Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

3 minutes ago, PetrosD said:

Θα ασχοληθείς με τη φωτογράφιση άγριας ζωής; Πτηνά, λιοντάρια κι έτσι;

 

Ασχολούμαι. Και με βίντεο.

Είχα μέχρι πολύ πρόσφατα και τον 200-500 5.6 της νικον. Απλά βρήκα να τον δώσω σε καλή τιμή και τον έδιωξα.
Ο 400άρης αυτός αντικαθιστά τον EF100-300 5.6 που πάει για πώληση και είναι η ενδιάμεση στάση προς τον 200-800.

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Η Canon έχει τον 100-400 (προηγούμενη γενιά) ο οποίος είναι από τα καλύτερα γιαλιά που έχω δει φωτογραφίες. Ένας φίλος φωτογράφος τον έχει και με το 2x teleconverter έβγαλε απίστευτες φωτογραφίες τον ISS την ώρα που περνούσε μπροστά από τη Σελήνη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, PetrosD said:

Η Canon έχει τον 100-400 (προηγούμενη γενιά) ο οποίος είναι από τα καλύτερα γιαλιά που έχω δει φωτογραφίες. Ένας φίλος φωτογράφος τον έχει και με το 2x teleconverter έβγαλε απίστευτες φωτογραφίες τον ISS την ώρα που περνούσε μπροστά από τη Σελήνη.

 

Ο 100-400L? Eιδικά αν λες για τον Μκ2, ναι είναι άλλο επίπεδο.

Αλλά δεν τον προτίμησα γιατί μετάχειρο φοβάμαι να τον αγοράσω και καινούριο δεν αξίζει πλέον και τόσο σε σχέση με οτι κυκλοφορεί σε native RF glass.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

οταν "μαθεις" σε ενα καλο custom kb με τους διακοπτες της αρεσκείας σου και τα προφιλ των keycaps της αρεσκείας σου μετα ολα σου φαίνονται πολυ λαθος

και δεν μιλαω για μεμβρανης, ακόμα και τα μηχανικά του εμπορίου, ναι ακομα και τα ακριβα

5 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

έχω ένα φθηνό πληκτρολόγιο με brown διακόπτες πλέον και κάποιους silver ctrl/tab/alt κλπ με xda keycaps.

Πήρα ένα μηχανικό του 20ευρου για backup, δεν μπορώ να γράψω. Σίγουρα παίζει ρόλο ότι είναι 60% και με μπερδεύουν τα combinations, αλλά ακόμη και το πως κάθεται το δάχτυλο στο πλήκτρο με ξενίζει.

Τώρα θέλω ένα με layout σαν το δικό σου, με τα F keys ξεχωριστά από τους αριθμούς, αλλά και πάλι brown και xda θα είναι. Και αυτό θα πάει στη δουλειά που με αναγκάζουν να δουλεύω με μεμβράνης :(

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Εγώ πάντα παίρνω σε ζευγάρια τα πληκτρολόγια, για να έχω την ίδια αίσθηση πληκτρολόγησης δουλειά/σπίτι. Δεν έχω διάθεση να κάνω καθημερινά γυμνάσια στους νευρώνες.

 

Αλλά, για να 'χουμε καλό 'ρώτημα, σε τι δουλειά με υπολογιστή ανέχεσαι ευχάριστα μεμβράνης; 

στο να γραφω mail και να ανοιγω κανενα site

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

 

έχω ένα φθηνό πληκτρολόγιο με brown διακόπτες πλέον και κάποιους silver ctrl/tab/alt κλπ με xda keycaps.

Πήρα ένα μηχανικό του 20ευρου για backup, δεν μπορώ να γράψω. Σίγουρα παίζει ρόλο ότι είναι 60% και με μπερδεύουν τα combinations, αλλά ακόμη και το πως κάθεται το δάχτυλο στο πλήκτρο με ξενίζει.

Τώρα θέλω ένα με layout σαν το δικό σου, με τα F keys ξεχωριστά από τους αριθμούς, αλλά και πάλι brown και xda θα είναι. Και αυτό θα πάει στη δουλειά που με αναγκάζουν να δουλεύω με μεμβράνης :(

Ναι το 75% ειναι πλεον για τους περισσοτερους το sweet spot!! εκτος και αν χρειαζεσαι το numpad λογω δουλειας

αν θες κατι ποιοτικο χωρις να σπασεις τον κουμπαρα θα σου προτεινα το Leobog hi75 αν το βρεις στο χρωμα που σου αρεσει παιζει κατω απο 100ε σαν κιτ. Του πετας διακοπτες καφε και keycaps με Xda προφιλ και εισαι αρχοντας

αν δεν βρεις το hi75 δες το monsgeek m1/mw1 (το mw1 Ειναι και ασυρματο παρακαλω)

μιλαμε για k/b που ειναι ολο αλουμινιο 2 κιλα μασιφ, που δεν το βρισκεις ουτε στο 200+ε της corsair/razer/asus κλπ κλπ

Παντως και γω με brown/blue ξεκινησα μεχρι που δοκιμασα pre lubed linear και επαθα πλακα. πλεον δεν αντεχω οτιδηποτε δεν ειναι buttery smooth

Εισαι τυχερος που σε βολευει τo xda profile γιατι υπαρχει μεγαλη αφθονια στο εμποριο σε αντιθεση με το cherry profile που θελω εγω

 

31 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

στο να γραφω mail και να ανοιγω κανενα site

no thx

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος f117 έγραψε:

πάτα στο προφιλ μου να δεις πως ήταν....τώρα άμα βγάλω τα ψυγεία θα είναι πολύ άδειο και άσχημο

Γιατι δεν την ξαναστηνεις? Μου αρεσουν πολυ οι χαλκινοι σωλινες

Η αντλια οκ λογικο να χαλασει μετα απο καμποσα χρονια αλλα το ψυγειο τι επαθε?

  • Plits 1
Link to comment
Share on other sites

το ψυγείο  

 

έχανε πιο παλιά και του είχα βάλει εποξικο στοκο και είχε στρώσει...μεχρι να χασει πάλι...κατι θα κούνησα και θα έκανε κρακ ο στοκος.....

το ψυγείο φτιάχνετε...μπορεί και με στοκο....κολλημα είναι το πιο σωστο ... έχει μείνει η τρύπα μόνο και έχει ξεκολλησει το σπείρωμα τώρα πια...

Το θέμα με τους χάλκινους σωλήνες είναι οτι δεν έχουν ελαστικότητα και όλα τα ζόρια τα τρώει το σπείρωμα..ο σωλήνας είναι 1/2"...οπότε....

Άμα μου έρθει όρεξη.....άσε που έκοψα και το ένα σωληνάκι να το κάνω τάπα χαχααχαχ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πιο πολύ με ψήνει να έπαιρνα σωλήνα αυτόν τον σκληρό τον διάφανο....αλλά οι τιμές στα fittings και στους σωλήνες έχουν ξεφύγει....έχουν ίδια τιμή με τα αντίστοιχα ανοξείδωτα.....θα έπαιζα πολύ κίνα....αχχαχαχα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.