Jump to content



Dell 7720 SE - Εντυπωσεις,αποριες κλπ


laptopakias

Recommended Posts

Μπορείς να κάνεις πλήρεις φορτίσεις-εκφορτίσεις. Δηλαδή κανονικούς κύκλους.

Οι πλήρεις κύκλοι χαλάνε σίγουρα την μπαταριά.Τουλάχιστον στο δικό μου Dell 5521 βάση HWmonitor.

Οταν το πήρα αρχές μαρτιου ήμουν 66000 μετα απο 15 κυκλους ειμαι καπου εδω:

(καθε 2 κυκλους πεφτει το νουμερο)

post-1392-1416077398,3407_thumb.png

Καπου ειχε παρει το ματι μου οτι τα καινουργια εχουν κυκλωμα που την απομονωνουν την μπαταρια. Προσωπικα το εχω συνεχεια στο ρευμα..στο αναλογο mode.

μια φορα στο τοσο το αποφορτιζω κ ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply
dem τελικά ποιο laptop πήρες?

Δεν μπόρεσα να προσπεράσω τελικα τον 3630Q του 7720 se : p

[MENTION=1392]GeorgeVasil[/MENTION]

george εγω το πηρα χθες, και η μπαταρια ηταν στο 7% wear με hwmonitor (6.86 για την ακριβεια)

αν μεινει ετσι για τους επομενους μηνες, το βρισκω φυσιολογικο παιζουν πολλα πιστευω

factory calibration κτλ....δεν την εχω κανει και πληρη φορτιση μια φορα...μπορει να αλλαξει νουμερο

Αν αρχισει να αυξανει θα δουμε....νομιζω φυσιολογικο ειναι.

Ενας φιλος ειχε παρει λαπτοπ και του δειχνε 10% απο την αρχη και για τον υπολοιπο χρονο.

Καπου ειχε παρει το ματι μου οτι τα καινουργια εχουν κυκλωμα που την απομονωνουν την μπαταρια

σε ολα τα dell παλια (των τελευταιων χρονων τλχ) και καινουρια υποτιθεται οτι στο 100% το psu προσπερναει

την μπαταρια. Και στις περισσοτερες εταιριες γινεται αυτο.

παρ ολα αυτα δεν ξερω ποσο καλα γινεται αυτο και λογο θερμοτητας καλο ειναι αν χρησιμοποιειται πολλες μερες / ωρες σε AC να βγαινει μπαταρια.

[MENTION=79]apotsi[/MENTION] απως λεει και ο george οι πληρεις κυκλοι την κουραζουν - φθείρουν την μπαταρια. Αυτο ειναι σιγουρο.

Μια φορα το μηνα και αν, κυριως για το calibration, αν και εφοσον αυτο γινεται, δεν χρειαζονται πληρη κυκλο αυτες οι μπαταριες.

καλυτερα να φορτιζει πιο πολλες φορες απο διαφορα σημεία και πανω απο 20%.

οταν η μπαταρια ειναι εκτος και το pc off το βραδυ πχ το εχετε στο ρευμα ή οχι ?:magic:

Link to comment
Share on other sites

ολες οι usb 3.0 δεν ειναι compatible με usb 2?

Στο 7720 οι 2 δεξιες usb3 δεν παιζουν usb 2 εξωτερικό δισκο ?

παίρνει ρευμα αλλα δεν γυρναει ο hdd και φυσικα δεν το αναγνωριζει.

το mouse παιζει.

Οι 2 αριστερες παιζουν κανονικα τον δισκο.

τα win 8 ειναι πληρως ενημερωμενα

εκανα

1. bios update

2.Unistall τα 3 USB Root Hub κατω απο το Universal serial bus controller

3.Restart

4.Κατεβασα τα chipset drivers.

-Intel Management Engine Interface Driver (εχω ήδη πιο καινουριο και δεν εκανα install μαλλον απο win update. )

-Intel Chipset Driver ok

-Realtek USB 2.0 Card Reader Driver (αυτο για ενα λογο δεν το κανει install, αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο)

στο management παλι ολα ok.

οι αριστερες παιζουν οι δεξιες δεν..... τον usb 2.0 εξωτερικο.

καμια ιδεα?

edit : και το φλασακι τα παιζουν οι δεξιες.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη ερωτηση....

υπαρχει κανεις με 7720 που να παιζει ολες τις θύρες usb 2.0 εξωτερικα hdd

ή ολοι εχετε usb3?

ή κατι παιζει με τον usb 3.0 extensible host controller

ή ειναι ελαττωματικές οι usb μου, και το pc παει πισω, αλλα θα ηθελα να το ψαξω πρωτα μονος μου.

ή ειναι απο κατασκευή να μην δινουν τοσο ρευμα ωστε να μπορουν γυρισουν δισκο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επανέρχομαι,

αγοράζω usb 3.0 (αν και δεν το χρειαζομουν) εξωτερικό 2.5αρι χωρις εξωτερικη τροφοδοσία και παιζει κανονικά σε ολες τις θύρες. Και στις δεξιες.

το usb 2.0 που εχω και το εχω δοκιμασει σε 4 διαφορετικα συστηματα παιζει κανονικα σε ολες τις θυρες ολων των συστηματων εκτός απο τις 2 δεξιες του λαπτοπ μου.

αλλαζω καλωδιο τελικά (κατα τυχη γιατι ΠΟΥ να φανταστω να αλλαξω καλωδιο αφου το καταραμένο επαιζε παντου αλλου, ακόμα και στο ιδιο λαπτοπ απο τα αριστερά.)

και παιζει και αυτο κανονικα με τις δεξιες θυρες που πριν δεν επαιζε.

αγοραζω και 2ο καλωδιο usb 2.0 και ξαναδοκιμαζω με το δισκο απο τις δεξιες θυρες, για να το εξασφαλισω. Πάλι παίζει.

Ερώτηση

1. Ενας κοινος usb 3.0 2.5" τραβαει περισσοτερο ρευμα απο οτι εναν usb 2.0

ή δεν υπαρχει καμια συσχετιση εχει να κανει μονο με το δισκο και το κύκλωμα του. ? (μαλλον το 2ο)

2. Το παλιο καλωδιο μαλλον δεν γείωνε σωστα στις δεξιες θυρες του λαπτοπ, αφου με τα αλλα 2 καλωδια παιζει, αρα ειμαστε ok και τζάμπα ταλαιπωρία

Oσο αναφορά την μπαταρια, πριν το boot με F12 εχει Dell διαγνωστικα τα οποια αναφερονται και στην μπαταρια και την ροη ρευματος. Οταν αυτη φορτισει πληρως, δειχνουν 0. Αρα σιγουρα ειναι σχεδιασμενη να απομονώνεται οταν ειναι στο 100%

και αν αυτο δειχνει σωστα, η μπαταρια φθείρεται ανάλογα με την παραγόμενη ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σαφώς και αξίζει η επέκταση εγγύησης αλλά αν πληρώσεις και επιπλέον χρήματα γιατί δεν πήγες στο 7720 που έχει και δεύτερη θέση για σκληρό δίσκο και είναι και ποιοτικότερο σαν κατασκευή?

Link to comment
Share on other sites

σαφώς και αξίζει η επέκταση εγγύησης αλλά αν πληρώσεις και επιπλέον χρήματα γιατί δεν πήγες στο 7720 που έχει και δεύτερη θέση για σκληρό δίσκο και είναι και ποιοτικότερο σαν κατασκευή?

Σε ολα τα reviews λενε οτι η νεα σειρα 5χ21 εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο την προηγουμενηΣτο media markt που τα ειδα διπλα διπλα ετσι ειδα.Ειναι επισης και πιο λεπτο και πιο ελαφρυ.

Απο εκει και περα 2ο σκληρο δεν χρειαζομαι.Στο desktop εχω εναν samsung ssd 256 και ειναι 40% γεματος εδω και 2 χρονια που τον εχω, το ιδιο θα βαλω και στο laptop, ουτε 1ΤΒ χρειζομαι που εχει πανω το desktop.256gb προερχομενα απο ssd μου ειναι υπεραρκετα.Ταινιες βλεπω αλλα δεν τις μαζευω.Μολις τις βλεπω erase.

Αυτο που ηθελα οπωσδηποτε ηταν 1)να ειναι 17αρι, 2) να ειναι full anti-glare και 1080P πανελ 3) και να εχει i7,Aπο εκει και μνημη και vga και σκληρος ελαχιστα με απασχολουσανε.(καλο ειναι να εχει οτι εχει - αλλα δεν το επελεξα με βαση αυτα)

Αποψη μου ειναι κυνηγας τo πιο γρηγορο desktop σε γραφικα cpu κτλ οταν δεν εχεις desktop pc, Αλλιως το θεωρω βλακώδεις (το λιγοτερο) να εχεις το super duper desktop με τα eyefinity ή την 30αρα οθονη και τις super vga και να λες οτι πηρα το ταδε laptop γιατι εχει την καλυτερη καρτα γραφικων .Να την κανεις τι ρε ανθρωπε???να παιζεις σε 17αρι εν ετη 2013??και πιο διπλα στο γραφειο το sli καθεται??

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα reviews λενε οτι η νεα σειρα 5χ21 εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο την προηγουμενηΣτο media markt που τα ειδα διπλα διπλα ετσι ειδα.Ειναι επισης και πιο λεπτο και πιο ελαφρυ.

Είχε στο media markt 7720? μηπως είδες δίπλα δίπλα 5720 και 5721;

Link to comment
Share on other sites

Είχε στο media markt 7720? μηπως είδες δίπλα δίπλα 5720 και 5721;

15αρι ητανε (χωρις αριθμητικο πληκτρολογιο) και ελεγε special edition.Επσης το συγκεκριμενο dell -αν θυμαμαι καλα- ηταν το μοναδικο σε περιβαλλον windows 8.Ολα τα υπολοιπα δειχνανε σελιδες media markt ή ηταν κλειστα.

Αν και ειχα παει εκει να δω το sony sve17, μου τραβηξε το ματι το dell γιατι η οθονη του ηταν φοβερη-ηταν τελειως ματ - ακομη και το sony που ειχε αντιανακλαστικη επιστρωση ειχε μια μικρη αντανακλαση

Link to comment
Share on other sites

σαφώς και αξίζει η επέκταση εγγύησης αλλά αν πληρώσεις και επιπλέον χρήματα γιατί δεν πήγες στο 7720 που έχει και δεύτερη θέση για σκληρό δίσκο και είναι και ποιοτικότερο σαν κατασκευή?

που to δες ότι είναι ποιοτικότερο ? τα βαλες διπλα διπλα ? και εβγαλες αυτο το συμπερασμα ? μακρια νυχτωμενος εισαι τοτε.

Link to comment
Share on other sites

που to δες ότι είναι ποιοτικότερο ? τα βαλες διπλα διπλα ? και εβγαλες αυτο το συμπερασμα ? μακρια νυχτωμενος εισαι τοτε.

ευτυχως που εισαι και εσυ εδω ρε μεγαλε για να μας φωτίσεις

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως που εισαι και εσυ εδω ρε μεγαλε για να μας φωτίσεις
νταξ' τα ειδα πριν λιγο καιρο και εγω διπλα διπλα, τα ξεπουλουσαν τα 7720 και τα 5721 τα τσιμπουσαν σε τιμη.

Ασε που εγω δεν εχω μαγαζακι να προμοταρω `η να πουλησω, οτι βλεπω οφειλω να το πω και οχι σαν καποιους αλλους που μπαινουν στα φορουμ για να βγαλουνε ψωμακι.

Link to comment
Share on other sites

νταξ' τα ειδα πριν λιγο καιρο και εγω διπλα διπλα, τα ξεπουλουσαν τα 7720 και τα 5721 τα τσιμπουσαν σε τιμη.

Ασε που εγω δεν εχω μαγαζακι να προμοταρω `η να πουλησω, οτι βλεπω οφειλω να το πω και οχι σαν καποιους αλλους που μπαινουν στα φορουμ για να βγαλουνε ψωμακι.

Γιατι εγω εχω μαγαζι??

Ο φιλος με ρωτησε ποιο πηρα και απο που το πηρα και του εδωσα ενα link.Δεν το πηρα απο mysystems ομως.

Ειπαμε ο καθενας διαλεγει με βαση τις αναγκες του.Οποιος ψαχνει για desktop replacement παει στο πιο γρηγορο που μπορει να βρει σε cpu και σε vga και μπορει να αγορασει και το 7720 ειναι σιγουρα πιο γρηγορο.

Απο εκει και περα κατ εμε το 7521 μου ταιριαζει καλυτερα.Μου αρεσε περισσοτερο στο ματι(δεν περιμενω να συμφωνησει κανεις γουστα ειναι αυτα), ειναι απο αλουμινιο(ετσι λεει η dell δεν βαζω και το χερι στην φωτια , θα δουμε οταν θα ερθει) ειναι πιο λεπτο ειναι πιο ελαφρυ εχει μεγαλυτερη μπαταρια και με ι7 και εναν ssd θα ειναι το ιδιο γρηγορο -αν οχι πιο γρηγορο-(εκτος απο παιχνδια) απο το desktop που εχω (ι7 sandy και ssd 810 samsung) Τι αλλο να ζητησω??

Ειρηνη αδερφια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να αναφέρω πως η dell το 7720 το ονομάζει special edition έχει ηχεία scullcandy 2 θέσεις για σκληρούς δίσκους και περισσότερα κομμάτια αλουμινίου, αν ήταν τα ίδια από θέμα ποιότητας θα είχαν και την ίδια τιμή. Το ίδιο συμβαίνει και αντίστοιχα με τις σειρές 3721 και 5721 όπου η σειρά 5721 είναι σαφώς ποιοτικότερη. Τέλος όσο καιρό έψαχνα για το 7720 στο media δεν βρήκα ποτέ να έχουν το συγκεκριμένο laptop, επίσης το 5721 είναι ελαφρύτερο από το 5720 κυρίως λόγω τεχνολογίας επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το 5721.

Τα καλα

+Φινιρισμα, εμφανιση

+Αποκριση Touchpad

+Μηχανικος σκληρος δισκος(bootαρει σε 20 sec)

+Τελειως αθορυβο

-Οθονη ΤN.Οταν εχεις συνηθισει σε ips αμεσως καταλαβαινεις την διαφορα σε αποδοση χρωματων και σε γωνιες θεασης

-Μεγεθος οθονης .Οταν εχεις συνηθισει σε 23αρα το να καθεσαι μπροστα σε μια 17αρα σε πηγαινει 12-13 χρονια πισω,εποχη crt.Δεν νομιζω οτι μπορω να καθησω πλεον μπροστα σε 17αρι πανω απο 1 ωρα.

-Η camera ειναι για τα πανηγυρια>Δεν ξερω αν θελει ρυθμιση,δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα απλα την ενεργοποιησα και κοιτουσα την μουτσουναρα μου>Αν δεν βλεπεσαι ειναι οτι πρεπει για καμουφλαζ αν μιλας με καμια γκομενα στο skype

Η αδερφη μου παντως ξετρελαθηκε, και αφου τα βρηκε ολα σουπερ της τον χαρισα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.