Jump to content



Υπολογιστής ανοίγει με το άγγιγμα!!!


karmen1983

Recommended Posts

παίδες help γιατί δε τη βγάζω καθαρή!

Είμαι στη δουλειά και έχω τρελαθεί.:rant:

Εχουμε ένα pc με τα εξής χαρακτηριστικά

i5 3570K

Gigabyte Z77X-D3H

Corsair CX500

Kingston 8GB

Μόλις ακουμπήσεις και ψιλοκουνήσεις το κουτί (400R) αποφασίζει ότι πρέπει να ανοίξει.

Δοκιμές απο τη μεριά μου

1. Αλλαγή τροφοδοτικού. Τα γίδια

2. Αφαίρεση του power on πάνω απο τη μητρική. Λέω κάτι με το κουμπί παίζει. Τα γίδια

3. Αποσύνδεση δίσκων. Τα γίδια

4. Αφαίρεση όλου του hardware απο το εσωτερικό του κουτιού και στήσιμο πάνω σε γραφείο. Κουνάς γραφείο ανοίγει το pc:fie:

Μου κάνει πλάκα ο ΘΕΟΣ!!!!

Άλλη μητρική να δοκιμάσω δεν έχω.

Αλλαξα και μνήμες μπας και αλλά τίποτα.

Καμιά ιδέα ή κάτι να μου ξέφυγε πριν στείλω τη μητρική πίσω;

Link to comment
Share on other sites

thanks αν και δε ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει ένα φλασάρισμα bios. κάποιο βραχυκύκλωμα είναι αλλά δε φαίνεται τίποτα κακό με μία πρώτη ματιά.

Δοκιμάζω και επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπεράστηκε bios τα ίδια

[MENTION=20150]budhas[/MENTION] τι εννοείς στην καλωδίωση; Του Psu? Αν ναι το άλλαξα

Αν εννοεις στην εγκατάσταση του μαγαζιού επίσης δεν παίζει καθώς εδώ και λίγη ώρα έχω το pc σπίτι μου.

Η mobo φαίνεται μια χαρά και απο πάνω και απο κάτω και επίσης είναι 2-3 ημερών.

Μάλλον την πάω για RMA. Θα συνδέσω μία ASUS που έχω εδώ και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, απλά κουνάς το κουτί, το αφήνεις στην θέση του,πατάς power on και δουλέυει; Ή το κρατάς αλά -μπάντα ας πούμε και πατάς power on κ.λ.π.

Οχι αν κουνήσεις το κουτί ανάβει :p

Μάλλον άναβε πλέον δε θα ξανακάνει το ίδιο λάθος μέχρι να έρθει νέα μητρική :hehe:

Η βοηθεια μου ηταν καθοριστικη πιστευω.:hang2:

lol ρε :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Οχι αν κουνήσεις το κουτί ανάβει :p

Μάλλον άναβε πλέον δε θα ξανακάνει το ίδιο λάθος μέχρι να έρθει νέα μητρική :hehe:

Έλεγα μήπως έπαιζε τίποτα με γειώσεις αλλά αν είναι έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άδικο. Πριν καιρό αντιμετώπιζα παρόμοιο θέμα. Mε κούνημα κουτιού το pc έκανε restart αν το είχες όρθιο! Αν το ξάπλωνες το κουτί όλα καλά:suicide2:

Τελικά ήταν το psu που μάλλον λόγω κάποιας ψυχρής κόλλησης πυκνωτή, έριχνε τη δωδεκάρα στα 10V. Και αυτό με πολύμετρο του 10ευρου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άδικο. Πριν καιρό αντιμετώπιζα παρόμοιο θέμα. Mε κούνημα κουτιού το pc έκανε restart αν το είχες όρθιο! Αν το ξάπλωνες το κουτί όλα καλά:suicide2:

Θαύμα, θαύμα!!!!!!:upside:

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω κι εγώ το "πετραδάκι" μου στην κουβέντα, έστω και κατόπιν εορτής, για μελλοντική χρήση!

Για το πρόβλημα του Power ON, μπορεί να παίζουν πολλά ενδεχόμενα.

Βέβαια -συνήθως- λόγω του ότι αυτό το σήμα είναι active low (ενεργοποιείται με "0", δηλαδή με βραχυκύκλωση των δύο γραμμών που συνδέονται στο διακόπτη του power on), η πιο συνηθισμένη βλάβη είναι να πατάς το κουμπί και να μην κάνει τίποτε λόγω κάποιας κακής επαφής, ή στη χειρότερη περίπτωση λόγω λανθάνουσας διακοπής μιας από τις γραμμές του τυπωμένου.

Στην περίπτωση τη δικιά σου όμως τα πράγματα είναι ανάποδα, και εφόσον έλεγξες καλώδια και μπουτόν καθώς και τα ορατά τμήματα της μητρικής (βύσματα κλπ), το μόνο που απομένει είναι να υπάρχει πρόβλημα στις γραμμές του τυπωμένου από το βύσμα της μητρικής μέχρι το τσιπάκι που αξιοποιεί το σήμα αυτό.

Εδώ τα πράματα είναι από πολύ δύσκολα , έως αδύνατον να διερευνηθούν.

Και αυτό γιατί ο απλός οπτικός έλεγχος μπορεί να μην αποφέρει τίποτε.

Κάπου οι δυο αυτές γραμμές βραχυκυκλώνουν περιστασιακά, αυτό σημαίνει κακοτεχνία στη εκτέλεση του τυπωμένου, (κάπου οι δυο γραμμές είναι ουσιαστικά σε επαφή), η και στην απόληξή τους στο τσιπάκι κάτι συμβαίνει στις κολλήσεις.

Όλα αυτά όμως και συνηγορούντος του ενδεχομένου οι γραμμές αυτές να είναι σε εσωτερικό επίπεδο της μητρικής, σημαίνουν ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε!

Και ένα τελευταίο, για τον έλεγχο του καλωδίου και του μπουτόν του power on, μια καλή μέθοδος είναι να τα πάρεις ανά χείρας και αφού συνδέσεις ένα "τζιτζίκι" στα άκρα του καλωδίου να δεις αν κουνώντας και λυγίζοντας το καλώδιο -κατά τμηματα- μήπως το τζιτζίκι "κελαηδήσει" !!

Δεύτερο βήμα ειναι να δεις αν το μπουτόν όταν το πατάς κάνει το αναμενόμενο κλικ, και να το χτυπήσεις με το δάχτυλα μήπως υπάρχει πρόβλημα μέσα στο έλασμα του διακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.