Jump to content



Recommended Posts

Αποφάσισα να το γυρίσω σε ssd.

Σκέφτομαι να κάνω το εξής: να βγάλω το cd και να βάλω εκεί τον μηχανικό δίσκο και το ssd στη θέση του.

Με ενδιαφέρει να μην έχω χαζο-προβλήματα με το δίσκο (αν και λογικά αυτά πέρασαν στις περισσότερες εταιρίες χρόνια πριν) και να γλιτώσω όσο το δυνατόν περισσότερα λεφτά.

Οπότε δεν με ενδιαφέρει να είναι μοντέλο 2013 οπωσδήποτε (και θα κοιτάξω για μεταχειρισμένο) αρκεί να είναι κάτι δοκιμασμένο από πολλούς (συλλογική γνώση/εμπειρία) και σε επιδόσεις ας είναι λίγο κάτω από τα καινούργια.

Δεν έχω ξαναπάρει οπότε λογικά ότι και να πάρω θα μου φανεί καλό, απλά δεν έχω και πολύ ιδέα από εταιρίες, τι να προσέξω σε μεταχειρισμένα κτλ.

Γενικά ότι πιστεύετε πως θα με βοηθήσει να διαλέξω κάτι καλό και να μην την πατήσω πείτε!

Επίσης αν θέλει κάποιος ας με κατατοπίσει στο τι να περιμένω από επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλή ερώτηση θα έλεγα να πάω σε 128gb για να μην έχω το δίσκο σχεδόν γεμάτο συνεχώς και να μην είμαι και εγώ τσιμα-τσίμα.

Πάντως εάν παίζει μεγάλη διαφορά στην τιμή θα πάρω 64άρη και θα τα βολέψω.

Το προβλημά μου είναι συνήθως οτι έχω 2 λειτουργικά και έτσι αν βάλω από 32 πέφτει αρκετά η χωρητικότητα είναι η αλήθεια.

Πάντως αν έχεις καμια πρόταση στα 64, πες την.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα πολλά reviews πέρα από τα θετικά, μπορούν να κάνουν και ζημιά, αν δεν ξέρει

κανείς να τα διαβάσει

-Τι πρόβλημα έχει ο sandforce του kingston?

-Tι μνήμες φοράει ο kingston και τι ο 840?

-Yπάρχει διαφορά στην πραγματικότητα μεταξύ της "δισκάρας" 840 pro

και ενός "ταπεινού" agility 3?

H ιστορία με τους "κακούς, ελαττωματικούς, προβληματικούς" sandforce

έχει ξεπεράσει σε γραφικότητα τους "ελαττωματικούς drivers της ati" και πια

έχει πάρει διαστάσεις αντίστοιχες με τους κροκόδειλους στους υπονόμους της Νέας Υόρκης...

@leros2004: Tι εννοείς με το "υπερβολή"? Άριστος είναι ο δίσκος και κυρίως με 5 χρόνια

εγγύηση. Προσωπικά θα έδινα λίγα παραπάνω για να πάω σε κάτι μεγαλύτερο αλλά

η τιμή είναι πολύ καλή. Αν με το "υπερβολή" εννοείς πολύ γρήγορος για το σύστημά σου

και μη 100% αξιοποιήσιμος, μην έχεις τέτοια ανησυχία. Όσο αξιοποιήσιμος είναι αυτός

είναι και οποιοσδήποτε ssd. Αντιληπτές διαφορές στις ταχύτητες των ssd υπάρχουν

μόνο στη σφαίρα της αυθυποβολής.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας βέβαια και στον Crucial M40 με πολύ τίμιο SMART οπου βλέπεις ακριβώς την φθορά του δίσκου. Είναι η αμέσως πιο value for money κατηγορία μετα τον 830 μην σου πω στα ίδια. Έχει αποδείξει την αντοχή του και κάτω απο χοντρά stress test ενός έτους.

Ενημερωτικά ο δικός μου έπειτα απο περίπου 1Τb write εχει φθαρεί 2/70 του 1%. :dots:

Για 840 non pro δεν θα το πρότεινα σε laptop μιας και θεωρητικά οι εγγραφές ειναι περισσότερες, απουσία ενός HDD.

Πάντως είναι καλή πρακτική να έχεις τουλάχιστον περίπου το 30% του SSD άδειο ωστε να παίζει καλύτερα μπάλα στο trimming.

Ένας ακόμα γενικώς κανόνας είναι οτι όσο μεγαλύτερος ο SSD τόσο μεγαλύτερη και η ζωή του λόγω περισσότερων Nand cells.

Link to comment
Share on other sites

-Τι πρόβλημα έχει ο sandforce του kingston?

Κανένα. Προσωπικά δεν μου άρεσαν (sf) και ίσως παρέλειψα να το αναφέρω. Δεν ξέρω κατά πόσο ο sf του kingston είναι dedicated για τον V300.

-Tι μνήμες φοράει ο kingston και τι ο 840?

Πρότεινα ένα δίσκο κάτω από το "ψυχολογικό" όριο των 100 ευρώ ας πούμε. αν είναι όλη μέρα να είναι κάποιος με as-ssd και τα ρέστα, ας πάρει κάτι άλλο. Παρακινδυνευμένο που το λέω αλλά δεν νομίζω να έβγαζε τέτοιο "παλτό" η samsung.

-Yπάρχει διαφορά στην πραγματικότητα μεταξύ της "δισκάρας" 840 pro

και ενός "ταπεινού" agility 3?

Καθημερινά μπορεί να μην δει καμία διαφορά αλλα το 2013 δεν θα μίλαγα για agility 3 (ok μτχ σε καλή τιμή τον έβαζα στο λαπιτοπι).

Και στα 125 ευρώ ναι πιστεύω ότι αξίζει ο pro.

Link to comment
Share on other sites

Για 840 non pro δεν θα το πρότεινα σε laptop μιας και θεωρητικά οι εγγραφές ειναι περισσότερες, απουσία ενός HDD.

Στην περίπτωση μου θα υπάρχει hdd αλλά γιατί οι εγγραφές είναι περισσότερες σε λάπτοπ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι περισσότερες. Βασικά αυτό που έγραψες αρχικά, δεν το διάβασε κανείς. Στο δικό μου λάπτοπ έχω βγάλει και εγώ το DVD Rom και έχω πάρει μια θήκη Sata ώστε να βάλω 1ΤΒ σκληρό δίσκο, και σαν κυρίως δίσκο έχω έναν ssd Corsair 128 άρη. Δεν θα έχεις περιττές εγγραφές αν κόψεις το defragment, το hibernation, το system restore, και αν περάσεις το page file στον μηχανικό. Εγώ του έβαλα και 8GB μνήμη και πέρασα το page file στη φυσική μνήμη με ram disk για βέλτιστα αποτελέσματα. Καλύτερα δε γίνεται. Κάντο με 1000 αυτό που σκέφτεσαι. Δεν θα το μετανιώσεις.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Link to comment
Share on other sites

Οι sandforce έχουν ωριμάσει πλέον. Δεν έχουν προβλήματα αλλά υπολείπονται σε επιδόσεις. Οι ονομαστικές επιδόσεις μόνο αν τα δεδομένα είναι συμπιέσιμα. Με ότι ssd και να κάνεις παιχνίδι μια χαρά θα είσαι. Από εκεί και πέρα είναι περισσότερο υποκειμενικό το θέμα. Χωρίς benchmark δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά με ssd τελευταίας γενιάς είτε είναι ο samsung 830/840/840 Pro ή ο OCZ Vector/agility ή οποιοσδήποτε Kingston με sandforce. For the record o 840 έχει εντελώς διαφορετική φιλοσοφία λειτουργίας από των 840 Pro καθώς και τους περισσότερους SSD της αγοράς λόγω μνημών.

Link to comment
Share on other sites

+1 Μόνο να συμπληρώσω ότι από τον απλό 840, oι sandforce δεν υπλείπονται ούτε σε ασυμπίεστα δεδομένα.

Σε εγγραφές το δέχομαι. Σε αναγνώσεις όμως όχι. Ο 840 σχεδόν τερματίζει το SATA3 ενώ οι περισσότεροι sandforce με το ζόρι γεμίζουν το bandwidth που προσφέρει το SATA2. Το θέμα αντοχής των μνημών του 840 σηκώνει συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για λάπτοπ που έχεις περιορισμένες επιλογές για χωρητικότητα, πάνω από 100-110 ευρώ για 128άρη μην δώσεις. Όσο πλησιάζεις στα 130-140 ευρώ, τόσο πιο παράλογη φαίνεται η επιλογή ενός 128άρη, όταν μπορείς να πάρεις τον 250άρη 840 με 150κάτι ευρώ από το Amazon

[ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B009LI7C9Y/[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.