Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

Εγώ αδερφέ μαζί σου είμαι, μη τα στάζετε στους επεξεργαστές, αλλά στις gpu. Δε πρότεινα σε κανέναν με 600€ budget για gaming system i7.

Αλλά το θέμα είναι, ο 8350 δεν είναι vfm. Για πιο λόγο να πάρεις τον 8350 και να μη πάρεις τον 8320. Ή πιο φτηνό ακόμα.

Και ο μόνος λόγος που κάθομαι και σας τα πρήζω εδώ είναι γιατί ισχυρίζεστε ότι ο 8350 είναι καλύτερος από τον i5 στο gaming.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

Αλήθεια ανοίξτε ένα θέμα 8350 vs 3570k ποστάρετε 4-5 παιχνίδια σε ίδια ανάλυση με ίδιες gpu και εκεί θα φανεί τι % διαφορά υπάρχει.

Πιστεύω πολλοί θέλουν να δουν μία τέτοια σύγκριση από καθημερινά συστήματα χωρίς τρικς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να ξεκινήσω να σχολιάζω τις κριτικές που μου κάνατε.

kyr

Εσύ αυτή την στιγμή θα έδινες τα 94,82 € για να αγοράσεις τον 2600Κ αφού ξέρεις ότι έχει αμελητέα διαφορά σε καθημερινή χρήση από τον 8350 ? Πες μας που χρησιμοποιείς τον δικό σου επεξεργαστή να μας πείσεις ότι θα έπρεπε οπωσδήποτε να δώσουμε τα παραπάνω χρήματα. Αν έχεις κερδίσει το Τζόκερ και δεν σε ενδιαφέρει το οικονομικό αλλά το να διαφημίζεις ότι έσκασες τόσα χρήματα για cpu οκ το δέχομαι. Δεν δέχομαι όμως τα Benchmarks ως μέτρο σύγκρισης, ο χρήστης που θα αγοράσει τον cpu δεν θα τρέχει κάθε μέρα superPi & Cinebench.

Volrath

Δεν καταλαβαίνεις ότι ναι μεν κατεβαίνει η κατανάλωση όσο πάει διότι είναι η εξέλιξη της τεχνολογίας αυτή αλλά αυτό στο ρεύμα της ΔΕΗ είναι τρίχες, κατσαρές για την ακρίβεια. Εσένα δηλαδή σε ενδιαφέρει στο game που θα παίξεις η μεγαλύτερη κατανάλωση στα 0,002 cent παραπάνω ? Τότε γιατί κάνεις oc τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών αφού ξέρεις ότι αυξάνουν τα watt ? To μόνο που θα μπορούσε να συμφέρει θα ήταν εάν είχες 15 workstations και λειτουργούσαν 24/7 οπότε ναι, θα παραδεχθώ ότι εκεί θα βγαίνει πιο οικονομική η κατανάλωση.

Σε σχέση με την μεταπώληση, θα πουλήσεις τον 8350 σε καλή τιμή διότι όπως προαναφέρθηκε αυτή η αξία που έχει τώρα είναι η σωστή, δεν είναι υπερτιμημένος, οπότε αν βγει η νέα σειρά και θες να αναβαθμίσεις τον πουλάς πχ. σε 1.5 χρόνο 130 € και έχεις χάσει 57 € . Αν έχεις τον 2600Κ που θα είναι 2 γενιές πιο πίσω θα τον πουλήσεις σε 1,5 χρόνο από τώρα στα 170 € μην σου πω και παρακάτω οπότε θα έχεις χάσει 110 € δηλαδή διαφορά και πάλι 53 € εκτός του ότι θα χρειαστεί στην περίπτωση intel να αλλάξεις και το motherboard για το οποίο θα χρειαστεί να δώσεις τουλάχιστον άλλα 40-100 € ανάλογα πόσο θα πουλήσεις το παλιό σου και πόσο θα κοστίζει ένα αξιόλογο νέο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να ξεκινήσω να σχολιάζω τις κριτικές που μου κάνατε.

kyr

Εσύ αυτή την στιγμή θα έδινες τα 94,82  για να αγοράσεις τον 2600Κ αφού ξέρεις ότι έχει αμελητέα διαφορά σε καθημερινή χρήση από τον 8350 ? Πες μας που χρησιμοποιείς τον δικό σου επεξεργαστή να μας πείσεις ότι θα έπρεπε οπωσδήποτε να δώσουμε τα παραπάνω χρήματα. Αν έχεις κερδίσει το Τζόκερ και δεν σε ενδιαφέρει το οικονομικό αλλά το να διαφημίζεις ότι έσκασες τόσα χρήματα για cpu οκ το δέχομαι. Δεν δέχομαι όμως τα Benchmarks ως μέτρο σύγκρισης, ο χρήστης που θα αγοράσει τον cpu δεν θα τρέχει κάθε μέρα superPi & Cinebench.

QUOTE]

εννοειτε οτι προτιμω τον 2600κ απο τον 8350 αλλα θα επερνα τον 3770κ η 3570κ

δεν βρισκω κανενα λογο ενας gamer να παρει την μπουρουχα για 20e

τα προιοντα της amd χανουν πολυ ευκοκλα την αξια τους μην ξαφνιαστεις αν μετα την ελευση των hasweel(και οχι μονο) δεις 8350/8320 στα 140e/120e

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να ξεκινήσω να σχολιάζω τις κριτικές που μου κάνατε.

kyr

Εσύ αυτή την στιγμή θα έδινες τα 94,82 € για να αγοράσεις τον 2600Κ αφού ξέρεις ότι έχει αμελητέα διαφορά σε καθημερινή χρήση από τον 8350 ?

Aν ολα πανε καλα, πιθανον θα υπαρχει στα χερια μου συστημα με 8350 απο εβδομαδα...

Το gpu setup θα ειναι 680sli, θα τρεξουμε καμποσα παιχνιδια με τις 680 και πανω στον 2600κ και στον 8350 και θα δουμε ποσο μεγαλες η μικρες διαφορες θα υπαρξουν...

Οσο για το σχολιο σου για τα benches απλα ατοπο...

Οπως το βαρος το μετραμε με κιλα, την ταχυτητα σε km/h ετσι και τα benches ειναι ουσιαστικα ενας τροπος να μετρησουμε την ταχυτητα/επιδοσεις ενος cpu..

Ακυρα δεν ειναι τα bench, ακυρο ειναι να τα εξισωνουμε ολα αυθαιρετα, χωρις να ποσταρουμε νουμερα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι ο 8320 είναι ακόμα περισσότερο vfm.

9000+rpm

Πρέπει να καταλάβεις ότι ο cpu σου είναι άλλη κατηγορία, δεν έχει καμία σχέση με τον 8350.

Πως θα κρίνω έναν cpu όπου 2-3 από τα πιο δημοφιλή benchs ευνοούν την μία από τις 2 εταιρίες ?

Τρέξε και εσύ το Bench που σου πρότειναν πριν να δούμε πόση διαφορά θα έχεις ? Αυτό θεωρούμε αντικειμενικό και το έχουμε ως κριτήριο ?

Ή 1-2 games που θα έχει διαφορά ο δικός σου 10 fps αλλά και ο άλλος σε άλλα 1-2 πάλι την ίδια ?

Link to comment
Share on other sites

Ακυρα δεν ειναι τα bench, ακυρο ειναι να τα εξισωνουμε ολα αυθαιρετα, χωρις να ποσταρουμε νουμερα...

Ακυρο φίλε μου είναι να αγοράζεις 8-πύρηνο και 4-πύρηνο με HT και να τρέχεις super pi για να βγάλεις συμπέρασμα για το 1/8 των δυνατοτήτων του επεξεργαστή σου. Σε αυτό θα στηρικτώ για το προϊόν που αγοράζω?

Πήγαινε στην κατηγορία που με έστειλες εχτές και πες μου πόσα benchάκια εκμεταλλεύονται πλήρως την cpu σου και το κάτι παραπάνω που πλήρωσες σε σχέση με έναν I3... ή το κάτι παραπάνω που έδωσα εγώ σε σχέση με έναν FX 4100 ..

Τρέξε ένα pov ray, handbrake, true crypt ,MainConcept, 3dsmax, blender, solidworks, 7-zip, win zip κ.λ.π. να δικαιολογηθούν και τα χρήματα που έδωσες... και να δείξουν και την δύναμη των cpus.

Γιατί διαφορετικά βγάζεις το συμπέρασμα πως ένα F16 είναι ποιο αργό από ένα Honda Innova (αλλά στην ξηρά = δρόμο...)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή μιλάμε για vfm μία 680gtx θα ήταν ότι πρέπει για τα αποτελέσματα και γιατί όχι και με 2 ώστε να φανούν οι διαφορές σε sli/cf.

Υπάρχει review από χρήστες με κλοκαρισμένα τα cpu 3570k και 8350 σε gaming με 7970 single και crossfire.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο φίλε μου είναι να αγοράζεις 8-πύρηνο και 4-πύρηνο με HT και να τρέχεις super pi για να βγάλεις συμπέρασμα για το 1/8 των δυνατοτήτων του επεξεργαστή σου. Σε αυτό θα στηρικτώ για το προϊόν που αγοράζω?

Μωρε τι μας λες?

Απο το λινκ που σου εδωσα μονο το super pi ειδες εσυ?(και φυσικα με το σουπερ pi μια χαρα συμπερασμα βγαζεις για το ποσο γρηγοροι ειναι οι πυρηνες ενος επεξεργαστη).

Εκει μεσα εχει για παραδειγμα cinebench, 3dmark11, 3dmark vantage κτλ.κτλ...Σε ολα αυτα τα τεστ ενας πυρηνας τρεχει?

Οπως λενε και στο χωριο μου,"οποιος δεν θελει να ζυμωσει, 10 μηνες κοσκινιζει"...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τρέχουν όλοι και οι διαφορές με τους υπόλοιπους είναι μεγάλες.

Τρέξε ένα pov ray, handbrake, true crypt ,MainConcept, 3dsmax, blender, solidworks, 7-zip, win zip κ.λ.π. να δικαιολογηθούν και τα χρήματα που έδωσες... και να δείξουν και την δύναμη των cpus.

Και αφού το super pi δείχνει διαφορά πυρήνων , τρέξε μου το χθεσινό benchάκι που σου ζήτησα που είναι το ίδιο πράγμα ανοικτού κώδικα και κάνει και παραλληλισμό των νημάτων άρα εκμετάλευση όλων των πυρήνων. ! Τι φοβάσαι ? Μπροστά θα είσαι όπως είσαι και στο super pi ! Ίδιους αλγορίθμους τρέχει ...

Ναι να τρέξω 3dmark 06 σε επεξεργαστή του 2012... καλά...

Link to comment
Share on other sites

To super pi έχει κώδικα 3 δεκαετιών σχεδόν...

Πάτε να συγκρίνετε επεξεργαστή των 188 ευρω με έναν των 285.Μάλιστα ο δεύτερος χάνει σε πολλές βαριές εφαρμογές από τον πρώτο,σε εφαρμογές που έχουν και νόημα βασικά τέτοιου είδους επεξεργαστές.

Αλλά το θέμα είναι, ο 8350 δεν είναι vfm. Για πιο λόγο να πάρεις τον 8350 και να μη πάρεις τον 8320. Ή πιο φτηνό ακόμα.

Έχεις δίκιο.Ο 8320 είναι πιο πολύ.Αλλά οι 8320-8350 μπαίνουν μέχρι και σε τέτοια μητρική http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522927 με τα καλά της και τα κακά της.Aυτό ναι είναι vfm.

Link to comment
Share on other sites

capturesjz.png

capture2ze.png

capture3qr.png

Στην περίπτωσή μου όπως βλέπεις οτιδήποτε τρέξω σε σχέση με έναν I7 σε ένα πυρήνα ή σε λίγους πυρήνες θα έχω από 10-30% χαμηλότερη απόδοση χωρίς να φταίει ο επεξεργαστής μου αλλά ο τρόπος που είναι χτισμένο το εκάστοτε πρόγραμμα !

Η συνολική επεξεργαστική ισχύς μου είναι η παραπάνω σε σχέση με έναν I7 3770 ! Δεν βλέπω και τεράστιες διαφορές πέρα από τα SSE και το single core performance ενώ βλέπω πως του παίρνω το κεφάλι σε ότι αφορά πράξεις ακεραίων IEU ενώ δεν στερούμαι σε FPU αν και είναι σπαστή ! Η μνήμη στο σύστημα μετρήσεων του 3770 είναι η διπλάσια από την δική μου .

Από εκεί και πέρα ναι τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο τρόπος που έχει στηθεί = χτιστεί το πρόγραμμα = bench κ.λ.π.

capturepdh.png

Θες να σου πω και που πάσχει ο επεξεργαστής μου σε σχέση με έναν I7 και δεν περνάει σε βαριές εφαρμογές καθαρά ?

capturengz.png

Στην ******* που έχει κάνει η AMD με το decode και αφήνει ατάιστους τους πυρήνες από δεδομένα ανά κύκλο ρολογιού όπως βλέπεις παραπάνω.

Θα το διορθώσει με τους steamroller.

Screen%20Shot%202012-08-28%20at%204.38.09%20PM_575px.png

Link to comment
Share on other sites

DEFAULT όπως δείχνεις το CPU-Z και με τις μνήμες εκεί που βλέπεις !

EDIT !! Έχω απενεργοποιήσει το turbo για να μην ανεβάζει την τάση στο θεό και έχω ανεβάσει τον πολλαπλασιαστή να τρέχει στα 4.2Ghz όσο το turbo δηλαδή! Υπολόγισε 200Mhz κλόκι αν θες !!! Και για να μην αδικώ με τις μετρήσεις βγάλε και ένα 5% από κάθε benchάκι από τα παραπάνω !

Αυτό το είχα ξεχάσει sorry !

Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα Ghz είναι ο 8350 στις παραπάνω μετρήσεις;

Οι μετρήσεις του 3770 ήταν αποθηκευμένες στο πρόγραμμα, δεν έχω 3770.

capturekcy.png

capture2qip.png

Εδώ φαίνεται η υστέρηση των πυρήνων σε σχέση με το να ήταν καθαροί ξεχωριστοί πυρήνες ! Στους phenoms ο χρόνος είναι απειροελάχιστα μεγαλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Professional Applications : CPU Charts 2012: 86 Processors From AMD And Intel, Tested

απο τα λιγα καλα για FX.

Σε κεινα τα βιντεο με το μουσα ειχε βαλει και xsplit ταυτοχρονα για streaming ελεγε οτι ηθελε ρεαλιστικες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

ρε παλικάρια ο ενας σας βρομάει ο αλλος σας ξινίζει . καθίστε και καντε μονοι σας δοκιμές να σας λυθούν ολες οι απορίες .

ολοι τα παίρνουν κάτω απο το τραπεζι

ολοι φτιάχνουν benchmarks για την intel

εχουν γινει τοσα threads και εχουν αναλυθεί τοσες πολλες λεπτομέρειες και μερικοί εδω μεσα ουτε να δουλεύατε για την AMD η την INTEL .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.