Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

Αδερφέ, δες εδώ και εδώ.

Αλλά δε καταλαβαίνω γιατί κόλλησες εκεί. Εγώ έκανα μια ερώτηση

δεν είπα όποιος έχει sli/cf να πάρει 500ρι τροφοδοτικό....είπα ότι σε περίπτωση που είχα fx ΔΕΝ θα με κάλυπτε. Και ναι, το 500ρι τροφοδοτικό με καλύπτε μια χαρά (550ρι είχα για μία περίοδο) με 2x460SLI.

Νομίζω πως σου απάντησα τεχνοοικονομικά και στο παραπάνω σκεπτικό σου. Στο 1155 θες να δώσεις περισσότερα σε μητρική για να κάνεις crossfire ... Γενικά, όσο περισσότερα ζητάς στο 1155 socket τόσο περισσότερο ανοίγει η ψαλίδα μεταξύ των αντίστοιχων προτάσεων στην AM3+ πλατφόρμα.

Δηλαδή η πρώτη που δίνει 2x8 lanes για crossfire είναι η Asus P8P67 Evo στα 108€ ή ASROCK Z77 EXTREME 3 117€ (οι άλλες δουλεύουν την δεύτερη PCI-E X16 στο X4), όταν σε AM3+ socket παίζει ASROCK 870 EXTREME 3 με 69€ και MSI 990FXA-GD65 με 77€ ...... Με την διαφορά στο κόστος ΔΕΝ παίρνω μόνο +100watt τροφοδοτικό, αλλά παίρνω και δεύτερο τροφοδοτικό αν θελήσω ....

Εσύ κοιτάς τους επεξεργαστές και όχι το σύνολο της πλατφόρμας η οποία παίζει και αυτή ρόλο.

Και με τιμές skroutz

3570k 211€

Asus P8P67 Evo 108€

----------------------

319€

Fx 8350 188€

asrock 870 extreme 3 r2 69€

---------------------------------

257€

====================================

Διαφορά : 62€

Με τα τελευταία chips

3570Κ 211€

ASROCK Z77 117€

-------------------------

338€

Fx 8350

MSI 990FXA-GD65 77€

---------------------------

265€

==========================================

Διαφορά: 73€ & σε AMD με CHIPάκι αντίστοιχο του X79 S2011 ......

Άρα μιλώντας για το κόστος, θα δώσεις περισσότερα από έναν που ίσως χρειαστεί +100watt τροφοδοτικό !

Δηλαδή η διαφορά σου εξασφαλίζει μεγαλύτερο τροφοδοτικό για μελλοντικό crossfire και ταυτόχρονα μιας κατηγορίας ανώτερη κάρτα γραφικών από τώρα στο AM3+ socket!

Πχ.

Σε 1555 θα αγοράσεις PC Power & Cooling Silencer Mk III 500W (68€)

Σε ΑΜ3+ θα αγοράσεις PC Power & Cooling Silencer Mk III 600W (75€)

-----------------------------------------------------------------------------

Διαφορά 7€ ......

Με τα υπόλοιπα χρήματα που μένουν

Στο 1155 socket θα αγοράσεις : SAPPHIRE 7850 1GB DDR5 (172€)

Στο AM3+ socket θα αγοράσεις : SAPPHIRE 7870 2GB DDR5 (213€)

--------------------------------------------------------------------

Και σου μένουν και 25€ στο ΑΜ3+ για καλύτερο κουτί ή για ψήκτρα για κλοκάρισμα !

Αν πας παραπάνω

Στο 1155 socket παίρνεις SAPPHIRE 7870 2GB DDR5 (213€)

Στο AM3+ socket παίρνεις SAPPHIRE 7950 3GB DDR5 (275€)

------------------------------------------------------------------

και σου μένουν και 11€ για τσίχλες ....

Και επειδή το crossfire με 2X 7950 είναι ποιο ενεργοβόρο από το crossfire των 2X 7870 αυτά τα 11€ ίσως να τα έδινα για ακόμα μεγαλύτερο τροφοδοτικό + 100watt !

Πχ. OCZ ZS 750Watt = 80€ δηλαδή + 5€ από το 600άρι που έβαλα παραπάνω !

Τέλος θες και ψύκτρα για κλοκάρισμα ? Πας αντί στον 8350 στον 8320 (167€) και τα χρήματα αυτά 21+6= 27€ τα δίνεις για μια SCYTHE MINE (30€) (pc1) και ανεβάζεις τον 8320 στα 4,6-4,7Ghz (ίδιο chip με τον 8350 είναι) και τελειώνεις οποιονδήποτε ανταγωνισμό σε απόδοση/ τιμή ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ!

Πες μου εσύ τώρα :

1) Ποιος έχει εξασφαλισμένη μεγαλύτερη αναβαθμισιμότητα πλατφόρμας σε μελλοντικούς επεξεργαστές ! Το 1155 που πάει για κατάργηση ή το ΑΜ3+?

2) Ποιος παίζει καλύτερα τα περισσότερα games , αυτός με 7950 ή αυτός με 7870 ?

3) Ποιος έχει καλύτερο multitasking !

4) Ποιος έχεις καλύτερο multithreading !

5) Ποιος έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο με περισσότερη συνολική επεξεργαστική ισχύ !

capturejdtz.png

Για τον λόγο αυτό ΔΕΝ θα καθόμουν ποτέ να κοιτάξω αν ένας επεξεργαστής βγάζει 3 ή 4 FPS παραπάνω από έναν άλλον...... Αυτά είναι μπούρδες !

Αν πας σε ένα μάθημα ζωγραφικής θα σου πουν να σταθείς σε μια απόσταση από το έργο και να μισοκλείσεις τα μάτια σου ! Τότε και μόνο τότε θα καταλάβεις ποιο χρώμα υπερισχύει στον πίνακα ζωγραφικής. Ετσι κι εδώ, πρέπει να μείνεις μακριά από τα αποσπασματικά αποτελέσματα βάση ρυθμίσεων κ.λ.π. και να κοιτάξεις τα γενικά + & - του κάθε προιόντος και πάντα βάση της τιμή του !

EDIT ! Ξέρει κανείς πότε βγαίνει η νέα σειρά FX ??? Βαρέθηκα με τον 8350 .....:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

Νταξ, τελευταία φορά που απαντάω.

Στην αρχή ρε συ adpano λες μ@λ@κίες περι γομαριών fx και κουραφέξαλα. Ισχυρίζεσαι ότι οι intel σέρνονται στις υψηλές αναλύσεις. Σου αποδεικνύω ότι δεν ισχύουν.

Μετά λες ότι ο fx έχει καλύτερο overclockability και όλοι τον πάνε 5GHz. Ούτε εσύ δε το έχεις φτάσεις τόσο. Μ@λ@κίες.

Μετά λες ότι ο fx 8350 έχει 30% καλύτερη απόδοση. Νταξ, δε χρειάζεται συζήτηση. Μ@λ@κίες./

Και τώρα τι κάνεις...

Συγκρίνεις την p8p67 EVO με την asrock 870;;;;; Είσαι σοβαρός; Η μία δεν υποστηρίζει ΚΑΝ SLI.

H MSI 990FXA-GD65 77€ ε; Πάρτους τηλέφωνο πρώτα. Υπάρχει λόγος που τα άλλα μαγαζια την έχουν 130€. Και στο Amazon από 105..αλλά είπαμε οι ¨Ελληνες πουλάνε σε τιμές προσφοράς....

Και γω μπορώ να μαγειρέψω 200 συστήματα που ο intel θα φαίνεται ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Δε το κάνω γιατί δε θέλω να κοροϊδέψω τον κόσμο. Η αλήθεια είναι

The only way we can make AMD's FX-8350 look like a better gaming value than Intel's Core i7-3770K (specifically in the games and at the settings we used to test) is if the rest of the system is free. Because the rest of the system is never free, the FX-8350 never serves up better high-end gaming value.

From now on, we'll need to limit the use of AMD's flagship to systems already bottlenecked by their graphics cards. A less expensive CPU is more attractive when it isn't affecting performance negatively.

Τέλος από μένα, συνεχίστε να πιστεύετε ότι θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

E-gate 10 εργάσιμες για παραλαβή η MSI πριν λίγο έκανα παραγγελία ! Αν θες να σου στείλω και τον κωδικό συναλλαγής!

Όλα τα άλλα είναι απλώς αλήθεια ! Και ο 8350 πάει στα 5Ghz με καλή ψύξη ! Την ΙΔΙΑ με την οποία θα πας το 3570Κ στα 4,5Ghz ....

Το μοναδικό bench το οποίο μετρά επεξεργαστές σε πολλαπλές καταστάσεις το βλέπεις παραπάνω με τα αποτελέσματά του.

Δεν κατάλαβα τι παραπάνω δίνει η p8p67 EVO από μια 870 extreme .... Μήπως παραπάνω sata 3......? Δεν καταλαβαίνω, αν και η ανάλυση του σκεπτικού έγινε βάση των τελευταίων chip στην αγορά και μιλάω για 990FX που είναι πληρέστερο εναντίων Ζ77 ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION] Το θεμα ειναι οτι οποιος πηρε τον 8320 κτλ δεν ειπε : οπα βλακεια επεξεργαστης. Μια χαρα τον λενε ολοι.

Αυτοι οι FX δεν ειναι για τις 7970 κτλ

Οι πιο πολλοι ως 7870 θα παρουν ( σχεδον ολοι ) την οποια εστω στα 4.4GHZ την εχει.

Και ακομα λιγοτεροι θα κανουν CF με PD που ετσι και αλλιως συν 30-40 W πανω θελει σε gaming.

Μην τσακωνεστε. Τωρα εχει 165 Ε 8320 και 81.00 Ε η MSI απο e-gate.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ορισμος value.

Οσον αφορα την MSI GD65 εχω τους πηρα τηλ πριν μια βδομαδα και μου ειπαν οτι θελει 10 μερες να ερθει.

Link to comment
Share on other sites

ενα εχω να πω η msi ειναι πολυ καλη και σταθερη μητρικη για οσο βεβαια την ειχα στα χερια μου με τον fx 8320 και σε αυτην τη τιμη δε το συζηταω ειναι πολυ καλη επιλογη !!

100_3059.jpg

49.png

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION] Το θεμα ειναι οτι οποιος πηρε τον 8320 κτλ δεν ειπε : οπα βλακεια επεξεργαστης. Μια χαρα τον λενε ολοι.

Αυτοι οι FX δεν ειναι για τις 7970 κτλ

Οι πιο πολλοι ως 7870 θα παρουν ( σχεδον ολοι ) την οποια εστω στα 4.4GHZ την εχει.

Και ακομα λιγοτεροι θα κανουν CF με PD που ετσι και αλλιως συν 30-40 W πανω θελει σε gaming.

Μην τσακωνεστε. Τωρα εχει 165 Ε 8320 και 81.00 Ε η MSI απο e-gate.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ορισμος value.

Οσον αφορα την MSI GD65 εχω τους πηρα τηλ πριν μια βδομαδα και μου ειπαν οτι θελει 10 μερες να ερθει.

Δεν μπορώ να δεκτώ πως ένας επεξεργαστής ο οποίος δουλεύεται μόνo στο 20% από ένα παλιό game, ευθύνεται για το μπουκάλιασμα οποιασδήποτε σύγχρονη δυνατής κάρτας γραφικών... αντί να πέφτουν οι ευθύνες αλλού ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ετσι ειναι το συστημα. Θελει ΙΝΤΕΛ και δυνατους πυρηνες για ακριβες καρτες. Δεν μπορει να κανει κατι η AMD.

Η AMD πυρηνες ξερει να δινει. Και μαλιστα που και φετος PD 2.0 θα υπαρχει απο 8870 και πανω σε ιντελ θα πηγαινουν. Τι να πεις.

Ε τωρα να εχεις μια 7950 των 310 Ε και να λες βγαζει δε βγαζει καλα FPS αν εχεις AMD ουτε και μενα θα μου αρεσε. Στην κατηγοια ενθουσιωδεις gamers εχει θεμα η AMD. Τους εχει μαζεψει με τον Ι5 διπλα η ιντελ. Τουλαχιστον φετος ειναι Ι3 σε επιδοσεις τουλαχιστον. περσυ οχι παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ετσι ειναι το συστημα. Θελει ΙΝΤΕΛ και δυνατους πυρηνες για ακριβες καρτες. Δεν μπορει να κανει κατι η AMD.

Η AMD πυρηνες ξερει να δινει. Και μαλιστα που και φετος PD 2.0 θα υπαρχει απο 8870 και πανω σε ιντελ θα πηγαινουν. Τι να πεις.

Ε τωρα να εχεις μια 7950 των 310 Ε και να λες βγαζει δε βγαζει καλα FPS αν εχεις AMD ουτε και μενα θα μου αρεσε. Στην κατηγοια ενθουσιωδεις gamers εχει θεμα η AMD. Τους εχει μαζεψει με τον Ι5 διπλα η ιντελ. Τουλαχιστον φετος ειναι Ι3 σε επιδοσεις τουλαχιστον. περσυ οχι παντα.

Όχι δεν είναι έτσι το σύστημα ! Θα με καταλάβαινες αν το έβλεπες στην πράξη. Και αυτό γιατί στο Κ@λοπαίχνιδο των 5 ετών είτε βγάλεις 280fps είτε 300 fps το ίδιο είναι , δεν υπάρχει ουσία.

Από εκεί και πέρα το budget είναι το θέμα !

Γιατί αν είχες 7950 + 8350 και 7870 + 3570K στο πρώτο σύστημα θα είχες περισσότερα fps από το δεύτερο στα περισσότερα games !

Αυτό λέει η πράξη άσχετα με τις θεωρίες και τα reviews του κ@λου ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν είχες 7950 + 8350 και 7870 + 3570K στο πρώτο σύστημα θα είχες περισσότερα fps από το δεύτερο στα περισσότερα games !

Ειναι και η καταναλωση του FX 30 Ε μη το ξεχνας . 8320 επρεπε να πεις.

και υπαρχει και ο 3470 που παει στα 3.6GHZ και με bclck 3.8GHZ .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και η καταναλωση του FX 30 Ε μη το ξεχνας . 8320 επρεπε να πεις.

και υπαρχει και ο 3470 που παει στα 3.6GHZ και με bclck 3.8GHZ .

Δεν κοιτάζω καταναλώσεις καρδιά μου όταν καπνίζω 5,4€ καπνό + 1,5€ (φιλτράκια ,χαράκια) ανά ημέρα .... και όταν δεν είναι δεδομένο αν θα κρατήσω το σύστημα μια τετραετία ως έχει και πόσο συχνά θα το χρησιμοποιώ ....

Αν είχα καμιά επιχείρηση με 30-50 pc ανοικτά 24/7 τότε θα το κοιτούσα.

Ενα τσιγάρο που θα πετάξω την ημέρα και δεν θα το καπνίσω ολόκληρο, κοστίζει 0,16€ !

Ο υπολογιστής μου με μια μέση χρήση 8-ώρου ανά ημέρα θα μου κοστίζει παραπάνω σε amd 0,0072€ ......:hehe::hehe:

Επίσης σε περίπτωση αναβαθμισιμότητας του AM3+ σε steamroller παίρνω από την μητρική δεύτερη φορά την αξία της σε χρήμα, αφού για να αγοράσω ξανά μια ίδια θα πρέπει να πληρώσω ξανά το ίδιο ποσό !

Επίσης θα το κοιτούσα αυτό που λες αν έπρεπε να πληρώσω την διαφορά μαζεμένη την στιγμή αγοράς του pc .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. βλεπω το θεμα που δημιουργησα εχει πολυ ζουμι :dance3:

λοιπον εμενα ο συνδιασμος μου ειναι fx-8350-7970 HD .. με μητρικη ASUS M5A99X EVO+8gb ram

Ελπιζω να βγει καλο..

Υ.Γ το εχω παραγγειλει εδω και 2 εβδομαδες και ακομα να ερ8ει.. ελπιζω να ισχυει ''το καλο πραγμα αργει να ερθει'' :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε αυτή την μητρική ?:nada:

Τουλάχιστον μια R2.0 δεν μπορούσες να βάλεις ?

Πχ. εγώ θα έβαζα αν ήθελα ASUS την Asus M5A99FX Pro R2.0 σε αυτές τις τιμές!

Kαι θα κοιτούσα MSI 990FXA-GD65 στα 81€ από e-gate ! Τρελή ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. βλεπω το θεμα που δημιουργησα εχει πολυ ζουμι :dance3:

λοιπον εμενα ο συνδιασμος μου ειναι fx-8350-7970 HD .. με μητρικη ASUS M5A99X EVO+8gb ram

Ελπιζω να βγει καλο..

Υ.Γ το εχω παραγγειλει εδω και 2 εβδομαδες και ακομα να ερ8ει.. ελπιζω να ισχυει ''το καλο πραγμα αργει να ερθει'' :p

μια χαρά θα βγεί το συστηματάκι σου - πολύ γρήγορο και θα το ευχαριστηθείς για αρκετό καιρό !

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη MSI 990FXA-GD65, δυστυχώς η MSI ελλάδος έχει κλείσει οπότε καπούτ από εγγύηση ότι κάνει καθείς μοναχός του μέσω msi europe.

ακόμα καλύτερα,ίσα ίσα που τα RMA θα είναι ίσως πιο γρήγορα !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. βλεπω το θεμα που δημιουργησα εχει πολυ ζουμι :dance3:

λοιπον εμενα ο συνδιασμος μου ειναι fx-8350-7970 HD .. με μητρικη ASUS M5A99X EVO+8gb ram

Ελπιζω να βγει καλο..

Υ.Γ το εχω παραγγειλει εδω και 2 εβδομαδες και ακομα να ερ8ει.. ελπιζω να ισχυει ''το καλο πραγμα αργει να ερθει'' :p

Τον ίδιο σχεδιασμό έχω και γω, να ξερεις οτι αυτο το board δεν μπορει να pushαρει τον επεξεργαστή σου πέρα απο τα 4,7Ghz και να είσαι σταθερός, και πίστεψε με δοκίμασα, ελπίζω να πήρες το revision 2.

Υ.Γ. Θελω να παρω εναν φανατικο amd και εναν επισης φανατικο Ιντελ fan boy και να τους βάλω να κατσουν σε δύο μηχανήματα (χωρίς χαρακτηριστικα πάνω και χωρις προσβαση στο "λειτουργικό") να παίξουν 3-4 παιχνίδια και μετα να μου πει ο καθενας ποιος νομιζει οτι είναι ο ιντελ και ποιος ο amd! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.