Jump to content


Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

  • 2 months later...

Another small update...

"Έπιασα" σήμερα το Microsoft Antispyware να βρίσκει ένα adware που δεν έβρισκε το Ad-aware. Και τα 2 προγράμματα ενημερωμένα σήμερα...

Γενικά τελευταία το έχω ρίξει στα πραγματικά freewares μπας και μπούμε στον ίσιο δρόμο! :p

1) Σαν firewall προσωπική προτίμηση παραμένει το Sygate Personal Firewall,

2) Σαν antivirus το avast!, μικρό, απλό (αν βγάλεις τα skins γιατί αλλιώς είναι βλακεία) ενημερώνεται μόνο του καθημερινά και δεν ενοχλεί κανένα. Κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

3) Σαν κύριο anti-spyware πλέον δοκιμάζεται έντονα το microsoft (giant) antispyware...

Link to comment
Share on other sites

e-trust pestpatrol,το εχω βαλει λιγες μερες τωρα και εχει βρει μαμουνια που:το spybot s&d 1.4... δεν,το ad-aware PRO....δεν,το spy.doctor 3.2....δεν,μικροαπαλη antispy. beta....δεν,webroot spy sweeper...δεν,zone alarm pro....δεν,φαινεται πολυ καλο οποιος το ξερει καλυτερα ας πει αποψεις,και πολυ καλο antiv. το οποιο εχω βολευτει πολυ,το symantec(οχι norton)corporate 9.0(εχει βγει και 10.0)και πολυ ελαφρυ.Τσακωνει trojan:devil:και worm :devil: στεγνα:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδη εγω εχω νορτον 2005 και sp2,υπαρχει καποιο firewall που να μπορει να με καλυψει αλλα να μην παιξει προβλημα με τον νορτονα?γιατι updates στα win δεν κανω,οποτε το sp2 παραμενει μαμα...ειναι σαν να μην εχω firewall...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να σου πω την αλήθεια, πάντα το έχω απενεργοποιημένο....

Δοκίμασε το εξής: Start, Run -> services.msc και απενεργοποίησε το από εκεί. Το βάζεις εντελώς disabled.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένας πολύ καλός οδηγός που βρήκα στο web... είναι για πιο δύσκολες καταστάσεις. Τον ακολουθείτε μόνο εφόσον ξέρετε τι κάνετε :T:

http://forums.majorgeeks.com/showthread.php?t=35407

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Μόλις δοκίμασα το ewido.

Εκπληκτικό.

ΠΟΛΥ αποτελεσματικό.

Δυστυχώς είναι trial και λήγει σε λίγο...

Εχω την έκδοση 3.5.

Κρίμα που δεν μπορώ να το αγοράσω!

Επίσης το kaspersky 6.0.0.299 πολύ καλό. Βρήκε ιούς εκεί όπου τα άλλα κοιμόντουσαν!

Κι αυτό (trial) δυστυχώς θα μου λήξει όμως...

Link to comment
Share on other sites

Το Ewido είναι πολύ καλύτερο απ'ό,τι έχω δοκιμάσει εώς τώρα. Εκεί που το Adaware μου έλεγε "Ναι φιλαράκι, είσαι πεντακάθαρος" ενώ έβλεπα το γμμνο process wingfj32 να τρέχει στον Task Manager, το Ewido τα έκανε όλα λίμπα. Μέχρι και το recently used files list ήθελε να σβύσει, ο ασάλιωτος ο ίδιος λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω ήθελα για αγορά νόμιμου antivirus.

Αν πάρω την personal version kaspersky πχ που προφανώς είναι για έναν χρήστη (αλλά ίσως για περισσότερους υπολογιστές-λέμε τώρα...) έχω πρόβλημα να το εγκαταστήσω στα 2 πσ που εχω σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [22-05-2006 18:59]

Το Ewido είναι πολύ καλύτερο απ'ό,τι έχω δοκιμάσει εώς τώρα. Εκεί που το Adaware μου έλεγε "Ναι φιλαράκι, είσαι πεντακάθαρος" ενώ έβλεπα το γμμνο process wingfj32 να τρέχει στον Task Manager, το Ewido τα έκανε όλα λίμπα. Μέχρι και το recently used files list ήθελε να σβύσει, ο ασάλιωτος ο ίδιος λέμε...

Το δοκιμασα και εγω.

Ενταξη λιμπα τα εκανε ολα (69 tr. cookies βρηκε)...αλλα πολυ βαρυ ρε παιδι μου....:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Παιδιά να ρωτήσω ήθελα για αγορά νόμιμου antivirus.

Αν πάρω την personal version kaspersky πχ που προφανώς είναι για έναν χρήστη (αλλά ίσως για περισσότερους υπολογιστές-λέμε τώρα...) έχω πρόβλημα να το εγκαταστήσω στα 2 πσ που εχω σπίτι;

Αν το δεύτερο PC είναι off line τότε no prob ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα; με τα cookies. Αν και ρυθμίζω από ΙΕ υψηλό επίπεδο Απορρήτου και ορίζω 5 ασφαλείς τοποθεσίες που χρειάζομαι, μου περνάνε cookies κακόβουλα...

Firewall χρησιμοποιώ αυτό που έχει το ρουτερ μαζί (λινκσυσ 354). To εχω στο ΟΝ και δεν έχω ενεργό το filter cookies, active-x, java, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Χθες, στις 20:31]

Αν το δεύτερο PC είναι off line τότε no prob ;)

αν το δευτερο pc ειναι off line τοτε θα ελεγα γενικα no problem με viruses klp...βεβαια λογικα θα εχεις lan οποτε θελει τουλαχιστον ενα antivir και ενα fwall

Link to comment
Share on other sites

’σχετο, άμα ψιλιαστούμε καμιά περίεργη εφαρμογή στην εκκίνηση κ το antivirus/anti-spyware κοιμάται, για να μη καθόμαστε manually από τη registry (στο msconfig νομίζω δε φένονται όλα) να ψάχνουμε , καλό είναι να δοκιμάσουμε αυτό:

http://www.sysinternals.com/Utilities/Autoruns.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.