Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

καλησπερα παιδια .. ειμαι νεο μελος στο φορουμ και εχω μερικες αποριες και ελπιζω να με βοη8ησετε..

επισης με συγχωρειτε αν το εβαλα σε λα8ος μερος το 8εμα..

λοιπον θελω να φτιαξω εναν υπολογιστη δηλαδη να τον συν8εσω εγω.. και τον 8ελω για παιχνιδια με πολυ καλα γραφικα

ειναι το εξης..

AMD FX-8350 4.0GHZ 8-CORE BOX

gtx geforce 660ti nvidia 2gb gpu

8gb ram kingstone

2 terabytes skliros

ASUS M5A99X EVO motherboard..

8α η8ελα να μου πειτε αν μπορει να ανταπεξελ8ει η το παρω αδικα..:weep:

επισης αν εχετε αντιρηση σε καποιο hardware να μου πειτε..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply
καλησπερα παιδια .. ειμαι νεο μελος στο φορουμ και εχω μερικες αποριες και ελπιζω να με βοη8ησετε..

επισης με συγχωρειτε αν το εβαλα σε λα8ος μερος το 8εμα..

λοιπον θελω να φτιαξω εναν υπολογιστη δηλαδη να τον συν8εσω εγω.. και τον 8ελω για παιχνιδια με πολυ καλα γραφικα

ειναι το εξης..

AMD FX-8350 4.0GHZ 8-CORE BOX

gtx geforce 660ti nvidia 2gb gpu

8gb ram kingstone

2 terabytes skliros

ASUS M5A99X EVO motherboard..

8α η8ελα να μου πειτε αν μπορει να ανταπεξελ8ει η το παρω αδικα..:weep:

επισης αν εχετε αντιρηση σε καποιο hardware να μου πειτε..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :))

Θα προτιμούσα Intel για επεξεργαστή και AMD για γραφικά, έχουν καλύτερο value/money.

Επίσης, χρειάζεσαι τόσο μεγάλο σκληρό;

(Καλό θα ήταν να πάρεις έναν SSD αφού θα χώσεις τόσα λεφτά)

Βασικά, πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις συνολικά;

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα Intel για επεξεργαστή και AMD για γραφικά, έχουν καλύτερο value/money.

Επίσης, χρειάζεσαι τόσο μεγάλο σκληρό;

(Καλό θα ήταν να πάρεις έναν SSD αφού θα χώσεις τόσα λεφτά)

Βασικά, πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις συνολικά;

μπα 8α του βαλω και τον δικο μου τον 1τερα και 8α εχω 3

χμμ 1000 παραπανω δεν μπορω...

δηλαδη 8α με εφταναν να παρω τον core i7 6cores and one good gpu?

διοτι αυτα τα 2 ειναι αυτα που 8α παιξουν μεγαλη σημασια.. και ειμαι αρκετα μπερδεμενος θα μπορουσα να πω :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη 8α με εφταναν να παρω τον core i7 6cores and one good gpu?

Όχι. Ο 6core i7 κοστίζει πάνω κάτω όσο ΟΛΟ το σύστημα που έχεις βάλει.

Αυτό που λέει το παλικάρι από πάνω είναι ότι, ο 4πύρηνος intel (π.χ. ο ι5 3570) σε πολλά παιχνίδια είναι καλύτερος από τον 8πύρηνο fx που έχεις βάλει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!! :)

δηλαδη ενας επεξεργαστης με τους μισους πυρηνες λειτουργει καλυτερα.. χμμ

η καρτα γραφικων λετε οτι δεν αξιζει ουτε αυτη? :nada:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!! :)

δηλαδη ενας επεξεργαστης με τους μισους πυρηνες λειτουργει καλυτερα.. χμμ

η καρτα γραφικων λετε οτι δεν αξιζει ουτε αυτη? :nada:

αα και σε ενα θεμα που λιγο ασχετος.. τα windows 8a τα κανω εγκατασταση σε μια ssd και αυξανεται η ταχυτητα των windows??

Link to comment
Share on other sites

Χάρη η σύνθεση σου είναι πολύ καλή, καλή επιλογή ο 8core το μέλλον εκεί είναι, οι κονσόλες XBOX 720, PS4 κτλ θα έχουν πολλούς πυρήνες οπότε τα games προς τα τέλη αυτής της χρονιάς θα έχουν καλύτερο supportσε πολλούς πυρήνες . Θυμάμαι τους Ε8χχχ και τους "κακούς" και "αργούς" Qxxx, τότε αγόρασα ΦΥΣΙΚΑ έναν Ε8500 ηταν και ακριβότερος απο τον Q6600, τώρα ο 8500 δεν είναι τπτ ακόμα και στα 4+ghz.... αλλά ένας Q6xxx και κρατά καλύτερη τιμή και μπορείς να παίξεις games. Όσο για την vga και αυτή καλή επιλογή με λίγο overclock φτάνει τα επίπεδα της 680.

Link to comment
Share on other sites

Intel 3570K -> 215€

Motherboard Z77 -> 150€

Radeon 7950 -> 315€

SSD 120GB -> 100€

8GB DDR3 1600MHz -> 50€

CPU "touban" Cooler -> 70€

Σύνολο 900€

Σου περισσεύουν 100€. Το PC ήδη πετάει και παίζει ΟΛΑ τα παιχνίδια, αν θες δώσε τα 100 είτε για καλύτερο mobo, είτε για extra HDD, είτε για για τον 3770K.

Αυτά από ένα AMD fanboy. :daisy:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!! :)

δηλαδη ενας επεξεργαστης με τους μισους πυρηνες λειτουργει καλυτερα.. χμμ

η καρτα γραφικων λετε οτι δεν αξιζει ουτε αυτη? :nada:

Το ό,τι έχει 8 πυρήνες ένας επεξεργαστής, δεν σημαίνει πως τους αξιοποιεί το game.

Μέχρι πριν κανά 3 χρόνια, τα games που χρησιμοποιούσαν πάνω από 2 πυρήνες ήταν

μετρημένα στα δάχτυλα. Πλέον, υπάρχουν πολλά games που αξιοποιούν παραπάνω,

μέχρι 4 όμως. Έχω διαβάσει για κάποια λίγα που άντε να φτάσει η χρήση 6 πυρήνων,

αλλά δεν γνωρίζω πόσο αποτελεσματικά. Γενικά, κατά τεράστιο ποσοστό, οι 4 υπόλοιποι

πυρήνες του AMD τα ξύνουν, εκτός άμα παίζεις ενώ κάνεις και άλλα πράγματα (πχ video

capture ή δε ξέρω τι που παίζει να κάνει τους υπόλοιπους πυρήνες να δουλεύουν)

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΘΕΣ AMD παρε τον 6300 και πηγαινε τον στα 4GHZ με 140 Ε και την gigabyte 7950 απο το πλαισιο.

Αν παιζεις starcraft , borderlands και scyrim παρε Ι5 ivy.

Radeon HD 7970 and GeForce GTX 680 tested with 10 CPUs | Hardware.Info United Kingdom

Υπαρχει και δω μια συζητηση.

Piledriver preview - Σελίδα 64 - Επεξεργαστές, Μητρικές & RAM - Insomnia.gr - Σελίδα 64

http://www.insomnia.gr/topic/472387-amd-radeon-7900-series-results-database-stock-oc/#entry5191608

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια .. ειμαι νεο μελος στο φορουμ και εχω μερικες αποριες και ελπιζω να με βοη8ησετε..

επισης με συγχωρειτε αν το εβαλα σε λα8ος μερος το 8εμα..

λοιπον θελω να φτιαξω εναν υπολογιστη δηλαδη να τον συν8εσω εγω.. και τον 8ελω για παιχνιδια με πολυ καλα γραφικα

ειναι το εξης..

AMD FX-8350 4.0GHZ 8-CORE BOX

gtx geforce 660ti nvidia 2gb gpu

8gb ram kingstone

2 terabytes skliros

ASUS M5A99X EVO motherboard..

8α η8ελα να μου πειτε αν μπορει να ανταπεξελ8ει η το παρω αδικα..:weep:

επισης αν εχετε αντιρηση σε καποιο hardware να μου πειτε..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :))

Μια χαρα ειναι η συνθεση σου!!! Δυο αλλαγες μονο απο μενα, μια 7970 ή 7950, και το motherboard ASRock > Fatal1ty 990FX Professional ! Απο τροφοδοτικο τι κανεις??:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειστε καταπληκτικοι ΟΛΟΙ !!

ο φιλος που ρωταει για τροφοδοτικο δεν ξερω τι παιζει και εδω χρειαζομαι βοη8εια.. 620 βατ 8α του βαλω.. καλα κανω η οχι εσεις 8α μου πειτε

Οσο για την SSD τι να κανω να βαλω και να εγκαταστησω εκει τα windows , διαβασα οτι παιζει τεραστιο ρολο στο boot και δεν το πιστευα ..!

Υ.Γ Ειμαι 16 χρονων παιδες για αυτο σας κανω τοσες ερωτησεις.. προτιμω να ρωταω ατομα που ξερουν κατι παραπανω απο μενα..

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις ssd 120Gb έχε υπόψη σου ότι τα μελλοντικά games θα χρειάζονται μέχρι και 50Gb χώρο εγκατάστασης. Ήδη στο pc βγήκαν κάποια όπως π.χ. το max payne 3 με 30Gb απαίτηση. Ένα ντέμο 3 λεπτών επόμενης γενιάς έχει 1,8Gb μόνο για textures.

Για επεξεργαστή με προοπτική πάρε καλύτερα έναν ίντελ με hyperthreading. Δηλαδή τον 3770K. Στους ίντελ πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά θα σε βγάλουν μια πενταετία άνετα. Ένας κλοκαρισμένος ι7 920 τετραετίας είναι μέχρι και ταχύτερος σε πολλά games από τον(τάχα μου) 8πύρηνο 8350. Τράβα ένα "Χ" στην AMD.

Αν μπορείς να περιμένεις τη νέα γενιά μέχρι τον Μάρτιο-Απρίλιο (4770K) ακόμα καλύτερα.

Τροφοδοτικό πάρε 750βατ περίπου. Θα σε καλύψει και για δύο κάρτες, αν χρειαστεί. Να κοιτάξεις να έχει καλό efficiency μόνο να μη δίνεις πολλά για ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις ssd 120Gb έχε υπόψη σου ότι τα μελλοντικά games θα χρειάζονται μέχρι και 50Gb χώρο εγκατάστασης. Ήδη στο pc βγήκαν κάποια όπως π.χ. το max payne 3 με 30Gb απαίτηση. Ένα ντέμο 3 λεπτών επόμενης γενιάς έχει 1,8Gb μόνο για textures.

Για επεξεργαστή με προοπτική πάρε καλύτερα έναν ίντελ με hyperthreading. Δηλαδή τον 3770K. Στους ίντελ πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά θα σε βγάλουν μια πενταετία άνετα. Ένας κλοκαρισμένος ι7 920 τετραετίας είναι μέχρι και ταχύτερος σε πολλά games από τον(τάχα μου) 8πύρηνο 8350. Τράβα ένα "Χ" στην AMD.

Αν μπορείς να περιμένεις τη νέα γενιά μέχρι τον Μάρτιο-Απρίλιο (4770K) ακόμα καλύτερα.

Τροφοδοτικό πάρε 750βατ περίπου. Θα σε καλύψει και για δύο κάρτες, αν χρειαστεί. Να κοιτάξεις να έχει καλό efficiency μόνο να μη δίνεις πολλά για ρεύμα.

Πέτρο είσαι άδικος με το Χ, δεν θέλω να έχουμε κόντρα amd - intel αλλά εγώ το βλέπω διαφορετικά ένας 8350 έχει το 60% της τιμής του 3770 και παίζει μια χαρά και θα παίζει μια χαρά. Και να σου θυμίσω κάτι μια που έδωσες παράδειγμα τον 920....δηλαδή οι phenom 2 που ηταν φθηνότεροι και ανταγωνιστές του 920 δεν παίζουν σήμερα καλά ? . Δες αυτό AnandTech - Bench - CPU ο άμεσος ανταγωνιστής του 920 πριν 3 χρόνια ο 1090Τ..... στα τότε review o 1090 ηταν αργός σήμερα όχι μόνο πάει καλά αλλά με τον καιρό αφήνει πίσω του τον 920 και όταν θα έχουμε καλύτερο software o 4core 920 θα είναι απλά οτι είναι σήμερα τα 2core cpu. Συγνώμη για το amd vs intel o αγοραστής θα αποφασίσει τι θα πάρει απλά η αποψή μου είναι πως πλησιάζει η ώρα για περισότερα cores...έγραψα κάτι για τις κονσόλες πρίν και όποιος κατάλαβε ...κατάλαβε ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μου λετε πως ενας επεξεργαστης παλαιοτερος απο τον amd

ο οποιος ειναι 4πυρηνος στα 3.4 μπορει να αντεπεξελ8ει καλυτερα απο εναν 8πυρηνο στα 4.0 οποιος με boost φτανει στα 4.2 που αποκλειεται να τον φτασω τοσο ακρα..!

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μου λετε πως ενας επεξεργαστης παλαιοτερος απο τον amd

ο οποιος ειναι 4πυρηνος στα 3.4 μπορει να αντεπεξελ8ει καλυτερα απο εναν 8πυρηνο στα 4.0 οποιος με boost φτανει στα 4.2 που αποκλειεται να τον φτασω τοσο ακρα..!

Γιατί να μην είναι; Έχουν διαφορετική αρχιτεκτονική.

AnandTech - The Vishera Review: AMD FX-8350, FX-8320, FX-6300 and FX-4300 Tested

*Ένα κακό παράδειγμα, ποιό αυτοκίνητο είναι ταχύτερο; Αυτό με τα 340 άλογα ή αυτό με τα 420;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ο 8350-20!!! Τα πιο πολλα ειναι marketing της intel! Δεν εχει να ζειλεψει τπτ αυτο το cpu! Οσο για τροφοδοτικο 700-800watt εισαι καλυμενος για πολλα χρονια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλος ειναι ο 8350. Απλα ολοι μας κανουμε το λαθος να τον συγκρινουμε με τον 3770Κ ενω τιμολογιακα θα πρεπε να συγκριθει με κατωτερο μοντελο της Intel.

Μας ενοχλει που η AMD εχει ως ναυαρχιδα τον 8350 τη στιγμη που η Intel προσφερει επεξεργαστες με σχεδον διπλασιες επιδοσεις τη ιδια χρονικη περιοδο.

Ον τοπικ:

Αν μπορεις να παρεις 3770Κ πηγαινε σε αυτον. Ειναι καλυτερος στα παιχνιδια. Τωρα.

Ο AMD ισως να χει περισσοτερο χρονο ζωης σε συνδυασμο με το αν θα αξιοποιηθουν οι επιπλεον πυρηνες στα παιχνιδια.

Αλλα γενικα κοιτα προιοντα value for money. Ο AMD ειναι ενα απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.