Jump to content



Samsung Galaxy S4 - official thread


Gzar

Recommended Posts

Τώρα που βγήκε το S5, αξίζει* να αγοράσω το S4 ή να προτιμήσω note 3?

* να κρατήσει τουλάχιστον 1-1.5 χρόνο χωρίς ουσιαστικά προβλήματα/κολλήματα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που βγήκε το S5, αξίζει* να αγοράσω το S4 ή να προτιμήσω note 3?

* να κρατήσει τουλάχιστον 1-1.5 χρόνο χωρίς ουσιαστικά προβλήματα/κολλήματα

Τι εννοεις κοληματα/προβληματα;

Αν εννοεις lag, αυτο στη Samsung δεν το γλυτωνεις ουτε με το S5. Λιγοτερο μεν, αλλα εμφανες ακομα και εκει.

Στο S4 γινεται του lag το πανηγυρι.

LG G2 ή Nexus 5 απο μενα, θα δυσκολευομουν πολυ να διαλεξω.

Link to comment
Share on other sites

Άη σιχτήρ. Έγραφα έγραφα έγραφα για να κάνει βλακεία ο browser και να χάσω το κείμενο. Πάμε πάλι.

Είδα το LG G2 και ενθουσιάστηκα. Μεγάλο προτέρημα για μένα η μπαταρία. Για την χρήση που το θέλω είναι άψογο σε όλα. Ίσως έχω θέμα με τον αποθηκευτικό χώρο που είναι περίπου 10GB ελεύθερα. Αν βρω 32άρι και δεν είναι πολύ ακριβό, ίσως το σκεφτώ. Ενημερωτικά θα αγοράσω τη συσκευή από Αγγλία (μάλλον). Συμβόλαιο δεν μπορώ να κάνω κι έτσι απορρίπτεται το Note 3 επειδή τελικά ξεφεύγει το budget. Απορρίπτεται και το nexus 5 γιατί στα 4-5 κατοστάρικα (500 ευρώ max) που θα δώσω, επιβάλλεται η αυτονομία στη μπαταρία να διαρκεί μια ολόκληρη μέρα με "βαρβάτη" (3G/4G ή wi-fi συνέχεια ανοικτό, κτλ) χρήση. Ένα αρνητικό που είδα είναι ότι δεν παίρνει micro sd. Δεν ξέρω αν θα μου χρειαστεί ή θα την βγάζω στα uploads σε dropbox όταν είμαι "στον δρόμο".

Προς το G2 κινούμαι μέχρι τώρα. Πολύ θετικός που το βλέπω online σε video παρουσιάσεις. Το s4 το σκεφτόμουν ως "οικονομική" λύση. Το είχα δει σε μαγαζί και (τότε) είχα μείνει σχετικά ευχαριστημένος.

[MENTION=7117]nikchris[/MENTION]

Τα γνωστά mini lags έως και 1 sec στην ανταπόκριση εφαρμογών δεν νομίζω να με πολυενοχλήσουν. Το θέμα είναι να μην τριπλασιαστούν σε κάθε αναβάθμιση λογισμικού. Στο S4 ήταν okay όταν το είδα αλλά δεν ξέρω πως θα είναι με χρήση μετά από καιρό. Είπες ότι γίνεται "του lag το πανηγυρι". Πως το εννοείς? Έχεις κάποια παραδείγματα?

Αυθεντικές θήκες (σαν εκείνες του samsung) για το LG G2 υπάρχουν? Με τα κουμπιά από πίσω τι γίνεται? Βρίσκουμε σε κάποιο κατάστημα της Αγγλίας?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις κοληματα/προβληματα;

Αν εννοεις lag, αυτο στη Samsung δεν το γλυτωνεις ουτε με το S5. Λιγοτερο μεν, αλλα εμφανες ακομα και εκει.

Στο S4 γινεται του lag το πανηγυρι.

LG G2 ή Nexus 5 απο μενα, θα δυσκολευομουν πολυ να διαλεξω.

Το εχεις δουλεψει καθολου το S4 και τα λες αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις δουλεψει καθολου το S4 και τα λες αυτά?

Εχεις δουλεψει κατι αλλο περα απο τα καρβουνιαρικα της failsung ?

Στα 380 ευρω παιζει το 32gb htc one. Με αρκετα καλη μπαταρια και πιο φωτεινη οθονη απο του LG G2.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παιρνουν SD δεν κοιταω καν.

Για το lag εχεις κατι να μας πεις ή κανεις υποθεσεις?

Θα σου πω εγω την εμπειρια μου,

κάθε χρονο αλλαζα κινητο γιατι κολλαγε, αυτό θα το κρατησω παραπανω

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παιρνουν SD δεν κοιταω καν.

Για το lag εχεις κατι να μας πεις ή κανεις υποθεσεις?

Υποθεσεις? ...γιατι δεν ρωτας τους σωβρακολογους που μετα την 1000στη αλλαγη rom ειπαν ημαρτον :hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7117]nikchris[/MENTION]

Τα γνωστά mini lags έως και 1 sec στην ανταπόκριση εφαρμογών δεν νομίζω να με πολυενοχλήσουν. Το θέμα είναι να μην τριπλασιαστούν σε κάθε αναβάθμιση λογισμικού. Στο S4 ήταν okay όταν το είδα αλλά δεν ξέρω πως θα είναι με χρήση μετά από καιρό. Είπες ότι γίνεται "του lag το πανηγυρι". Πως το εννοείς? Έχεις κάποια παραδείγματα?

Αυθεντικές θήκες (σαν εκείνες του samsung) για το LG G2 υπάρχουν? Με τα κουμπιά από πίσω τι γίνεται? Βρίσκουμε σε κάποιο κατάστημα της Αγγλίας?

Original ειναι η quickwindow, ψαξε να δεις αν σου αρεσει.

Λ Ο Λ

Μια χαρά είναι το κινητό..

Το εχεις δουλεψει καθολου το S4 και τα λες αυτά?

Δηλαδη, με το χερι στην καρδια, θα μου πειτε οτι βαλατε το S4 διπλα σε ενα Nexus ή ενα G2 και ηταν το ιδιο smooth;

Φυσικα και οχι, το stuttering και τα hiccups πανε συννεφο.

Αν δεν σας ενοχλει, ok, αλλα οχι οτι δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Υποθεσεις? ...γιατι δεν ρωτας τους σωβρακολογους που μετα την 1000στη αλλαγη rom ειπαν ημαρτον :hehe:

Εγω εσενα ρωταω και μιλαω με δικες μου εμπειριες

Δηλαδη, με το χερι στην καρδια, θα μου πειτε οτι βαλατε το S4 διπλα σε ενα Nexus ή ενα G2 και ηταν το ιδιο smooth;

Φυσικα και οχι, το stuttering και τα hiccups πανε συννεφο.

Αν δεν σας ενοχλει, ok, αλλα οχι οτι δεν υπαρχει.

Δεν τα εχω βαλει διπλα, δεν ετυχε, αλλα οποιαδήποτε συγκριση θα ηταν ανουσια αν δεν εχει και ο άλλος τις ιδιες εφαρμογες, οθονες, widgets κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγω εσενα ρωταω και μιλαω με δικες μου εμπειριες

Δεν τα εχω βαλει διπλα, δεν ετυχε, αλλα οποιαδήποτε συγκριση θα ηταν ανουσια αν δεν εχει και ο άλλος τις ιδιες εφαρμογες, οθονες, widgets κλπ

Εχω και ενα galaxy note μετα απο 1000 φλασαρισματα βαρεθηκα, λεφτα σε failsung δεν ξανα πεταω...

Ξερω τι κανουν ολα τα samsung... Στο λεπτο βγαζω συμπερασμα μετα απο τοσα χρονια!

Ο καρβουνιαρης ειναι καρβουνιαρης ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Το μονο "προβλημα" του s4 ειναι πως εχουν δικλειδα ασφαλειας για το rootαρισμα μη αναστρεψιμη (τεσπα ακομα δε βρεθηκε καποιο cheat), ετσι σε περιπτωση που κανεις root αυτοματα ακυρωνεται η εγγυηση γιατι ακομα και με επαναφορα στην εργοστασιακη rom ο "ρουφιανος" εχει καταγραψει οτι η συσκευη ειχε rootαριστει.

Πιθανον και αλλες εταιριες να υιοθετησουν αυτη την τακτικη, η ηδη να το εχουν κανει βεβαια... (την οποια θεωρω απαραδεκτη)

Κατα τ αλλα προσωπικα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το τηλεφωνο και τις επιδοσεις του

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Άη σιχτήρ. Έγραφα έγραφα έγραφα για να κάνει βλακεία ο browser και να χάσω το κείμενο. Πάμε πάλι.

Είδα το LG G2 και ενθουσιάστηκα. Μεγάλο προτέρημα για μένα η μπαταρία. Για την χρήση που το θέλω είναι άψογο σε όλα. Ίσως έχω θέμα με τον αποθηκευτικό χώρο που είναι περίπου 10GB ελεύθερα. Αν βρω 32άρι και δεν είναι πολύ ακριβό, ίσως το σκεφτώ. Ενημερωτικά θα αγοράσω τη συσκευή από Αγγλία (μάλλον). Συμβόλαιο δεν μπορώ να κάνω κι έτσι απορρίπτεται το Note 3 επειδή τελικά ξεφεύγει το budget. Απορρίπτεται και το nexus 5 γιατί στα 4-5 κατοστάρικα (500 ευρώ max) που θα δώσω, επιβάλλεται η αυτονομία στη μπαταρία να διαρκεί μια ολόκληρη μέρα με "βαρβάτη" (3G/4G ή wi-fi συνέχεια ανοικτό, κτλ) χρήση. Ένα αρνητικό που είδα είναι ότι δεν παίρνει micro sd. Δεν ξέρω αν θα μου χρειαστεί ή θα την βγάζω στα uploads σε dropbox όταν είμαι "στον δρόμο".

Προς το G2 κινούμαι μέχρι τώρα. Πολύ θετικός που το βλέπω online σε video παρουσιάσεις. Το s4 το σκεφτόμουν ως "οικονομική" λύση. Το είχα δει σε μαγαζί και (τότε) είχα μείνει σχετικά ευχαριστημένος.

[MENTION=7117]nikchris[/MENTION]

Τα γνωστά mini lags έως και 1 sec στην ανταπόκριση εφαρμογών δεν νομίζω να με πολυενοχλήσουν. Το θέμα είναι να μην τριπλασιαστούν σε κάθε αναβάθμιση λογισμικού. Στο S4 ήταν okay όταν το είδα αλλά δεν ξέρω πως θα είναι με χρήση μετά από καιρό. Είπες ότι γίνεται "του lag το πανηγυρι". Πως το εννοείς? Έχεις κάποια παραδείγματα?

Αυθεντικές θήκες (σαν εκείνες του samsung) για το LG G2 υπάρχουν? Με τα κουμπιά από πίσω τι γίνεται? Βρίσκουμε σε κάποιο κατάστημα της Αγγλίας?

Σκεψου και την εναλακτικη του πολυ μικρου USB Dongle..που στην 4,4,2 αναγνωριζεται για πλακα απο οτι διαβασα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και ενα galaxy note μετα απο 1000 φλασαρισματα βαρεθηκα, λεφτα σε failsung δεν ξανα πεταω...

Ξερω τι κανουν ολα τα samsung... Στο λεπτο βγαζω συμπερασμα μετα απο τοσα χρονια!

Ο καρβουνιαρης ειναι καρβουνιαρης ακομα....

Σα να θαβω εγω το S4, επειδή το S3 που ειχα κολλαγε

Link to comment
Share on other sites

Original ειναι η quickwindow, ψαξε να δεις αν σου αρεσει.

Thanks!

Σκεψου και την εναλακτικη του πολυ μικρου USB Dongle..που στην 4,4,2 αναγνωριζεται για πλακα απο οτι διαβασα.

Ωραία ιδέα. Αν όντως χρειαστώ επιπλέον χωρητικότητα, μάλλον ένα τέτοιο θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μπαταρία αξιόπιστη (μην γίνει κανα μπραφ) εναλλακτική μεγαλύτερης χωρητικότητας (3600-3800mah χωρίς να γίνεται παντόφλα υπάρχουν άραγες; ) για το S4....τι κοιτάω και από που; Danke

Κανείς;;

Πάντως πιστεύω απαξιώθηκε πολύ γρήγορα και άδικα ίσως η γεννιά αυτή των τηλεφώνων (S4/one/lg2)...Στο λανσάρισμά τους έψαχνες τα της προηγούμενης γενιάς μεταχειρο s3 και εβρισκες στα 320 ευρώ και τώρα τόσο έχει καινούργιο το s4

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.