Jump to content



teaser με αντίστροφη μέτρηση 4 ημερών @ ubuntu.com // Ubuntu Edge


gdp77

Recommended Posts

Ξερω πως σίγουρα του περνάγανε κι άλλες εκδόσεις Linux ,όπως τα...backtrack? Δε θυμάμαι πως τα λενε,μια έκδοση που ειναι για χακεραδες πιο πολυ...

Ειναι καιρός που το ειχα και δε θυμάμαι.

Εγώ στην τηλεόραση το έβαζα ,και με το καταπληκτικο Bluetooth πληκτρολόγιο και ποντίκι ,ειδικά για android με συντομεύσεις home,menu και τετοια (το οποίο και κράτησα) που έβγαζε η μοτορολα ,σερφαριζα από την tv με desktop os .

Επίσης το hardware του ,δεν ειναι και χάλια,είχε dual core με καλη gpu ,1 g ram...

Την πάλευε ξέρω γω...

Για απλες λειτουργιες aka browsing etc μια χαρα ηταν. Αλλα εδω μιλαμε για desktop client που θα το εχεις στην τσεπη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
[MENTION=5110]qbiefox[/MENTION]

Μα το θεμα ειναι να εχει BayTrail cpu x86 ωστε να μπορει να τρεχει Full Ububntu aka να τρεχει Wine, ωστε να μπορουμε να σηκωσουμε μεσω emulation εφαρμογες Windows που δεν υπαρχουν σε Linux. Το να τρεχει μια ARM version του Ubuntu αν και γνωριζω οτι υπαρχει support για ARM (Linux on ARM-->Wine-->Win x86 binaries) ειναι ακομα bugged στις περισσοτερες των περιπτωσεων. Οχι οτι το Wine ειναι τελειο, αλλα καλυπτει το 90% των σεναριων που θα εχει αναγκη ο χρηστης.

wine :p

να τρέχει VMware / VirtualBox θέλουμε :p

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδιά αλλά ούτε η μάνα τους δεν τους ξέρει αυτούς...δεν θα έπρεπε να βγάλουν κάτι φθηνότερο πρώτα ώστε να δούνε πως θα πάει και ήδη βλέπω αρκετούς προπαραγγέλνουν χωρίς να ξέρουν αν θα πάρουν ή όχι

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδιά αλλά ούτε η μάνα τους δεν τους ξέρει αυτούς...δεν θα έπρεπε να βγάλουν κάτι φθηνότερο πρώτα ώστε να δούνε πως θα πάει και ήδη βλέπω αρκετούς προπαραγγέλνουν χωρίς να ξέρουν αν θα πάρουν ή όχ

Το ότι δεν τους ξέρεις εσύ, δε σημαίνει ότι δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους. Επίσης το ότι οι "λεφτάδες" Έλληνες έμαθαν μόνο στην MS δε σημαίνει ότι σε άλλες χώρες με πολλαπλάσιο πληθυσμό από την Ελλάδα δεν χρησιμοποιούν ubuntu. Άντε που μου καλομάθατε όλοι στα iphone και βγάλατε και γλώσσα. Για να μην πω και τίποτα άλλο και φάω ban. Στο μαντρί σας!

Βρες μου άλλο project που συγκεντρώνει 3 μύρια σε 24 ώρες... Για να δεις αν τους ξέρει η μάνα τους ή όχι. Τέλος τα λεφτά του δεν τα χάνει κανείς. Αν δεν συγκεντρωθεί το ποσό, σου επιστρέφονται σε 30 μέρες.

Τι μεριδιο αγορας εχει το ubuntu ειπαμε;

Στις γνωστές πίτες που βλέπεις θα δεις περίπου 1% και αυτό γιατί το ubuntu δεν πουλιέται για να μετρηθούν οι πωλήσεις του και οι γνωστές πίτες υπολογίζουν πόσα laptop πουλιούνται και OEM με windows "θες δε θες" λειτουργικό. (και άλλα πολλά που έχουν χιλιοειπωθεί, π.χ. εμένα που αγόρασα laptop με win και δουλεύω ubuntu, μάντεψε σε ποιανού το ποσοστό με βάζουν οι "πίτες" και πολλαπλασίασέ με επί μερικά εκατομμύρια χρήστες στον κόσμο).

Το ubuntu μετράει αρκετά εκατομμύρια χρήστες ανά τον κόσμο. live with it.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν τους ξέρεις εσύ, δε σημαίνει ότι δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους. Επίσης το ότι οι "λεφτάδες" Έλληνες έμαθαν μόνο στην MS δε σημαίνει ότι σε άλλες χώρες με πολλαπλάσιο πληθυσμό από την Ελλάδα δεν χρησιμοποιούν ubuntu. Άντε που μου καλομάθατε όλοι στα iphone και βγάλατε και γλώσσα. Για να μην πω και τίποτα άλλο και φάω ban. Στο μαντρί σας!

Σχέση iOS με linux?

Βρες μου άλλο project που συγκεντρώνει 3 μύρια σε 24 ώρες... Για να δεις αν τους ξέρει η μάνα τους ή όχι. Τέλος τα λεφτά του δεν τα χάνει κανείς. Αν δεν συγκεντρωθεί το ποσό, σου επιστρέφονται σε 30 μέρες.

Blockbuster Projects — Kickstarter

Θες περισσότερα;

Στις γνωστές πίτες που βλέπεις θα δεις περίπου 1% και αυτό γιατί το ubuntu δεν πουλιέται για να μετρηθούν οι πωλήσεις του και οι γνωστές πίτες υπολογίζουν πόσα laptop πουλιούνται και OEM με windows "θες δε θες" λειτουργικό. (και άλλα πολλά που έχουν χιλιοειπωθεί, π.χ. εμένα που αγόρασα laptop με win και δουλεύω ubuntu, μάντεψε σε ποιανού το ποσοστό με βάζουν οι "πίτες" και πολλαπλασίασέ με επί μερικά εκατομμύρια χρήστες στον κόσμο).

Το ubuntu μετράει αρκετά εκατομμύρια χρήστες ανά τον κόσμο. live with it.

Is it possible to accurately track real user numbers for Linux distributions? When LinuxInsider posed that question to DistroWatch officials, the answer was to the point: In a word, No.

"There is no way to know. Unless there is a complete break of privacy on the Internet and we are all required to submit data to a central database, we'll never ever know," Ladislav Bodnar, founder and executive editor of DistroWatch.org, told LinuxInsider. "It's as simple as that, and anybody who tries to determine the usage is really just guessing based on various metrics. Some might be more accurate than others, but none of them is perfect or accurate."

- See more at: Which Linux Distro Is Most Popular? Don't Even Ask | Best of ECT News | LinuxInsider

Κάποιος λέει @@. Ή εσύ ή το DistroWatch.org (μέσω του linuxinsider.)

Εν κατακλείδι, στο έχω πει και σε άλλα θέματα στο λέω και εδώ και πάρτο σαν τελευταία προσφορά/ευκαιρία. Έχεις ένα πάθος, προσπάθησε να μην καταλανώνεσαι από αυτό αλλά να τροφοδοτείσαι. Σου έχουμε κάνει πρόταση να γράφεις για το ανοικτό λογισμικό στον Λάμπη και με αυτό το τρόπο να το κάνεις ευρύτερα γνωστό και δεν έχεις ανταποκριθεί. Άρα τι θες; Θες απλά να τσακώνεσαι σαν τα παιδάκια στο δρόμο για το ποιος την έχει μεγαλύτερη; Ή να βάλεις και εσύ ένα πετραδάκι στην περαιτέρω εξέλιξή του; Αν πραγματικά θες και πιστεύεις στο ανοικτό λογισμικό ενημέρωσε το κόσμο αμερόληπτα και βοήθησε τους να γνωρίσουν μια εναλλακτική. Με την στάση σου μέχρι τώρα δε βοηθάς.

Υ.Γ. εννοείται ότι η συμπεριφορά σου από εδώ και πέρα είναι BoS [ban On Sight] από εμένα και την υπόλοιπη ομάδα. Οπότε σκέψου πως θες να προχωρήσεις και επικοινώνησε μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, για αρχή, μιλάνε για 40.000 κομμάτια τα οποία δεν θα κυκλοφορήσουν στην αγορά

Αν δεν κυκλοφορησουν στην αγορά τι ακριβώς θα τα κάνουν 40.000 κινητά; :p

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχέση iOS με linux?

Για κινητό τηλέφωνο είναι το θέμα και η αναφορά στο iphone ήταν ενδεικτική.

Blockbuster Projects — Kickstarter

Θες περισσότερα;

Σε 24 ώρες;

Is it possible to accurately track real user numbers for Linux distributions? When LinuxInsider posed that question to DistroWatch officials, the answer was to the point: In a word, No.

"There is no way to know. Unless there is a complete break of privacy on the Internet and we are all required to submit data to a central database, we'll never ever know," Ladislav Bodnar, founder and executive editor of DistroWatch.org, told LinuxInsider. "It's as simple as that, and anybody who tries to determine the usage is really just guessing based on various metrics. Some might be more accurate than others, but none of them is perfect or accurate."

- See more at: Which Linux Distro Is Most Popular? Don't Even Ask | Best of ECT News | LinuxInsider

Αναφέρθηκα εγώ καθόλου στο ποια διανομή είναι πιο δημοφιλής;;;;;;;;;

Υ.Γ.Θα ήθελα πάρα πολύ να γράφω κάποια αρθράκια για ανοικτό λογισμικό, κυρίως με σκέψεις και προβληματισμούς μου. Όχι τόσο τεχνικά θέματα, μια που η βιβλιογραφία είναι άπειρη και υπάρχουν και πιο ειδήμονες από εμένα. Δεν μπορώ να δεσμευτώ όμως (όπως είχα κάνει παλιότερα στο team9 του οποίου ήμουν ιδρυτικό μέλος) μια που με 2 ετών παιδί, άνεργη γυναίκα, παράνομα απολυμένη στην εγκυμοσύνη της, την τράπεζα και την εφορία να με κυνηγάνε και να περιμένω στα δικαστήρια να βρω το δίκιο μου, δεν υπάρχει χρόνος και όρεξη, παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

Τα ποσταρίσματά μου ίσως είναι και αγχολυτικά :-)

Κατά περιόδους, όπως μπορείς να δεις και από την κατηγορία Linux έχω κάνει κάποιες δημοσιεύσεις σε επίπεδο post/άρθρου. Όταν τον κάνω και σε περίπτωση που κάτι σας αρέσει feel free να το βγάλετε στην πρώτη σελίδα, αλλά δεν έχω το χρόνο και ούτε και βρίσκομαι σε ψυχολογική κατάσταση τέτοια ώστε να υποσχεθώ κάτι τακτικό.

Αν δεν κυκλοφορησουν στην αγορά τι ακριβώς θα τα κάνουν 40.000 κινητά

Δεν θα τα κατασκευάσουν αν δεν συγκεντρωθεί το ποσό. Μόνο οι υποστηρικτές του project θα μπορούν να το αποκτήσουν σε πρώτη φάση.

Δε θα ποστάρω άλλο σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το fund raising πάντως είναι τελείως ξεφτίλα κατά τη γνώμη μου, ειδικά για μια εταιρία όπως η κανόνικαλ που μας έχει ζαλίσει τα φρύδια.

Αν θέλω να πάρω κάτι παίρνω το iphone, αν το edge phone είναι τόσο πρωτότυπο και γαμάτο ας ρισκάρει, να κλείσει να πάει στην ευχή της παναγίας να ξαναβάλουμε παντού debian να βρούμε την υγειά μας.

Link to comment
Share on other sites

^^ Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο :D

Πάντως σήμερα αλλάξαν οι τιμές. Μπορείς πλέον να το κλείσεις με 625 δολλάρια. Λίγο φτηνό κόλπο μου κάνει αυτό που θέλαν να δείξουν χτες. Είχαν μόνο τα $830 και λέγαν "ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ" 600$. Τελικά όμως $25 έκπτωση κάναν, όχι 230...

Επίσης κάτι καθόλου ενθαρρυντικό είναι ότι την 1η μέρα μάζεψε 3m και την 2η 1.5m. Το βλέπω να τείνει στο 0.5m την μέρα και να fail-άρει...

Link to comment
Share on other sites

Στον 1 χρονο παιζει και να τα μαζεψει.

Ολοι οι πορωμενοι λινουξαδες ("linux rocks", "βαζω τον πινγκουινο για avatar γιατι ειμαι πιο εξυπνος και το δειχνω" aka gdp77) θα τα σκασουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κυκλοφορησουν στην αγορά τι ακριβώς θα τα κάνουν 40.000 κινητά; :p

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Δεν θα τα κατασκευάσουν αν δεν συγκεντρωθεί το ποσό. Μόνο οι υποστηρικτές του project θα μπορούν να το αποκτήσουν σε πρώτη φάση.

Είδα το βιντεάκι σε χώρο με αρκετή φασαρία και κάπου άκουσα τον τύπο να λέει κάτι τέτοιο(και ψιλοβαριέμαι να το ξαναδώ). Ότι και καλά θα τα στείλουν στους τύπους που τα "χώσανε".

Link to comment
Share on other sites

Στον 1 χρονο παιζει και να τα μαζεψει.

Ολοι οι πορωμενοι λινουξαδες ("linux rocks", "βαζω τον πινγκουινο για avatar γιατι ειμαι πιο εξυπνος και το δειχνω" aka gdp77) θα τα σκασουν.

Δεν υπάρχουν πολλοί -πραγματικά- πορωμένοι λινουξάδες που να βάζουν ουμπούντου, και εάν για τον χψζ λόγο βάλουν, σίγουρα δεν θα είναι μεγάλοι φαν της κανόνικαλ.

Στη δουλειά έχουμε μεταξύ άλλων το ύψιστο ανέκδοτο, ουμπούντου σέρβερ, και όταν τους ρωτάω γιατί δεν βάζετε καμιά σοβαρή διανομή τουλάχιστον στον σέρβερ (που κάνεις ενημέρωση λογισμικού και χάνεις τα μισά) και η απάντηση είναι γιατί βαριέμαι να ψάχνω τους drivers.

Δεν είναι ότι δεν ξέρουν να βάλουν π.χ. slackware, ξέρουν, αλλά βαριούνται να το ρυθμίσουν. Ο περισσότερος κόσμος γι' αυτό βάζει ubuntu, όχι γιατί είναι γαμάτο, αλλά γιατί παίζει out of the box.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.