Jump to content



Ηλεκτρικές σκούπες: κατηγορίες, απόδοση κ.α.


Recommended Posts

Το πως δεν το ξερω. Απλα εβαλα το μαγουλο μου καποια στιγμη για χαβαλε στο στομιο και νομιζα οτι θα μου τραβουσε μεχρι και το σκαλπ...
yeah-sure-en-ffffff

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=mbeE0iI2LZg]Whitest Kids U 'Know: Rip Your Dick Off - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία της Miele περίπου 3 χρόνια τώρα, αστέρι. Αθόρυβη, πολύ δυνατή και παίρνει σακούλα. Κι ας λένε ότι θέλουν, ότι δεν είναι δυνατές κλπ. Όποιος δεν πιστεύει του κάνω δώρο αποτρίχωση με κάθε επαφή στο στόμιο :hehe:

Λειτουργία eco-super silent, νύχτα 1:00 και δεν έκανε περισσότερη φασαρία από έναν μικρό ανεμιστήρα στο low. Η σακούλα της γεμίζει 1-2 φορές το χρόνο. Τα φίλτρα τα αλλάζω μία φορά το χρόνο. Όλα τα αναλώσιμα είναι φθηνά, πάνω από 10€ το χρόνο δεν είναι.

Η γυναίκα μου βάζει σκούπα κάθε 2 μέρες λόγω του μωρού. Α, το βασικότερο, έχει 10 χρόνια εγγύηση.

Μειονέκτημα: έκανε 300€, προ κρίσης :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαίο δε είναι, να τη βάλετε να καθαρίσει το στρώμα σας, αφού έχει ένα ειδικό εξάρτημα που τινάζει το στρώμα, ενώ παράλληλα ρουφάει. Δε μπορείτε να φανταστείτε τι βρώμα βγάζει κι ας το έχετε μόλις 2-3 χρόνια... :...:

Δεν είναι βρώμα, τα ακάρεα βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι βρώμα, τα ακάρεα βγάζει

Ισχύει, μαζί με σκόνες κι ότι άλλο μπορεί να έχει περάσει μέσα στο στρώμα.

Αν δεις όμως το νερό πως γίνεται μετά, μιλάμε σα να βλέπεις νερά στην άκρη του δρόμου στο κέντρο της Αθήνας...

Link to comment
Share on other sites

τα αμερικανακια λενε οτι δεν κρατανε καιρο και ειναι ακριβες.

τα αμερικανάκια βάζανε βενζίνη σε αυτοκίνητα με κινητήρα ντίζελ, και τα έφτυνε ο κινητήρας. Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω για το κατά πόσο δουλεύανε σωστά τις σκούπες τους :p

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγουμε από το budget αλλά imo αξίζει τα λ7 της (ειδικά οι προγραμματιζόμενες που σκουπίζουν όταν λείπεις :sarcastic: )

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=DFPBObdb5N8]DYSON vs ROOMBA - YouTube[/ame]

Έγινε επεξεργασία από cptkoulis
Link to comment
Share on other sites

+1 για την miele. βρίσκεις καλό μοντέλο και με 150 ευρώ και είναι εργαλείο για μια ζωή. μεγάλο συν όπως είπε και ο γιάννης η δυνατότητα για πολλές ρυθμίσεις ισχύος (κοινώς μαζεύεις την χυμένη ζάχαρη ακόμα και στις 2 το βράδυ χωρίς να πάρουν χαμπάρι οι γείτονες). επιπλέον στο φουλ όταν σκουπίζεις χαλιά είναι και καλή γυμναστική.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

Καλησπέρα σας,

περίεργο θέμα το ξέρω, αλλά μιας και απ' ότι έχω καταλάβει έχουμε άτομα που ξέρουν απ' όλα εδώ μέσα, είπα να σας εμπιστευτώ για άλλη μια φορά. :p

Λοιπόν εδώ και 3 χρόνια είχαμε αυτήν τη σκούπα. Τις προάλλες πάνω στο σκούπισμα έκανε ένα τζιζ και έβγαλε καπνούς, οπότε και δεν ξαναδούλεψε.

Είμαι λοιπόν σε αναζήτηση για νέα σκούπα και τα ερωτήματα μου αρκετά:

1. Αξίζουν οι σκούπες κυκλωνικού τύπου;

2. Ποιες εταιρείες είναι οι πιο αξιόπιστες;

3. Πως μπορώ να καταλάβω από τα χαρακτηριστικά μιας σκούπας πόσο θόρυβο θα κάνει;

4. Τι διαφορά έχει το φίλτρο HEPA από το φίλτρο άνθρακα και το απλό φίλτρο και πόσο με επηρεάζει αυτό;

5. Πως γίνεται κάποιες σκούπες να απορροφούν και γυαλί και κάποιες όχι (ενώ έχουν και οι δύο σακούλα και όχι κάδο);

6. Τι είναι η απορροφητικότητα πέλματος και ποιες τιμές και πάνω θεωρούνται ικανοποιητικές;

1.Δεν θα αγόραζα μια κυκλωνικού τύπου,το γιατί ειναι μεγαλη κουβέντα και έχει να κάνει με περισσοτερο τεχνικά θέματα,μια νερού όμως αν έχεις κάποιον με σοβαρό αλλεργικό η θέματα με το αναπνευστικό θα την έβλεπα με καλό μάτι από την στιγμή που ανεβαίνει το κόστος σε μια απλή με HEPA,μετρήσεις δείχνουν οτι αυτο που μας φαινόταν παράξενο-περιεργο πριν λίγα χρονια(νερό) τελικα δουλεύει

2. Nilfisk Miele Karcher με αυτήν την σειρά

3. Σε σκούπα οτι ειναι πάνω απο 50dB κάνει φασαρία, λιγότερος θόρυβος=πιο μικρή απορροφητικότητα στις περισσότερες περιπτώσεις

4.Hepa έχουν αρκετα μοντέλα σήμερα άλλα και εκεί έχουν μεγάλες διαφορές ανα εταιρεία, θα έπρεπε να αναφέρουν το ποσοστό κατακράτησης και την κατηγορία του φίλτρου H11,H12,πράγμα που δεν κάνει κάνεις

ρίξε μια ματιά στις διαφορές και αν χρειάζεσαι φίλτρο άνθρακα

Φ―λτρο ενεργοΝ ¬νθρακα - Αρχικ� σελ―δα Mediapedia

και εδώ πολύ ενδιαφέρον λεπτομέρειες για τα φίλτρα HEPA και γενικά

About Filtration / HEPA & ULPA Vacuum Filters

Types of Filters / ULPA & HEPA Vacuum Filters

5.Σακούλες που δεν σκίζονται ακόμα και από υλικά που ειναι πολύ αιχμηρά,στόμια και εισαγωγές αέρα ειδικά διαμορφωμένα για γυαλιά-κοφτερά υπολείμματα κάθε λογής μέχρι και καυτά υπολειμματα απο φούρνο ψησίματος σε ώρα λειτουργίας γίνετε να αναρροφηθούν χωρίς πρόβλημα

6.Είναι μια μέτρηση που δείχνει πόσο χάνει σε απορροφηση μια σκούπα στο πέλμα άλλα και σε wat,τρίχες θα έλεγα

Οι μετρήσεις του vacuum-cfm-airflow-L/Sec ειναι πιο ουσιαστικές σε μια σκούπα,όσο πιο υψηλά ειναι τόσο καλύτερα

καλές τιμές έχει αυτή για να έχεις μια ιδέα

https://www.nilfisk.com/en/products/Pages/product.aspx?fid=14964&Name=GD%20930%20230V%20EU

πάνω από αυτές τις τιμές δεν μπορείς να ξεκολλήσεις το πέλμα από το δάπεδο,θέλεις πέλμα με ροδακι

πρόταση αγοράς κάτω απο 100ε σπαρτιατική ειναι χωρίς hepa και πολλά μπιχλιμπίδια,δεν μαζεύει το καλώδιο αυτόματα-μιας ταχύτητας on-off άλλα θα την έχεις χρονια

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-odNZyO7uuo]Nilfisk GD111/VP300 HEPA - YouTube[/ame]

Έγινε επεξεργασία από sotoscorfu
hepa
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16220]sotoscorfu[/MENTION] ευχαριστώ πολύ για την πληρέστατη απάντηση.

Έχω παραγγείλει ήδη ηλεκτρονικά την Karcher (που σημαίνει ότι έχω 1-2 μέρες να ακυρώσω την παραγγελία αν θέλω).

Βλέπω πως οι Miele ξεκινάνε από τα 100€ και μάλιστα χαμηλά έχουμε μόνο απορρόφηση σκόνης. Άρα τις απορρίπτω :p

Στο video υποθέτω αναφέρεσαι στην VC300 eco, την οποία όμως δεν βρίσκω σε ελληνικά καταστήματα (τουλάχιστον online), αλλά μάλλον στην Ευρώπη έρχεται ως VP-300. Θεωρείς ότι είναι καλύτερη περίπτωση από την Karcher WD 3.500 P;

Link to comment
Share on other sites

ναι η VP300 ειναι αυτή που ερχεται σε Ελλάδα

καλή η 3.500 ειναι υγρών-στερεων,μεγαλη σκούπα,μεγάλος κάδος,λειτουργεί και ως φυσητήρας,air flow απο τα κορυφαια (l/s)68 και σε καλή τιμή,να μην ακυρώσεις ειναι τίμια σκούπα

η αντιστοιχεί σε Nilfisk ειναι η MULTI 20

Nilfisk :: Μηχανήματα Καθαρισμού :: Επαγγελματικές Απορροφητικές Σκούπες

λίγο πάνω σε χρήματα από την Kδrcher,

να πάρω και μια τιμή αύριο το πρωί απο συνεργάτη μας της Karcher μπας και γλυτώσεις κάποια χρηματα;;

πάντα με απόδειξη-εγγύηση και Ελληνικής αντιπροσωπειας,

περιοχή στην Αθήνα;;θα μπορέσεις να παραλάβεις εσύ από νοτιά;;

Έγινε επεξεργασία από sotoscorfu
Karcher
Link to comment
Share on other sites

για τις Dyson δεν είχα διαβάσει καλά λόγια όταν είχα ψάξει σε ξένα forum το θέμα. Από τις «συνηθισμένες» μάρκες καλή θεωρείται η Miele. Το πρόβλημά της είναι ότι σου πίνουν το αίμα αν χρειαστείς επισκευή εκτός εγγύησης και συνήθως δεν είναι εύκολο να τις επισκευάσει τρίτος τεχνικός.

Κορυφαία μάρκα σε σκούπα με σακούλα θεωρείται η γερμανική SEBO. Δεν την έχω δει σε ελληνικό μαγαζί, έχω δει όμως να πουλάνε σακούλες της σε ελληνικό site. Κοστίζει περίπου 300-400 στα «family» μοντέλα (υπάρχουν και φτηνότερα, κυριότερη διαφορά στις τιμές ήταν τα συνοδευτικά, για παρκέ, για μάρμαρο, για μοκέτες κλπ). Θεωρούνται επίσης πολύ δυνατές οι «όρθιες» σκούπες της. Σε κάποια αγγλικά forum με ηλεκτρικές συσκευές ήταν η μοναδική μάρκα που οι τεχνικοί συνιστούσαν ανεπιφύλακτα (και οι Γερμανοί την έχουν περί πολλού). Κι εννοώ ανάμεσα σε όλα τα είδη, κουζίνες, ψυγεία, πλυντήρια, για όλα αν τους ρωτούσες ποτέ δεν έδιναν μία και μόνο απάντηση («αναλόγως τι θες να κάνεις ακριβώς», «αναλόγως τι θες να πληρώσεις» και παρόμοια). Ε, στις σκούπες απλώς έλεγαν SEBO.

Επίσης αυτό που λέει ένας φίλος πιο πάνω για τα φίλτρα είναι σημαντικό, αν θυμάμαι καλά ήταν από τις λίγες με S-Filtration (νομίζω έτσι λέγεται η «καλή» κατηγορία σε οικιακών απαιτήσεων φίλτρα, ψάξε περαιτέρω το θέμα αν σε ενδιαφέρουν αυτά).

Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει είχα δει έναν πωλητή στο Ebay που τότε έστελνε κι Ελλάδα με λογικό κόστος. Επίσης είναι αρκετά δύσκολο να τις βρεις οπουδήποτε σε έκπτωση ακόμη και μαγαζιά με ηλεκτρικά είδη που την είχα ψάξει στη Γερμανία, στις SEBO δεν έδιναν έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

Ρώτησα και πράγματι δεν συμφέρει η διαδρομή από εκει που είσαι,να σου πω οτι περίμενα μια πιο γενναια μειωση στην τιμή ειναι μικρή η διάφορα,κρίμα που δεν μπόρεσα να βοηθήσω όποτε προχωράς από εκεί που την έκανες παραγγελία

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.