Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

...δε κανω νεο θεμα εφοσον εδω εχει συζητηθει εκτενως το ποιον του FX.

Το στορυ:

Καηκε το pc του πατερα, ενα-δεν-εχει-σημασια-οτι-να-ναι-pc, και μου πε να του παρω ενα μεταχειρισμενο οτι-να-ναι. Επειδη ειναι κριμα να παιδευεται με τα παλαια, καθως δουλευει κ απλα σχεδια στο Autocad, σκεφτηκα να του δωσω το δικο μου, QX6700-4GB-P5W, και γω να κανω μια μικρη αναβαθμιση.

Αμεσως σκεφτηκα το τριπτυχο 8350-990FX-8GB λογω κοστους. Στο μονο πραγμα που κολλαω ειναι οτι ακουω σχεδον απο παντου οτι οι FX ''δεν κανουν''. Κ κυριως σε εφαρμογες που χρησιμοποιουν μεχρι 2 πυρηνες.

Το κακο ειναι οτι δουλευω συνεχως κ αδιαλειπτως Autocad Civil 3D το οποιο οπως ξερετε βασιζεται στον αρχαιο πυρηνα της Autodesk, του Autocad που αξιοποιει 1 μονο πυρηνα κ πανω απο ενα μονο σε περιβαλλον φωτορεαλισμου.

Γενικοτερα οι εφαρμογες που χρησιμοποιω δεν αξιοποιουν πανω απο 1-2 πυρηνες, αλλα τις χρησιμοποιω ολες ταυτοχρονα.

1. Γενικοτερα θα ηθελα να παω σε 2011s αλλα το κοστος του ειναι απαγορευτικο.

2. Δεν θα ειχα προβλημα να παω σε 1155s αλλα το γεγονος οτι καταργειται/αλλαζει μ'ενοχλει καπως.

3. Επειδη δεν ειχα σκοπο να κανω αναβαθμιση τωρα το κοστος αυτης δε θα ηθελα να περασει τα 350€.

Αν ξερει καποιος το cpu roadmap της AMD.....

....μηπως θα βγαλει τιποτα καινουριο κ ποτε.?

εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι να σε απασχολει το οτι καταργειται το 1155, εαν πας σε 3570Κ, ακομα και χωρις να το κλοκαρεις θα αλλαξεις επεξεργαστη τα επομενα 3-4 χρονια ;

γιατι αν κρινω απο το τρεχον συστημα σου μαλλον θα το κρατησεις και παραπανω.

η ιδεα της αναβαθμισης επεξεργαστη σε 2-3 χρονια απο τη στιγμη αγορας ενος high end pc του σημερα ειναι γελοια, κανενας δε το κανει, ολοι αγοραζουν mobo-cpu-ram.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=190]panoc[/MENTION]

....εχεις δικιο. Το ιδιο συμβαινει κ με την περιπτωση του FX. Ουτε στο 990FX θα μπορεσω να βαλω κατι μεγαλυτερο απο τον 8350. Αρα ουσιαστικα κ αυτο καταργειται.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=190]panoc[/MENTION]

....εχεις δικιο. Το ιδιο συμβαινει κ με την περιπτωση του FX. Ουτε στο 990FX θα μπορεσω να βαλω κατι μεγαλυτερο απο τον 8350. Αρα ουσιαστικα κ αυτο καταργειται.

Νομίζω ότι κάνεις λάθος, AMD sticks with Socket AM3+ for Steamroller- The Inquirer

Link to comment
Share on other sites

ε και ;

σε 3-4-5 χρονια θα αξιζει να αναβαθμισεις επεξεργαστη και μονο ; οταν οι νεοτεροι θα θελουν ddr4 και οι μητρικες θα εχουν νεα features ;

αγοραζεις παντα σημερα οτι καλυτερο μπορεις και οχι για να αναβαθμισεις στο μελλον κατι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

....επειδη (τυχαινει να) εχω δουλεια αυτη τη περιοδο το συστημα μου δε θα το χαλασω. Οποτε το νεο θα τυλιχθει κ θα χαριστει. :p

Λεω να παρω τα εξης:

AMD 8350

Asrock Extreme3 990FX

...μνημη 8GB για αρχη στα 1600Mhz.

1. Η μητρικη αυτη ειναι καλη ή να παω σε ακριβοτερη?

2. Τα 1600Mhz ειναι λιγα ή να παω σε 2133?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα αφού θα το φτιάξεις που θα το φτιάξεις το σύστημα, να δώσεις 20-25€ παραπάνω και μνήμες να πάρεις αυτές

Kingston HyperX Predator 8GB DDR3-2400MHz Dual Kit (XMP) | Skroutz.gr

ΕDIT: τώρα θα μου πεις (και θα χεις απόλυτο δίκιο) η μητρική πάει μεχρι 2100... ποιος ο λόγος?

Αυτό δεν το είδα εξ αρχής :p

Link to comment
Share on other sites

...τα παρηγγειλα τελικα.

8350/8GB@2133Mhz/990FX ASrock Extreme3

...εχω μια 9700LED η οποια στο site γραφει πως κουμπωνει στο ΑΜ3+. Το θεμα ειναι οτι την αγορασα το 2006 κ δε ξερω αν εχει αλλαξει η συσκευασια της απο τοτε κ ειχε μαζι κ καποιον ανταπτορα για αυτο το σοκετ.

Γνωριζετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

...τα παρηγγειλα τελικα.

8350/8GB@2133Mhz/990FX ASrock Extreme3

...εχω μια 9700LED η οποια στο site γραφει πως κουμπωνει στο ΑΜ3+. Το θεμα ειναι οτι την αγορασα το 2006 κ δε ξερω αν εχει αλλαξει η συσκευασια της απο τοτε κ ειχε μαζι κ καποιον ανταπτορα για αυτο το σοκετ.

Γνωριζετε κατι?

Θα κουμπώνει μη σε απασχολεί. Το καλό με την amd αυτό είναι, τα sockets αλλάζουν όνομα, οι διαστάσεις μένουν ίδιες. Εγώ έχω τον 8150 πάνω σε thermaltake bigwater 780 που στα specs γράφει am2 και καλά, αλλά κουμπώνει γάντι :victory:

EDIT: Για να μην αναφέρω πως στο pc του πατέρα μου τρέχει Athlon 64 X2 με φορεμένη τη μαμα ψύκτρα απο Phenom II 965 :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο 8350 κλοκαρισμενος και η HD7770 μπορουν να δουλεψουν σε 650watt τροφοδοτικο??? δευτερον για o/c απαιτειται υδροψυξη??? γιατι οσους ειδα στο ιντερνετ τον εχουν με υδροψυξη,ζεσταινεται πολυ μηπως????

Link to comment
Share on other sites

Ανετος εισαι με το τροφοδοτικό..

Οσο για την υδροψυξη δεν ειναι απαραίτητο..

Απλα κλοκαρεις λιγο λιγο και παρακολουθας θερμοκρασίες..

Στα λογικα πλαισια full load σταματας..

*S2

Link to comment
Share on other sites

8350 δε χρειαζεται oc ειναι ο τροπος λειτουργιας του ετσι σε συνδυασμο

με τους πυρηνες που μονο σε εξαιρεσεις χρειαζεται το oc.

Eιδικα με την 7770 εισαι οκ γενικοτερα.

ποιος ειναι " τροπος λειτουργιας του ετσι σε συνδυασμο με τους πυρηνες" που δε χρειαζεται oc?

να μου πεις οτι τι να το κανεις το oc με την 7770 που ετσι κι αλλιως χαραμιζει το μαμα 8350 να νοιωσω, αλλα οχι δε χρειαζεται oc γιατι ετσι δουλευει με τους πυρηνες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.