Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

Εστω ότι οι επεξεργαστές τα ξύνουν στις υψηλές αναλύσεις !

Μπορείς να μου πεις για ποιο λόγο ο 8350 σε 1440P περνάει τον 3770Κ με ίδιες κάρτες γραφικών , την στιγμή που ο 3770Κ είναι μπροστά σε 1080p από τον 8350 ? Τι έγινε εκεί, άλλαξε η δύναμη των επεξεργαστών ? Αφού με την παραπάνω παραδοχή και οι δυο όπως λες θα έπρεπε να τα ξύνουν...και να μας κόβει μόνο η gpu :nada:

Αν με καταλαβαίνεις σου βάζω και τρίτη παράμετρο μέσα μια ακόμα αύξηση της ανάλυσης ...

Το είδα με τα μάτια μου την προηγούμενη εβδομάδα για αυτό το λέω ! Εγώ δεν έχω τέτοια οθόνη απλά έτυχε να στήνω 3 μηχανάκια γνωστών και παίζαμε στο χαβαλέ.

Εν πάση περιπτώση για 1080p και άνω θεωρώ πως αυτό που συμφέρει είναι μια συμπίεση κόστους για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη κάρτα γραφικών ! Δεν νομίζω πως θα αγοράσει κάποιος μια 7970 για να παίζει στα 1280 ή 1440 χωρίς AA κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

Δεν θα ήταν θέμα επεξεργαστή. Τέλος. Δεν γίνεται, δεν είναι λογικό.

Όταν έχεις τον ένα επεξεργαστή, σε κατάστάσεις που δεν είναι GPU bound (χαμηλότερη ανάλυση) να τα πάει καλύτερα από τον άλλο, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ δημιουργώντας GPU bottleneck να τα πάει χειρότερα. ¨Ηταν θέμα οδηγών/πλαφόρμας/στατιστικού λάθους/κάτι.

Όχι όμως επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες ότι έχουν μικρότερες διαφορές από το ένα state στο άλλο στους fx, αλλά επειδή είναι ΨΟΦΙΟΙ γίνεται αυτό...όχι επειδή είναι πιο "γαϊδούρια". Γιατί στα low graphics, με 0 bottleneck οι sandy/ivy πάνε στον Θεό, και μετά σταθεροποιούνται στο GPU bottleneck. Στους fx, είναι μικρότερη η διαφορά γιατί δε σηκώνουν πολλά fps στις CPU bound περιοχές συγκριτικά με τους προαναφερθέν intel. Και αυτό γίνεται γιατί έχουν κακό IPC-core, και τα περισσότερα παίγνια δεν υποστηρίζουν πάνω από 4 πυρήνες.

1151845

1151158

1166815

1151149

1166808

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβα τι δείχνεις. Ότι υπάρχουν 5 παιχνίδια που χρησιμοποιούν 8 πυρήνες

(ποια είναι αυτά; Μόνο το civ5 μου έρχεται στο μυαλό); Νταξ, και γω μπορώ να σου βρω 250 σελίδες από benches παιχνιδιών που δε χρησιμοποιούν πάνω από 3-4, Witcher 1/2, Diablo3, wow, max payne3...αλλά θα στο δώσω σε ένα

μαζεμένο γράφημα 30 παιχνιδιών:

cpu-cores-scaling-8166.jpg

To 97% των παιχνιδιών παίζουν με 3 cores. 3% 4cores. Μπορείς να φανταστείς πόσα πάνε για 6+cores.

EDIT: Για να μην παρεξηγηθώ. Δε λέω ότι δε θα υπάρξουν παιχνίδια που θα χρησιμοποιούν 6cores. Ανέφερες ότι οι fx είναι γαϊδούρια και ότι "αυτό που είναι να δώσουν θα σου το δώσουν με πολύ μικρότερες διαφορές από την μια κατάσταση στην άλλη".

Και εξήγησα γιατί γίνεται αυτό. Αλλά επειδή με έβγαλες out of context, θα το ξαναεξηγήσω πάλι πιο απλά.

Ένας i5 έχει 150fps στο Α παιχνίδι σε 800x600 ενώ έχει 65 fps σε 19x12 max details.

Ένας fx έχει 110fps στο Α παιχνίδι σε 800x600 ενώ έχει 61 fps σε 19x12 max details.

Ναι, στο προηγούμενο παράδειγμα - ο fx έχει μικρότερες διαφορές από το ένα state στο άλλο. 110-61 vs 150-65. Αυτό γίνεται γιατί το Α παιχνίδι χρησιμοποιεί 4 max cores με καλό efficiency, και ο fx έχει κακό single core performance.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι ΟΜΩΣ σας ενδιαφερει μονο η 7970 κτλ. ΑΥτα ισχυουν σε καρτες των 300 Ε και πανω.

Εως 7870 που ειναι 10% καλυτερη απο 6970 δεν υπαρχει καποιο θεμα.

Καρασιγουρα οποιος θελει καρτα των 350 Ε θα παρει 200 Ε επεξεργαστη για παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα γραφήματα παραπάνω είναι από max payne 3 !

Δεν είναι τόσο απλό το σενάριο όσο νομίζεις και δεν έχει να κάνει με single core performance καθαρά, αλλά περισσότερα με την ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων προς τους πυρήνες !

Αυτό το βλέπεις όταν συγκρίνεις cpu 2 διαφορετικών καταστάσεων και το κατά πόσο maxάρει ο πυρήνας τους σε χαμηλή ανάλυση. Για αυτό τους λέω γαϊδούρια τους FX.

Παρόμοιο θέμα έχει και η ίδια η Intel με τον 3820 σε s2011.

Τεσπα, όταν θα έχω screen να σου δείξω για αυτό που λέω ακριβώς με διαφορετικά cpu στις ίδιες καταστάσεις θα το πιάσεις .

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ έχω διαβάσει διάφορα. ... Δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά. Το έχω δει το review παραπάνω.

Από μεθαύριο θα το έχω το παιχνιδάκι θα θα μπορώ να σου πω τι γίνεται.

edit: Αυτο είναι από max payne 3 και το παιχνίδι έχει και κακή απόδοση σε crossfire. Όπως βλέπεις ΔΕΝ υπάρχουν CPU limits αλλά ΟΥΤΕ GPU limits ... παρόλα αυτά φαίνεται να υπάρχει χρησιμοποίηση όλων των cores.

1152955

Τα παραπάνω games είναι :

Sleeping Dogs

Metro 2033

Battlefield 3

Showdown

Hitman Absolution

Link to comment
Share on other sites

7970 χωρίς 2η σκέψη.

(Πες μας και που κατέληξες όμως, τσάμπα "σφαζόμαστε'; )

EDIT: Βασικά το δίλλημα είναι είτε 7970 vs 670 είτε 7950 vs 660ti, το πρώτο είναι ισοπαλία στο δεύτερο είναι άσσος.

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου.. τωρα αν επενδυσα σωστα για το μελλον με τον 8πυρηνο 8α δειξει..

8α σας ανεβασω τα χαρακτηριστικα να τα δειτε.. μολις ερ8ει..

οι ραμ ειναι στα 1800+ και 8αρες

ssd και λοιπα..

8α βαλω τα windows 7 ultimate 64 bit.. καλα 8α κανω πιστευετε? χΔ

Link to comment
Share on other sites

Άντε να μαζευόμαστε πολλοί μπας και αρχίσουν περισσότερα games να γίνονται optimized για amd. Βαρέθηκα τόσα χρόνια να βλέπω meant to be played και runs better on intel...

Για benches και παιχνίδια τι να λέμε? Ότι δεν υπάρχει εφαρμογή που να χρησιμοποιεί όλη τη ram της gpu? Το ότι εντελώς τυχαία δεν πάει πάνω από 1-1.5gb (σειρά 5 της nvidia ίσως?)? Τα dx10.1 patch αλήθεια τα θυμάστε? το hotfix των buldozer για win7 που πήγε στράφι? Είναι όντως χειρότερη η amd ή κάτι στημένο βρωμάει? το λέω γιατί μου έρχονται στο μυαλό τα physx της nvidia :rofl: και με πιάνουν τα γέλια.

Δεν θα με αποκαλούσα fanboy κανενός, απλώς νομίζω πως καμιά φορά πρέπει να στηρίζουμε και λίγο τον ανταγωνισμό για να ισορροπούν κάπως τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν δεν θέλουν, με AMD CPU + GPU μέσα στα τόσα εκατομμύρια κονσόλες που θα κυκλοφορήσουν στην αγορά θα υποστηριχτούν τα προϊόντα της AMD περισσότερο.

Η όλη κατάσταση που επικρατεί σήμερα μου θυμίζει εποχές C2D E8600 E8400 και Q9550/ Q9400, όπου όλοι έτρεχαν να αγοράσουν τους E ...........:whistling

Που είναι τώρα όμως ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.