Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Χρησιμοποιηστε το οτι ο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] εχει την καρτα που οι περισσοτεροι απο εδω μεσα λιγουρευεστε αλλα δεν ξερετε που θα "πατε".... :) Ή αλλιωτικα..... ρωτηστε και μαθεται πριν δωσεται ...... τα 700 αργυρια ..... Νομιζω με "θετικη" σκεψη.... θα κανεται και σωστες ερωτησεις.... απο εκει και περα τα συμπερασματα θα ειναι κοινα για ΟΛΟΥΣ μας ;):rubik:

Link to comment
Share on other sites

Οχι κοίταξε [MENTION=981]stratos1978[/MENTION] αυριο το πρωί πηγαίνεις σε 780 το θέμα είναι να πας αλλα και να εισαι κομπλε από όλες τι απόψεις! Τώρα να δώσω 700 ευρώ και να έχω τον φανι στα 75 για να κάνω την δουλειά μου, ή να παίζω Multi BF3 και να έχω Lag για 1 Sec λόγου του Throttle και να με κοπάνάνε.. και να αρχίζει να μου πέρνει τα μυαλα και να σκεφτομαι αλλα πράγματα αστο βράστο..

Πλεον κάνεις αναβαθμίσεις λίγες και σωστές

και λόγου οικονομικού αλλά και για παράδειγμα έχω 7970 γιατί να καθήσω τώρα να πουλήσω αυτήν και να πάω σε 770 που λεει ο [MENTION=28628]kyr..[/MENTION] (που ξέρεις στις απόψεις του είναι βράχος) (αυτός και ο Sebastian)

Και όταν θα πάω 780 θα πάω EVGA πάει και τελειώσε η άμα έχει βγει μέχρι τότε κανα Jetstream ή κανα Lightning αλλά το ACX τα έχει πατήσει όλα πιστεύω..

Αλλά τώρα για παράδειγμα με καιει πιο πολύ το CPU παρά GPU γιατί στην χειρότερη περνω άλλη μια 7970 και είμαι αρχηγόπουλο..

Αφού νιώθω ότι ο 3770Κ με κρατάει πίσω.. άμα πάμε και σε BF4.. σκάτα θα είναι δεν θα την παλεύουν τα CPU..

Link to comment
Share on other sites

Οχι κοίταξε [MENTION=981]stratos1978[/MENTION] αυριο το πρωί πηγαίνεις σε 780 το θέμα είναι να πας αλλα και να εισαι κομπλε από όλες τι απόψεις! Τώρα να δώσω 700 ευρώ και να έχω τον φανι στα 75 για να κάνω την δουλειά μου, ή να παίζω Multi BF3 και να έχω Lag για 1 Sec λόγου του Throttle και να με κοπάνάνε.. και να αρχίζει να μου πέρνει τα μυαλα και να σκεφτομαι αλλα πράγματα αστο βράστο..

Πλεον κάνεις αναβαθμίσεις λίγες και σωστές

και λόγου οικονομικού αλλά και για παράδειγμα έχω 7970 γιατί να καθήσω τώρα να πουλήσω αυτήν και να πάω σε 770 που λεει ο [MENTION=28628]kyr..[/MENTION] (που ξέρεις στις απόψεις του είναι βράχος) (αυτός και ο Sebastian)

Και όταν θα πάω 780 θα πάω EVGA πάει και τελειώσε η άμα έχει βγει μέχρι τότε κανα Jetstream ή κανα Lightning αλλά το ACX τα έχει πατήσει όλα πιστεύω..

Αλλά τώρα για παράδειγμα με καιει πιο πολύ το CPU παρά GPU γιατί στην χειρότερη περνω άλλη μια 7970 και είμαι αρχηγόπουλο..

Αφού νιώθω ότι ο 3770Κ με κρατάει πίσω.. άμα πάμε και σε BF4.. σκάτα θα είναι δεν θα την παλεύουν τα CPU..

Μια χαρά θα είσαι απο cpu, μην αγχώνεσαι. Κράτα την 7970, έρχομαι και γω στο club των κόκκινων...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι απο cpu, μην αγχώνεσαι. Κράτα την 7970, έρχομαι και γω στο club των κόκκινων...

Πήγαινε για 780 εσύ..

άμα είναι να δώσεις 670..

Η Nvidia έχει βγάλει την καλύτερη κάρτα η 8970 θα είναι απο πίσω εκτός άμα κάνει θαύματα..

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε για 780 εσύ..

άμα είναι να δώσεις 670..

Η Nvidia έχει βγάλει την καλύτερη κάρτα η 8970 θα είναι απο πίσω εκτός άμα κάνει θαύματα..

Αν η τιμή της ήταν σε 500-550 κάτι παίζει :) gtx 780

Link to comment
Share on other sites

Αφού νιώθω ότι ο 3770Κ με κρατάει πίσω.. άμα πάμε και σε BF4.. σκάτα θα είναι δεν θα την παλεύουν τα CPU..

Ε; Εκτος και αν παίζεις σε EF/Surround με 2/3 VGA για να αποκλείσεις κάθε άλλο bottleneck, πως σου ήρθε αυτή η ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Mου μοιάζει σαν τότε που είχε προτοβγεί η 360 Modena, και στα 290 σου άναβε λαμπάκι ότι μπορεί να υπερθερμανθεί το μοτέρ...

Δηλαδή έπαιρνες Φερράρι, και σου έλεγε στα 290, ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ.

Τώρα δεν ξέρω αναλογικά ποιός που είχε δώσει 200,000€ το θεώρησε αυτό φυσιολογικό αλλά εγω δεν θα το θεωρούσα.

Link to comment
Share on other sites

Tip of the day!:)

Για όσους θέλουν να προβούν σε αγορά GTX770 να επιλέξουν non-reference υλοποιήσεις (Χαμηλότερες θερμοκρασίες σε idle/load για αποφυγεί temp throttle λόγο GPU Boost 2.0), όπως η Asus DCU II ή EVGA ACX SC αλλά να γνωρίζουν ότι η ASUS βασίζεται σε custom PCB με 8+2 phase power design (Ψηφιακό) ενώ η EVGA ACX παραμένει στο reference PCB με 5+1 phase power design (Αναλογικό). Επίσης οι θερμοκρασίες σε περιβάλλον OC είναι καλύτερες στην ASUS DCII σε σχέση με την ACX της EVGA και είναι 31/71 και 31/74, idle/load αντίστοιχα για κάθε κάρτα ξεχωριστά!

To ψάχνω το θέμα μερικές μέρες τώρα για ευνόητους λόγους...και επειδή διαβάζω ότι υπάρχουν σοβαρά θέματα με τις reference υλοποιήσεις στο θέμα του temp throttle, θεώρησα καλό να ποστάρω κάποια πραγματάκια... Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για την GTX780 βέβαια για τις αντίστοιχες non-reference υλοποιήσεις αλλά θα το κοιτάξω.

Παραθέτω και μερικά video reviews για να κρίνει ο καθένας μόνος του:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=c0I99h7ksWM]Asus DCU II GTX770[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=5XpTJkz8wOA]ASUS DCU II GTX770 (8+2 Digital Phase Power Design)[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=DCcRYidXel8]EVGA ACX SC GTX770[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα εδώ είναι 780, όχι 770.

Οι κάρτες χρησιμοποιούν τα ίδια cooler και σε reference design και σε non-reference.

Ο λόγος να μου το λές αυτό σε εμένα είναι λίγο άκυρος... Δεν ποστάρω ποτέ off-topics...

Το νούμερο της κάρτας σε πείραξε (7χ0)... Για την 780 τα χούμε πεί και ισχύουν πολλά πράγματα και στην Titan/770..

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες χρησιμοποιούν τα ίδια cooler και σε reference design και σε non-reference.

Ο λόγος να μου το λές αυτό σε εμένα είναι λίγο άκυρος... Δεν ποστάρω ποτέ off-topics...

Το νούμερο της κάρτας σε πείραξε (7χ0)... Για την 780 τα χούμε πεί και ισχύουν πολλά πράγματα και στην Titan/770..

Όταν λες

Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για την GTX780 βέβαια για τις αντίστοιχες non-reference υλοποιήσεις αλλά θα το κοιτάξω.

Τότε λες κάτι γενικό, που αφορά την 770, και ίσως την 780.

Όταν το κοιτάξεις και ισχύει φυσικά να το πεις.

Επίσης "δεν σε έχω βάλει στο μάτι" γενικά το θρεντ θέλει ΠΟΛΥ καθάρισμα, απλά έτυχε να είναι το ποστ σου πάνω πάνω.

Αν ήθελα να στην πω θα σου είχα ρίξει κάρτα, δεν έχω καμία τέτοια διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Gtx 770 καμια σχεση με gtx 780.Πρωτη Gk104 δευτερη Gk110.

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] η Palit σου εχει κατα προσωπικη αποψη προβλημα.Προφανως προβληματικο VRM ,η ψυκτρα που δε καθεται καλα(ΟΧΙ ΤΗΣ GPU) η πιο πιθανον προβληματικη ψυξη σε καποιο controller η vrm οχι στο πυρηνα.Aυτα που σου κανει στα 74 επρεπε να τα κανει απο default στα 81+.Προσπαθησε να την κανεις RMA.

seb γενικά είναι χαζό να έχεις 3 οθόνες για gaming και να χαλάς 2 και 3 χιλιάρικα σε κάρτες κάθε χρόνο, δεν υπάρχει σοβαρός λόγος εκεί είναι το θέμα, γιατί ποτέ κανένα setup δεν είναι αρκετό και εκεί πέτυχαν οι εταιρείες τον στόχο τους να τρέχεις και να μην φτάνεις ΠΟΤΕ.

Μπορούσες να έχεις μια 30" dell να βλέπεις 30 φορές καλύτερα χρώματα και να παίζεις 30 φορές καλύτερα χωρίς πλαστικά στην μέση.

Με την διαφορα οτι η 30αρα dell θα χε στην καλυτερη συνολικο input lag μαζι με response time κανα 45ms ενω με 3 γρηγορα LB or not 24-27αρια θα σαι στα 15 max.Α ξεχασα επισης οτι στην καλυτερη να ναι 2560*1600 βαλε ποσο % λιγοτερα pixel αναλυση ειναι απο 3240*1920 η 5760*1080.Ειδικα η 3240Χ αγγιζει 4k αναλυση.

Koiνως για να φτασει αυτη τη στιγμη μονο μεγαλο monitor την ευκρινεια και ταχυτητα 3x γρηγορων surround θες τουλαχιστον αλλα 2-3 χρονια να χουν βγει και να χουν ωριμασει τα OLED στην αγορα.Προσωπικα ι would go for any surround vs big single monitor any f#$$ #day.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.