Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Throttling για temps ολες οι nvidia εχουν... δεν λεμε γι αυτο!

Εμεις οι αλλοι λεμε και για αυτο ρε Ορεστη.

Τι @αλακια ειναι αυτη;

Αφου ξερουν οτι στους 80c η καρτουλα βουταει απιστευτα θα επρεπε να ειχαν καλυτερο μαμα fan profile.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οι αλλοι λεμε και για αυτο ρε Ορεστη.

Τι @αλακια ειναι αυτη;

Αφου ξερουν οτι στους 80c η καρτουλα βουταει απιστευτα θα επρεπε να ειχαν καλυτερο μαμα fan profile.

Για αυτό δεν κάνει θόρυβο, επειδή είναι σχεδιασμένη να πάει μέχρι 80° :laughing:

Η 7970 ρίχνει ρολόγια μετά τους 90°

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οι αλλοι λεμε και για αυτο ρε Ορεστη.

Τι @αλακια ειναι αυτη;

Αφου ξερουν οτι στους 80c η καρτουλα βουταει απιστευτα θα επρεπε να ειχαν καλυτερο μαμα fan profile.

Προφανως για να κρατησουν τον θορυβο σε χαμηλα επιπεδα, anyway αυτο δεν ειναι τιποτα λυνεται πανευκολα με fan profile.

Το throttling που εχουν οι ΤΙΤΑΝ (οχι λογο θερμοκρασιων) υπαρχει και στις 780 η οχι?

Για αυτό δεν κάνει θόρυβο, επειδή είναι σχεδιασμένη να πάει μέχρι 80° :laughing:

Η 7970 ρίχνει ρολόγια μετά τους 90°

Σιγα εσυ, γιατι οι reference-βοβουζελες 7970 ποσους μαξ Temps πιανουν 40?

watercooled και ετσι?:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

csaris γιατί να κάνεις tri sli με τις 780? Εκτός από bencmarks σε κάποια παιχνίδια θα έχεις ίσως και χειρότερη απόδοση από το απλό sli. Και το κυριότερο πέφτεις στα 3gb vram οπότε χάνεις και το νόημα στις τεράστιες αναλύσεις.

To throttling λογικά θα διορθωθεί από τους drivers δεν είναι τεχνικό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα εσυ, γιατι οι reference-βοβουζελες 7970 ποσους μαξ Temps πιανουν 40?

watercooled και ετσι?

Ε? Άσχετο. Με τον ανεμιστήρα μου έκανε throttling επειδή δεν τον είχα βάλει καλά. Μαμά, δεν έφτασε ποτέ τόσο ψηλά έτσι κι αλλιώς. Αέρα Max 70° φτάνει και έχω την GHz edition. Με νερό δεν περνάει τους 56°

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Ακυρο περι throttling.

Αν αφησω την καρτουλα στο μαμα fan profile στο crysis 3 με το που φτασει η θερμοκρασια στους 80c ξεκινανε τρελες βουτες.

Κατα πρωτον καλορίζικη...

Να υποθεσω οτι έχεις ανεβάσει το temp target επάνω απο τους 80C ή τουλάχιστον έχεις αυξήσει τις στροφές ουτως ώστε να μην φτάνει στο τρέχον temp target, right? Αν έχεις αφησει το temp target στους 80C τότε ειναι φυσιολογικό να έχεις temp throttle όταν φτανει στους 80C ή σε οποιοδήποτε temp target εχεις ορίσει. Ναι μπορεις να το πας μεχρι και 94-95C οπότε ειναι ευκολο να ξεπεράσεις αυτο το εμποδιο.

Αν όχι απλά κάνε το. Βαλε το temp target στους π.χ. 90C ή/και αυξησε τις στροφές του ανεμιστήρα σου (fixed rpms, φτιαξε custom profile curve, οτι θελεις). Κανε μονιτοριν, αν η θερμοκρασία πλησιάζει ή αυξησε το temp target επιπλέον ή αυξησε τις στροφες.

Αν το έχεις κανει ήδη και παρόλα αυτα φτάνοντας στους 80C εχεις downclocking τότε είναι κουφο. Σε εμένα δεν έγινε ποτέ χωρίς να υπάρχει στην πραγματικότητα POWER THROTTLING, σε αυτο αναφέρονται οι περισσοτεροι με τον όρο "throttling". Και αποδεδειγμενα δεν μου το έκανε ούτε με custom bios στα 350W, δεν είχε καμια σημασια η θερμοκρασία.

Στις τελευταιες εκδόσεις των Precision/Afterburner υπάρχουν έξτρα ενδείξεις σχετικά με το σε τι οφείλεται το όποιου τύπου throttling (voltage, power, temp κοκ) οπότε μπορεις να κάνεις μονιτοριν και απο εκει.

Απο την συχνότητα που την έχεις να υποθέσω οτι έχει βαλει το power στο 106%. Αν όχι βάλε το γιατι είναι που είναι λίγα τα 100% (=250W TDP) μην περιμένεις να σου θροτλάρει εκει, 106% ίσον 265W, hέστηκε η φοράδα αλλά βαλε και τα εξτρα 15W εσύ.

Τρέξε μερικές λουπες (πάνω απο μια) AVPDX11, Sleeping Dogs, 3dMark11 πρώτο/δευτερο τεστ κοκ στην συχνότητα που σε ενδιαφέρει και θα δείς αν έχεις power throttling, που για να μην μπερδευομαστε και χρησιμοποιουμε κλασσικα την λέξη "throttling" σαν καραμελίτσα, σημαινει οτι στην Χ συχνότητα με το Y voltage, τις Ζ στροφές και το συγκεκριμένο power limit (θεωρώ οτι έχεις προνοήσει ήδη για το temp target) η κάρτα σου φτάνει τα 265W και ρίχνει συχνότητα.

Και πάλι καλορίζικη και enjoy... ;)

ΥΓ: πολύ θα ήθελα να έχω την Τιταν να κάνουμε καμια "κοντρουλα" αλλα χθες έγινε RMA και ταξιδευει γερμανια, clicking/ticking θορυβος απο τον ανεμιστήρα ακομα και στο 30%, την τύχη μου μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Πλακα εχει τελικα αυτη η καρτουλα.

Ολα μαμα ...

00012nh.jpg

και παλι ολα μαμα αλλα με τα ανεμιστηρια στο 100%

00011t.jpg

Aντε δωσε και κατι σε Oc να δουμε τι πραγματικα κανει:D

Υ.Γ Αυτο με το temp target που το αλλαζεις εσυ οσο θελεις, ειναι πασιγνωστο για τις 780 και τιταν, απορω γιατι κανετε λες και τα ακουτε για πρωτη φορα:hmm:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Throttle!

Καλορίζικη zpaf.

Νομιζεις.

Υ.Γ Αυτο με το temp target που το βαζεις εσυ οσο θελεις, ειναι πασιγνωστο για τις 780 και τιταν, απορω γιατι κανετε λες και τα ακουτε για πρωτη φορα:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Πλακα εχει τελικα αυτη η καρτουλα.

Ολα μαμα ...

00012nh.jpg

και παλι ολα μαμα αλλα με τα ανεμιστηρια στο 100%

00011t.jpg

Tελικα ρε zpaf ποση ειναι η διαφορα % σε σχεση με τη βουβουζελα? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Aντε δωσε και κατι σε Oc να δουμε τι πραγματικα κανει:D

Υ.Γ Αυτο με το temp target που το αλλαζεις εσυ οσο θελεις, ειναι πασιγνωστο για τις 780 και τιταν, απορω γιατι κανετε λες και τα ακουτε για πρωτη φορα:hmm:

το οτι ειναι πασιγνωστο δε σημαινει οτι ειναι και ΛΟΓΙΚΟ.

και οτι συμβαινει σε μια καρτα των 1000ευρω πραγματικα ΠΑΡΑΛΟΓΟ τελειως , δε σημαινει οτι θα πρεπε να συμβαινει και στα νεοτερα μοντελα των 700Ε..

Γνωστο ξεγνωστο ειναι τραγικο

Link to comment
Share on other sites

Ε? Άσχετο. Με τον ανεμιστήρα μου έκανε throttling επειδή δεν τον είχα βάλει καλά. Μαμά, δεν έφτασε ποτέ τόσο ψηλά έτσι κι αλλιώς. Αέρα Max 70° φτάνει και έχω την GHz edition. Με νερό δεν περνάει τους 56°

και οχι μονο, με την accelero και 30 βαθμους ambient temp δεν εχω περασει ποτε τους 57 βαθμους σε 1125/1575 full load!

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι πασιγνωστο δε σημαινει οτι ειναι και ΛΟΓΙΚΟ.

και οτι συμβαινει σε μια καρτα των 1000ευρω πραγματικα ΠΑΡΑΛΟΓΟ τελειως , δε σημαινει οτι θα πρεπε να συμβαινει και στα νεοτερα μοντελα των 700Ε..

Γνωστο ξεγνωστο ειναι τραγικο

Εγω φιλε μου δεν σχολιασα για τον αν ειναι η οχι λογικο η τραγικο, και ουτε ξερω το σκεπτικο της Nvidia που εκανε ετσι την καρτα να δουλευει.

Εγω ειπα οτι ειναι πασιγνωστο οτι ετσι δουλευουν αυτες οι καρτες και ουτε ειναι κατι το τοσο δυσκολο να ανεβασει καποιος το temp target για να εξαλειφθει αυτο το φαινομενο.

Τωρα εφοσον εσενα σου φαινεται τοσο τραγικο αυτο το πραγμα, κρατα τα 1000 και τα 700 ευρω στην τσεπη και μην τα δινεις ουτε για τιταν ουτε για 780 αντιστοιχα.:p

Δεν εβαλε η Nvidia το μαχαιρι στο λαιμο κανενος να αγορασει με το ζορι τις καρτες αυτες:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.