Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από naz [Σήμερα, στις 14:38]

αν το δευτερο pc ειναι off line τοτε θα ελεγα γενικα no problem με viruses klp...βεβαια λογικα θα εχεις lan οποτε θελει τουλαχιστον ενα antivir και ενα fwall

ε ναι, lan εχω βέβαια...

Ακούστε πως το έχω τώρα: τα 2 pc πέφτουν σε adsl modem/router linksys. Σε αυτό τρέχω μόνο το firewall και αφήνω ελεύθερα cookies, active-x, java.

Στα pc τώρα τρέχουν τα: kaspersky antivirus, ewido anti-malware, ad-aware se (αυτό δεν τρέχει στο background), και win-patrol (αυτό παρακολουθεί αλλαγές που γίνονται στο hosts file, το τι διεργασίες τρέχουν, το τι ξεκινάει με την εκκίνηση κλπ).

Απίσης ρυθμίζω τα cookies από ΙΕ6 ώστε να με ρωτάει ποιά δέχεται και ποιά όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιούσα προιόντα της F-Secure και ειδικά το Client Security.

Aλλά από την στιγμή που δοκίμασα Kaspersky τα ξέχασα ΟΛΑ.

Ετσι λοιπόν τον ενάμισυ τελευταίο χρόνο KASPERSKY και ξερό ψωμί.Ειδικά η σουίτα που έβγαλε πριν 4 μήνες ειναι εξαιρετική.Μιλάω για το KIS 6.0.0.300.(Κaspersky Internet Security)

Tα έχει ΟΛΑ και συμφέρει.( Web Antivirus,Mail Antivirus,Firewall,Proactive Defense,AntiSpy,AntiDialer,AntiSpam,Rescue Disk.

Tο καθενα από αυτά εχει και επιμέρους ρυθμίσεις.

Αξιζει κανείς να το δοκιμάσει αφού η ΚΑΣΠΕΡΣΚΥ το δίνει για δοκιμή για 30 μέρες και δουλευουν ΟΛΑ αυτές τις 30 μέρες.

Y.Γ. Ξέχασα να πώ πως σκαννάρει και ΝΕΤ Work Drives.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δεν ξέρω.....εγώ την είχα ψάξει πολύ με τα antivirus...φυσικά σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να βάλεις Norton...ή όπως λέω "πολλά mb για το τίποτα". Εϊχα κάνει κατάσταση μια φορά με norton internet security 2005...τι κόλλημα ήταν αυτό...και γενικά έχω αλλάξει πάααρα πολλά antivirus...τα έχω δοκιμάσει όλα νομίζω...τελικά δυο συμπαθώ...bitdefender 9 pro plus kai nod32...από ad-aware έχω το ad-aware se professional (lavasoft)...όμως με παραξενεύει οτι ποτέ του δεν μου έχει εντοπίσει κάτι....3 μήνες τώρα και ποτέ δεν έχει εντοπίσει τίποτα στα σκαναρίσματα (κάθε βδομάδα έχει και updates....)...μου φαίνεται λίγο παράξενο...(βέβαια προσέχω πάρα πολύ στο νετ...πίσω απο ρουτερ και με nod32)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ένα μικρό update όσον αφορά 3 anti spyware:

Στο δικό μου σύστημα, δοκίμασα Ad-Aware SE Personal, Ewido και Spyware Doctor.

Όλα βρήκαν από 2 ή 3 αρχεία. Από τα αποτελέσματα, κανένα αρχείο δεν ταίριαζε με τα άλλα. Δηλαδή, άλλα βρήκε το Ad-Aware, άλλα το Ewido και άλλα το SD. Full καθαρό σύστημα λοιπόν, αλλά μετά από 3 διαφορετικά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι που ίσως να ενδιαφέρει κάποιους.Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει στην Ελλάδα μιά και ειναι προσφορά της AOL.

Δινει το KIS (Kaspersky Internet Security ) Tζάμπα.Αλλά δεν ειναι πλήρεις η σουίτα.

Περισσότερα εδώ: http://www.activevirusshield.com/antivirus/freeav/index.adp

Aυτά γράφει :

Active Virus Shield Feature Summary

New Threat Response Time of up to 2 hours*

Real-Time Protection

On-Demand and Scheduled Scanning

Disinfects Files in Archives (ZIP, ARJ, CAB, RAR, LHA)

Option to Scan Only New And Modified Files

Harmful Program Blocking And Removal

Disinfect SMTP, IMAP4 & POP3 Email

Variable Scan Speed

Help Prevent Slowdown During Increased Computer Usage Periods

Support Power Saving for Laptops

Support Microsoft Windows XP x64

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Full καθαρό σύστημα λοιπόν, αλλά μετά από 3 διαφορετικά προγράμματα.

Ή τουλάχιστον έτσι νομίζεις, αφού άμα εγκαταστήσεις και ένα 4ο πρόγραμμα, μπορεί να σου βρει άλλα 3-4 αρχεία :)

Ωραίο thread πάντως, το επισκέπτομαι συχνά-πυκνά :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Ή τουλάχιστον έτσι νομίζεις, αφού άμα εγκαταστήσεις και ένα 4ο πρόγραμμα, μπορεί να σου βρει άλλα 3-4 αρχεία :)

Ωραίο thread πάντως, το επισκέπτομαι συχνά-πυκνά :D

Σαφώς.. ακόμα δεν έχω βρει μία πραγματικά δυνατή σουίτα ή έστω δυνατά προγράμματα. Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά, η λύση πάντα βρίσκεται στο "manual" ψάξιμο.

PS.Thanks για τα καλά σου λόγια :D

Link to comment
Share on other sites

να αναφαίρουμε κανένα καλό "σχήμα"? δλδ...nod32 για AV...μετά spybots search and destroy, lavasoft adaware SE pro, spysweeper 4.5 gia spyware kai adaware και από firewall (as ksexasoume tin yparksh router) zone alarm pro 6.000.741 (το πιο τελευταίο τέλος πάντων), sygate personal firewall pro...ktl ktl...εγώ προσωπικά κάνω παιχνίδι με nod32 gia AV, windows firewall (είμαι πίσω από router) kai lavasoft ad-aware se pro, spybots search and destroy 1.4, spysweeper 4.5 kai Ewido....για πείτε τι ΄χρησιμοποιήτε οι υπόλοιποι?

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο μου freeware τρίπτυχο είναι Avast!, Ad-Aware και ZoneAlarm. Για όσους διατίθενται να πληρώσουν, antivirus το nod32.

Φυσικά όπως λέει και ο Chosen, πάντα πρέπει να προσέχει ο χρήστης.

Έχω πελάτες πχ που λένε συνέχεια "’ντρας είμαι, να μη δω λιγάκι τσ***?" :p

Προτιμήστε το videoclub :p

Link to comment
Share on other sites

όταν με είχε πιάσει κάτι με τα antivirus κατέβασα norton antivirus v10 me 246mb.....ακόμα κλαίω τον χρόνο που αφιέρωσα κατεβάζοντας το...πάντως το νορτον 10 είναι πολύ βολικό μέσα σε ένα τοπικό λαν...αλλά για ενα single pc....δεν μου γέμισε το μάτι...δλδ μπορώ να πω οτι πολύ πιο καλή δουλεία έκανε το nod32 που είναi kai το 1/27 του νορτον 10 όσον αφορά το μέγεθος...

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχεται η ώρα (μία στο τόσο ) πάω στο νοδ32 τικάρω όταν τα κουτάκια του και το αφήνω να σκανάρει. Όταν τελειώσει περνάω 2-3 spykillers και σπάνια βρίσκουν πάνω από 1-2 χαμηλής επικινδυνότητας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή δεν θέλω να σκέφτομαι που κλικάρω-Οχι πως πάω σε τσοντάδικα σαιτ-αλλά αλλού,το KIS ή το KAV v.6.0.0303 αλλά ειδικά το KIS με εχει κάνει να μην σκέφτομαι καθόλου που πάω και που κάνω κλικ.

Βέβαια ο καθένας απο εμάς διαλέγει αυτό που πιστεύει καλλίτερο.

Θέλω όμως να θυμίσω κάτι -ειδικά σε παληούς.

Αν θέλετε θυμηθείτε τι πακέτο είχαν φάει ΠΟΛΛΟΙ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ χρήστες του Νετ με τον NORTON.

Link to comment
Share on other sites

Μuch better συμφωνώ αλλά Οχι αυτό που θέλω εγώ και με δεύτερο στην προτίμησή μου το F-Secure Client Security v.6.02 ή F-Secure Internet Security 2006. Πολύ καλά και τα δύο!!!!

Τα προτείνω ανεπιφύλακτα.

Για να μην φοβάσαι που θα κάνεις κλικ!!!!!!

Eπίσης κάνω που και που κάποιο σκαν με το EWIDO οχι το Free αλλά το κανονικό.

Εχει πολλά καλά αλλά 1 κακό.Οτι κρακάκια ή πατσάκια εφαρμογών βρίσκει τα στέλνει αδιάβαστα.Οπότε πριν να το τρέξω εχω φροντίσει αυτά που θέλω να τα μεταφέρω σε εναν εξωτερικό δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτ'ησω κάτι? (δεν ξέρω αν εχει ξαναειπωθει κάπου....). Έχω p4 2,8ghz, 1gb ram και δεν εχω κανενα πρόβλημα με κολήματα και τα σχετικά....γίνεται να τρεχω ταυτόχρονα δυο antivirus? π.χ το nod32 και το f-secure...Δεν με νοιάζει αν θα κολάει λίγο....θέλω να ξέρω αν απο τεχνική άποψη ειναι ok....(μην υπάρχει προβλημα στην registry ή οπουδήποτε αλλου).....

Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα, λένε δεν κάνει καλό. Πολλοί λένε πως δεν πρέπει να έχεις εγκατεστημένα 2 προγράμματα προστασίας του ίδιου είδους (πχ 2 Firewall, 1 Security Suite+ Anti Spy) γιατί το ένα επεμβαίνει στο άλλο κ προκαλούνται προβλήμματα. Βάσιμη πηγή σχετικά με αυτό δεν έχω δει. Έχετα ξεχωριστά για καλό κ για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα μπορεί να μην έχεις αν δεν είναι αντίπαλα antivirus (πχ αν βάλεις McAffee και Norton θα γίνει πόλεμος), αλλά ποιος ο λόγος?

Μια χαρά είσαι με ένα AV. Αν δεν εμπιστεύεσαι αυτό που έχεις άλλαξέ το. Το να βάλεις 2 είναι υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.