Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

Το pc κάνει κάποιο ήχο ??

Ξαναδές την τροφοδοσία της κάρτας και να είναι κουμπωμένη στην πρώτη pci-e x16 !

Αν δεν εκκινεί έχεις πέσει σε DOA ! και την πάς πίσω να σου δώσουν άλλη !

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πας για αλλαγή κάρτας εκτός και αν είναι σκοτωμένη η μητρική και δεν δίνει σήμα στην κάρτα να εκκινήσει .

Δες αν έχεις τοποθετήσει σωστά και τα 2 φισάκια του τροφοδοτικού για την κάρτα γραφικών !

Με την μακαρονάδα που γίνεται στο σύστημα από την φώτο που μου έστειλες δεν μπορώ να το δω !

Ελπίζω βέβαια να την έβαλες την κάρτα στην πρώτη θύρα που σου είπα γιατί στην φώτο είναι στην δεύτερη.

45108acfc2af47789aa2c19.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχ μακαροναδα λεει .. εγω το εκανα ετσι για να λυσω τα καλωδια για να χωρεσει να μπει η καρτα..

ευχαριστω πολυ.. αυριο 8α τον παω σε εναν φιλο ο οποιος αυτη ειναι η δουλεια του να μου πει τι 8α κανω..

Link to comment
Share on other sites

Αλλη κάρτα γραφικών PCI-E έχεις να δοκιμάσεις ?

Αν ανοίξει με άλλη κάρτα πολύ απλά θα πας για αλλαγή της κάρτας γραφικών !

Αν δεν ανοίξει κοιτάς από ένα στικάκι στο οποίο έχεις περασμένο το τελευταίο bios να κάνεις bios update !

Γίνεται στις ASUS αυτό ! κοίταξε το manual !

Αν και με αυτό δεν ανοίξει πίσω την μητρική !@

Είσαι άτυχος ! Για κάρτα πάντως βρωμάει πολύ η υπόθεση μιας που δεν ξεκινάει ούτε να τεστάρει τα ανεμιστήρια !

Ολες αυτές οι κάρτες maxάρουν στην αρχή τους ανεμιστήρες για τεστάρισμα καθώς το pc μπουτάρει !

Link to comment
Share on other sites

πως 8α κανω update χωρις να βλεπω?

και γω το ιδιο πιστευω πως φταιει η καρτα..

Σε μερικές ASUS τελευταία γίνεται ! Δεν ξέρω για την δική σου ! Κοίταξε στο manual αν υποστηρίζεται τέτοια διαδικασία !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χτες έκανα την συναρμολόγηση εγώ και σήμερα το ξεκίνησα πρώτη φορά, αθόρυβο γρήγορο super όλα, μόνο που δεν μπορώ να βρω τρόπο στο bios να ρυθμίσω την ram στα 2133 που είναι, δουλεύει στα 1333 :s μήπως κανείς με περισσότερη εμπειρία μπορεί να βοηθήσει ;

Οι μόνες αλλαγές που έκανα είναι sound card off(παίρνω ήχο από HDMI), lan off(έχω ασύρματο), serial port off και τα sata σε ide mode γιατί στο AHCI βάραγε blue screen.

post-8670-1416077049,1769_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ποιες είναι οι μνήμες ? Link ?

Το SATA το έβαλες σε AHCI MODE μετά την εγκατάσταση των WIN 7 ???? Πρέπει να το γυρίσεις οποσδήποτε σε AHCI MODE λόγω SSD ! EDIT --> Δεν βλέπω SSD ...

Αν ναι τότε πρέπει να κάνεις δυο πραγματάκια στα win και μετά να το αλλάξεις αν θες να σου πω !

Link to comment
Share on other sites

Msystems.gr - Προϊόντα - Kingston 8GB HyperX Beast 2133MHz CL11 (Kit of 2) δεν έβρισκα το cd των windows και bootara με τα παλιά, τώρα το βρήκα θα κάνω format σε λίγο, δεν έχω ssd ακόμα τον άλλο μήνα θα πάω να πάρω, έχω έναν wd250aajs..
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα μνήμες στα 2133 ? To CPU-Z στα XMP τις βλέπει σαν 1600άρες ...

Τέλος πάντων

Μπαίνεις στο bios και πας στις ρυθμίσεις των μνημών ! Βάζεις διαιρέτη έτσι ώστε να τρέχουν στα 2133Mhz σου τα γράφει δίπλα !

Στην καρτέλα με τις τάσεις βρίσκεις το DRAM VOLTAGE και το βάζεις στο 1,6V !

Πας εκεί που λέει DRAM TIMINGS CONF. και βάζεις

TCL = 11

TRCD = 12

TRP = 11

TRAS = 36

TRC = 50

το COMMAND RATE το δίνεις αρχικά 2T και κοιτάς αν είναι όλα καλά !

Μετά ξανακοιτάς για 1T !!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μπήκα στο bios και άρχισα να ψάχνω, και όταν πείραξα το AI over clock tuner από auto σε D.O.C.P. που δεν ξέρω ακόμα τη σημαίνει, βρήκα στο DRAM OC profile δυο profile ένα στα 1600 και ένα στα 2133 το έβαλα εκεί και bootare κανονικά, πάω να φάω και επιστρέφω για ψάξιμο σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

post-8670-1416077051,5808_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

είχα σήμερα την δυνατότητα να τραβήξω ένα δύο screenshots από μια πρόχειρη μέτρηση που έκανα με performance test με έναν 8350 πάνω στην asrock 970 extreme 3 έτσι για να μου φύγουν μερικά ερωτηματικά και να έχω δική μου άποψη

δυστυχώς το pc το έστησα για πελάτη και δεν είχα την πολυτέλεια χρόνου να το "κάψω" αρκετά με διάφορα άλλα μετροπρογράμματα

όπως και να έχει η σύγκριση έγινε με το δικό μου pc ( αυτό της υπογραφής μου ) και έτρεξα δύο φορές στο κάθε pc το bench και πήρα φώτο από την δεύτερη μέτρηση

3570κ

3570k1_zpsb6488e9c.png

3570k2_zpsec4a0c9f.png

8350

83501_zps616be3db.png

83502_zps25c30c01.png

vga - ram - ssd ακριβώς τα ίδια - win 7 sp1 64 και τα δύο

amd

mobo €81

cpu €181

σύνολο €262

intel

mobo €230

cpu €215

σύνολο €445 euro

διαφορά €183

μου την έσπασε πολύ όταν η mobo μου στοίχησε €230 και έχω μόνο 2 sata3 και η mobo των €81 έχει 5

η μαμά ψύκτρα της amd είναι πολύ καλύτερη από την αντίστοιχη της intel και το καλύτερο την παίρνεις και την βάζεις σε άλλα amd sockets

το amd σύστημα μου φάνηκε πιο γρήγορο στο περιβάλλον windows

δεν έβαλα games μιας και ο πελάτης δεν το έχει για παιχνίδια αλλά το αν έβλεπα διαφορά 10-15 frames δεν θα μου έκανε εντύπωση για μια πλατφόρμα η οποία δεν υποστηρίζεται πλήρως ακόμα

:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.