όταν βάλεις άλλη κάρτα στην δεύτερη θύρα πχ , σου κόβει 8 lanes και τα ρίχνει στο plx που και αυτό με την σειρά του κάνει διπλασιασμό και δίνει στις λοιπές pci-e.

49385.png

Εκτός και αν θες να μου πεις πως το plx με το latency που προσθέτει δίνει ώθηση σε σχέση με το native.

Κανένα block διάγραμμα δεν έχει η evga να δούμε τι κάνει?

Πάντως plx παίζει και εδώ

0.jpg

Όχι, έκανα λάθος για την μονή κάρτα, 16x πάει με plx, είχα την εντύπωση ότι την βάλαν σε 8x. Αλλά γενικά αυτό που είπα ισχύει. Στις άλλες περιπτώσεις, δεν περνάει από το 1ο slot το plx.

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Παιρνάει απο plx το μισό όταν είναι μονή κάρτα, έκανα λάθος.

Τέτοια πατάτα έχουν κάνει ?

Αυτό και αν είναι πατατιά. Αλλά γιατί το έκαναν έτσι? Για να δόσουν 5 X PCI-E ?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έκανα λάθος για την μονή κάρτα, 16x πάει με plx, είχα την εντύπωση ότι την βάλαν σε 8x. Αλλά γενικά αυτό που είπα ισχύει. Στις άλλες περιπτώσεις, δεν περνάει από το 1ο slot το plx.

Δηλαδή παίζουν native με μονή κάρτα χωρίς plx οι υπόλοιπες? Αυτό είναι πολύ καλό ! Ετσι κι αλλιώς δεν κάνουν και πολλοί cross/sli και θέλουν το native.

Την ίδια και μεγαλύτερη Μ@λαΧια έκανε η ASUS με την SABERTOOTH 990FX GEN 3.0 που έριξε σε plx v3 τα v2 lanes και μετά τα μοίρασε στις pci-e ! Μιλάμε για πατάτα ολικής μόνο και μόνο για να κάνει πωλήσεις.

Δεν ξέρω βέβαια τι plx χρησιμοοποίησε, μπας και παίζει καμιά νέα υλοποίηση με 32lanes v2 στην είσοδο, αλλά δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

To λοιπόν, δες και εδώ.

H G1. Sniper 3 έχει plx, η ud7 έχει nf200, οι άλλες τίποτα.

Σε single κάρτες, φαίνεται η καθυστέρηση από τα switches. Όταν πας σε multi-gpu όμως, αλλάζει το τροπάρι. Bandwidth > switches.

Για να μη φάμε καμιά κάρτα, το σταματάω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπας και υπεκφεύγεις εσύ ?

Ναι υπεκφευγω, φοβαμαι τον μπαμπουλα 8350 με τα 8 κερατα:hehe:

Το γνωστο θεμα του forum Μετρήσεις & Αποτελέσματα Υπερχρονισμών υπαρχει, ξεκινα ποσταρε τα benchaκια να δουμε και τι κανει ο 8350 μιας και δεν εχω δει νουμερα απο τετοιο cpu στο φορουμ και ποσταρω και γω στα αντιστοιχα benches...

Αλλιως δεν εχει νοημα να το συζηταμε, ουτε την κολοκυθια να παιζουμε, ενηλικες ανθρωποι ειμαστε θελω να πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως προσπαθείς να συγκρίνεις τον 8350 που κοστίζει 187.59 € και τον 2600Κ με αξία 282.41 €

1. Μιλάμε για διαφορά χρημάτων 94,82 €

2. Αν μιλάμε για games η διαφορά θα είναι 3 - 4 fps ? (σε συγκεκριμένα κιόλας games) Αξίζει δηλαδή το κάθε παραπάνω fps περίπου 23 €.

3. Σε εφαρμογές Multithread θα κάνω την δουλειά μου ? πόσο πιο γρήγορα θα τελειώσει ο 2600Κ ? Μήπως σε μερικές θα είναι και πιο αργός ?

Προχωράς λοιπόν σε λάθος σύγκριση, αυτός που πρέπει να αναμετρηθεί ο 8350 είναι ο 3570Κ και σε αυτή την περίπτωση και οι δύο είναι εξαιρετικοί cpu σαν επιλογές αλλά η επιλογή AMD υπερτερεί και πάλι διότι το motherboard που θα επιλεχθεί θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για την επόμενη γενιά εν αντιθέσει με τους sandy/ivy που θα βγουν σε απόσυρση οπότε αυτή την στιγμή ο πιο vfm επεξεργαστής είναι αυτός.

παραθέτω και δυο βίντεο όπου αναλύεται και η γελοία δικαιολογία της κατανάλωσης.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4et7kDGSRfc]AMD FX 8350 OC vs i5 3570k OC Using an EVGA GTX 670 - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=eu8Sekdb-IE]AMD FX 8350 vs Intel 3570K vs 3770K vs 3820 - Gaming and XSplit Streaming Benchmarks - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

:OT:Nομιζεις....Οι της amd μπορει να χρηζουν αλλαγης και στους 2 μηνες δεν το γνωριζω...

Τον αλλο μηνα κλεινω ακριβως 2 χρονια με τον ι7-2600Κ μου και ξεκιναω να διανυω τον τριτο χρονο...

Πιστευεις οτι υπαρχει ο παραμικρος λογος να αλλαξω σημερα αυτο το cpu?

Και αν ναι, να παρω τι?

Η χρηση του pc μου ειναι, το gaming, gaming, gaming .:OT:

Μιλούσα στον συγκεκριμένο.Και για περιπτώσεις enthusiast.

Και φυσικά θα κρατήσεις τον 2600 για gaming,gaming, gaming αν σε ικανοποιεί όπως κάποιος άλλος κρατάει έναν amd αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Απλως σε AMD λενε οτι εχεις lag που και που. Χαλια min fps. Starcraft 2 , scyrim , F C 3 κτλ.

Απλως σε AMD μπορεις να κανεις και αλλα πραγματα ταυτοχρονα αν θες.

Nαι το λένε όσοι δεν έχουν προσωπική άποψη απο amd :p και μάλιστα άτομα που ποτέ δεν είχαν πότε και προφάνως δεν θα έχουν. Πάντως το fc3 και το skyrim 1000% δεν λαγκάρουν ούτε έχουν άσχημα min fps. Το σταρκραφτ δεν το έχω δοκιμάσει να έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως προσπαθείς να συγκρίνεις τον 8350 που κοστίζει 187.59  και τον 2600Κ με αξία 282.41 

και η 280 εκανε καποτε 500e αλλα τωρα της ριχνει στα αφτια η 650ti των 150e

τα videakia δεν τα σχολιαζουμε οτι να ναι!! παρακατω θα δουμε σε ποια game υστερει ο 8350 για τα τωρινα ξερουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

και η 280 εκανε καποτε 500e αλλα τωρα της ριχνει στα αφτια η 650ti των 150e

τα videakia δεν τα σχολιαζουμε οτι να ναι!! παρακατω θα δουμε σε ποια game υστερει ο 8350 για τα τωρινα ξερουμε!!!

Δεν έκανε !!! Κάνει = κοστίζει ΣΗΜΕΡΑ !

Ασε εσύ μην τα σχολιάσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως προσπαθείς να συγκρίνεις τον 8350 που κοστίζει 187.59 € και τον 2600Κ με αξία 282.41 €

1. Μιλάμε για διαφορά χρημάτων 94,82 €

2. Αν μιλάμε για games η διαφορά θα είναι 3 - 4 fps ? (σε συγκεκριμένα κιόλας games) Αξίζει δηλαδή το κάθε παραπάνω fps περίπου 23 €.

3. Σε εφαρμογές Multithread θα κάνω την δουλειά μου ? πόσο πιο γρήγορα θα τελειώσει ο 2600Κ ? Μήπως σε μερικές θα είναι και πιο αργός ?

Προχωράς λοιπόν σε λάθος σύγκριση, αυτός που πρέπει να αναμετρηθεί ο 8350 είναι ο 3570Κ και σε αυτή την περίπτωση και οι δύο είναι εξαιρετικοί cpu σαν επιλογές αλλά η επιλογή AMD υπερτερεί και πάλι διότι το motherboard που θα επιλεχθεί θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για την επόμενη γενιά εν αντιθέσει με τους sandy/ivy που θα βγουν σε απόσυρση οπότε αυτή την στιγμή ο πιο vfm επεξεργαστής είναι αυτός.

Άντε πάλι με αυτό το video....Ο τύπος λέει π@π@ριές αδερφέ, περιληπτικά τα παρακάτω (ή τράβα μερικές σελίδες πίσω για πιο αναλυτικά).

Fx στα 5G (ψάξε και δες πόσοι τον έχουν στα 5 και θα καταλαβεις) / i5 στα 4.5 (δίκαιο ε; 4.5 πάει με κλειστά τα μάτια). Bias με χαζομάρες που έκανε η ιντελ πριν χρόνια που δεν έχουν σχέση με το review, skyrim performance που μόνο αυτός το κατάφερε και τέλος η ανάλυση της κατανάλωσης είναι αστεία. Υπάρχει λόγος που προσπαθούν να κατεβάσουν τα tdp οι κατασκευαστές που ο κόσμος αγοράζει 80+ psu κτλ.

Όσο για την αναβαθμισιμότητα και vfm για 2600k και 8350...βαρέθηκα να ακούω τις ίδιες χαζομάρες κάθε μέρα, ας δούμε ένα μικρό παράδειγμα...

1-8260.jpg

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο 8350 δε θα ακολουθήσει το ίδιο δρόμο; Όταν θα πας να αναβαθμίσεις, και δε θα μπορείς να πουλήσεις τον 8350 ούτε για ένα πακέτο ηλιόσπορους, τι θα είναι πιο οικονομικό; Όλοι οι ι5/ι7 έχουν πολύ καλή αξία μεταπώλησης, τον 8150 π.χ. πόσο θα τον έδινες τώρα για να πας στον 8350, 120€; 100€; Όσο έναν ι7 920/950 τριετίας δηλαδή;

Ο 8350 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ VFM.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καρδιά μου πολύ απλά ο 8150 ξεκίνησε με υπερτιμημένη τιμή στο θεό και με πολύ χειρότερες επιδόσεις από την σειρά 8300 ! Πρώτη τιμή θα έπρεπε τότε να έχει κανένα 170€ ... και ούτε ε παραπάνω ....

Ο 8350 όχι ......... ήρθε σε τιμή κομπλεντάν! Άρα δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να έχει τέτοια πτώση τιμής !

Τι συγκρίσεις και αναλύεις ... Δες τι έρχεται και πες μου αν θα πέσει κανενός η τιμή ...

e363b2059673a131da1ab4a9772f81f7.png

intel_haswell_vs_ivybridge_2.png

Και στα 4,8Ghz να τον πας τον 8350 πάλι το ίδιο με τα 5Ghz είναι ! Μην το ψάχνεις. Οι Intelάκιδες από την άλλη πλευρά σε άλλο βίντεο που θέλησαν να βγάλουν τον Ι5 3570 ανώτερο πήγαν και έτρεξαν games και έβγαλαν τον 8350 με + 1FPS σε BF3 από 3770 και στην ίδια συχνότητα....

Στην ουσία πέρα από 1-2 παιχνίδια διαφορές δεν βλέπεις σε 1080p με φίτλρα κ.λ.π. Ρίξτε χρήμα στις κάρτες σας μην ψάχνετε fps στα cpu και στις πλατφόρμες.

Κάτσε να δεις με το που βγουν οι Hass που θα πάει και η τιμή των μτχ 1155 .... μόνο και μόνο γιατί όλα είναι θέμα marketing.

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]

Θες να μου πεις πως κάποιος από τους δυο δεν θα παίξει ? Τρελάθηκα με τις διαφορές.... που δικαιολογούν συν 100+ € ! Με τόσα χρήματα βάζω καλύτερη κάρτα και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

απο το youtube ενημερωνεσε :hehe:

οσο για τους hasweel/ivy τους εκαναν underlock??

Όχι από εμένα τον ίδιο! :beer:

Λες να υπάρχει σοβαρή ενημέρωση πουθενά ?

Δεν ξέρω τι πως που και γιατί έτρεξαν στα 2,8Ghz

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.