Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

Εχεις δικιο Αντονη86!!! Εγω παντος ειμαι υπερευχαριστημεμος με την αμδ! 6-7 χρονων συστημα μου και το bf3 το παιζω στο ultra!!!! Σε φιλους αμδ εχω δωσει και ολα μια χαρα....τα παιχνιδια τους....στο γραφιο τους....τις ταινιες τους!!!! Το να δωσω 100-300 ευρο παραπανω για να παρω 4-5 φπς πανω...οχι δεν το κανω!! Καλητερα να παω να τα φαω καπου αλλου μα και με την αμδ κανω πολυ καλα την δουλεια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

παιδια λιγο ασχετο.. μηπως ξερετε live wallpaper δηλαδη στο background να εχει γη που να γυριζει ..να λεει την ωρα κ την ημερομηνια και να αλλαξει τελιως το μενου εναρξη και οι φακελοι.

ειχα βρει κατι σαιτ αλλα δεν ηξερα πως να τα εγκαταστησω.. δεν ηταν ενα setup κατι αλλα ηταν και οι οδηγιες ηταν στα ρωσσικα και δν καταλαβαινα τπτ στο γοογλ..

κατι σαν αυτα εδω [ame=http://www.youtube.com/watch?v=pW-ohF9tRI8]Starship Windows 7 3D - YouTube[/ame] η [ame=http://www.youtube.com/watch?v=Z425HRwrTGc]Iron Man Rainmeter Theme - YouTube[/ame] :worship:

Link to comment
Share on other sites

ρε παλικάρια ο ενας σας βρομάει ο αλλος σας ξινίζει . καθίστε και καντε μονοι σας δοκιμές να σας λυθούν ολες οι απορίες .

ολοι τα παίρνουν κάτω απο το τραπεζι

ολοι φτιάχνουν benchmarks για την intel

εχουν γινει τοσα threads και εχουν αναλυθεί τοσες πολλες λεπτομέρειες και μερικοί εδω μεσα ουτε να δουλεύατε για την AMD η την INTEL .

Ic++ compiler σε SiSoftware Sandra sysmark , 3dmark, cinebench κτλ

SiSoftware Zone

To CINEBENCH από την στιγμή που ήρθαν οι πολυπύρηνοι έχει γίνει της μόδας για την μέτρησή τους , όπως το superpi ήταν κάποτε για τα μονοπύρηνα.

Σε cinebench ο 2600Κ στα 4,5Ghz βγάζει σκορ 8,85 !

Σε cinebench o 8120 στα 4,5Ghz βγάζει σκόρ 7,4 ! Δηλαδή πολύ χαμηλότερο από τον I7 ....

Σε cinebench ο 8350 στα 4,5Ghz βγάζει σκορ γύρω το 8 !! Και αυτός ποιο κάτω !

Πάμε τώρα σε πραγματική σύγκριση !

Σε V-Ray χρόνος για Rendering :

Με τον 8120 @4,5 θες 680sec !

Με τον 2600Κ @4,5 θες 620sec !

Με τον 8350 @4,5 θες 580sec !

attachment.php?attachmentid=130201&d=1348293838

attachment.php?attachmentid=130191&d=1348283047

attachment.php?attachmentid=130192&d=1348283055

Windows 7 Ultimate x64 / Vray 2.30.01 / 3ds Max 2013 64bit / AMD FX 8350 8x 4.5GHz /16GB RAM / Rendertime : 4 minutes 42 seconds

Windows 7 Ultimate x64 / Vray 2.30.01 / 3Ds Max 2013 64bit / i7 3770k @ 4.4GHz OC / 16GB Ram / Render time : 5m 19.6s

Windows 7 Ultimate x64 / vray 2.30.01 / 3ds max 2013 64bit / i5 3570k @ 4,6Ghz OC / 16 GB RAM / Render time: 6m 58s

Link to comment
Share on other sites

Να ο λογος που θελω να παω σε 8320!!!!!! Πριν καιρο εβαλα εναν ι7 970 να κανει ρενδερ μια τουρμπινα αεροσκαφους και ειπα οτι σπασει το cpu...και σε 8320 ηταν σχετικα οκ!!! :zzz::zzz: λοιπον τωρα ποιος ειναι ποιο καλος στα game μου περνα εντελως αδιαφορο....4-5 φπς κατω θα ειμαι....οι πυρινες ''κοιμουντε'' για να ειναι ξεκουραστει στα ρεντερ :worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

Μολις εφτασε παιδιααα!! 8α παω να το παρω σε λιγο απο eshop point και αυριο που 8α εχω χρονο 8a περασω windows 7 64bit και drivers! :)

Μην ξεχάσεις !!

1) Πριν την εγκατάσταση να γυρίσεις τον SATA CONTROLLER σε AHCI MODE !!!

2) Μετά την εγκατάσταση να εγκαταστήσεις από το cd της μητρικής ΜΟΝΟ την κάρτα δικτύου και να μπεις στο νετ και να κατεβάσεις :

a) DRIVERS για την μητρική SATA CONTROLLER, SOUTHBRIDGE κ.λ.π. τους τελευταίους από παρακάτω :

AMD Chipset Drivers

AMD Chipset Drivers

B) Drivers για την κάρτα γραφικών ! από εδώ:

Catalyst Software Suite + cap + HydraVision Package

AMD Catalyst

Αν θες βάλε και AMD MEDIA CODECS

http://www.amdsurveys.com/se.ashx?s=5A1E27D23FD98DA7

3) Αφού περάσεις το SP1 των WIN 7 τότε θα κάνεις εγκατάσταση τα patchάκια της MS για τους FX ! Θα σε βοηθήσουν ειδικά σε gaming ! Τα κατεβάζεις από εδώ :

Download Windows Scheduler Update for AMD FX Bulldozer (KB2645594) x86/x64 | techPowerUp

Download Windows Core Parking Scheduler Update for AMD FX Bulldozer (KB2646060) x86/x64 | techPowerUp

4) Μετά κάνεις εγκατάσταση του AOD και AMD SYSTEM MONITOR αν θες για έλεγχο και ρυθμίσεις του συστήματός σου !

AMD System Monitor

AMD OverDrive

Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι οι 8320 και 8350 είναι ίδιο chipακι και η μονη διαφορα τους είναι στο default clock speed?

αν υποθέσουμε πως σε ένα σύστημα που έχουμε τον 8350 το αλλάξουμε με τον 8320 και τον κλοκαρουμε στους χρονισμους του 8350 θα αποδοσει σαν τον 8350 και θα θερμαίνεται το ίδιο? (ίδιο hardware και ψυξή και στα 2 chip)

εννοείτε ότι μικροδιφορες πάντα από chip σε chip ακόμη και αν είναι εντελώς ίδια υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίδιο είναι ! Ίσως να έχει γίνε μια ψιλοδιαλογή των καλύτερων κομματιών για να γίνουν 8350 αλλά δεν είναι σίγουρο.

έχω την ίδια υποψία περί διαλογής από την στιγμή που τα τσιπάκια είναι ίδια

Link to comment
Share on other sites

AMDs FX-8350 im Test: Vishera f

Έμπιστο σάιτ γιατί έχει περιορισμένο κοινό(γερμανικό γαρ) και δεν προσφέρεται για δωροδοκία. Κάτω μέρος:

1. Anno 2070 μιν/μαξ φρειμς

3770Κ 42/48,5

8350 21/27.8

Μόλις 100% διαφορά στα minimum frames. 5-6 καρεδάκια διαφορά.

2. Starcraft 2

3770K 31/45,7

8350 20/30,8

3. Skyrim 1.4

3770K 79/93,1

8350 49/58,4

Ακλόνητο 60άρι με τους 8350. Αν δεν το πιάσεις φταίει η κάρτα.

Far Cry 3 im Test: Grafikkarten- und CPU-Benchmarks [Artikel des Monats November 2012]

Far Cry 3:

3770K 63/75.7

8350 41/52.4

i7 920@2,8Ghz turbo 37/47.3

Τελικό Συμπέρασμα: Για εφαρμογές θεωρίας υπερχορδών και συμπαντικής διαστολής(big bang), στοχαστικές ανελίξεις, προσομοιώσεις καταπόνησης γεφυρών, βιοκλιματικά προβλήματα, θεωρία παιγνίων, εξελικτικούς αλγόριθμους και φυσικά V-ray(πιο πάνω) δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο από έναν 8350 αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Έμπιστο σάιτ γιατί έχει περιορισμένο κοινό(γερμανικό γαρ) και δεν προσφέρεται για δωροδοκία. Κάτω μέρος:

Σαν την Siemens ένα πράγμα !:p

Ενα ακόμα review που είναι αντίθετο από ένα άλλο ....είναι !

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω 920 σε πληροφορώ ότι έχει τα πλέον αξιόπιστα benchmark απ'όσα σάιτ έχω δει. Αλλού πετάνε νούμερα στην τύχη. Τουλάχιστον για τα παλιότερα μοντέλα.

Η Siemens λάδωνε δεν λαδωνόταν. :p

Link to comment
Share on other sites

captureegh.png

:nada::nada::nada::nada::nada: ???????????????

REVIEW INTELάκιδων στο youtube.com σε ότι αφορά το bf3 στο οποίο το review που έδωσες τον βγάζει πίσω κατά 10fps ? με χειρότερη κάρτα από αυτή του test τους !

Στην ουσία προσπαθούν να δείξουν πως ο μουσάτος έχει κάνει λάθος και πως ο Ι5 είναι μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Το aa γονατίζει τα medium end pc. Κάποιος που έχει κάρτα τρέχουσας αξίας περίπου 200€ συνήθως βάζει FXAA με γραφικά μαξ.

Άλλωστε, σκοπός είναι να δεις τις επιδόσεις της cpu όπως σου είπαν και άλλοι πιο πάνω. Ακόμα και η χρήση 1920 κολακεύει τους AMD. Ο σωστότερος τρόπος είναι να μαξάρεις τα γραφικά και να ρίξεις την ανάλυση στο τελευταίο σκαλί.

Το bench του βίντεο που ποστάρεις είναι άσκοπο. Δεν υπήρχε συγκρισιμότητα. Είδες πάντως ότι και στο γερμανικό βγάζει μικρή διαφορά στο συγκεκριμένο game.

Θα δεις σίγουρα games όπου οι αμδ υπολείπονται σημαντικά σε σχέση με τους ίντελ. Το αντίστροφο όμως δεν συμβαίνει. Διαφορετικά θα είχαμε μια ντεμί κατάσταση όπως με τις κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Καιρό τώρα σας διαβάζω και πραγματικά είναι στιγμές που αναρωτιέμαι για

πιο λόγο τόσο αντιπαράθεση......

Πριν ενα μήνα έκανα αναβαθμηση καί ήμουν ανάμεσα σε πλατφόρμα με

τον 8350 η 3570κ και τελικά πήρα το 2ο.....

Θετικά και αρνητικά έχουν και οι 2 αλλού ο ένας είναι λίγο πανω αλλου λίγο

κάτω και οι 2 όμως επιλογές είναι εξίσου καλές.

Δεν κρύβω οτι δυσκολευτικα να αποφασησω αλλά όπως και να έχει

είμαι μια χαρά με την επιλογή μου:-)

οσο για τα διάφορα benchmarks που ανεβαζετε υπαρχουν και Ελληνικές

σελίδες που κανουν εξίσου καλη δουλειά σε αυτό το θέμα,

οποτε προτείνω να δείτε το παρακάτω συγκριτικό εκτός....

Review: AMD FX-8350 - Σελίδα 7 | GHz.gr

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.