Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Septic έγραψε:

Χαχα, καταλαβαίνω απόλυτα τον πόνο σου και αν είχα 2 στικάκια ευχαρίστως να σου δάνειζα το ένα.

Με τι mobo είσαι?

 

Με την Asus Ζ690 Strix-F, δεν εχω κανενα θεμα προς το παρον εκτος απο το γνωστο asus/nvidia dp προβλημα με το bios.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, tragikos said:

Δυστυχώς στο MX Master 2s που είχα, χάλασε το gesture button (του αντίχειρα). Ευτυχώς αυτό έγινε 2 μήνες πριν λήξει η εγγύηση, οπότε με πιστωτικό και 8€ μόλις παραπάνω (λόγω Black Friday), αναβαθμίστηκα στο MX Master 3. Ίδια λογική, καλύτερη κατασκευή.

 

20211125_200130.thumb.jpg.838e66ad1bb6e691f87026c2f75b28f0.jpg

 

Καλοδούλευτο! Ζήτησες πιστωτικό ή αυτοι στο έβγαλαν απο μονοι τους; Γιατί σε οτι εχω αλλάξει απο logi (και είναι αρκετά πράγματα :p ) μου έκαναν πάντα αντικατάσταση.

 

Θα ήθελα ενα feedback για το πως σου φαίνεται η ροδέλα σε σχέση με το 2, σκεφτόμουν και γω να κάνω την αλλαγή αλλά προς το παρόν παραμένω με το προηγούμενο...

Link to comment
Share on other sites

θερμοκολλα απο τον καυκα 5€ τα 10 κομματια?

 

καποιοι ξερουν οτι ειναι η αγαπημενη μου αγορα τελευταια. αν και αρχισαν αν ξεκολλανε πραματα κατω απο το γραφειο και τωρα τα βιδωνω, αυτα δε τα λεμε :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, panoc said:

Δισκος ηρθε μονο ο 1 απο τους 3, παραγγειλα απο 3 διαφορετικα καταστηματα για να εχω διαφορετικο batch...

 

 

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι Πάνο, νόμιζα οτι ήμουν ο μόνος που το έκανε αυτό εδω και 2 δεκαετίες.

 

Με γειά αδερφε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Freedom έγραψε:

 

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι Πάνο, νόμιζα οτι ήμουν ο μόνος που το έκανε αυτό εδω και 2 δεκαετίες.

 

Με γειά αδερφε!

Mα υπαρχει αλλος τροπος ? :p

 

Ευχαριστω :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Ηρθαν καποια πραγματα για το NAS.

 

0-02-05-1876efbbedd364de4d716022ac06d1e77c2b0573fdf18473ab37f6b0b182faeb_89bff7f2eae75d1d.thumb.jpg.e4822fcbb5d4a9d8d8f8355a73fe251a.jpg0-02-0a-6bea8ebd1181c28d118348f7d6903e2a5d438b82e15f6be79ea69145357c8604_455afcba6ad7ad6d.thumb.jpg.c41d49bb4ccab3edaf3c84df001a19a7.jpg0-02-0a-a5c79a04bc0eab403fa6a7679a34ed39473fedb9a3d05155e08d23c16a9f487f_432ee71aa28367b7.thumb.jpg.8a0d7b3fe09903ea31d28db77bab0645.jpg

 

Δισκος ηρθε μονο ο 1 απο τους 3, παραγγειλα απο 3 διαφορετικα καταστηματα για να εχω διαφορετικο batch...

 

Τα εστησα σε λιγο στα προχειρα, τροφοδοτικο ειχα ενα coolermaster masterwatt bronze 450W, καταναλωση συστηματος με το παραπανω δισκο και ssd με ολα full load (οι δισκοι να γραφουν ο cpu να τερματιζει με cinebench) 32W, idle 24-26W. Θεωρητικα με τους αλλους 2 δισκους επανω θα ειναι +10-12W ακομα. Πανω κατω οσο ενα αντιστοιχο επιδοσεων synology.

 

πρεπει να βρω ενα bronze+ τροφοδοτικο max 200W...

 

 

Κάποιος σύντομος "οδηγός" για το πως στήνεις σε Win 10? Πχ έχω 3 δίσκους, θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο με εσένα στο κοντινό μέλλον, πως το στήνω; Θέλει κάτι ιδιαίτερο; Ή απλά να "βλέπει" το ένα PC το άλλο δικτυακά; 

Αν υπάρχει κάποιο τιπ, ευπρόσδεκτο, μιας και είμαι σκράπας από αυτά

Με γεια το σέρβερ/ΝΑΣ

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κάποιος σύντομος "οδηγός" για το πως στήνεις σε Win 10? Πχ έχω 3 δίσκους, θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο με εσένα στο κοντινό μέλλον, πως το στήνω; Θέλει κάτι ιδιαίτερο; Ή απλά να "βλέπει" το ένα PC το άλλο δικτυακά; 

Αν υπάρχει κάποιο τιπ, ευπρόσδεκτο, μιας και είμαι σκράπας από αυτά

Με γεια το σέρβερ/ΝΑΣ

Eξαρταται τι και πως το θελεις. Σιγουρα η ευκολη λυση ειναι η αγορα ενος ετοιμου nas, αλλα το κοστος για να πιασεις επιδοσεις του Ν3160 ποου εστησα ειναι πανω απο 600Ε μονο για το barebone). Εμενα μου κοστισε 100 η μητρικη, 35 2x4GB sodimm, 30 το κουτι και πες εαν δεν ειχα psu ενα 50αρι για ενα καλο μικρο psu. Α ναι και η αδεια του drivepool 15Ε. H διαφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ εαν δεν σε ενδιαφερουν τα επιπλεον καλουδια που δινει το DSM αν και σχεδον τα παντα μπορεις να τα στησεις και στα windows απλα θελει πιο πολυ μανουρα.

Δεν ειναι τιποτα το φοβερο περα απο το να μοιρασεις δισκους.
Το ολο θεμα ειναι να διαλεξεις πως θες να εχεις τους δισκους σου.

Εγω πχ παιζω με drivepool + snapraid (Μια δεκαετια τωρα σχεδον παιζω ετσι και με εχει σωσει οποτε εχει χρειαστει).
Το drivepool σου "ενωνει" τους δισκους ωστε να φαινονται σαν ενας, κανει το balancing μεταξυ τους (και διαφορα αλλα αμα θες) και το snapraid κανει parity disk κατι σαν το raid5 αλλα οχι realtime.

Απο εκει και περα υπαρχουν απειρες λυσεις και εξαρταται απο τι θες. Οταν με το καλο το φτιαξεις στειλε ενα mention να τα πουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Τίποτα από τα παραπάνω μάλλον δεν θέλω. Εγώ θέλω οι HDD όπως είναι τώρα στο PC μου, να είναι σε ένα άλλο (ας έχει windows, ας έχει ό,τι θέλει) σύστημα, είτε το φτιάξω εγώ είτε πάρω ένα SOC όπως εσύ παραπάνω (δεν βλέπω πολλές λύσεις και το δικό σου που έχει 4 Sata μάλλον το πήρες μετάχειρο; ), και απλά να μπορώ να τους κάνω access από το main PC μου κι εγώ, αλλά και η κοπέλα μου αν είναι εφικτό από το δικό της PC. Δεν θέλω ενοποιημένα drives γιατί κάθε drive Μου εξυπηρετεί διαφορετικό σκοπό, τα προτιμώ χώρια, άσε που είναι και κάμποσα χρονάκια και ποτέ δεν ξέρεις πότε θα "σκάσουν". 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κάποιος σύντομος "οδηγός" για το πως στήνεις σε Win 10? Πχ έχω 3 δίσκους, θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο με εσένα στο κοντινό μέλλον, πως το στήνω; Θέλει κάτι ιδιαίτερο; Ή απλά να "βλέπει" το ένα PC το άλλο δικτυακά; 

Αφου δε θες RAID κλπ, αρκει να βλεπει ο ενας τον αλλο

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Τίποτα από τα παραπάνω μάλλον δεν θέλω. Εγώ θέλω οι HDD όπως είναι τώρα στο PC μου, να είναι σε ένα άλλο (ας έχει windows, ας έχει ό,τι θέλει) σύστημα, είτε το φτιάξω εγώ είτε πάρω ένα SOC όπως εσύ παραπάνω (δεν βλέπω πολλές λύσεις και το δικό σου που έχει 4 Sata μάλλον το πήρες μετάχειρο; ), και απλά να μπορώ να τους κάνω access από το main PC μου κι εγώ, αλλά και η κοπέλα μου αν είναι εφικτό από το δικό της PC. Δεν θέλω ενοποιημένα drives γιατί κάθε drive Μου εξυπηρετεί διαφορετικό σκοπό, τα προτιμώ χώρια, άσε που είναι και κάμποσα χρονάκια και ποτέ δεν ξέρεις πότε θα "σκάσουν". 

Η μητρική καινούργια είναι από plaisio αλλά παίζει και στο σκρουτζ. 

Αφού δε θες κάτι fancy τότε απλά κάνεις share τους δίσκους και τέλος. Μη σου πω ότι τότε καλύτερα να το κάνεις με ένα debain 11 περασμένο σε στικακι για να μη χάσεις τη μια sata. 

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος yog-sothoth έγραψε:

TrueNas Scale πλέον. Δείτε το. Ότι πρέπει για Nas + Media Center + Apps.

Προσωπικα δε μου κανει. Μου ειναι αδιαφορα ολα τα features. Το βασικο να μπορω οποιαδηποτε στιγμη να βαλω δισκο σε αλλο μηχανημα και να εχω τα αρχεια μου. Επισης media center παλι αχρηστο, εχω σε καθε δωματιο pc/nuc+tv που κανει τα παντα καλυτερα, και vm εχω vmware αδειες οποτε κομπλε :p Α και ειναι και beta, με τη καμια ομως :p

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ipso έγραψε:

Ποιο NAS Os προτείνετε.

 

Όποιο σου είναι οικείο, και καλύπτει τις ανάγκες σου.

Προσωπικά θα πήγαινα πρώτα σε TrueNAS core, μετά OpenMediaVault και μετά βλέπουμε, ανάλογα με το τι δεν σου αρέσει στα προηγούμενα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.