Jump to content



Intel Ivy Bridge-E 4xxxx


l2phile

Recommended Posts

Τελικά οι SB είναι "διαμάντια" που θα λάμπουν για καιρό ακόμα. Όσο πιο ενισχυμένη κάρτα γραφικών ενσωματώνουν τόσο πιο πολύ θα ψήνουν το cpu. Για μένα είναι λάθος η πολιτική αυτή με την ολοένα και πιο δυνατή igpu σε cpu που είναι το βασικό προϊόν τους. Ας φτιάξουν μια καινούρια δευτερεύουσα πλατφόρμα όπως η AMD με τα APUs FM1,FM2 για όσους θέλουν ένα τσιπάκι που να τα έχει όλα και να συμφέρει κάνοντας βέβαια συμβιβασμούς. Βέβαια κόσμο δεν χάνουν γιατί στο απέναντι στρατόπεδο κοιμούνται.

Πέρα από αυτό, το s2011 γιατί μου φαίνεται ότι θα έχει την ίδια μοίρα με το s1155;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως σε(σας) προβληματιζει ??Το οτι δεν εχει επιδοσεις??Το οτι δεν κλοκαρει??Η το οτι εχουν βελτιωσει κατα πολυ την igp??Καινε περισσοτερο απο τα amd?

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως σε(σας) προβληματιζει ??Το οτι δεν εχει επιδοσεις??Το οτι δεν κλοκαρει??Η το οτι εχουν βελτιωσει κατα πολυ την igp??Καινε περισσοτερο απο τα amd?

τα TEMPS! Δεν μου/ας αρέσει να καίγονται όλα μέσα στο PC..

ΙΒ και είμαι με 80 βαθμούς αυτήν την στιγμή..

Link to comment
Share on other sites

τα TEMPS! Δεν μου/ας αρέσει να καίγονται όλα μέσα στο PC..

ΙΒ και είμαι με 80 βαθμούς αυτήν την στιγμή..

H Θερμότητα που απαγάγει προς το περιβάλλον (κουτί ) ένας Ivy είναι σχετικά μικρή !

Το θέμα με τις υψηλές θερμοκρασίες του δεν είναι η μεγάλη έκλυση θερμότητας προς τον περιβάλλοντα χώρο, αλλά το ότι έχει μεγάλη συμπύκνωση και μικρή επιφάνεια οπότε ΔΕΝ μπορεί να κάνει γρήγορη έκλυση της θερμότητας αυτής προς τα έξω .... οπότε θερμαίνεται ...

Αρα δεν θα βράσουν τα parts του pc σου από έναν Ivy , απλά ο επεξεργαστής θα είναι θερμός !

Μπορεί να έχεις μια κάρτα γραφικών από την άλλη που να έχει το τέλειο σύστημα ψύξης επάνω της και μικρή συμπύκνωση η οποία να βλέπεις πως δουλεύει σε χαμηλές θερμοκρασίες και να λες όλα καλά , παρόλα αυτά να θερμαίνει τα πάντα μέσα στο κουτί .... λόγω της μεγάλης έκλυσης θερμότητας προς τα έξω.

Ο 8350 μου από αυτά που λες είναι ποιο ψυχρός από τον δικό σου ivy, παρόλα αυτά πιστεύω πως σίγουρα παράγει περισσότερη θερμότητα ... άσχετα αν μπορεί και την αποβάλει ευκολότερα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION]

Μισο κάτσε γιατί μας έγινε επιστήμονας..

Δηλαδή όλη αυτή η θερμότητα (και δεν μιλάω για Ivy μιλάω για Haswell)

είναι μέσα στο DIE δηλαδή και αργή να βγεί?

Αλλά γενικά γύρω από την Η80? δεν τα ζεστένει?

Με τον FX 8350 είσαι στα 4.5 πε με δεν ξέρω πόσο ρεύμα και παίζεις κάνεις ράνεις και έχει 60 βαθμούς και καλοκαίρι θυμάμαι τον 8120

Ενώ με τον IVY χθες έφτασε τα 80!

Και συνεχίζω ενω ο 8350 αποβάλει την θερμότητα από το CPU πιο γρήγορα.. και έτσι γύρω από το Sockets Η80 κάνει ζέστει?

Εμένα πάντως σαν αριθμοί στο μάτι δεν μου αρέσει να τους βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Η υψηλή θερμοκρασία που έχει ένας Ivy είναι λόγο της μεγάλης συμπύκνωσης των trans. και της μικρής επιφάνειας του chip για έκλυση της θερμότητας !

Αυτό σου λέω. Μπορείς να κοιτάξεις και τους αριθμούς ! Πόσα τρανσίστορ έχει ένας ivy/ hass και πόση επιφάνεια = μέγεθος έχει το chipάκι !

Εκεί θα βρεις τον λόγο για τον οποίο δεν μπορεί να αποβάλει θερμότητα εύκολα σε σχέση πχ. με έναν sandy !

Η θερμότητα που διώχνει στην μονάδα του χρόνου ένας Ivy σε σχέση με έναν Piledriver είναι πολύ μικρότερη !

Μην ξεχνάς πως η κατανάλωση στους επεξεργαστές γίνεται θερμότητα ... και αποδεδειγμένα ένας piledriver καταναλώνει περισσότερο από έναν Ivy

Link to comment
Share on other sites

Η υψηλή θερμοκρασία που έχει ένας Ivy είναι λόγο της μεγάλης συμπύκνωσης των trans. και της μικρής επιφάνειας του chip για έκλυση της θερμότητας !

Αυτό σου λέω. Μπορείς να κοιτάξεις και τους αριθμούς ! Πόσα τρανσίστορ έχει ένας ivy/ hass και πόση επιφάνεια = μέγεθος έχει το chipάκι !

Εκεί θα βρεις τον λόγο για τον οποίο δεν μπορεί να αποβάλει θερμότητα εύκολα σε σχέση πχ. με έναν sandy !

Η θερμότητα που διώχνει στην μονάδα του χρόνου ένας Ivy σε σχέση με έναν Piledriver είναι πολύ μικρότερη !

Μην ξεχνάς πως η κατανάλωση στους επεξεργαστές γίνεται θερμότητα ... και αποδεδειγμένα ένας piledriver καταναλώνει περισσότερο από έναν Ivy

Σε αυτό έχει δίκιο ο adpanos

Ειδικά σε real-life χρήση που τα φορτία είναι ακόμα πιο random και απότομα high & dip σε low είναι ακόμα πιο δύσκολη η απαγωγή της θερμότητας από την ψύκτρα.

Και μιας και επίκαιρο είναι, ετοιμάζω ένα review για κάτι νέες thermal paste και σκεπτόμενος τι λείπει στις μετρήσεις, είπα να μετράω και τις θερμοκρασίες της ψύκτρας στο review.

thermalpastecoolertemkiulc.png

35C πάνω οι πυρήνες από την θερμοκρασία της ψύκτρας ( και αν βάλεις τα peak [absolute max] με την Ceramique φτάνουμε και στους 50C διαφορά από την ψύκτρα στους πυρήνες )

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομίζω μέχρι και η ίδια η Intel είχε πει πως ένα από τα θέματα που έχουν με τα 3D transistors -που χρησιμοποιήθηκαν για 1η φορά στον IB- είναι πως λόγω της έξτρα διάστασης η θερμότητα καλύπτεται πιο καλά μέσα στο chip και έχει δυσκολότερη απαγωγή από την ψύχτρα. Το ότι λόγω μικρότερου nm συμπιέστηκε σε ακόμα μικρότερο χώρο επίσης δε βοήθησε, αλλά τουλάχιστον έπεσε το TDP.

Και φυσικά στον IB έχουμε και το όλο θέμα με το μάπα TIM.

Link to comment
Share on other sites

Η υψηλή θερμοκρασία που έχει ένας Ivy είναι λόγο της μεγάλης συμπύκνωσης των trans. και της μικρής επιφάνειας του chip για έκλυση της θερμότητας !

Αυτό σου λέω. Μπορείς να κοιτάξεις και τους αριθμούς ! Πόσα τρανσίστορ έχει ένας ivy/ hass και πόση επιφάνεια = μέγεθος έχει το chipάκι !

Εκεί θα βρεις τον λόγο για τον οποίο δεν μπορεί να αποβάλει θερμότητα εύκολα σε σχέση πχ. με έναν sandy !

Η θερμότητα που διώχνει στην μονάδα του χρόνου ένας Ivy σε σχέση με έναν Piledriver είναι πολύ μικρότερη !

Μην ξεχνάς πως η κατανάλωση στους επεξεργαστές γίνεται θερμότητα ... και αποδεδειγμένα ένας piledriver καταναλώνει περισσότερο από έναν Ivy

Διάβασε εδώ για αρχή, φαίνεται οτι δεν είναι τόσο το TIM ή η "συμπύκνωση" παρά το ότι δεν πατάει καλά το καπάκι στο die. Μάλλον.

AnandTech Forums - View Single Post - Delidded my i7-3770K, loaded temperatures drop by 20°C at 4.7GHz

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με τα οσα αναφεραμε και οσα αναφερονται στα εκαστοτε forum κτλ κτλ , απο πλευρας Haswell θα υπαρξει ιδια "δομη" με Ivy με αναβαθμησμενη IGP και ολο το πακετο σε νεα πλατφορμα 1150 socket.!!!!! Απο πλευρας πλατφορμας 2011 socket απλα θα δει και αυτη τα 28nm ;) ...... Μααααλιστα ...... πολυς "πανικος" για το "τιποτα" δηλαδη.......χαχαχαχαχαχα

Αρα το να βρεθω με Χ79 δεν ηταν εντελει και "βιαστικη" κινηση :big_boss:

Οσοι εχοντες 1155 socket απλα μην βιαστειτε να "πεταξετε" την ηδη αξιολογη και πολυδοκιμασμενη πλατφορμα σας για τον τοοοοοσο θορυβωδης Haswell.......xaxaxaxaxa :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.