Jump to content



Coolermaster cosmos II η Obsidian 900d?


chek2fire

Recommended Posts

Οπως λέέι και το νήμα μια και έχω ήδη μαζέψει τα υπόλοιπα κομμάτια για το νέο pc που φτιάχνω( μου πήρε κάτι μήνες για να τα αγοράσω ένα ένα..) τώρα έχει μείνει η επιλογή κουτιού.*

Το παλιό μου κουτί είναι ένα armor της thermaltake και θα φύγει για το bro.

Καταρχήν να πω ότι η μητρική που έχω αγοράσει είναι μια xl-atx.*

Ετσι είμαι ανάμεσα σε αυτό εδώ

Cosmos II

cosmos2-left-cm.jpg

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=DklUlve_C4Y]Cooler Master Cosmos II Extreme Gaming Case Unboxing & First Look Linus Tech Tips - YouTube[/ame]

και στο νέο obsidian της corsair που έρχεται ευρώπη στα τέλη Μαίου

Obsidian 900d

900d-pics-620.jpg

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=p4XPxLD0GNI]Corsair 900D Unboxing Ultimate Gaming Case - YouTube[/ame]

θα ήθελα να μου πείτε τι θα διαλέγατε εσείς και για ποιο λόγο. Προσωπικα από την μια με χαλάει το obsidian λόγο ότι ειναι σαν ντουλάπα αλλά έχει φοβερη ποιότητα κατασκευής, χαρακτηριστικά συν το τεράστιο παράθυρο που έχει.

Από την άλλη το cosmo και αυτό φοβερή ποιότητα και χαρακτηριστικά συν ποιο μαζεμένο και με ποιο όμορφο σχήμα αλλά με χαλάει που δεν έχει παράθυρο και εδώ και μήνες που έχει κυκλοφορήσει η coolermaster δεν έχει βγάλει ούτε σαν accesories

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

OFF Topic:

Εγώ θέλω να δώ όταν έρθει το 900d αν θα χωράει να μπεί κάτω απο το γραφείο της ξέρει πια.

ON Topic:

Κοίτα τι σου αρέσει καλύτερα. Βέβαια θα σου έλεγα να περιμένεις να δείς και review αρκετά πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

900d για μενα πιο καινουριο κουτι, λιγοτερη πλαστικουρα και ειδικα μετα την αποσυρση και καθυστερηση κυκλοφοριας δε νομιζω να κανει παλι μπαρουφα η corsair.Θα τα τιμαει τα λεφτα του.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω γιατί δεν έχω βρει απάντηση ξεκάθαρη όσο και να έψαξα στο internet. Από τι διαβάζω στο case είναι δύσκολο να μπει η ψυκτρα corsais h110 ενώ την 100αρα την παίρνει άνετα.

Μερικοί γράφουν ότι είναι αδύνατο. Βρήκα αυτόν εδώ που την έχει βάλει κανονκά

img0155dg.jpg

αλλά από τι λέει είναι αδύνατο να μπουν οι ανεμιστήρες της ψύκτρας μέσα στο κουτί λόγο ότι βρίσκουν στην μητρική αλλά πρέπει να μπούνε στο πάνω μέρος χωρίς να γνωρίζω ποσο αυτό επειραιάζει την απόδοση της.

Μετά σε κάποιο άλλο forum διάβασα ότι και οι ανεμιστήρες την συγκεκριμένης ψύκτρας στο πάνω μέρος βρίσκουν στα χερούλια και δεν μπορούν να μπουν.

Παράξενο και αυτό μου ακούγετε γιατί από τι λέει το manual του κουτιού στο πάνω μέρος παίρνει δύο 140αρια.

Οποιος το έχειν το κουτί η το έχει πιάσει στα χέρια του μπορεί να μου επιβεβαιώσει όλα τα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει κάτι με αυτό εδώ; (copy paste απο το review του crmaris)

Παρόλο που το ψυγείο είναι ίδιο με αυτό του Kraken X60, η απόσταση ανάμεσα στους ανεμιστήρες είναι 20 mm, ενώ στο τελευταίο είναι 15 mm. Αυτό σημαίνει ότι η λίστα συμβατότητας του X60 δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί ως μπούσουλας και για το H110.

Αυτό που δείχνεις είναι το Kraken Στη φώτο και εσύ αναφέρεσαι στην Η110.

Δε το έχω πιάσει το κουτί στα χέρια μου για να ξέρω τις αποστάσεις των οπών.

Περίμενε κάποιον κάτοχο να σου πει τι παίζει πάνω σε αυτό το τομέα.

Αλλα με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι μάλλον το πρόβλημα είναι οι τρύπες του ψυγείο. Κάτοχος αναφέρει ότι για να μπει πρέπει να τρυπήσει εκ νέου το κουτί. Αρα παίζει θέμα με τις αποστάσεις κατά πάσα πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω κάτι άλλο. Καταρχάς με την αγορά αυτών των κουτιων, είτε cosmos είτε 900d ξεχνάς τις μετακινήσεις.- Μιλάμε για πολυ βάρος, εγω πήρα ένα κόντρα πλακέ του έβαλα 4 ροδακια και πάλι παλεύω να το κουμανταρω γτ απο το βάρος δεν περνάει απο τα χαλιά για να το βγάλω στο μπαλκόνι για καθάρισμα. Φαντάσου τι θα γίνει με το 900D που ειναι όλο μεταλο, θα θέλεις κλαρκ. Επειδή όμως όπως είπα μεγάλο βάρος έχουν και τα δυο, αν σκέφτεσαι να πας σε υδροψυξη πιστεύω ότι το 900D ειναι πιο σωστά στημένο, δεν σε περιορίζει στο που θα βάλεις τι απο ότι έχω δει σε αντίθεση με το cosmos. Κοιτα τι θες να κανείς και διάλεξε.

Link to comment
Share on other sites

sorry αβλεψία μου ότι είναι το kraken νόμιζα ότι ήταν το h110 στην φώτο γιατί έτσι όπως τα έγραφε και αυτός σε εκείνο το forum άφηνε να εννοηθεί ότι το πρόβλημα που είχε με το h111 ήταν οι ανεμιστήρες του και ότι δεν μπαίνανε μέσα στο κουτί και όχι το ψυγείο του.

http://www.evga.com/forums/tm.aspx?m=1891484&mpage=1

στο overclock3d ενας έγραψε αυτό εδώ

Just to let you know and provide an actual answer among the opinions and gibbering of the mindless masses.

I can tell you it DOESNT FIT.

Brought one a couple of days ago and messed about trying to install it. A mixture of bad design by corsair and even worse design on the case mean that without a little chopping you cant align the pre made screw holes any way you do it. The bracing for the handles on the case are so close to the aperture for the radiator the brace gets in the way just enough that you cant fit it. You can:

Manually elongate the screw apertures with a good drill and a metal bit as we are talking about 2-4 mm out. Or you can chop out the top handle brace or remove the handles completely. Actually because of the annoying way the handles are fitted its actually easier to get the metal saw out.

Νομίζω είχα διαβάσει και ότι και το ψηγείο του h110 δεν χωράει ούτε στο πάνω μέρος του κουτιού ώστε να μπαίνανε δύο ανεμιστήρες από κάτω του.

Γενικά είμαι ακόμα στην σκέψη σε ποιο από τα δύο κουτιά θα καταλήξω και διαβάζω διάφορα αυτές τις μέρες. Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι το cosmos αν και έχει τεράστιο μέγεθος( σε ύψος και πλάτος ξεπερνάει το 900d) έχει αρκετά στριμωγμένο χώρο εσωτερικά η τουλάχιστον αυτή την εντύπωση δίνει.

Αντίθετα το 900d σου δίνει χώρο απλόχερα να πετάξεις μέσα ότι θέλεις χωρίς περιορισμούς.

Αντίθετα το 900d για τα γούστα μου υστερεί αρκετά σε θέμα εφάνισης από το cosmos.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να στο θέσω λίγο διαφορετικά;

Ποιος ο λόγος να πάρεις τέτοια τέρατα κουτιά και να βάλεις μέσα την Η110 ή το Kraken για παράδειγμα; Θεωρώ οτί όποιος επενδύει τέτοια ποσά σε κουτιά πάει και για το κάτι παραπάνω aka custom loop. Μήπως να το ξανασκεφτείς το θέμα καθώς είναι πολλά τα γκαφρά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το cosmos μου αρέσει αρκετά πάντως και μάλλον προς τα εκεί θα πάω. Φαντάζομαι για την h110 δεν θα ζοριστώ να ανοίξω νέες τρύπες και να την περάσω. Βλέπω και το μέταλο του cosmos στην οροφη του να μην είναι και τόσο χοντρό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το cosmos μου αρέσει αρκετά πάντως και μάλλον προς τα εκεί θα πάω. Φαντάζομαι για την h110 δεν θα ζοριστώ να ανοίξω νέες τρύπες και να την περάσω. Βλέπω και το μέταλο του cosmos στην οροφη του να μην είναι και τόσο χοντρό.

Σκέφτεσαι να "σφάξεις" κουτί των 370Ε ? Μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς εκτός και αν το κατέχεις το άθλημα. Περιττό να σου τονίσω ότι οποιοδήποτε πείραγμα θα μιώσει κατά πολύ την μεταπωλητική του αξία εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι να "σφάξεις" κουτί των 370Ε ? Μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς εκτός και αν το κατέχεις το άθλημα. Περιττό να σου τονίσω ότι οποιοδήποτε πείραγμα θα μιώσει κατά πολύ την μεταπωλητική του αξία εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό.
Δεν είπε θα σφάξει το παιδί, δυο τρύπες θέλει να κάνει στο πάνω μέρος για να μπει το ψυγείο του, δεν θα κόψει τπτ αλουμίνια.
Link to comment
Share on other sites

νταξ το να ανοιξει 8 τριπες δεν ειναι και τιποτα , οσο για την μεταπολιτική αξια του κουτιού πιστευω πως οποιος αγορασει κουτι τέτοιας αξιας δεν σκοπεύει να το αλλαξει συντομα

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είμαι της νοοτροπίας να αλλάζω κουτιά συνέχεια. Το armor που έχω τώρα το έχω κάτι χρόνια.

Και 6 τρύπες λέω να ανοίξω σε μια λάμα αλουμινίου δεν φαντάζομαι να του κάνω και ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το cosmos 2 και το εχω ερωτευτει, το εχω στο σαλονι οποτε ηθελα και κατι ομορφο, απο κει και περα θα σου ελεγα σκεψου πρωτα τι υδροψυξη θα ηθελες να βαλεις, εγω ζοριστηκα να βαλω το 360xt45 ψυγειο on top αλλα μπηκε τελικα... Αν πχ θελεις 480 η 60αρι ψυγειο πανω δεν θα σε βολεψει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το να πάρεις μια τέτοια κουτάρα και να ανοίξεις ακόμα και 10 τρύπες και να κάνεις και κάποια κόψε - ράψε πιστεύω σε καλό πάνε πάντα :)

Και για να πάρεις ένα τόσο μεγάλο άρα σκοπεύεις να το κρατήσεις καιρό..οπότε αξίζουν οι όποιες μόντες..

Τώρα όσο αφορά το θέμα με το ποίο κουτί να διαλέξεις..

Εγώ θα σου πρότεινα να στραφείς στο Cosmos 2..

Το έχω δει από κοντά και σε εργοστασιακή μορφή αλλά και γεμάτο μοντες..

Και στις δύο περιπτώσεις είναι πανέμορφο...

Επίσης πολύ ωραίο θετικό το touch panel πάνω πάνω.

Τώρα για το θέμα side panel - plexi που αναφέρθηκε..

Πολύ εύκολα αν πιάνουν τα χέρια σου κάνεις ένα από δαύτα..η το πας σε έναν Modder Και γίνεται ακόμα ποιο κουκλίστικο.

Επίσης το Cosmos το στηρίζεις και εμφανισιακά με μια απλά υδρόψυξη (h100) η μια custom και δεν φαίνεται άδειο..

Το 900D αν και με ενθουσίασε σε θέμα διαστάσεων..

Πιστεύω για να δείξει ωραίο επειδή έχει πολύ μεγάλο side panel plexi θα πρέπει να κάνεις μια λοοπα της προκοπής με νερό σε όλα τα μέρη για να δείξει γεμάτο..αλλιώς θα φαίνεται άσχημο..

^

Μιλάω σαν κάτοχος μεγάλου κουτιού παρόμοιων διαστάσεων..

Πέρα ότι το 900D Πιστεύω θα έρθει σε πολύ εξωφρενική τιμή Ελλάδα..πολλά παραπάνω από την τωρινή τιμή του Cosmos τώρα.

Αυτά από εμένα..

Καλή επιλογή ότι και αν διαλέξεις τελικά..και να το χαρείς μέχρι εκεί που δεν πάει.

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

τελικά με κέρδισε το cosmos 2 και έγινε ήδη παραγγελια :). Να δω τώρα πως θα μοντάρω και την h110 πάνω του.

Αν είναι να του ανοίξω τρύπες φαντάζομαι μέ σιδεροτρύπανο ε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.