Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

10 λεπτά πριν, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Όχι, κράτησα τα ίδια. Μπούταρε αμέσως χωρίς παράπονο, με την περσινή εγκατάσταση. Μόνο drivers χρειάστηκε να βάλω, γιατί δεν λειτουργούσε κανένα USB.

 

Δεν με πειράζει. CPU είναι, δεν παθαίνει τίποτα. Θα περιμένω 1-2 μέρες και θα του ρίξω κι ένα ψιλό overclocking, έτσι για το καλό.

Βάλε έστω Windows 10, μην κολλάς σε λειτουργικά που δεν υποστηρίζονται. 

Αν και είσαι ανίατη περίπτωση ρε μπαγάσα :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Mε -30co + PBO τον είχα σε ΑΙΟ.

 

Όταν έρθει η ώρα θα σε ρωτήσω αναλυτικά.

 

Ακόμα ξεπερνάω το σοκ από χτες, που δεν είχα USB (ποντίκι), γιατί πληκτρολόγιο έχω PS2 και λειτουργούσε. Κανονικά, δεν υπάρχουν drivers στο site της μητρικής, αλλά να ναι καλά κάποιος χρήστης του reddit. Υπάρχουμε πολλοί εκεί έξω.

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

psu.thumb.jpg.2286b365bc80e200386bafccfbd75056.jpg

Ειπα να βαλω το psu της υπογραφής μου στου γαμπρού το σύστημα(r5 3600x,rtx3080 με 550w Superflower!!) πριν κανει κανα μπαμ και να αγοράσω για εμένα.

Δεν περασα Icue ακόμη..

To 16pin (650mm) δεν φτανει να περάσει απο κάτω απο την gpu για λίγο..

Τα braided που είδα απο corsair κ cablemod είναι 650 και 600mm...

Wtf 750-800mm δεν υπάρχουν?

Tο hwinfo το διάβασε κανονικά.

Screenshot2024-01-19004136.png.a7713cfa75ab4a63e1e3b246e771d701.png

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Τα braided που είδα απο corsair κ cablemod είναι 650 και 600mm...

υπαρχει αλλη μια εταιρια που φτιαχνει custom cables σαν την cablemod ειναι (εξισου καλη) 

αλλα δεν μπορω να θυμηθω πως λεγεται

 

edit νικησα το alzheimer 😅. Nouvolo

 

Screenshot_1.png

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2024 at 11:14 ΠΜ, το μέλος BloodMage έγραψε:

υπαρχει αλλη μια εταιρια που φτιαχνει custom cables σαν την cablemod ειναι (εξισου καλη) 

αλλα δεν μπορω να θυμηθω πως λεγεται

 

edit νικησα το alzheimer 😅. Nouvolo

 

Screenshot_1.png

Δεν την ήξερα αυτή την εταιρία. 

 

Έγινε επεξεργασία από gkatsogr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2024 at 11:14 ΠΜ, το μέλος BloodMage έγραψε:

υπαρχει αλλη μια εταιρια που φτιαχνει custom cables σαν την cablemod ειναι (εξισου καλη) 

αλλα δεν μπορω να θυμηθω πως λεγεται

 

edit νικησα το alzheimer 😅. Nouvolo

 

Screenshot_1.png

Τελωνειο βλεπω...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την ίδια καρτούλα για το Home Sever/NAS που έστησα πρόσφατα και όντως πολύ ευχαριστημένος.

Επόμενο στάδιο ένα 2.5G switch καθώς τώρα έχω απευθείας καλώδιο μεταξύ των καρτών σε PC/NAS.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος panoc έγραψε:

To λοιπον, η αναβαθμιση απο το 1000αρι ειναι παραπανω απο αισθητη! πρακτικα ειναι σα να εχω πλεον τους δισκους του server/nas πανω στο pc μου !!!

 

explorer_1624_22-01-24_cAnI.png.ac00f7e8364dfa5e3ffee233eafc90f6.png  explorer_1626_22-01-24_Aljf.png.75fbe2bf92e41789febf47dc630d270d.png

Τάπα το πας!

Εγω έχω δει μέχρι 180 μεταξύ μηχανικών δισκων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος Efialtis έγραψε:

Πήρα την ίδια καρτούλα για το Home Sever/NAS που έστησα πρόσφατα και όντως πολύ ευχαριστημένος.

Επόμενο στάδιο ένα 2.5G switch καθώς τώρα έχω απευθείας καλώδιο μεταξύ των καρτών σε PC/NAS.

Τα 5αρια qnap που πηρα ειναι το πιο φθηνα που μπουρουσα να βρω και αναγκαστικα χρειαζομουν 2 λογω τοπολογιας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Τάπα το πας!

Εγω έχω δει μέχρι 180 μεταξύ μηχανικών δισκων

 

Παιζω λιγο ανορθοδοξα, sto server/nas εχω win10, με drivepool (με folder duplication, οτι μπαινει σε συγκεκριμενους φακελοπυς γραφεται σε 2 δισκους) για το file sharing και σηκωνω σε αυτο vm για pihole, dhcp, dns server, downloading etc ενω εχω και ενα synology σε αλλο χωρο το οποιο παιρνει back up τα duplicated folders ωστε πρακτικα οτι χρειαζομαι να υπαρχει τουλαχιστο σε 3 δισκους. Με αυτο το τροπο ο χωρος που χανω απο τα 48ΤΒ ειναι μονο ο χωρος απο τα σημαντικα αρχεια που εχω στους duplicated φακελους. Αμα χαθει ενας δισκος χανω οτι δεν ηταν μεσα σε αυτους τους φακελους (Αδιαφορο δηλαδη) και μολις μπει νεος γινεται restore το duplication. Επισης ανα πασα στιγμη μπορω να βγαλω δισκο και να τον βαλω σε οποιοδηποτε μηχανημα και τα αρχεια θα ειναι αμεσα διαθεσιμα. Το τελευταιο ηταν και ο λογος που εφυγα απο main synology/qnap.

 

Εχω 3 16ΤΒ seagate exos (ποτε ξανα nas drives) που αρχιζουν απο 260MB/s και τελιωνουν καπου στα 150MB/s αλλα επισης εχω και εναν 500GB ssd για cache. Οτι γραφω παει στον SSD και μεταγενεστερα (εκτος περιπτωσεων) πανε στους δισκους στο background.

 

EDIT

Επισης περα του serner/nas - synology ΔΕΝ εχω πουθενα αλλου μηχανικο δισκο.
 

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 5
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Με cat5e/cat6 καλώδια όλα αυτά;

cat5e η αποσταση αναμεσα στα 2 2.5GB switch ειναι περιπου 55μετρα, το nas ειναι στο ισογειο στην αλλη μερια του κτηριου, εγω ειμαι 1ο οροφο. Εχω δοκιμασει και εξοπλισμο 10GB και δουλευει κανονικα αλλα οι τιμες ειναι αουτς αλλα και προς το παρον αχρηστο αφου με το 2.5 τελειωνουν οι δισκοι :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.