Jump to content



Βόμβος στα ηχεία


GnF

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ταλαιπωρούμαι πολύ καιρό τώρα από αυτό το πρόβλημα και είπα να κάτσω επιτέλους να ασχοληθώ σοβαρά μπας και το λύσω.

Στα ηχεία μου περνάνε πάρα πολλοί ηλεκτρονικοί θόρυβοι από

Σκληρούς δίσκους (και έχω 7-8)

Κάρτα γραφικών

Mouse

USB flash disk

Γενικός από ότι καταλαβαίνεται από τα πάντα.

Μιλάω για ψιλούς ηλεκτρονικούς ήχους οι οποίοι είναι ιδιαίτερα αισθητοί ειδικά όταν δεν ακούγεται κάτι άλλο απο τα ηχεία.

Να πω εδώ ότι αλλαγές σε hardware έχουν γίνει πολλές, και ο βόμβος παραμένει ακάθεκτος.

Το σύστημα αποτελείται από

i7 980x es (no overclock)

12gb μνήμη (3χ4 1866Mhz)

1 ssd + 7 σκληρούς

1 DVD

1 5870 ati

1 creative x-fi pciexpress κάρτα ήχου

1 antec 920H2O ψήκτρα

1 chieftec 850 watt

πολλούς ανεμιστήρες (νομίζω μετράω 11)

1 sunbeam fan controler (4x20watt)

1 panel της cooler master musketeer (1 άχρηστο fan controler λόγω του κάκιστου voltage output στο οποίο έχω ρίξει το fan του chipset της μητρικής, 1 temperature sensor, 1 sound analog db meter)

1 πλακέτα της NZXT που παίρνει 1 εσωτερική USB υποδοχή της motherboard και την πολλαπλασιάζει. Σαν εσωτερικό usb hub φανταστείτε το.

Τι έχει αλλαχτεί με το πρόβλημα να παραμένει σε βάθος χρόνου

Motherboard (από foxconn flaming blade σε rampage iii extreme)

CPU (από i7 920 σε i7 980x es)

Μνήμες (από 6gb se 12 με εντελώς άλλα dimm)

όλοι οι σκληροί έχουν αλλαχτεί σιγά σιγά

το dvd

όλοι μα όλοι οι ανεμιστήρες

η κάρτα ήχου με μία άλλη creative δανεική (δοκιμασμένες και οι 2 onboard και στις 2 μητρικές)

προσθήκη του εσωτερικού NZXT usb hub

Έχουν λοιπόν αλλαχτεί σχεδόν τα πάντα με το πρόβλημα να παραμένει. δεν έχει αλλαχτεί το τροφοδοτικό

Σήμερα λοιπόν είπα να κάτσω να ασχοληθώ.

Υπόψιν ότι ο ήχος από την κάρτα ήχου πάει πρώτα με καλώδιο (2 ηχεία χρησιμοποιώ) στο pci bracket του cooler master musketeer, και από εκεί μετά φεύγει ένα καλώδιο για τον μικτη και απο τον μίκτη σε ολοκληρωμένο ενισχυτή.

αποσυνδέοντας το καλώδιο από την κάρτα ήχου προς το pci bracket του cooler master musketeer με συνδεδεμένο το καλώδιο από το bracket αυτό προς μίκτη ο βόμβος σταματάει.

Αποσυνδέοντας το καλώδιο από το bracket αυτό προς τον μίκτη o θόρυβος σταματάει

Συνδέοντας απευθείας την κάρτα ήχου στον μίκτη ο θόρυβος επανέρχεται.

Συνδέοντας απευθείας την κάρτα στον ενισχυτή χωρίς τον μίκτη ο θόρυβος επανέρχεται.

Εδώ σκέφτηκα ότι ίσως φταίει το καλώδιο από το pci bracket του cooler master musketeer που τρέχει εσωτερικά στο κουτί και πάει στο cooler master musketeer για να διαβάζει το vu meter. To άλλαξα με καλής ποιότητας καλώδιο με μπλεντάζ και θωράκιση αλουμινίου. Διαφορά καμία.

Βέβαια βγάζοντας εκτός τελείως το cooler master musketeer και στέλνοντας τον ήχο απευθείας στον μίκτη το πρόβλημα υπάρχει και πάλι οπότε δεν είχε σχέση απλά είπα να το φτιάξω μία μιας και το παλιό καλώδιο είχε γίνει πέτρα. άκυρη σκέψη από την αρχή και το ήξερα αφού βγάζοντας το εντελώς εκτός το πρόβλημα παραμένει.

Αποσυνδέοντας όλους τους σκληρούς εκτός του ssd σταματάς να ακούς σκληρούς αλλά ακούς πχ την κάρτα γραφικών και όλα τα άλλα.

Αποσυνδέοντας όλα τα φαν (μα όλα) το πρόβλημα παραμένει.

Αποσύνδεση από όλα τα usb (μέχρι και ποντίκι/keyboard), και το εσωτερικό hub της nzxt, το πρόβλημα παραμένει

Αποσύνδεση ρεύματα από dvd, masketeer, ξήλωμα creative κάρτας ήχου, ξήλωμα σκληρών εκτός ssd, ξήλωμα όλα τα fan, ξήλωμα όλα τα περιττά καλώδια από ότι είναι απενεργοποιημένο, το πρόβλημα παραμένει, πιο λίγο αλλά ακούω καθαρά την κάρτα γραφικών.

Αλλαγή καλωδίου από τον υπολογιστή στον μίκτη ή στον ενισχυτή απευθείας με ένα δανεικό monster cable. το πρόβλημα εκεί.

Γείωση του κουτιού με 10άρι καλώδιο απευθείας σε μπάρα γειώσεως καρφωμένη σε βρεγμένο χώμα (3 ώρες το έβρεξα κόντεψε να μπει το πόδι μου μέσα. το πρόβλημα εκεί

ξήλωμα σταθεροποιητή τάσεως και απευθείας ρεύμα στην πρίζα. Μια από τα ίδια.

Έχτρα γείωση στο τροφοδοτικό. μια από τα ίδια

Μέτρηση γείωσης σπιτιού και πρίζας που χρησιμοποιώ με γειωσόμετρο. Η γείωση είναι αρκετά καλή. Καλύτερα βέβαια (σχεδόν τέλεια) με την νέα μπάρα γείωσης που έριξα.

δοκιμή σε άλλες πρίζες (λέμε τώρα μπάς και γιατί έχω σκάσει.....):woot:

______________________________________________________________________

παίρνω πριν απο λίγο το καλώδιο που πάει στον ενισχυτή, και στον υπολογιστή έχουν μείνει μόνο motherboard, cpu, cpu watercooling, ssd, τροφοδοτικό, μνήμες, και ξηλωμένα όλα τα παραπανίσια καλώδια απο όλα και απο το τροφοδοτικό

και το ακουμπάω όπως είναι το βύσμα στο κουτί επάνω και έρχεται πάλι ο ίδιος ακριβώς θόρυβος. ακουμπάω το αριστερά ηχείο. Δεν έχω γείωση στο καλώδιο αυτό μιας και το κρατάω στο χέρι μου.

Άρα ο βόμβος υπάρχει σε όλο το κουτί. αρχίζω μυρίζω τροφοδοτικό? τι διάολο.

παίρνω γειώνω το κουτί με έχτρα καλώδιο στην γείωση ο θόρυβος μειώνεται λίγο. Υπάρχει πάλι στο βάθος αλλά πιο σιγά.

μετράω με πολύμετρο κουτί με γείωση πρίζας μετράω 20 με 30 milivolt συνεχές ρεύμα με το + στο κουτί. Αν κουνήσω το ποντίκι πάει μέχρι 35.

Γειώνω την γείωση του καλωδίου ήχου που πάει στον ενισχυτή απευθείας στην γείωση της πρίζας και ακουμπάω πάλι το καλώδιο όπως πρίν στο κουτί (το αριστερό ηχείο πάλι, αλλά δεν παίζει ρόλο και το δεξί να ακουμπήσω απλά είναι πιο δύσκολο είναι η μεσαία επαφή) και ο βόμβος υπάρχει πιο λίγο όπως και πρίν που είχα γειώσει το κουτί

Έχει κανένας αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο? Γιατί θα τρελαθώ.

Βασικά πρέπει να ζητήσω στον bloodmage να μου δανείσει ένα τροφοδοτικό που έχει. %^$^#@!@$@#%%@^@%$^%$@

σορρυ για το μακροσκελές ποστ παίδες αλλά προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα (πραγματικά δεν αντέχω άλλο), και προσπαθώ να σας εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ. Μακάρι να καταλάβετε.

Ευχαριστώ και πάλι σορρυ.

μην ξεχάσω. αν στείλω απο την κάρτα ήχου ήχο στο front panel απο το κουτί, και πάρω ήχο απο εκεί για τον ενισχυτή ή τον μίκτη, το πρόβλημα δεν υπάρχει............ το κουτί είναι ένα cm stacker 832

Παίζει να έχει κοπεί καμιά γείωση στο καλώδιο που πάει στο front panel απο το πλαινό που βρίσκει εσωτερικά στο καλώδιο. Διόλου απίθανο, και γιαυτό να μην ακούγεται απο εκεί.

βάζοντας το αυτί μου πολύ κοντα στο τροφοδοτικό, σαν να ακούω τον ίδιο θόρυβο και απο εκει μέσα.....

Link to comment
Share on other sites

Αν κανονίσουμε επιτέλους ( ναι σόρρυ, αργώ ο λαλάκας, δεν φταίς εσύ, και από ******* μου ξέχασα να σε ειδοποιήσω το ΣΚ που λέγαμε για Da Vinci, sorry again dude! ) για την βίδα μπορώ να φέρω εγω μαζί ότι γουστάρεις να δοκιμάσουμε να λυθεί το θέμα.

( δεν διάβασα όλο το post, βασικά ούτε καν το 20%, είμαι σε χάλια κατάσταση από όλες τις απόψεις, απλά είδα ότι ήσουν εσύ και είπα να κάνω αυτό που κάνω ούτως ή άλλως, να προσφέρομαι όπου μπορώ να βοηθήσω )

τα υπόλοιπα αύριο να συνέλθω λίγο ψυχολογικά και φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανονίσουμε επιτέλους ( ναι σόρρυ, αργώ ο λαλάκας, δεν φταίς εσύ, και από ******* μου ξέχασα να σε ειδοποιήσω το ΣΚ που λέγαμε για Da Vinci, sorry again dude! ) για την βίδα μπορώ να φέρω εγω μαζί ότι γουστάρεις να δοκιμάσουμε να λυθεί το θέμα.

( δεν διάβασα όλο το post, βασικά ούτε καν το 20%, είμαι σε χάλια κατάσταση από όλες τις απόψεις, απλά είδα ότι ήσουν εσύ και είπα να κάνω αυτό που κάνω ούτως ή άλλως, να προσφέρομαι όπου μπορώ να βοηθήσω )

τα υπόλοιπα αύριο να συνέλθω λίγο ψυχολογικά και φυσικά.

επ καλώς τον. ευχαριστώ για την προσφορά απλά και μόνο για την κίνηση. Ωραίος. υπόψιν θα είμαι το σκ κοντά σου αν σε ενδειαφέρει με τις βιδούλες στο τσαντάκι. πες μου αν δεν έχεις το τηλέφωνό μου μαν

Link to comment
Share on other sites

Για δες τι λέει ο φίλος εδώ μήπως σε αφορά. http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/statikos-ixos-tsirigma-121028.html

Δεκτό θα ήταν αν δεν υπήρχε ο θόρυβος επάνω στην λαμαρίνα του κουτιού. Το μετράω και με πολύμετρο. Τώρα γιατί από την γείωση περνάει στα ηχεία αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

Θέλω να δοκιμάσω να στήσω το pc στο test bench για να μην ακουμπάνε μεταξύ τους. Να δω τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι "ειδηκός" η με πολλές γνώσεις, ενας φίλος μου ειχε παρόμοιο πρόβλημα και τελικά έφταιγε το ηχοσύστημα που ηταν συνδεδεμένο με usb αντι για jack 3,5mm.

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι άμα το διάβασα στο κείμενο σου, αλλά τα ηχεία (μόνο τα ηχεία) τα δοκίμασες σε άλλο PC με άλλη κάρτα ήχου? (ενσωματωμένη ή μη) ? Το PC beep και το aux απο τα options του ήχου σου έχει επιλογή να το απενεργοποιήσεις τελείως?

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι άμα το διάβασα στο κείμενο σου, αλλά τα ηχεία (μόνο τα ηχεία) τα δοκίμασες σε άλλο PC με άλλη κάρτα ήχου? (ενσωματωμένη ή μη) ? Το PC beep και το aux απο τα options του ήχου σου έχει επιλογή να το απενεργοποιήσεις τελείως?

αυτό ξέχασα να το πώ. είναι όλα κλειστά. Το θέμα νομίζω που πρέπει να επικεντρωθώ (και πολύ φοβάμαι ότι και άλλοι χρήστες έχουν παρόμοιο πρόβλημα) είναι γιατί υπάρχουν αυτά τα milivolt στο σασί απο το κουτί, και ακουμπώντας το βύσμα του καλωδίου ήχου επάνω στην λαμαρίνα απο το κουτί, εμφανίζεται ο ήχος.

Μετά ίσως πρέπει να καταλάβω γιατί απο το σώμα περνάει ο ήχος στα ηχεία.

Θα δοκιμάσω μία κιόλλας να συνδέσω ήχο χωρίς το σώμα να δώ αν κόψει ο θόρυβος έτσι. περιέργεια.

Δεν υπάρχει λογική να υπάρχει όλος ο θόρυβος στην λαμαρίνα

Link to comment
Share on other sites

τα ηχεία και ο ενισχυτής έχουν ηλεκτροστατική θωράκιση έτσι;

ενυσχητής και ηχεία είναι εκτός απο πολύ μακρυά σε εντελώς άλλο σύστημα τροφοδοσίας ρεύματος και φιλτραρίσματος του ρευματος (μαζί με διόρθωση pf/cos θ)

Μόνο ένα καλώδιο πάει απο το pc στον ενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς το ακουμπάς πάνω στο κουτί το 3.5 jack και σε κάνει παράσιτα? Φυσιολογικό είναι αυτό, και σε μένα το κάνει.

ναι αλλά μου κάνει ακριβώς τα ίδια παράσιτα και θόρυβο που έχω και όταν είναι κανονικά συνδεδεμένο.

βασικά θέλω να κάτσω να απομονώσω τα πάντα πάνω απο το σώμα του τροφοδοτικού. να πάει απο το τροφοδοτικό σώμα στην μητρική μόνο μέσω του καλωδίου και απο πουθενά αλλού. Πρέπει να τα κάνω όλα βίδες αλλά μιας και άρχισα δεν θα πάθω τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό............. :rant::rant::rant::rant::rant::rant::rant:

Να μου πείς καλά σε έχει βγάλει απο το 2007 ή το 2008 καιρός ήταν.

Τεσπα.

Δεν έχει coil αλλά απο το σώμα του βγάζει κάποια milivolt ρεύμα. Όσο ακουμπάει στο κουτί ακούω τα πάντα στα ηχεία.

Απο το πανελ μπροστά (απο τα ακουστικά) δεν ακουγόταν γιατί (μάγος ήμουν????), το πλαινό του stacker 831 έβρισκε λίγο στα καλώδια και έχει κοπεί η γείωση........

ένα ευχαριστώ στον bloodmage για το τροφοδοτικό για τα test.

Μακάρι να βοηθήσει και κανέναν άλλο. Βασικά μακάρι να μην τύχει σε κανένα άλλο. Ο bloodmage άκουσε τους θορύβους και δεν το πίστευε.

Link to comment
Share on other sites

κονομησες ενερμαξ? :hehe: :to_pick_ones_nose: :p

χαχχαχαχαχ :smoke:

δεν είδες που μέχρι και στα sketchup βάζω enermax? είναι για να το χωνέψει ότι δεν θα το ξαναματαδεί :hang3:

ε θα τρελαθούμε ρε. άρχισε τώρα το chieftec kai coil whine......... μόλις τώρα. κσιι κσικ κσισιιι κσιικσικκ σκσισ κσικκικ (και μάλιστα αρκετά δυνατά).

ρε τι καλός ο θεός να βρέχει enermax

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.