Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

Εχεις δικιο Αντονη86!!! Εγω παντος ειμαι υπερευχαριστημεμος με την αμδ! 6-7 χρονων συστημα μου και το bf3 το παιζω στο ultra!!!! ...

6-7χρονών σύστημα με Phenom II 940 (AM2+) και MSI K9A2 790FX; Μάλλον υπερβάλεις.

Παλιό (με τα δεδομένα πολλών εδω μέσα) ναι!

Χωρίς παρεξήγηση!

Τελικά με ποιόν Intel θέλετε να συγκρίνετε τον 8350 και κοντράρεστε άγρια;

8350 vs 3570K με βάση την τιμή;

8350 vs 3770K με βάση τα threads;

Μπορούμε ακόμα και να έχουμε 8350 vs 3970X (top AMD vs top Intel)! Να ψάξουμε συγκριτικά και γι' αυτό;

Ποιός είναι καλύτερος; Μα φυσικά αυτός που κάνει την δουλειά που θέλουμε όσο καλύτερα γίνεται με ένα λογικό κόστος.

Δέχομαι οτι ο 3770Κ είναι η καλύτερη ίσως επιλογή για gaming PC. Εγώ όμως στο (ταπεινό) PC μου έχω έναν 955 και κάνει μια χαρά την δουλειά του και στα παιχνίδια. Ξέρω άτομο που είναι ευχαριστημένος και με έναν Athlon II 455 στα παιχνίδια. Για να μην αναφερθώ για κάρτες γραφικών :p.

Τώρα αν την έχει μεγαλύτερη η AMD ή η Intel λίγη σημασία έχει.

Ναι, δεν είμαι extreme gamer και αρκούμαι σε αυτό που μπορώ να έχω.

Ο extreme gamer θα κοιτάξει επιδόσεις στα παιχνίδια που τον ενδιαφέρουν. Το αν θα αποκτήσει αυτό που θέλει εξαρτάται από την τσέπη του. Όπως είπαν και κάποιοι θα πληρώσει για την.. ταύλα του!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

TopCLR αδερφέ κοντράρονται άγρια για 5 fps εαν υπάρχουν και το e-penis κυρίως και για να δικαιολογήσουν την αγορά τους.Ξεχνάνε πως έστω και ένας ψευτό-ανταγωνισμός λειτουργεί υπέρ όλων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την μεριά μου προτίμησα να δώσω τα 100 της διαφοράς σε κάρτα γραφικών και αντί για 7780 με 200 πείρα 7950 με 300, συν του ότι στο μέλλον αυτή η αμελητέα διαφορά δυναμικής που παρατηρούμε σήμερα είναι πιθανό να εξανεμιστεί, λόγο του ότι το γυρνάνε σιγά σιγά εφαρμογές που εκμεταλλεύονται τους πυρήνες και τέλος ότι σε 2 χρόνια αν θέλω αναβαθμίσω (από ότι ακούγετε τουλάχιστον) δεν θα χρειαστεί να αλλάξω m/b, αυτό βέβαια ελάχιστα με ενδιαφέρει μιας και όταν κάνεις αναβάθμιση συνήθως τα πουλάς μαζί αυτά m/b cpu ram

δεν σας κρύβω βέβαια ότι από τότε που θυμάμαι να πείρα με δικά μου λεφτά pc έως σήμερα δεν έχω πάρει ποτέ nvidia και intel :p τα τελευταία 4 χρόνια δούλεψα σε τέτοια πλατφόρμα αλλά μου το είχαν χαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

6-7χρονών σύστημα με Phenom II 940 (AM2+) και MSI K9A2 790FX; Μάλλον υπερβάλεις.

Παλιό (με τα δεδομένα πολλών εδω μέσα) ναι!

Χωρίς παρεξήγηση!

!

Για πιο λογο να παρεξηγισω φιλε μου????Υπαρχει τροπος τραβιξω βιντεο την ωρα που παιζω να δεις και μονος σ???Εκτος του κινητου!!

Μπορούμε ακόμα και να έχουμε 8350 vs 3970X (top AMD vs top Intel)! Να ψάξουμε συγκριτικά και γι' αυτό;

Ναι ειναι καλητερος...αλλα η τιμη του???0.5στους 10 ειναι που θα τον παρουν!!!!!! ενω ο 8350 πολυ πιο ευκολα!!!!!

Intel Core i7 3970X vs AMD FX 8350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την μεριά μου προτίμησα να δώσω τα 100 της διαφοράς σε κάρτα γραφικών και αντί για 7780 με 200 πείρα 7950 με 300, συν του ότι στο μέλλον αυτή η αμελητέα διαφορά δυναμικής που παρατηρούμε σήμερα είναι πιθανό να εξανεμιστεί, λόγο του ότι το γυρνάνε σιγά σιγά εφαρμογές που εκμεταλλεύονται τους πυρήνες και τέλος ότι σε 2 χρόνια αν θέλω αναβαθμίσω (από ότι ακούγετε τουλάχιστον) δεν θα χρειαστεί να αλλάξω m/b, αυτό βέβαια ελάχιστα με ενδιαφέρει μιας και όταν κάνεις αναβάθμιση συνήθως τα πουλάς μαζί αυτά m/b cpu ram

δεν σας κρύβω βέβαια ότι από τότε που θυμάμαι να πείρα με δικά μου λεφτά pc έως σήμερα δεν έχω πάρει ποτέ nvidia και intel :p τα τελευταία 4 χρόνια δούλεψα σε τέτοια πλατφόρμα αλλά μου το είχαν χαρίσει.

Ναι όταν αρχίζεις να πληρώνεις εσύ με τα χρήματά σου το βλέπεις αλλιώς το πράγμα ....:upside::o:o

Σε πιάνει μια τσιπιά απίστευτη ...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει υπαρχει και το οικονομικο αλλα δεν είναι μόνο αυτος ο λογος που παίρνουμε AMD , πχ έχω σκάσει πολλα λεφτα για τον υπολογιστη μου και αμα δείτε το συστημα μου καταλαβαίνετε οτι θα μπορούσα να παρω και τον 3770 (τόσα δώσαμε εκει κολλησαμε?) όπως το βλέπω έχει ως εξης για μένα τουλάχιστον:

1.Οι Amd είναι πολυ καλοι επεξεργαστες και οι Phenom και οι Thuban και οι Vischera (αντε δεν βαζω bulldozer μεσα) και άμα παίζεις παιχνίδια οποιοδήποτε απο τους παραπάνω με μία καλη κάρτα θα σε ικανοποιησει με το παραπάνω. (Όποιος λέει οτι βλέπει διαφορες στο gaming μεταξυ 8350 και 3770 είναι απλά fan boy)

2.Δεν χρειάζεται όλος ο κόσμος να αγοραζει μία μάρκα μόνο, ξεκολήστε επιτέλους, οι χρήστες Intel πρεπει να είναι πολυ χαρουμενοι που υπάρχει η ΑMD και το αντίθετο βεβαίως και μακάρι να μπουν και αλλοι (μου λείπει ο motorola ά ρε Amiga αιώνια) να πλακωνόμαστε στα benchmark , ποιος τρέχει 0,0001 frames παραπάνω και ποιος καίει 0,10 ευρω παραπάνω σε 10 χρονια χρήσης (λες και πήρε κάποιος τον 3970x επειδη καιει λίγο στην ανηφόρα :) )

3)Live and let live, ξεκολλήστε απο το πληκτρολόγια πάμε καμμια ταβερνουλα να τα πιουμε

4) Και το πιο σημαντικό απο όλα δεν χρειάζεται να ζηλεύετε που δεν έχετε τον ΔΙΚΟ ΜΟΥ επεξεργαστή :daisy::suicide2::daisy::suicide2::daisy::suicide2:

Link to comment
Share on other sites

AMDs FX-8350 im Test: Vishera f

Έμπιστο σάιτ γιατί έχει περιορισμένο κοινό(γερμανικό γαρ) και δεν προσφέρεται για δωροδοκία. Κάτω μέρος:

1. Anno 2070 μιν/μαξ φρειμς

3770Κ 42/48,5

8350 21/27.8

Μόλις 100% διαφορά στα minimum frames. 5-6 καρεδάκια διαφορά.

2. Starcraft 2

3770K 31/45,7

8350 20/30,8

3. Skyrim 1.4

3770K 79/93,1

8350 49/58,4

Ακλόνητο 60άρι με τους 8350. Αν δεν το πιάσεις φταίει η κάρτα.

Far Cry 3 im Test: Grafikkarten- und CPU-Benchmarks [Artikel des Monats November 2012]

Far Cry 3:

3770K 63/75.7

8350 41/52.4

i7 920@2,8Ghz turbo 37/47.3

Τελικό Συμπέρασμα: Για εφαρμογές θεωρίας υπερχορδών και συμπαντικής διαστολής(big bang), στοχαστικές ανελίξεις, προσομοιώσεις καταπόνησης γεφυρών, βιοκλιματικά προβλήματα, θεωρία παιγνίων, εξελικτικούς αλγόριθμους και φυσικά V-ray(πιο πάνω) δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο από έναν 8350 αυτή τη στιγμή.

Βασικά default δεν λεεί τπτ, πάνω κάτω το ξέρουμε οτι αυτά είναι τα νούμερα, εγώ θα θέλα να βλέπαμε με oced cpu το τεστ, έτσι και "τραγικές" cpu με locked multi φένονται καλές.

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο να παρεξηγισω φιλε μου????Υπαρχει τροπος τραβιξω βιντεο την ωρα που παιζω να δεις και μονος σ???Εκτος του κινητου!!

Μπορούμε ακόμα και να έχουμε 8350 vs 3970X (top AMD vs top Intel)! Να ψάξουμε συγκριτικά και γι' αυτό;

Ναι ειναι καλητερος...αλλα η τιμη του???0.5στους 10 ειναι που θα τον παρουν!!!!!! ενω ο 8350 πολυ πιο ευκολα!!!!!

Intel Core i7 3970X vs AMD FX 8350

Κι όμως παρεξήγησες φίλε μου!

Δεν αμφιβάλω για το οτι παίζεις σε Ultra. Αμφιβάλω για το "6-7 χρονών σύστημα" αφού ο Phenom II 940 βγήκε Δεκέμβριο 2008 (4 χρόνια πριν).

Επίσης το "8350 vs 3970X" δεν το ανέφερα για να αρχίσουμε να το ψάχνουμε. Ξέρω πολύ καλά την διαφορά τιμής και κατηγορίας ανάμεσα σε αυτούς τους δύο επεξεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά default δεν λεεί τπτ, πάνω κάτω το ξέρουμε οτι αυτά είναι τα νούμερα, εγώ θα θέλα να βλέπαμε με oced cpu το τεστ, έτσι και "τραγικές" cpu με locked multi φένονται καλές.

Καλύτερα να μην πάμε σε clock for clock συγκρίσεις γιατί βλέπω τον i7 920 να σαρώνει όλα τα βραβεία(gaming) απέναντι στους vishera.

Amd πλέον αγοράζεις για καθαρά συναισθηματικούς λόγους και όχι λόγω πορτοφολιού. Ίσα ίσα όποιος έχει περιορισμένο budget αγοράζει intel από 200-300€ και τον κρατάει 4-5 χρόνια. Γιατί το +30% και βάλε που θα σου δώσει ο ίντελ λόγω αρχιτεκτονικής σε δύστροπα games ισοδυναμεί με δύο χρόνια εξέλιξης για την amd. (10-15% βελτίωση πυρήνα κάθε χρόνο έχει θέσει ως στόχο.) Αυτό λοιπόν το +30% στο μέλλον θα καθορίσει το αν πέφτεις κάτω από 60 καρέ ή όχι και συνεπώς το πόσο γρήγορα θα αναβαθμίσεις(γλιτώνοντας ~350€ "καπέλο" για νέα amd cpu,mobo,ψύκτρα).

Δεν έχει πλέον νόημα να συνεχιστεί η κουβέντα εκ μέρους μου.

ps:

Σύγκριση ι7 920 με τον αρκετά μεταγενέστερο 980 black edition σε στοκ ρολόγια:

AnandTech - AMD Phenom II X4 980 Black Edition Review

clock for clock δεν το συζητάμε καν. Και να σκεφτεί κανείς ότι τότε οι amd απέδιδαν γενικά καλύτερα.

Ποιά αγορά διακαιώθηκε τελικά μέσα στο χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Ο 980 δεν ήταν ανταγωνιστής του 920.

AMD αγοράζει κανείς γιατί συνεχίζει να σου δίνει value,ξεκλείδωτους επεξεργαστές,features σε όλους τους επεξεργαστές είτε είναι full SIMD εντολές είτε eyefinity,τα καλύτερα γραφικά σε ενσωματωμένη στα apu,το καλύτερο performance per $ σε multithread,την μεγαλύτερη αναβαθμισιμότητα,δεν τσιγγουνεύεται σε sata 3 κ.α

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ 7950 7970 κτλ

Θελουμε με 165 Ε οχτω πυρηνες και με 100 Ε μητρικη να κανουμε OC. ( gigabyte 990X UD3 )

Οποιος ειναι επαγγελματιας δεν παιζει πολλα παιχνιδια.

Αμα εισαι gamer με 680 690 7990 κτλ παρε τον Ι5 τι να πω παρ τον απ το να πας Ι7 παρε τον Ι5.

Σε τρια γαμωπαιχνιδα δεν τα παει καλα ο FX και αυτο με 7970 680 κτλ. Παω στοιχημα οτι θα εχουν και ιντελ compiler.

ΑΜΑ εισαι ατομο που κανει διαφορα πραγματα μαζι πχ εχεις και δυο τριες οθονες και διαφορα πραγματα τρεχουν τοτε παρε τον 8320 στα 4.5GHZ. Οπως ελεγε ο μουσας στο βιντεακι με το xsplit που ετρεχε.

Και του χρονου πιθανοτατα θα εχεις 10 πυρηνο SR CPU ως FX και στην ιντελ θα θες 180 Ε μητρικη για τον Ι7 haswell σου (500 Ε ως συνολο, ε που να βαλεις 680 7990 κτλ αν δεν εχεις 180 Ε μητρικη στην ιντελ με τον Ι7 βεβαιως βεβαιως )

Γενικα στο thelab πλεον μπαινουν κατι 20-25 χρονων ατομα που η πιο βαρια εφαρμογη τους εκτος τα παιχνδια ειναι ο FF και λενε παρε ΙΝΤΕΛ. Γεμισε gamers αυτο το φορουμ πλεον. Αναθεμα αν εχουν ανοιξε καμια εφαρμογη στη ζωη τους εκτος απο κανα εργαστηριο στη σχολη τους. Mονο τα reviews ξερουν να εξηγουν

http://www.tomshardware.co.uk/cpu-performance-comparison,review-32592-14.html

ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟΝ 8320 για τα πολυνηματικα. Αλλιως πας σε 6300 FX στα 4GHZ με 130 Ε και 7950 .

Link to comment
Share on other sites

ps:

Σύγκριση ι7 920 με τον αρκετά μεταγενέστερο 980 black edition σε στοκ ρολόγια:

AnandTech - AMD Phenom II X4 980 Black Edition Review

clock for clock δεν το συζητάμε καν. Και να σκεφτεί κανείς ότι τότε οι amd απέδιδαν γενικά καλύτερα.

Ποιά αγορά διακαιώθηκε τελικά μέσα στο χρόνο;

ο 980 δεν είναι τίποτε άλλο από έναν PHENOM II X4 940 με υψηλότερα ρολόγια ....

H αγορά του 1090T ο οποίος είχε την ίδια τιμή με αυτόν που συγκρίνεις (ι7) και χαμηλότερη .... Αλλά και αυτόν το CINECENCH φρόντισε να τον ταπώσει, την στιγμή που σε πολυνηματικές εφαρμογές ο παππούς Κ8+ μοίραζε σακούλες ..

Καλά εδώ θα είμαστε και σε τρία και 4 χρόνια ...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην πάμε σε clock for clock συγκρίσεις γιατί βλέπω τον i7 920 να σαρώνει όλα τα βραβεία(gaming) απέναντι στους vishera.

Amd πλέον αγοράζεις για καθαρά συναισθηματικούς λόγους και όχι λόγω πορτοφολιού. Ίσα ίσα όποιος έχει περιορισμένο budget αγοράζει intel από 200-300€ και τον κρατάει 4-5 χρόνια. Γιατί το +30% και βάλε που θα σου δώσει ο ίντελ λόγω αρχιτεκτονικής σε δύστροπα games ισοδυναμεί με δύο χρόνια εξέλιξης για την amd. (10-15% βελτίωση πυρήνα κάθε χρόνο έχει θέσει ως στόχο.) Αυτό λοιπόν το +30% στο μέλλον θα καθορίσει το αν πέφτεις κάτω από 60 καρέ ή όχι και συνεπώς το πόσο γρήγορα θα αναβαθμίσεις(γλιτώνοντας ~350€ "καπέλο" για νέα amd cpu,mobo,ψύκτρα).

Δεν έχει πλέον νόημα να συνεχιστεί η κουβέντα εκ μέρους μου.

Δεν βλέπω σύγχρονα games και μελλοντικά να ακολουθούν την τακτική πχ. FAR CRY 2 τρέχοντας σε έναν πυρήνα ....

Το CRYSIS 3 από μερικά στα γρήγορα που διάβασα maxάρει και τα 8-cores ενός FX ας πούμε ... Ποιο το νόημα να γυρίσουν οι κατασκευαστές σε single core υποστήριξη για τα μελλοντικά games τους λοιπόν, την στιγμή που οικ κατασκευαστές hardware πάνε σε όλο και ποιο πολλά cores ?? Σε λίγο και το κινητό του 100€ θα έχει Quad core επάνω του .........

Από την άλλη για πρώτη φορά σε όλες τις κονσόλες θα έχουμε 8-cores X86 cpu στο οποίο όλα τα games θα στήνονται επάνω του.....

Κάπου μπάζει το όλο σκεπτικό σου γιατί πολύ απλά βλέπεις το μισό ή και λιγότερο performance των fx στις συγκρίσεις που κάνεις και ταυτόχρονα σκέφτεσαι με λογική του χτες για το gaming του μέλλοντος ....

Μπορεί ο FX να είναι -30% σε performance ανά πυρήνα αλλά είναι και 2X σε πυρήνες.

Νέα MOBO και ΨΥΚΤΡΑ ΔΕΝ θα χρειαστείς σε AMD .....

1) Στο AM3+ mobo μου θα μπαίνουν και τα μελλοντικά cpus της AMD !

2) Το πόσο μη ενημερωμένος είσαι για τα θέματα socket της AMD φαίνεται από αυτό που λες για την ψύκτρα ! Από την εποχή ΑΜ2 (2006) και μετά σε όλα τα sockets AM2/ΑΜ2+/ΑΜ3/ΑΜ3+/FM1/FM2 οι ψύκτρες μπαίνουν = ταιριάζουν ακριβός !

Αρα με μια ψύκτρα που ο άλλος την έχει από την εποχή του Pentium D σου, μπορεί να δουλέψει τον FX STEAMROLLER του 2014 .......!!!!

Επειδή λοιπόν η Intel δεν εκτίμησε την δαπάνη που έκανες εσύ το 2006 για ψήκτρα και σε έχει στείλει για αλλαγή ψήκτρας σε 1366/1156/1155/s2011 socket δεν σημαίνει πως η AMD δεν το έκανε....

Εγώ δεν θα σου πω τι είναι καλύτερο και τι όχι, εξάλου δεν μιλάω σας reviewer ποτέ, αλλά σαν καταναλωτής που βλέπει ένα προιόν στο ράφι με μια δεδομένη τιμή!! ο κάθε ένας το βλέπει με το σκεπτικό του ! Αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου είναι ο μηδενισμός των πάντων ....

Εγώ πήγα με ένα 85€ από PHENOM σε FX 8350 .................... Αν μπορείς κάν`το και εσύ να πας από έναν 920 σε 3770K με 85€ κόστος να δούμε μπορείς ?????????? ή θα χρειαστείς +400€ για την αλλαγή σου ........

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως παρεξήγησες φίλε μου!

Δεν αμφιβάλω για το οτι παίζεις σε Ultra. Αμφιβάλω για το "6-7 χρονών σύστημα" αφού ο Phenom II 940 βγήκε Δεκέμβριο 2008 (4 χρόνια πριν).

Επίσης το "8350 vs 3970X" δεν το ανέφερα για να αρχίσουμε να το ψάχνουμε. Ξέρω πολύ καλά την διαφορά τιμής και κατηγορίας ανάμεσα σε αυτούς τους δύο επεξεργαστές.

Δικιο εχεις!!!!2008 ημουν γερμανια και ειχα κανει προπαραγκελια για το cpu...ειχα ηδη το σοκετ 790fx απο την πρωτη μερα που κηκλοφορισε!!!! :whistling:whistling:whistling

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερει κανεις για ποιο λογο η καρτα μου δεν δουλευει πανω στο μηχανημα???

βαζω την 7970 πανω στιν pci express 16 συνδεω τα καλωδια του ρευματος(της καρτας) αλλα δεν λειτουργει!!! τι λετε να συμβαινει??

το τροδοτικο ειναι 700watt

gigabyte 7970 gpu

mombo m5a99x evo !!

:angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

Στην άλλη PCI-E δουλεύει ?

Εχεις βάλει το 8-πινο στην μητρική σωστά, το 24-πινο στην μητρική και τις 2x pci-e στην κάρτα ?

Ακούς κάποιον ήχο από το beepεράκι της μητρικής ?

Με άλλη κάρτα γραφικών δουλεύει ???

Μια εξήγηση είναι να θέλει η μητρική BIOS UPDATE για να δει τον επεξεργαστή !

Η r2 είναι η μητρική σου ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.