Jump to content



Dell 7720 SE - Εντυπωσεις,αποριες κλπ


laptopakias

Recommended Posts

thx [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION]

αλλα ειχα δει και αυτο

Startseite > Infocenter bei notebooksbilliger.de

Delivery to retail customers outside Germany and Austria

Private customers outside Germany and Austria in the Member States of the European Union, we can no longer supply alas! The reason for the restriction is in the EU's internal delivery threshold between the individual member states. However, this has no effect on corporate customers (with valid ATU).

επισης στο λινκ που εδωσες λεει

For our business customers from European countries

θα τους στειλω ενα mail να δουμε πως μπορει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Μερικά νουμεράκια από το M6700:

Χαρακτηριστικά:

Core i7 3740QM @ 2.7GHz 4cores/8Threads

4x4GB DDR3@ 1600MHz

ATI Mobility 6000 FirePro 2GB

2x256GB OCZ Vector@ RAID0

17.3" IPS Panel Full HD

Φωτογραφίες (ψιλοάθλιες αλλά τι να κάνουμε) το απόγευμα...

SuperPi:

superpiqm.jpg

CineBench 11.5 (αυτό νομίζω είναι λίγο χαμηλά)

cinebench115.jpg

3DMark (13)

3dmarkr.jpg

AIDA64 Memory and Cache

aida64cacheandmemory.jpg

AS SSD Benchmark

asssdbenchmark.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1. Dell Inspiron 17R (5721) - i5-3337U - και 250e στην τσεπη

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Inspiron 17R (5721) - i5-3337U - Silver - specs

2. Dell Inspiron 17R (5721) - i7-3537U - και 100e τσεπη

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Inspiron 17R (5721) - i7-3537U - Silver - specs

3. 7720σε και 0 στην τσεπη και + 1 χρονο onsite ακα elaptops

ο νεος ειναι ωραιος (πιο ομορφο imo κτλ κτλ) και ο παλιος αλλιως πιο φουτουρεπρουφ κτλ κτλ και τελικιαζει το μπατζετ. και τα 3 απο hw με καλυπτουν.

μεχρι Σαβ το εχω παρει... 15.6" αποκλειστηκε δεν θα μεταφερεται και τοσο συχνα.

1. 2. ή 3.

χελπ!!!!1111

Link to comment
Share on other sites

+3 χρόνια επέκταση εγγύησης από την dell = 160Ευρώ (τόσο είχα πληρώσει πριν 2.5 χρόνια) τα οποία τα δίνεις όποτε θές πριν λήξη η 2χρονη εγγύηση από μαμάDell.

ψηφίζω 2 !!

Θα σου δώσω το email αύριο με pm να ρωτήσεις για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω είναι συγκρίσιμα τα μοντέλα που αναφέρεις αν θέλεις να κάνεις οικονομία πηγαίνεις στα 5721 αν θέλεις ποιότητα κατασκευής , καλύτερο επεξεργαστή , 2η θέση για να βάλεις ssd , ηχεία scullcandy πηγαίνεις στο 7720

Link to comment
Share on other sites

thx και παλι [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] : )

σχετικά με το site από Γερμανία έκανες προσπάθεια να το παραγγείλεις το 7720?

ειχα ηδη παραγγειλει απο computeruniverse, αλλα ειχαν κανει λαθος στα specs

αφου διαπιστωθηκε μετα απο αλλεπάλληλα emails παραδεχθηκαν οτι εκαναν λαθος τα αλλαξαν και στο site.

και την ακυρωσα.

το notebooksbilliger.de retail εκτος δεν στελνει πλεον τλχ για την ωρα, παλια το εκανε.

και τους εστειλα την προηγουμενη βδομαδα να βεβαιωθω οτι γινεται σαν corporate customer Ελλαδα.

Δεν πηρα απαντηση ακομα. Δευτερα θα εχω απαντηση ολοι οι γερμανοι τοτε μου απαντουν εχω εμπειρια πλεον. χαχαχα

(with valid ATU) υποτιθεται οτι στελνει με 30Ε.

Private customers outside Germany and Austria in the Member States of the European Union, we can no longer supply alas! The reason for the restriction is in the EU's internal delivery threshold between the individual member states. However, this has no effect on corporate customers (with valid ATU).

Startseite > Infocenter bei notebooksbilliger.de

Απο εκει και περα βρηκα Dell i7 FHD Στο Urano και στο Innova σε καλη τιμη. Μιλησα μαζι τους, και δεν στελνουν Ελλαδα με κανενα τροπο. Ενα απο τα 2 μου απαντησε οτι απο νοτο μονο Ιταλία....

Ε εκει καπου βαρεθηκα να ασχολουμαι με τα de

Αν μαθω κατι παραπανω σαν corporate (γιατι παιζει και αυτη η περιπτωση)

στο notebooksbilliger.de ενημερωνω, αν μαθεις ενημερωσε.

Παντως δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα οι οροι ειναι ξεκαθαροι.

αν ενδιαεφερεσαι σαν retail απο notebooksbilliger στειλε αυτο που ειπε ο TifoziF1

στο #82. Mονο αυτο δεν εκανα γιατι νομιζα οτι ειχα παρει απο computeruniverse...

Edit : btw Αν μπεις σαν Geschδftskundenshop και κανεις reg αφου δωσεις UST. ID για την παραγγελια ξεκλειδωνουν και EU χωρες

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω είναι συγκρίσιμα τα μοντέλα που αναφέρεις αν θέλεις να κάνεις οικονομία πηγαίνεις στα 5721 αν θέλεις ποιότητα κατασκευής , καλύτερο επεξεργαστή , 2η θέση για να βάλεις ssd , ηχεία scullcandy πηγαίνεις στο 7720

δεν ειναι θεμα οικονομιας, αν ηθελα οικονομια ετσι οπως την ειδα την αγορα ή θα επαιρνα κατι κατω απο 500 ή 900-1000

εκτος απο το 1ο. που ισως μενει λιγο πισω, το 2. και το 3. ειναι συγκρισιμα κατα την αποψη μου εφοσον μιλαμε για λαπτοπ. Και το 1ο ειναι σουπερ απλα δεν μ αρεσει και τοσο η τιμη του

σε σχεση με τα αλλα 2. θα μπορουσε να ειναι πιο κατω και να ειχε 8gb

Η ποιοτητα του case 7720 σε σχεση με την 5720 ειναι καλυτερη αλλα το 5721 δεν νομιζω να εχει να ζηλεψει κατι ως προς το case ισα ισα. Αν δεν ετσι διορθωστε με

Ειναι δυναμη VS efficiency, λιγοτερη θερμοτητα, ισως μικροτερη πιθανοτητα throttling, σιγουρα αυτονομια,

επισης παραπανω απο μισο κιλο λιγοτερο δεν ειναι και λιγο, 2.7kg βγαινει το 5721, ισωςπερισσοτερη ησυχια

θηριακι το 7720, αλλα δεν νομιζω οτι το αλλο ΔΕΝ ειναι συγκρισιμο εχει και αυτο τα δικα του.

τους 4 πυρηνες του 7720 αυτη την στιγμη θα τους επαιρνα για να καθονται για το μελλον, εγω δεν τους χρειαζομαι τωρα. Το ιδιο ικανο θα μου φαινεται και το αλλο προς το παρον. Μετραω ομως οτι μπορει να τους χρειαστω στο μελλον. Επισης την οθονη του 7720 την ξερουμε, η αλλη του 5721 θα ειναι ιδια? ή γουρουνι στο σακι? θα ειναι πιο αθορυβο?

Link to comment
Share on other sites

το λαπτοπ περσσοτερο αν οχι τελειως μαυρο ειναι παρα γκρι οπως το εβλεπα στις φωτογραφιες.

πιο ωραιο απ οτι νομιζα, το μαθαινω σιγα σιγα και αυτο και τα win 8.....

Αυτό το battery meter τι υποτιθεται οτι κάνει?

1. Οτι δεν φορτιζει την μπαταρια αν ειναι κατω απο 50% ή 88%

2. Ή οτι την φορτιζει μεταξυ 50-100% ή 88-100%

αντιστοιχα οταν στο desktop και longevity mode?

παντως σε μενα δεν κανει απολύτως τιποτα, οπου και να το εχω συνεχιζει να φορτιζει την μπαταρια στο 100%

οταν ειναι στην πρίζα.

απεγκατεστησα το quickset64, εκανα install το τελευταιο και

μετα και bios update (exe ήταν, εχω χασει πολλα επεισοδια,: p)

αλλα το battery meter δεν φαινεται να κανει κατι.

Ψαχνω τροπους οταν εχω την μπαταρια πανω, να μην την φορτιζει οταν αυτη ειναι κατω απο ενα ποσοστο

ετσι ωστε να ελεγχω την φορτιση, και να δινω εγω εντολη για 100%

post-4508-1416077397,1794_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι την περισσότερη ωρα σαν desktop θα ειναι και η μπαταρια εκτος.

ξερεις τωρα καινουριο laptop φορα, το σκαλιζω να δω τι "παιζει" χεχεχε

Απλα η λογικη ηταν, ειδικα τωρα που καλοκαιριαζει, βαριεμαι στο δωματιο, το βγαζω παω σαλονι, φτιαχνω καφε, παω μπαλκονι (για προφανείς λογους : P)

Απλα οταν το συνδεω και αποσυνδεω δεν θελω να φορτιζει καθε φορα και να μετραει κυκλους φορτισης, για ενα 15-20-30% κτλ που χανει.

θα ηθελα να το ελεγχω εγω, παιρνοντας υπ οψη να δουλευουν συχνα πυκνα και ολα τα στοιχεια της μπαταριας.

Αυτο το σκοπό υποτιθεται οτ θα εξυπηρετούσε το battery meter της Dell αλλα απ οτι βλεπω και στα forum της δεν φαινεται να δουλευει και σε πολλους.

Ασχετο..

Επισης υποτιθεται οτι οταν η μπαταρια φτανει 100% σταματαει η φορτιση

(και οντως το γραφει απο charging σε fully charged για να μην υπερφορτιζεται και για να μην δουλευουν συνεχεια τα πανω στοιχεια ) αλλα εχω και πολυ εμπιστοσύνη, οτι θα γινεται ετσι συνεχως οποτε η μπαταρια θα βγαινει οταν το εχω στη βαση για ωρες, για να μην θερμενεται κι ολας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις πλήρεις φορτίσεις-εκφορτίσεις. Δηλαδή κανονικούς κύκλους.

ναι, αλλα εγω αλλο ελεγα παραπανω,

με αλλα λογια, ηθελα αν η μπαταρία ειναι κατω απο ενα ποσοστό πχ 40-50-60 % Να υπαρχει επιλογη

να μην φορτιζει οταν ειναι στο psu, και να δινω εγω την εντολη να πηγαινει στο 100% οποτε θελω εγω.

ετσι ωστε να γλιτώνω καποιους "μερικους" κυκλους, όταν δεν το εχω τελειως σαν destop ( που εκει θα εχω εκτος την μπαταρια. )

θα ηταν καλη ιδεα αν γινεται, στο Bios δεν ειδα κατι, υπαρχει αππ απο ντελλ αλλα δεν δουλευει προς το παρον (σε μενα και σε αλλους απ οτι ειδα)

οταν ειναι πληρως φορτισμενη εφοσον δεν ειναι αρχαια, να ξεφορτιζει μονη της με τον χρονο, υποτιθεται οτι δεν πειραζει να ειναι πανω στο λαπτοπ

αν και εφ οσον παρακαμπτεται παντελως απο το psu. (Αν ζεσταινεται εχει θεμα ακομα και αν δεν "παιζει" αν μπαινοβγαζεις το psu καθε τοσο και λιγο και χανει εστω και 1-2-3-10% ξαναφορτιζει και αν γινεται συχνα παλι εχει θεμα)

-----------------------------------------------------------------------------------------

31 εξω, 29 μεσα, ανοιχτο απο το πρω, χωρις βαση (θα παρω στο μελλον). Με reader, λιγο office, internet, λιγο cad απλα πραγματα

καποια stress test απο dell που και εκει δεν ακούστηκε πολυ κτλ

αν κρατουσε και περισσοτερο η μπαταρια.....γενικα παντως δεν υπαρχει κατι που να με εξέπληξε αρνητικά που να μην ηξερα απο πριν,

(για το βαρος και μεγεθος ηξερα, αλλα και το τροφοδοτικό δεν παει πισω....χεχεχε)

αρκει να μην κανει καμια κουτσουκελα με 16ram στο μελλον.

Η οθονη σουπερ δεν με κουραζει, τα 8 με κουραζουν λιγο, αλλα που θα παει...

και πλακα πλακα το φωτιζομενο πληκτρολογιο βοηθαει σε χαμηλο φωτισμο και δεν ειναι "καγκουρικο"

αν και εκει στο F G H φλεξαρει λιγο, αλλα αφου δεν ενοχλει στο γραψιμο οκ.

ακριβως τωρα temps! (με αυτες τις θερμοκρασιες δεν χρειζεται να βγαινει η μπαταρια : P κρυα ειναι.)

το εχω πετυχει να πηγαινει και στα 55-60 και gpu στα εκει γυρω σε κατι κατι και καλα γκραφικς τεστ της ντελλ.

post-4508-1416077397,3906_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισης την οθονη του 7720 την ξερουμε, η αλλη του 5721 θα ειναι ιδια? ή γουρουνι στο σακι? θα ειναι πιο αθορυβο?

Tα 5721/5521 που ειναι full hd εχουνε anti-glare panel.Oι υπολοιπες εκδοσεις glossy.

Link to comment
Share on other sites

Tα 5721/5521 που ειναι full hd εχουνε anti-glare panel.Oι υπολοιπες εκδοσεις glossy.

εννοουσα, σαν ποιοτητα, αλλα μαλλον θα ειναι ιδια με την fhd του 5521 που ειναι πολυ καλή και αυτή.

edit: btw αυτα τα προγραμματακια της dell δεν δουλευουν και πολυ καλα, αλλα δεν δουλευουν καθολου, αλλα μισοδουλευουν

και αλλα δεν μπορω να τα κανω να μην ξεκινουν στο startup με τιποτα

(πχ dell backup and recovery το οποιο οταν ξεκινησει βαζει και ασκοπα την nvidia σε λειτουργια με το toaster.exe, μολις βρω φλασακι κανω ενα μπακαπ να βρισκεται αν και δεν πολυχρειαζεται, και τρωει unistall ή κανω ενα clean install win παλι να τελειωνουμε)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.