Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Χθες μου ήρθε αυτο (και το αγόρασα όντας σίγουρος οτι δεν θα κανει δουλεια αλλα πανω στην απελπισία μου ειπα να το δοκιμασω😂)

Αφου παλευω με γειώσεις καλώδια και ακροδέκτες εδω και μια βδομάδα, επιτέλους αυτό το φιλτράκι των 4αρων εύρω μου ελυσε ολα τα προβλήματα πριν τρελαθώ τελείως 😅

μιλάμε για απίστευτο θόρυβο/παράσιτα που μου πέρναγε η καρτα ήχου στα studio monitor

το ποσταρω μόνο και μόνο μήπως βοηθήσω κάποιον χρηστιανο που παλεύει και αυτος 😅

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Χθες μου ήρθε αυτο (και το αγόρασα όντας σίγουρος οτι δεν θα κανει δουλεια αλλα πανω στην απελπισία μου ειπα να το δοκιμασω😂)

Αφου παλευω με γειώσεις καλώδια και ακροδέκτες εδω και μια βδομάδα, επιτέλους αυτό το φιλτράκι των 4αρων εύρω μου ελυσε ολα τα προβλήματα πριν τρελαθώ τελείως 😅

μιλάμε για απίστευτο θόρυβο/παράσιτα που μου πέρναγε η καρτα ήχου στα studio monitor

το ποσταρω μόνο και μόνο μήπως βοηθήσω κάποιον χρηστιανο που παλεύει και αυτος 😅

Η κάρτα ήχου μου η παλιά (μια presonus) περνούσε τρελό θόρυβο κατά την ηχογράφηση κιόλας, δλδ και στο exported , με οποία μίξη κι αν έκανα. 

Με μια Allen & Heath (mixer + sound interface), δεν υπάρχει αυτό (έτσι κ αλλιώς δεν επαρκούσε η presonus). Λίγος θόρυβος στα μόνιτορ σε υψηλές εντάσεις μόνο. 

Αν δεν ήταν XLR τα μόνιτορ, θα το τσιμπούσα, απλά για να δω αν θα υπήρχε διαφορά! 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Με XLR στα μόνιτορς δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αλλά έχω και εξωτερική κάρτα ήχου.  Ο αδερφός μου στα ίδια μόνιτορς είχε θόρυβο. Τελικά κόψαμε τη γείωση στην τροφοδοσία των ενεργών και σταμάτησε ο θόρυβος. Είναι ξεκάθαρα ground loop.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο διαβαζω και γω, οτι ειναι ground loop

εχω παραληλα συνδεδεμενο και ενα zen dac της ifi στην XLR εισοδο των ιδιων monitors και δεν εχω θεμα. αλλα δεν μπορω να εχω ταυτοχρονα και xlr και trs συνδεδεμενα, το δοκιμασα αλλα δεν παιζουν. αρα ξεμεινα με το το rca να παλευω

balanced for the win

2 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Αν δεν ήταν XLR τα μόνιτορ, θα το τσιμπούσα, απλά για να δω αν θα υπήρχε διαφορά! 

εφοσον χρησιμοποιεις μια εισοδο εννοειται μενεις με τα XLR που ειναι οτι καλυτερο, δεν χρειαζεται να κανεις κατι. απλα εγω θελω 2 εισοδους στα μονιτορ ταυτοχρονα αλλιως και γω με τα xlr δεν εχω θεμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάντως και XLR πάνω (τα main monitors) αλλά και ένα παλιό στερεοφωνικό (που'ναι αυτό ο ενισχυτής κιόλας , αρχαίο Aiwa  - χρησιμοποιώ τις ηχειάρες του), το οποίο συνδέεται με rca. 

TRS συνδέω μπάσο-κιθάρα και έχω και stereo τα πλήκτρα, όλα αυτά που λέω ταυτόχρονα και, ο θόρυβος ακούγεται μόνο σε πολύ μεγάλες εντάσεις και ανακάλυψα ότι γίνεται μόνο όταν έχω συνδεδεμένα και ακουστικά :hehe: Πχ τώρα, με όλα όσα λέω, δεν κάνει κιχ! Πριν με τα πλήκτρα μόνο ή με μπάσο/κιθάρα, περνούσε τρελό θόρυβο (στην Presonus).

 

Το μιξεράκι/sound card είναι το Allen&Heath Zedi10. Εντύπωση μου κάνει αυτή η τιμή, καθώς το είχα πάρει 199€ και πραγματικά είναι ό,τι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

Κλασικό μελανό σημείο, οι ASIO Drivers :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, το μέλος Efialtis έγραψε:

Μετά το ηρωικό G5s του BF 2017 ήταν καιρός για αλλαγή.

8/256 και είχε και φορτιστή μέσα αντίθετα με τις αξιολογήσεις.

G32.thumb.jpg.9bad1732bf058cd3b027cabe3d7adc13.jpg

 

 

Από λογισμικό πως πάει , έχει φορτισμένο custom android η το έχουνε κρατήσει στοκ ?

Link to comment
Share on other sites

 

23 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

tcl c745 55

Ερώτηση. Πουθενά δε βρίσκω αυτό το μοντέλο με αυτό το stand. Απλή απορία γιατί οι εικόνες δείχνουν μία άλλη τηλεόραση

Όπως κι αν έχει , με γειες

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ερώτηση. Πουθενά δε βρίσκω αυτό το μοντέλο με αυτό το stand. Απλή απορία γιατί οι εικόνες δείχνουν μία άλλη τηλεόραση

Όπως κι αν έχει , με γειες

 

Βασικα, τυπογραφικο λαθος. Η δικη μου ειναι η 55αρα C645. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

Μεγιές !!!!
 

απλά πες μας εντυπώσεις !

Thx!

Περνα απο το διπλανο Thread που εχω ανοιξει μην χαλαμε και αυτο. Σε λιγες μερες θα γραψω εκει δυο λογια γιατι ακομα την ρυθμιζω. Ισως την καλιμπραρω κιολας αλλα δεν ξερω ακομα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.