Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

διαφορά €183

Μπορεί στην περίπτωσή σου να είναι όντως έτσι, αλλά αυτό είναι λίγο-πολύ παραπλανητικό.

Δεν χρειάζεται να πάρει κάποιος μητρική των 230 ευρώ ακόμα κι αν σκοπεύει σε O/c. Και με

100 ευρώ λιγότερα κάνει την ίδια δουλειά.

μου την έσπασε πολύ όταν η mobo μου στοίχησε €230 και έχω μόνο 2 sata3 και η mobo των €81 έχει 5

Χωρίς να λέω απαραίτητα ότι είναι εντελώς άχρηστα, πως θα αξιοποιούσες περισσότερα από 2 sata3?

η μαμά ψύκτρα της amd είναι πολύ καλύτερη από την αντίστοιχη της intel και το καλύτερο την παίρνεις και την βάζεις σε άλλα amd sockets

Εδώ υπάρχει γενικά πολύ διαφορετική άποψη όπου και να ψάξεις. Για την ψύκτρα της amd λέγεται παντού ότι

είναι εξαιρετικά θορυβώδης.

το amd σύστημα μου φάνηκε πιο γρήγορο στο περιβάλλον windows

Αυτό λέγεται αυθυποβολή. Το ίδιο θα σου έλεγα αν ισχυριζόσουν και το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να λέω απαραίτητα ότι είναι εντελώς άχρηστα, πως θα αξιοποιούσες περισσότερα από 2 sata3?

4ΧSATA3 SSD σε RAID10. :) Ταχύτητα και αξιοπιστία και αν ο ένας SSD την ακούσει δεν χάνεις τα δεδομένα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό. Έχεις κάποιο λινκ?

Αυτό που ξέρω είναι ότι η μοναδική περίπτωση να έχεις trim σε οποιαδήποτε

συστοιχία raid είναι να έχεις z77 + win 8 + τον τελευταίο rst driver της intel.

Δεν ξέρω, μπορεί να άλλαξε αυτό βέβαια. Μέχρι πριν λίγο καιρό ίσχυε σίγουρα.

Θα μου πεις βέβαια ότι το trim δεν είναι σημαντικό και κάποιος θα ανταπαντήσει

ότι ούτε το 4xssd είναι. Άρα που καταλήγουμε? Υπάρχουν κάθε φορά διαφορετικές

ανάγκες και πρέπει να εκτιμώνται.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση έκανες, μια απάντηση έδωσα. Πάντως τώρα μόλις το έψαξα το θέμα και καταλήγω σε αυτό που είδα σε όλα τα sites: "Το TRIM δεν είναι τόσο σημαντικό αρκεί να αφήνεις μια στο τόσο τον υπολογιστή σε κατάσταση ηρεμίας ώστε να δουλέψει ο garbage collector του ενσωματωμένου ελεγκτή του SSD και να έχεις πάντα κάποιον χώρο ελεύθερο στην συστοιχία (να μην την τιγκάρεις δηλαδή)."

Στους καλούς καιρούς πάντως είχα κάνει RAID10 4 WD caviar blue. 240MB/s sequential. :)

Link to comment
Share on other sites

είχα σήμερα την δυνατότητα να τραβήξω ένα δύο screenshots από μια πρόχειρη μέτρηση που έκανα με performance test με έναν 8350 πάνω στην asrock 970 extreme 3 έτσι για να μου φύγουν μερικά ερωτηματικά και να έχω δική μου άποψη

δυστυχώς το pc το έστησα για πελάτη και δεν είχα την πολυτέλεια χρόνου να το "κάψω" αρκετά με διάφορα άλλα μετροπρογράμματα

όπως και να έχει η σύγκριση έγινε με το δικό μου pc ( αυτό της υπογραφής μου ) και έτρεξα δύο φορές στο κάθε pc το bench και πήρα φώτο από την δεύτερη μέτρηση

3570κ

vga - ram - ssd ακριβώς τα ίδια - win 7 sp1 64 και τα δύο

amd

mobo €81

cpu €181

σύνολο €262

intel

mobo €230

cpu €215

σύνολο €445 euro

διαφορά €183

μου την έσπασε πολύ όταν η mobo μου στοίχησε €230 και έχω μόνο 2 sata3 και η mobo των €81 έχει 5

η μαμά ψύκτρα της amd είναι πολύ καλύτερη από την αντίστοιχη της intel και το καλύτερο την παίρνεις και την βάζεις σε άλλα amd sockets

το amd σύστημα μου φάνηκε πιο γρήγορο στο περιβάλλον windows

δεν έβαλα games μιας και ο πελάτης δεν το έχει για παιχνίδια αλλά το αν έβλεπα διαφορά 10-15 frames δεν θα μου έκανε εντύπωση για μια πλατφόρμα η οποία δεν υποστηρίζεται πλήρως ακόμα

:getlost:

Εγώ θα σου πω πως σου έχει βγάλει χαμηλά αποτελέσματα σε ότι αφορά τον AMD !

Δεν ξέρω τον λόγο, ίσως να είναι θέμα μνημών ή και θέμα HT που στο 970 CHIP δουλεύει λίγο χαμηλότερα default !

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε ρωτάω αν το διάβασες κάπου για να το διασταυρώσω.

Όσο τώρα για τη σημασία του trim, ήταν αναμενόμενο. :)

Κάνε μια αναζήτηση για "SSD RAID and TRIM support" και θα σου βγάλει ένα κάρο αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται περίεργο που δεν είναι capped οι intel όπως είναι οι fx. Λες να βγήκε παιχνίδι που να είναι καλύτερα optimized για AMD από ότι για intel; Πάω να δω άμα ο φούρνος της γειτονιάς μου είναι ακόμα όρθιος ή γκρεμίστηκε.

*Τι εννοώ: Άμα δεις τους amd έχουν cpu loads% >90%. Ενώ κανένας πυρήνας του 2600k δε περνάει τα 85%. Παίζει να είναι το ΗΤ βέβαια, θα ήταν λίγο καλύτερο να βλέπαμε %load non HT intel (3570/2500).

Source για το γράφημα;

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ κακο coding οσον αφορα το hyperthreading

Ι smell patch!

To hyperthreading θα σου δουλέψει όταν τα cores έχουν χαμηλό usage ... Δεν νομίζω πως έχει βοηθήσει μέχρι σήμερα στα games. Μην σου πω πως τα κάνει χειρότερα κρατώντας τους καθαρούς πυρήνες σε χαμηλό load .

Αυτό που βλέπω είναι πως το παιχνίδια θέλει cache μάλλον μεγάλη ... για αυτό και η διαφορά μεταξύ I7/I5 ?

Επίσης ενώ βλέπω χρήση όλων των πυρήνων του FX 8350 βλέπω πως υπάρχει γενικά ανισοκατανομή στην χρήση . Θα ήθελα να δω τι γίνεται με μια μεγαλύτερη κάρτα επάνω ή με 2 κάρτες , αν θα μαξάρουν όλα τα cores .

Link to comment
Share on other sites

Το BF3 μια χαρα δουλευει το HT μετα τα τελευταια patch. Ολα ειναι θεμα προγραμματισμου

Δηλαδή εσύ στο bf3 έχεις 2 από τους 4 λογικούς πυρήνες σε υψηλό load με ταυτόχρονα τους φυσικούς τερματισμένους ?

Το load των cores όταν μπλέκεται το HT δεν είναι αντιπροσωπευτικό !

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ στο bf3 έχεις 2 από τους 4 λογικούς πυρήνες σε υψηλό load με ταυτόχρονα τους φυσικούς τερματισμένους ?

Το load των cores όταν μπλέκεται το HT δεν είναι αντιπροσωπευτικό !

Οχι, εχω load καπου στο 60%-80% (αν θυμαμαι ορθα) στους 4 πραγματικους και αλλο 40%-50% στους λογικους. Το θεμα ειναι οτι το παιχνιδι ειναι σωστα προγραμματισμενο και εκμεταλλευεται το ΗΤ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.