Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

Ρε ξερετε τι λενε ολοι; Και δεν ψιλοδιαφωνω. Εγω πληρωσα για 60 fps οχι για 50-58fps.

Ειδικα στην ιντελ παιρνεις και απο μνημες.

Οι gamers με ενα Ι5 3470 ειναι οκ. Παιχνιδια παιζουν οχι 3DS max 2011.

Kαι σε μια 7950 vs 7970 αν κατσεις παιζει διαφορα να μην καταλαβεις αλλα η αλλη 7970 ειναι.

Η το αλλο να τρεχεις κανα bench λεω πχ και να λες γιατι εχει η 7870 του αλλουνου συν 3fps πχ.

Ο ιντελας σου λεει adpano οτι, οτι και να λες εγω στα 2 χρονια θα ειμαι 20 Ε κερδισμενος αρα θα πρεπει το CPU της AMD αν εχει τις ιδιες επιδοσεις μενα να ειναι 20 Ε φθηνοτερο ( αρα πας σε 8320 που εκπληρει αυτα που λενε )

Βεβαια αν βαλεις να κανει και κατι αλλο ταυτοχρονο ο Ι5 μου φαινεται σαν FX γινεται στα παιχνιδια και ο FX εχει και καποια 2 modules για τα υπολοιπα.

Απο την οκταμπιτ μπορει να ειναι η MSI.

http://www.oktabit.gr/product_details.asp?productid=168-05-MIK99G65

http://forum.oktabit.gr/topic/msi-gd65-990fx

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

άλλο ένα reveiw με single gpu, Nvidia 2&3-Way SLI και AMD 2&3-Way CrossFireX

ελάχιστες διαφορες οι οποιες είναι ορατές μονο σε bench ...και όχι μονο... σε καποια games η PCI Express 3.0 έδωσε λιγότερα fps σε σχέση με την 2.0

hardocp.com | PCI Express 2.0 vs 3.0 GPU Gaming Performance Review

Link to comment
Share on other sites

άλλο ένα reveiw με single gpu, Nvidia 2&3-Way SLI και AMD 2&3-Way CrossFireX

ελάχιστες διαφορες οι οποιες είναι ορατές μονο σε bench ...και όχι μονο... σε καποια games η PCI Express 3.0 έδωσε λιγότερα fps σε σχέση με την 2.0

hardocp.com | PCI Express 2.0 vs 3.0 GPU Gaming Performance Review

Nvidia 2&3-Way SLI και AMD 2&3-Way CrossFireX σε Z77 CHIPάκι ???

Μέγα σφάλμα ! Με 16 LANES συνολικά από το northbridge δεν τους έκοβε η ταχύτητα των PCI-E V2 αλλά περισσότερο η υλοποίηση με τα PLX chip !

Για όποιον δεν γνωρίζει να εξηγηθώ !;);)

Link to comment
Share on other sites

Adpanos,

Μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις το νόημα της όλης κουβέντας.

Όταν "χτίζεις" gaming pc εν έτει 2012 η cpu δεν πρέπει επ'ουδενί να σε ρίχνει κάτω από 60 καρέ. Αδύναμος κρίκος πρέπει να είναι ΜΟΝΟ η gpu. Άσε και τη γενική χρήση στην άκρη. Εκτός και αν είσαι ο επαγγελματίας editor που τα δευτερόλεπτα μεταφράζονται σε ευρώ.

Στο 80% των games είσαι καλυμμένος με AMD. Όχι γιατί είναι καλοί επεξεργαστές, αλλά γιατί δεν επιβαρύνονται ιδιαίτερα. Από τη στιγμή όμως που θες ανύπαρκτο cpu bottleneck παντού, ακόμα και σε ιδιόμορφα game τύπου skyrim, far cry3 κτλ. οι ίντελ είναι απλώς το μηχάνημα που κάνει τη δουλειά. Τελεία και παύλα.

Πέρα απ'αυτό ιντελ των 300€ με oc ισοδυναμεί με στοκ amd στα 200€ τριών ετών μετά(ή και παραπάνω) λόγω ανώτερης αρχιτεκτονικής. Τί καταπονείς λοιπόν τα δακτυλά σου με περισπούδαστες αναλύσεις για τροφοδοτικά και ό,τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Adpanos,

Μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις το νόημα της όλης κουβέντας.

Όταν "χτίζεις" gaming pc εν έτει 2012 η cpu δεν πρέπει επ'ουδενί να σε ρίχνει κάτω από 60 καρέ. Αδύναμος κρίκος πρέπει να είναι ΜΟΝΟ η gpu. Άσε και τη γενική χρήση στην άκρη. Εκτός και αν είσαι ο επαγγελματίας editor που τα δευτερόλεπτα μεταφράζονται σε ευρώ.

Στο 80% των games είσαι καλυμμένος με AMD. Όχι γιατί είναι καλοί επεξεργαστές, αλλά γιατί δεν επιβαρύνονται ιδιαίτερα. Από τη στιγμή όμως που θες ανύπαρκτο cpu bottleneck παντού, ακόμα και σε ιδιόμορφα game τύπου skyrim, far cry3 κτλ. οι ίντελ είναι απλώς το μηχάνημα που κάνει τη δουλειά. Τελεία και παύλα.

Πέρα απ'αυτό ιντελ των 300€ με oc ισοδυναμεί με στοκ amd στα 200€ τριών ετών μετά(ή και παραπάνω) λόγω ανώτερης αρχιτεκτονικής. Τί καταπονείς λοιπόν τα δακτυλά σου με περισπούδαστες αναλύσεις για τροφοδοτικά και ό,τι άλλο;

Μια χαρά τα λες διαφωνώ μόνο στο ότι δεν μπορείς να παίξεις όλα τα games τέρμα ακόμα και με amd....ξέρεις το είπες και μόνο σου τα games δεν είναι τόσο βαριά, πχ στο far cry 3 έπαιζα τα πάντα ultra με την 660ti και τον ι5 2500Κ στα 4700, παίζω με το ίδιο ultra και με τον amd cpu μου που είναι πάνω απο ένα χρόνο μοντέλο (8120) και γενικά όλα τα games που παίζω είναι πάντα ultra, extra κτλ με μια 660ti oced 1267mhz boost clock gpu και +550mhz mem σε 1080p πάντα μιλαμε για τα επίπεδα σχεδόν μιας στοκ 680. Και γενικά δοκίμασα πολλά games άλλα δεν βρήκα κανένα να μην παίζει τέρμα με καλά fps. Το bottleneck οταν έχουμε μια oced cpu πάνω απο 4,5ghz δεν υπάρχει, για στοκ amd cpu ναι υπάρχει αλλά όχι σε top μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 χρόνια θα χεις αλλάξει και 2 κάρτες και μια cpu :)

:OT:Nομιζεις....Οι της amd μπορει να χρηζουν αλλαγης και στους 2 μηνες δεν το γνωριζω...

Τον αλλο μηνα κλεινω ακριβως 2 χρονια με τον ι7-2600Κ μου και ξεκιναω να διανυω τον τριτο χρονο...

Πιστευεις οτι υπαρχει ο παραμικρος λογος να αλλαξω σημερα αυτο το cpu?

Και αν ναι, να παρω τι?

Η χρηση του pc μου ειναι, το gaming, gaming, gaming .:OT:

Link to comment
Share on other sites

Να εξηγη8εις βεβαια.. :jump::jump:
Nvidia 2&3-Way SLI και AMD 2&3-Way CrossFireX σε Z77 CHIPάκι ???

Μέγα σφάλμα ! Με 16 LANES συνολικά από το northbridge δεν τους έκοβε η ταχύτητα των PCI-E V2 αλλά περισσότερο η υλοποίηση με τα PLX chip !

Για όποιον δεν γνωρίζει να εξηγηθώ !;);)

Άσε να το κάνω εγώ για σένα.

H "καθυστέρηση" τoυ PLX έρχεται σε 2 μορφές. Overhead και το γεγονός ότι όταν στέλνει δεδομένα max bandwidth και στις Χ κάρτες, η μεταφορά περιορίζεται στα 16Lanes/X bandwidth σε κάθε GPU.

Για την 2ρη περίπτωση: pcie3 16 Lanes = pcie2 32 Lanes όσον αφορά το bandwidth. Με λίγα λόγια, μία 16pcie3 lanes για 8x/8x sli/cf έχει τουλάχιστον το ίδιο bandwidth με μία μητρική με 32 pcie2 lanes για 16x/16x CF/SLI. Αυτό βέβαια ισχύει μόνο στην περίπτωση που φοράει pcie3 switch (π.χ.PLX 8747) και όχι τις μ@λ@κίες που έκαναν με τα υποτιθέμενα gen3 p67. Και αυτή είναι η χειρότερη δυνατή περίπτωση. Γιατί το switching δίνει από minimum 8x/8x pcie3 σε maximum 16x/16x pcie3, οπότε κάποιος θα μπορούσε να πεί ότι βρίσκεται ενδιάμεσα.

Για την πρώτη περίπτωση (overhead) είναι η τυπική καθυστέρηση που εισέρχεται λόγω της χρήσης του switch. Υπολογίζουν ότι είναι κοντα στα 10ns. Ποιο είναι το θέμα; Ότι όλα σχεδόν τα cf/sli boards ακόμα και μία μόνο 16ρα pcie να χρησιμοποιείται περνάει από το plx. Το overhead αυτό το τρώς, είτε το θες είτε όχι.

1-8256.jpg

TL: DR δεν ισχύει αυτό που λες. Θα ίσχυε άμα σύγκρινες μητρικές με pcie3.0 32/48 lanes με μητρικές με 16 pcie3.0 lanes και είχαμε κορέσει ήδη τα 8GB/s -16GB/s του διαύλου v2.

Σε 2 χρόνια θα χεις αλλάξει και 2 κάρτες και μια cpu :)

Δεν αλλάζουν όλοι κάρτες/cpu σαν τα σώβρακα αδερφέ, ιδιαίτερα για μη επαγγελματικούς λόγους. Τον q6600 τον είχα 4χρόνια+, τις κάρτες που έχω τώρα 3 χρόνια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται το κάνω και μόνο μου ! Και βέβαια έχω απόλυτο δίκιο ...

H μια φοράει PLX 8747 η άλλη ΝF200 που είναι πολύ χειρότερο !

Δεν μπορείς να πάρεις μετρήσεις έτσι από την στιγμή που αυτά τα δυο έχουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά !

Βάζεις στην μέση και τρίτο παράγοντα που εμπεριέχει και ενδυναμώνει το στατιστικό λάθος !

Θυμάμαι πως σε 1156 socket οι μητρικές με 2x8 lanes native έτρεχαν καλύτερα από τις 2x 16 με PLX .. στο ίδιο chip και με τις ίδιες κάρτες....

Αυτό λέω! Αν θες να κοιτάξεις διαφορές μεταξύ v2 & v3 πας σε native συγκρίσεις έστω και με διπύρηνη κάρτα με plx (το ίδιο) επάνω της σε X16 θύρα V2 και V3 , αν νομίζεις πως δεν θα βρεις διαφορά με μονοπύρηνη κάρτα.

Ιδιες παπ@ρι€ς έκαναν και στην SABERTOOTH 990FX Gen3 για να πουν πως και καλά τρέχουν σε V3.0 ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.