Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Ψώνια..!

 

Παναγιώτη αρχικά καλές ακροάσεις,

 

[off topic]

απο εκεί και πέρα..θέλω την άποψή σου .

 

πιο από τα

1)ostry kc06a

2)ttpod t1s

3)havi b3 pro1

4)αν υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο <55 dollars

 

μπορεί να δουλέψει αξιοπρεπώς δίχως έξτρα ενίσχυση(σημείωση η χειρότερη πηγή είναι ένα ipod nano 1st gen /nexus 5 )

θέλω ενα σετ iem's που να μπορώ να τα έχω και στο γυμναστήριο(βαρέθηκα τις απαράδεκτες beat/electro/pop/whatever επιλογές που παίζει συνήθως το ράδιο)

 

 

 

Καλησπέρα στην παρέα.

Πριν κανένα μήνα άρχισα να ψάχνω για extreme cooling μεθόδους.

Μετά από πολλές ώρες διαβάσματος κατέληξα σε μονοβάθμιο.

Αφού ψάχτηκα λίγο βρήκα τον γνωστό σε όλους @Stelaras και του είπα τι περίπου θέλω και αμέσως μου βρήκε λύση.

 

 

 

happy extreme clocking

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη σε απογοητεύσω αλλά τα toner του είναι πανάκριβα και κρατάνε λίγο. Γι αυτό και έχει τέτοια χώμα τιμή. Είναι μόνο για όσους τον αγοράσουν για να τον πετάξουν την επόμενη χρονιά.

Τον αγόρασα για τους δικούς μου από Ελλάδα για να βγάζουν 10-15 σελίδες το μήνα και να πεταχτεί άμα τελειώσει το toner. Μην ξεχάσω και τιμή τόνερ. 50 στρογγυλά ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη σε απογοητεύσω αλλά τα toner του είναι πανάκριβα και κρατάνε λίγο. Γι αυτό και έχει τέτοια χώμα τιμή. Είναι μόνο για όσους τον αγοράσουν για να τον πετάξουν την επόμενη χρονιά.

Τον αγόρασα για τους δικούς μου από Ελλάδα για να βγάζουν 10-15 σελίδες το μήνα και να πεταχτεί άμα τελειώσει το toner. Μην ξεχάσω και τιμή τόνερ. 50 στρογγυλά ευρώ.

το τονερ το βρηκα 60 στο καταστημα που το πηρα και 44 στο πλαισιο αρα συμφερει. Ποσες σελιδες μπορεις να βγαλεις με ενα κανουργιο toner περιπου; Ειχες τον ιδιο ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον ίδιο ακριβώς, την έκδοση με wifi 2022w

 

Για τις σελίδες που βγάζει το τόνερ είναι πανάκριβο...Γενικά η μόνη εταιρία που έχει οικονομικά toner είναι η lexmark και σε ορισμένα μοντέλα της hp (pro).

Θα αγοράσω σύντομα και γω laser γιατί με τους inkjet δε τη παλεύω άλλο και θα πάω μάλλον εδώ.

http://websupplies.gr/el/product/39363136343236/ProductDetails.aspx

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι τον ίδιο ακριβώς, την έκδοση με wifi 2022w

 

Για τις σελίδες που βγάζει το τόνερ είναι πανάκριβο...Γενικά η μόνη εταιρία που έχει οικονομικά toner είναι η lexmark και σε ορισμένα μοντέλα της hp (pro).

Θα αγοράσω σύντομα και γω laser γιατί με τους inkjet δε τη παλεύω άλλο και θα πάω μάλλον εδώ.

http://websupplies.gr/el/product/39363136343236/ProductDetails.aspx

last question. Εγώ εργασιες θα βγαζω μονο, κειμενο δηλαδη για τη σχολή. Περιπου ποσες σελιδες κειμενο μπορεις να βγαλεις με ενα καινουργιο τονερ. Λενε 1000 ισχυει; Και 500 να ειναι δεν με πειραζει και 400 σελιδες το 50αρι θα το δωσω απο την στιγμη που με εναν canon pixma inkjet εδινα 30 ευρώ.για μελανια γνησια και στις 50 σελιδες αναβε ενδειξη οτι αδειασαν.

 

Συγνωμη αν κουραζψ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλίμονο. Σίγουρα δεν έχει σχέση με τον inkjet απλά αν κάποιος ενδιαφέρεται για αγορά laser καλύτερα να αποφύγει τα πολύ φθηνά μοντέλα στις περισσότερες εταιρίες. Τα έβαλαν σαν εισαγωγή στη laser εκτύπωση για πολύ μικρό όγκο εργασίας και σε σχέση με τα μεσαία ή premium μοντέλα τα toner τους κρατάνε λίγο και δεν είναι τελικά και τόσο οικονομικές οι εκτυπώσεις όσο θα φανταζόσουν, αγοράζοντας έναν laser.

 

Υπολόγισε πάντως οτι για εργασία σχολής Α4 πλήρη κάλυψη θα βγάλεις καμιά 300άρα σελίδες και θα αρχίσει να δείχνει low.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Πριν κανένα μήνα άρχισα να ψάχνω για extreme cooling μεθόδους.

Μετά από πολλές ώρες διαβάσματος κατέληξα σε μονοβάθμιο.

Αφού ψάχτηκα λίγο βρήκα τον γνωστό σε όλους @Stelaras και του είπα τι περίπου θέλω και αμέσως μου βρήκε λύση.

Είχε ένα μεταχειρισμένο ακριβώς στα μετρά μου.

Τα χαρακτηριστικά του είναι τα εξής.

Το μοτέρ είναι 12000BTU για αέριο R407 αλλά έχει μπει R410A.

Οι θερμοκρασίες στο κέλυφος είναι εως 85C.

To condenser είναι 1/2hp.

Μέχρι 300W στους -45C.

Τα 240W ήταν στους -47C.

20141128_193014.jpg

20141128_193033.jpg

20141128_193040.jpg

20141128_193129.jpg

20141128_193141.jpg

Για την εμφάνιση των ηλεκτρικών μη βαράτε τα πείραξα εγώ λίγο.beaten.pngboxing.png

Εδώ να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @Stelaras για την βοήθεια του.

 

Περιμένουμε αποτελέσματα υπερχρονισμών ;)

 

τι ωραίες εποχές που όλοι ψάχνονταν για phase change :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ Thanoucos  καλά κλόκια φίλε :T:

 

Επί της ευκαιρίας (μιας κ είμαστε είδος προς εξαφάνιση )  ψάχνομαι για enclosure για lga 1150 μιας και πάω για αναβάθμιση , μπορείς να μου προτείνεις τίποτα ? Βρίσκω μόνο από frozencpu σε τιμές αυτοκτονίας 

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη αρχικά καλές ακροάσεις,

 

[off topic]

απο εκεί και πέρα..θέλω την άποψή σου .

 

πιο από τα

1)ostry kc06a

2)ttpod t1s

3)havi b3 pro1

4)αν υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο <55 dollars

 

μπορεί να δουλέψει αξιοπρεπώς δίχως έξτρα ενίσχυση(σημείωση η χειρότερη πηγή είναι ένα ipod nano 1st gen /nexus 5 )

θέλω ενα σετ iem's που να μπορώ να τα έχω και στο γυμναστήριο(βαρέθηκα τις απαράδεκτες beat/electro/pop/whatever επιλογές που παίζει συνήθως το ράδιο)

 

 

 

 

 

happy extreme clocking

Ο καθένας μας έχει διαφορετικά ακούσματα-προτιμήσεις για να σου πω πιο είναι "καλύτερο". Ας πούμε ο @Papakitou θα ενθουσιαζόταν με τα TTpod (T1E έχω πάρει εγώ). Τι εννοώ; Μπουμάρουν τα μπάσα μέσα στα αφτιά, έχουν πολύ και "διαολεμένο" μπάσο!!:p Τα ΤΤpod ακούγονται πιο "όμορφα- ευχάριστα" από τα σόνυ με τα δεύτερα να δείχνουν πως έχουν καλύτερη ανάλυση. Τα Havi θέλουν ενισχυτή απότι διαβάζω, δεν τα έχω δοκιμάσει (ακόμα). Τα TTpod για μένα αποκλείονται από το γυμναστήριο γιατί θα πέφτουν. Είναι μπερδεμένη η κατάσταση αν βάλεις στην συνάρτηση πως θα βγούν τα Ostry KC07 και τα VSD5 δεν θα βγάλεις άκρη. Είναι τόσο φθηνά που μπορείς να ξεκινήσεις να δοκιμάζεις όλα ένα-ένα! Ξέχασα να αναφέρω το νέο τρεντ του head-fi που είναι τα hifiman re-300h: http://head-direct.com/Products/?act=detail&id=230

Μεταξύ όλων για να συνοψίσω θα επέλεγα τα Ostry και για Fun τα TTpod, γιατί έχουν πολύ και είναι εφετζίδικα!!!

Ο χρόνος είναι πιεσμένος, άκουσα από 2-3 τραγούδια (Top Chart @Spotify) στα συνημμένα ακουστικά των φώτο.

Τα eartips διαλέχθηκαν με βάση την αφτάρα (!!!!!) μου και πήρα το μεγαλύτερο μέγεθος από την κάθε συσκευασία. 

Δεν βοήθησα μάλλον μπέρδεψα, απλά να σου αναφέρω πως έχω αγοράσει ψείρες τύπου AKG-Sennheiser σε αυτήν την κατηγορία τιμής και δεν έχουν καμία σχέση. Τα pistons θα τα κάνω δώρο στην κοπέλα μου και δεν τα άνοιξα ακόμα, αλλά σπίτι θα μείνει το δώρο οπότε θα δοκιμαστούν σύντομα!!

post-41579-0-17494700-1417246662_thumb.j

post-41579-0-02118500-1417246690_thumb.j

post-41579-0-77644300-1417246713_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας έχει διαφορετικά ακούσματα-προτιμήσεις για να σου πω πιο είναι "καλύτερο". Ας πούμε ο @Papakitou θα ενθουσιαζόταν με τα TTpod (T1E έχω πάρει εγώ). Τι εννοώ; Μπουμάρουν τα μπάσα μέσα στα αφτιά, έχουν πολύ και "διαολεμένο" μπάσο!! :p Τα ΤΤpod ακούγονται πιο "όμορφα- ευχάριστα" από τα σόνυ με τα δεύτερα να δείχνουν πως έχουν καλύτερη ανάλυση. Τα Havi θέλουν ενισχυτή απότι διαβάζω, δεν τα έχω δοκιμάσει (ακόμα). Τα TTpod για μένα αποκλείονται από το γυμναστήριο γιατί θα πέφτουν. Είναι μπερδεμένη η κατάσταση αν βάλεις στην συνάρτηση πως θα βγούν τα Ostry KC07 και τα VSD5 δεν θα βγάλεις άκρη. Είναι τόσο φθηνά που μπορείς να ξεκινήσεις να δοκιμάζεις όλα ένα-ένα! Ξέχασα να αναφέρω το νέο τρεντ του head-fi που είναι τα hifiman re-300h: http://head-direct.com/Products/?act=detail&id=230

Μεταξύ όλων για να συνοψίσω θα επέλεγα τα Ostry και για Fun τα TTpod, γιατί έχουν πολύ και είναι εφετζίδικα!!!

 

ας δώσω ένα μικρό recap του τί έχω εως τώρα

 

main/everyday @pc superlux hd 668b (εντάξει πλέον δεν θέλουν να σπάσουν το κεφάλι μου .... velour pads/μερικές πτώσεις και αρκετή πίεση ftw)

sennheiser cx 400 ii (κάπου 5-6 χρονών ... καλά  για τότε που δεν ήξερα πολλά αλλά έχασα το αγαπημένο μου double flange και δεν μπορώ να πω πως έχω ακούσει ποτέ μπάσο απο αυτά....)

xiaomi pistons v2 (handsfree .. όμορφη κατασκευή αλλά θέλουν όλη την ώρα να φύγουν από τα αυτιά μου διότι δεν μου ταιριάζει ακριβώς κάποιο tip.. αρκετά πιο bassy απο τα cx400 ίσως υπερβολικά κάποιες φορές..το mic μέτριο)

sony mh1 (σε κάπιο συρτάρι σε 3-4 δόσεις ... δεν τα άκουσα ποτέ ... ήθελα να κάνω εσωτερική μετατροπή από omtp ->ctia αλλά κάπου εκνευρίστηκα... πρέπει να αγοράσω καλώδιο για παίξει recabling ... επίσης δεν τα βλέπω να κάθονται εύκολα στο αυτί μου στο γυμναστήριο λόγω μήκους)

 

Να πω την αλήθεια μου θεωρώ τα pistons αιώνες καλύτερη αγορά από τα cx....

 

πηγές ..(ο θεος να τις κάνει)

pc creative x-fi titanium (5+ ετών pci-e ...δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αλλά τουλάχιστον έχει μια "normal" απόδοση)

nexus 5 (δεν με έχει τρελάνει η ποιότητα ήχου του..το αντίθετο μάλλον.. αν και πρέπει να βρω κανένα music player app της προκοπής)

ipod nano 1st gen 1gb(κάπου 7-8 ετών....ανεκτό ειδικά αν υπολογίσει κάποιος την ηλικία του..ο ήχος πιθανά καλύτερος του nexus ...εχω καιρό να κάνω σύγκριση διότι σε αυτό έχω συνήθως τα senn)

 

on a side note ..το καλώδιο του mh1 είναι αυτό που μου είχες πει πρίν καιρό σε pm(απρίλιο)?

 

με βλέπω για τα ostry 06...δεν αντέχω να περιμένω να βγουν πάλι νέα μοντέλα... να περιμένω κανένα drop κλπ...και πάλι ευχαριστώ για τα σχόλια/συμβουλές

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

παιδες συγνωμη αλλα εδω ειναι για να παρουσιαζουμε τις αγορες μας, αντε και ενα μικρο σχολιασμο, οχι για να κανουμε γενικη συζητηση περι αυτων και εναλακτικων ειδων.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άλλαξε η cpu.Πλέον έφυγε ο AMD 6300FX και ήρθε o AMD 8350FX.Ηρθε η ώρα να πουληθεί ο 6300 για να προχωρήσει το θέμα της υδρόψυξης.Μετά απο μερικά τεστ είδα πως η υπάρχουσα αερόψυξη που έχω είναι ανεπαρκής για τον 8350!!

Έγινε επεξεργασία από alldaynews
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.