Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από AnonymousJ [Σήμερα, στις 00:05]

Kαι εγώ ΣΥΜΦΩΝΩ σχεδόν σε όλα.Στο μόνο που διαφωνώ ειναι το antivirus μιά και χρησιμοποιώ το KIS 6.0.303 ΗotFix e.(Kaspersky Internet Security).

Oxi πως το NOD ειναι κακό Καθε άλλο απλά μου αρέσει περισσότερο το Κασπερσκυ.

Ναι πιθανον το kaspersky στην αντιμετωπιση ιων να ειναι λιγο καλυτερο αλλα επελεξα NOD32 λογω ταχυτητας.Βασικα το μονο κριτηριο ητανε αυτο:laughing:

Αλλα εμενα μου την δινουν τα fanboys που τα ισοπεδωνουν ολα.Π.Χ. το ESET fanboy θα πει οτι το kaspersky ειναι αχρηστο και το αντιστροφο.Ετσι επειδη χρησιμοποιουν αλλο προγραμμα.

Και αλλωστε δεν υπαρχει καλυτερο 'η και χειροτερο συνολικα antivirus απλα υπαρχουν τα καλα και τα κακα antivirus και ο καθενας διαλεγει αναλογα τις αναγκες του και τα γουστα του.

Link to comment
Share on other sites

Την προσοχή σας για λίγο...

Λοιπόν υπάρχει πιθανότητα να μπει καποιος ιος (trojan π.χ) σε κάποιο hardware μερος του pc? (μητρική, cpu κτλ κτλ). Γιατι έκανα το σφάλμα να απενεργοποιήσω για λίγο το antivirus μου και μου κατέβηκαν 16-18 trojans και αποθηκεύτηκαν στο φάκελο system volume information. Μετά πήγα να κάνω format Και στα μισά της διαμόρφωσης μου έκλεινε το pc...άνοιγα το pc εμπαινα στο bios και πάλι μετα απο 16-18 δευτερόλεπτα έκλεινε απροειδοποίητα. Είχα τρελαθεί, έκανα ότι μπορούσα άρχισα και έπαιρνα τηλέφωνο όποιον είχε υπολογιστή σπίτι και γενικά ότι περνούσε απο το χέρι μου. Τελικά έκανα τον σκληρό ενα Low level format (τον έβαλα σε άλλο pc) και έκανα update το bios, έβγαλα την μπαταρία της μητρικής και τις μνήμες. Ε, μετά απο αυτά ξαναβάζω πάνω τον σκληρό και έκανα κανονικά format bootαροντας απο το cd windows. Τώρα όλα οκ. Μήπως λοιπόν υπάρχει πιθανότητα να περάσει καποιος ιος σε hardware μέρος? και πως ειναι δυνατόν να επηρεάζει ιος το pc Μου πριν καλα καλα μπει στα windows? (ήδη απο το bios είχα τις επιδράσεις του/των ιων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από disssconected [Χθες, στις 13:08]

Την προσοχή σας για λίγο...

Λοιπόν υπάρχει πιθανότητα να μπει καποιος ιος (trojan π.χ) σε κάποιο hardware μερος του pc? (μητρική, cpu κτλ κτλ). Γιατι έκανα το σφάλμα να απενεργοποιήσω για λίγο το antivirus μου και μου κατέβηκαν 16-18 trojans και αποθηκεύτηκαν στο φάκελο system volume information. Μετά πήγα να κάνω format Και στα μισά της διαμόρφωσης μου έκλεινε το pc...άνοιγα το pc εμπαινα στο bios και πάλι μετα απο 16-18 δευτερόλεπτα έκλεινε απροειδοποίητα. Είχα τρελαθεί, έκανα ότι μπορούσα άρχισα και έπαιρνα τηλέφωνο όποιον είχε υπολογιστή σπίτι και γενικά ότι περνούσε απο το χέρι μου. Τελικά έκανα τον σκληρό ενα Low level format (τον έβαλα σε άλλο pc) και έκανα update το bios, έβγαλα την μπαταρία της μητρικής και τις μνήμες. Ε, μετά απο αυτά ξαναβάζω πάνω τον σκληρό και έκανα κανονικά format bootαροντας απο το cd windows. Τώρα όλα οκ. Μήπως λοιπόν υπάρχει πιθανότητα να περάσει καποιος ιος σε hardware μέρος? και πως ειναι δυνατόν να επηρεάζει ιος το pc Μου πριν καλα καλα μπει στα windows? (ήδη απο το bios είχα τις επιδράσεις του/των ιων.

Πω πω φιλε σε καταλαβαινω μου χε κολλησει και εμενα ιος στο MBR του δισκου πριν χρονια οταν ειχα ξεκινησει με τους υπολογιστες και παιδευτηκε πολυ ο τεχνικος για να το λυσει.

Και μετα σου λεει ο αλλος blaster κτλ. αυτοι ειναι οι πιο μαμησε τα ιοι που σου χτυπανε το hardware.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...ξανα τα ίδια. Μετά απο αυτά που έκανα σήμερα και ενώ ειχα βάλει το pc να κατεβάζει απο χθες το βραδυ οταν γύρισα απο το σχολείο βρήκα την οθόνη σε κατάσταση αναμονης, το pc να λειτουργεί κανονικα (On power) και ποντικι και πληκτρολογιο να έχουν κολήσει. Αυτά ακριβώς τα συμπτώματα τα αντιμετώπιζα και οταν μου είχα μπει ιοι στο system volume. Δηλαδή. Ανοίγω το pc, φορτώνει κανονικά τα Windows, μπαίνω μέσα και μετα απο κάποιο χρονικό διάστημα (άλλοτε 30δευτερόλεπτα, άλλοτε 6 λεπτά, άλλοτε 1 ώρα) εκει που όλα πάνε καλα μπαίνει η οθονη σε κατασταση αναμονης και κοκαλώνουν τα πάντα. Τι μπορεί να φταίει? δεν μπορω να σκεφθώ καποιο πρόγραμμα που να ειναι υπέυθυνο καθως τα ιδια προγράμματα χρησιμοποιούσα και οταν δεν ειχα πρόβλημα...Επίσης να προσθέσω οτι όταν πάω να ανοίξω κάποιο πρόγραμμα ΜΕΡΙΚΕΣ φορές με το που κάνω κλικ στο εικονίδιο ξανακάνει τα παραπάνω συμπτώματα. Αυτό όμως γίνεται σε οποιοδήποτε πρόγραμμα, όχι σε καποιο συγκεκριμενο/μενα ουτοσωστε να μου δώσουν καποιο σημαδι για το τι μπορει να φταιει.....:help::wall: :wall:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον έμαθα οτι μπορει να περασει ιος στο bios Και να αλλαξει τις θερμοκρασιες με αποτελεσμα να κάψει διάφορα εξαρτήματα. Και εμένα σε κάποια φάση οταν πάλευα να τον ανοίξω και μου εκανε μπιιιιπ μπιιιιιιιιιπ και ξαναεκλεινε μου πέταξε οτι έκλεισε λεει λογο overheating του επεξεργαστή. ’ρα ειμαι πλεον πεπεισμένος οτι κατι παει στραβα με το bios. Εαν κανω upgrade το bios θα φύγει ο ιος? (δεν το εκανα Upgrade απλα το είχα στο πρόγραμμα πριν απογοητευτώ τελειώς...)

Link to comment
Share on other sites

Try this:

Obtaining and running the tool

Note: The W95.CIH virus cannot infect computers running on Windows NT, 2000, or XP.

1. Download the KILL_CIH.EXE file to the Windows desktop.

2. Close all the programs before running the tool.

3. Run KILL_CIH.EXE while in a DOS window within Windows as follows:

1. Click Start, and then click Run.

2. Type command, and then click OK.

(An MS-DOS window will open to the C:\WINDOWS\Desktop prompt.)

3. Type kill_cih.exe, and then press Enter.

The KILL_CIH.EXE program does not require command-line arguments. It will display one of several different messages upon completion:

* "The W95.CIH virus was found in memory. The W95.CIH virus has been successfully disabled. You can now run Norton AntiVirus to remove any infections from files."

This message is displayed if any strain of the W95.CIH virus is found in the computer's memory. The tool has disabled the virus in memory and will prevent it from causing damage to the system or infecting any additional files. At this point, it is safe to run NAV to remove the virus from the system.

* "The W95.CIH virus was not found in memory."

This message is displayed if known strains of the W95.CIH virus are not found in memory. The tool has inoculated the computer and will prevent the virus from infecting system memory, if an infected file is run during the remainder of the computer session (until reboot). At this point, it is safe to run NAV to remove the virus from the system.

* "Warning: This Windows NT system cannot be infected by the W95.CIH virus."

This message will be displayed if the tool is used under Windows NT/2000/XP. There is no harm in doing this, and the program will normally exit after displaying this message.

Μετά από αυτό, θέλει FULL SCAN με το antivirus σου. Εγώ θα σου προτείνω να κατεβάσεις το αρχείο, να μπεις σε safe mode, να κλείσεις το system restore, να τρέξεις το αρχείο και μετά να κλείσεις το pc εντελώς για ένα λεπτό. ’νοιξε το και έχε έτοιμη δισκέτα για Bios update και κάνε το. Βεβαιώσου ότι η επιλογή Virus Protection στο Bios σου είναι ενεργοποιημένη.

Πηγη: http://www.symantec.com/security_response/writeup.jsp?docid=2001-011112-1848-99

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ΜΗΝ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!

Τι antivirus χρησιμοποιείς και αν αυτό εχει την δυνατότητα να σκαννάρει οτι κατέβαζες απο που ΑΛΗΘΕΙΑ;;;; Να υποθέσω το ΜΟΥΛΑΡΙ;;;;;Διότι αν κατέβαζες απο emule και τα συναφή το πλέον σίγουρο ειναι να εχεις κατεβάσει κάποιον ιό ή ιούς μαζί και μερικά Trojans.

Mπορείς αν το antivirus που εχεις ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΙΠΟΤΑ να ψάξεις με κάποιο άλλο antivirus με ON LINE SCAN.

Ρίξε μιά ματιά στο φορουμ www.virus.gr και θα βοηθηθεις.

Αλλά και ο φίλος που σου γράφει για memtest εχει δίκιο.

Αλήθεια πόση μνήμη εχεις;;;; Αν ψάξεις στο google θα βρεις το memtest θα κατεβάσεις 1 μικρό .iso θα το κάψεις και θα μπουτάρεις με αυτό το CD.θα το αφήσεις το λιγώτερο 18 ώρες και θα δεις αν κάποια μνήμη σου ειναι χτυπημένη.

Πάντως ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ κάνε ένα FULL SCAN με 1 antivirus της προκοπής.

Καλή τύχη.Και εδώ είμαστε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Nod32 έχω αλλα δεν είναι εκει το θέμα...το nod32 μου έπιασε όλους τους ιους που....εσκεμμένα κατέβασα. Εγώ φταίω δηλαδή για όλη την ιστορια. Και απο εκείνη την ώρα τρεχω. Όμως παμε πισω απο εκει που τα άφησα. Είπαμε οτι εχω κανει low level format στον δισκο και αφου ξαναπερασα τα xp έχω κανει άπειρα σκαναρίσματα με bitdefender 10 kai nod32 και ηταν ολα καθαρά. Έκανα σήμερα και update to bios όμως έχω ένα πρόβλημα...μετά το update του bios, όταν παω να ανοίξω το pc μου βγάζει insert current code την ώρα που φωρτώνει το bios. Εγώ εντομεταξύ βάζω τον κωδικό που είχα βάλει στο bios αλλα δεν μου τον δέχεται. Έχω δοκιμασει άπειρους κωδικούς αλλα τίποτα. (μου βγάζει insert CURRENT code και μου δίνει 3 προσπάθειες. αμα δεν τα καταφερω και στην τρίτη μου λεει fatal error-system halted, κανω restart και ξανα απο την αρχη). Τι να κάνω εκεί? Είμαι σίγουρος οτι βάζω τον σωστο κωδικό...επίσης θυμάμαι οτι πριν κανω update το bios είχα κανει change to default τα settings και είχε φύγει ο κωδικος που είχα βάλει (όμως και που βάζω τον κωδικό που είχα για να μπω στις ρυθμίσεις του bios δεν μου τον δέχεται...1+το αυτο)....:help: :help: :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Eισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως δεν εχεις πατημένα τα κεφαλαία ή άλλη γλώσσα;;;; αν και μου φαίνεται κομμάτι απίθανο!!!!

Στην θέση σου έμπαινα στο ΦΟΡΟΥΜ της Motherboard ( αποκλείεται να μην έχει) κα θα ρώταγα ή θα έστελνα μειλ στην εταιρία.

Υπάρχει βέβαια και η λύση να το γυρίσεις πίσω αλλά ειναι ρίσκο διότι πάλι μπορεί να μην δέχεται το password.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα rules του Comodo είναι γτπκ. Ενώ ανοίγεις τα πάντα εντελώς σωστά, με ΙΡ's ή γενικά, με ports ή γενικά επέμενε να μπλοκάρει το port του μTorrent. Μόλις το κλείσεις πράσινο το μTorrent.

Επίσης, ρωτάει για το ίδιο application κάθε 2 μέρες. ΈλεοC

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AnonymousJ

Kαλλίτερα να σε ρωτάει ΕΣΤΩ συχνά απο το να μην σε ρωτάει καθόλου.

Δεν το ξέρω το συγκεριμένο Firewall αλλά εχω ακούσει καλά λόγια.

Δεν μιλάω για το training mode. Μιλάω για manual άνοιγμα ενός port ή ΙΡ. Είναι μία από τις κύριες ρυθμίσεις που θα πρέπει ένα firewall να έχει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 12:31]

Δεν μιλάω για το training mode. Μιλάω για manual άνοιγμα ενός port ή ΙΡ. Είναι μία από τις κύριες ρυθμίσεις που θα πρέπει ένα firewall να έχει σωστά.

Λοιπόν ΘΑ σου δώσω 1 παράδειγμα για το δικό μου Firewall και για το πως "ΣΥΜΠΕΡΦΕΡΕΤΑΙ" στο Μουλάρι.

Εχω ανοίξει τις πόρτες που πρέπει στον Router μου(ΠΑΝΤΑ High ).Απο εκει και μετά ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που συνδέομαι με το Μουλάρι το Firewall(εννοώ το Software Firewall) με ρωτάει και με ΞΑΝΑΡΩΤΑΕΙ και με ΞΑΝΑΜΑΝΑΡΩΤΑΕΙ και αφου αυτό γίνει καμμιά 10αριά φορές ΗΡΕΜΕΙ.

Οταν Ψάξω για άλλη εφαρμογή ξαναρχίζουν τα Βιολιά Ξαναρωτάει και ΞΑΝΑΡΩΤΑΕΙ και πάει λέγοντας.

Aκόμα και όταν κλείνω το Μουλάρι αρχίζουν 3-4 ερωτήσεις Allow or Deny και μετά Τελος.

Δεν ξέρω αν σε φώτισα καθόλου,ελπίζω λιγάκι.

Εγώ το δικό μου το εχω ΠΑΝΤΑ στο TRAINING MODE μα Πάντα.

Link to comment
Share on other sites

ασχετο...τωρα με τα vista ολα τα προγραμματα προστασιας θα ειναι ενσωματωμενα μεσα ή θα πρεπει να βαζουμς παλι δικα μας?

δλδ θα χρειαζομαστε μονο ενα antivirus και οχι πχ adaware,sygate firewall,κτλ κτλ...?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχουν αυτο...καθως και σου βγαζει και αλλα προτεινομενα αντι-malware που τα εχει ολα...

Οποτε εκτος απο αυτα,δε χρειαζομαστε κατι αλλο...θεωρητικα παντα αν ειναι και αποδοτικα τα της microsoft...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.