Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

Ρε παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση σαν μικρό παιδί που είμαι?

Μετά απ'ολα αυτά που έχω διαβάσει τι αξίζει να κάνει κάποιος σήμερα σε περίπτωση που θέλει να κάνει αναβάθμιση σε cpu-mother και να κάνει και ενα καλό overclock?

α) Να πάει στον 3700Κ με αποδεδειγμένα αποτελέσματα οτι μπορεί να ανεβάσει στον Θεό?

β) η να πάει σε νέο socket και στον 4770Κ με αποτελέσματα όχι και τόσο "καλά" στο overclock (απο αυτά που έχω διαβάσει πάντα)?

Διαβάζω οτι μετά τα 4,2mhz ο 4770Κ αρχίζει να "κολώνει" και να ανεβάζει τρελέεεες θερμοκρασίες ενω ο 3770Κ σφυρίζει αδιάφορα.:whistle2::whistle2::whistle2:

Το αδιάφορο σφύριγμα :p το ειπα εγώ, για sandy βέβαια,οχι για ivy.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να ζητησει RMA αυτος με το παλιο revision επειδη ενα νεο revision οcαρει καλυτερα ?

Συγκεντρωθειτε παιδια...

Γιατί μιλάς έτσι ? Δίνεις κοντά 350Ε (τόσο είχε ο 4770k τις πρώτες 2 εβδομάδες) για τον κορυφαίο CPU της σειράς. Δεν έχεις απαιτήσεις και στο oc ? Γιατί αυτό το k κάτι δηλώνει.Όταν λοιπόν στην πράξη έχω θέμα με θερμοκρασίες-oc και βγάζεις έκδοση με βελτιωμένα χαραχτηριστικά δεν πρέπει να ικανοποιήσεις και τον πελάτη που σε εμπιστεύτηκε και πήρε από τους πρώτους το προβληματικό-ανέτοιμο προϊόν σου ?

Link to comment
Share on other sites

Το αδιάφορο σφύριγμα :p το ειπα εγώ, για sandy βέβαια,οχι για ivy.

Μπορείς να μου ζητήσεις τα πνευματικά δικαιώματα της φράσης.:p

Ελπίζω να μην παίρνεις πολλά γιατί διανύουμε δύσκολες εποχες !!!:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου ζητήσεις τα πνευματικά δικαιώματα της φράσης.:p

Ελπίζω να μην παίρνεις πολλά γιατί διανύουμε δύσκολες εποχες !!!:(:(:(

Δεν κατάλαβες.

Το ειπα για sandy λεω,οχι για ivy,δε δικδικησα την.πρωτιά της ατάκας.

Νομιζα ότι αναφερόσουν στο ποστ μου πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μιλάς έτσι ? Δίνεις κοντά 350Ε (τόσο είχε ο 4770k τις πρώτες 2 εβδομάδες) για τον κορυφαίο CPU της σειράς. Δεν έχεις απαιτήσεις και στο oc ? Γιατί αυτό το k κάτι δηλώνει.Όταν λοιπόν στην πράξη έχω θέμα με θερμοκρασίες-oc και βγάζεις έκδοση με βελτιωμένα χαραχτηριστικά δεν πρέπει να ικανοποιήσεις και τον πελάτη που σε εμπιστεύτηκε και πήρε από τους πρώτους το προβληματικό-ανέτοιμο προϊόν σου ?

Πές τα ρε άρχοντα !

Αυτό θέλω να πω και εγώ απο την αρχή. Εαν διαπιστωθεί οτι ενα προιόν έχει κάποια δισλειτουργία πρέπει ο κατασκευαστής η να το επισκευάσει η να το αντικαταστήσει με την νέα version.

Στην περίπτωση της INTEL δεν μπορεί να επισκευστεί άρα πρέπει να γίνει αλλαγή. Βέβαια όλα αυτά στην σφαίρα της φαντασίας διότι δεν νομίζω οτι η intel θα έκανε κάτι τέτοιο επειδή θα μαύριζε το όνομά της οπότε...όποιος την πάτησε την πάτησε !:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η intel πουλάει Κ για ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή,πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει στους απλούς.

Από την στιγμή που μπορείς να τον βάλεις σε Χ40 ή Χ42-44 τότε έχει επιτευχθεί και ο στόχος του Κ.Η Intel δεν λέει πουθενά ότι θα μπορέσεις να τον πας Χ50-55.Άρα δεν υπάρχει περίπτωση αλλαγής ως ελλατωματικό κομμάτι. Και βέβαια είναι θέμα τύχης το τι τσιπάκι θα σου πέσει και ως που μπορεί να πάει.

Τώρα για αυτούς που λένε ότι και οι Ivy είναι ζεστοί,δεν θα διαφωνήσω,σε σχέση με τους Sandy αλλά μπροστά στους Haswell φαντάζουν ψυγεία.Σε clock to clock πάντα.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες.

Το ειπα για sandy λεω,οχι για ivy,δε δικδικησα την.πρωτιά της ατάκας.

Νομιζα ότι αναφερόσουν στο ποστ μου πιο πάνω.

Πλακα εκανα ρε συ..ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες .:flower:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν είναι μόνο αυτός καθεαυτός ο CPU που παίζει ρόλο σε περίπτωση αναβάθμισης/νέου PC. Μην ξεχνάτε και την πλατφόρμα και τις δυνατότητες των μητρικών.

Ακούω/διαβάζω αυτούς που προτείνουν αντί για haswell να αγοράσουμε sandy/ivy και πραγματικά, χωρίς παρεξήγηση, βάζω τα γέλια. Μου το είχαν προτείνει και μένα. Μόνο οι επιδόσεις της CPU σε OC είναι; Ξεχνάμε την εγγενή υποστήριξη των μητρικών haswell σε Sata3 & USB3; Το PCI Express 3.0;

Αγοράζοντας Haswell πρώτον παίρνεις ό,τι πιο σύγχρονο υπάρχει, εναρμονισμένο με τα υπόλοιπα περιφερειακά, και δεύτερον έχεις προοπτική διατήρησης του μηχανήματος για ΠΟΛΥ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Για μένα ασυζητητί όποιος θέλει αναβάθμιση/νέο PC, πρέπει σαφώς να πάει σε Has.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μιλάς έτσι ? Δίνεις κοντά 350Ε (τόσο είχε ο 4770k τις πρώτες 2 εβδομάδες) για τον κορυφαίο CPU της σειράς. Δεν έχεις απαιτήσεις και στο oc ? Γιατί αυτό το k κάτι δηλώνει.Όταν λοιπόν στην πράξη έχω θέμα με θερμοκρασίες-oc και βγάζεις έκδοση με βελτιωμένα χαραχτηριστικά δεν πρέπει να ικανοποιήσεις και τον πελάτη που σε εμπιστεύτηκε και πήρε από τους πρώτους το προβληματικό-ανέτοιμο προϊόν σου ?

Όπως τα λέει ο venex58. Αν ένα προϊόν λειτουργεί όπως είναι out of the box τότε δεν υπάρχει όχι λόγος αλλά ούτε υπόννοια για rma. Με το K η intel πουλάει την δυνατότητα να μπεις στο bios και να πειράξεις τον πολλαπλασιαστή του επεξεργαστή. Ούτε 100MHz παραπάνω δεν εγγυάται όπως και καμία εταιρία και φυσικά καλά κάνει.

Άντε να τους κολλήσουν στο σοκετ να ησυχάσουμε μ αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ο νεος αγοραστης σαφως και θα παει σε 4770κ δεν υπαρχει λογος να κοιταξει κατι αλλο.

Ποιος προτεινε σε νεο αγοραστη να παει σε 3770κ?

Πανο εγω θεωρουμε νεος αγοραστης ; :D

rlhu.jpg

Intel Haswell i7-4770K & i5-4670K Review - Page 18

Link to comment
Share on other sites

Πανο εγω θεωρουμε νεος αγοραστης ; :D

Eννοειτε:D

Αν και απο το παραπανω διαγραμμα δεν βγαζω ακρη, το συγκεκριμενο παιχνιδι του αρεσουν οι μπολικοι πυρηνες η οχι?

Βλεπω τον 4670Κ ελλειψη ht να αποδιδει το ιδιο με τον 3770κ που εχει ht..

Βλεπω μετα τον 3960χ να αποδιδει καλυτερα απο τον 3770Κ, αρα λεω το game "αγαπαει" τους εξαπυρηνους και μετα "τσουπ" πεταγεται ο 4770Κ με τους 4 πυρηνες να δινει παραπανω Framerate απο τον 3960χ..

Αββυσος η ψυχη του Pc gaming:p

Y.Γ Καταρχας Γιαννη καλοριζικο το cpuδακι:T:

Κατα δευτερον, ακονησε......την σπατουλα, γιατι απο το screenshot που ειδα, με 97 βαθμους στα "μολις" 4,5ghz δουλεια δεν γινεται:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Eνταξει σε heavy intensive gaming πανω απο 60 δε εχω δει ακομα και σε συχνοτητες 1.28 4.5 ghz που βλεπω max 98 με ΙΒΤ<>ΑVΧ LinX με 35 oC στο δωματιο.Οποτε τα περι μικρου χρονου ζωης ειναι @@ριες εκτος αν κανετε ολη μερα χρηση εφαρμογων που κανουν AVX instrutction usage αν υπαρχει καμια τετοια ακομη...

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει σε heavy intensive gaming πανω απο 60 δε εχω δει ακομα και σε συχνοτητες 1.28 4.5 ghz που βλεπω max 98 με ΙΒΤ<>ΑVΧ LinX με 35 oC στο δωματιο.Οποτε τα περι μικρου χρονου ζωης ειναι @@ριες εκτος αν κανετε ολη μερα χρηση εφαρμογων που κανουν AVX instrutction usage αν υπαρχει καμια τετοια ακομη...

Εννοειτε οτι σε Gaming η θερμοκρασια του cpu θα ειναι πολυ πολυ χαμηλοτερα απο οτι ειναι σε κατασταση full stress..

Προσωπικα παντως, το μηχανακι μου δεν θα το αφηνα με τιποτα να δουλευει 24/7 σε συχνοτητα που σε stress test θα εβλεπα σχεδον 100 βαθμους...

Αυτη την στιγμη σε full stress (Linx, prime95) στην συχνοτητα που ειμαι, βλεπω max temps ~82 βαθμους και θεωρω οτι ηδη εχω υψηλη θερμοκρασια...

Ειναι και ψυχολογικο το θεμα...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Y.Γ Καταρχας Γιαννη καλοριζικο το cpuδακι:T:

Κατα δευτερον, ακονησε......την σπατουλα, γιατι απο το screenshot που ειδα, με 97 βαθμους στα "μολις" 4,5ghz δουλεια δεν γινεται:hehe:

Ποια σπατουλα ; Εχει φαει το ξυλο της αρκουδας και δεν λεει να ανοιξει. :hehe:

Μπορει να εκανε @αλακια η intel με τις παστες αλλα τωρα στους haswell βελτιωσε την κολλα. :dance3:

Που πήγε το "γλυκό" κομμάτι 3770k ??? Το πούλησες ?

Με αυτο το "γλυκό" κομμάτι ειμαι ακομα μιας και δεν εχω αποφασισει ακομα για Z87 μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Ποια σπατουλα ; Εχει φαει το ξυλο της αρκουδας και δεν λεει να ανοιξει. :hehe:

Μπορει να εκανε @αλακια η intel με τις παστες αλλα τωρα στους haswell βελτιωσε την κολλα

Και μενα εφαγε πολλες σφυριες αλλυπητες!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Nice :T: , μια και μόνο επιλογή κατ΄εμέ ...

pRXd0MpzT0RFF2fv_1000.jpg

Μονο το πιτσιρικι γλιτωσε το revision. :hehe:

2da9.jpg

αυτο το σκατο :p ειναι o μονος λογος που με ψηνει να παω σε haswell.

Η μονη και σιγουρη επιλογη για να μην ζευγαρωσω ποτε την 780 μου. :T:

tmjp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.