Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από jpavly [01-10-2004 21:29]

Για τους χρήστες που θέλουν free software προτείνω το Avast! Home που υπάρχει και στα Ελληνικά και το ZoneAlarm. Για τους υπόλοιπους, Kaspersky AV 6.0 ή Nod32.

jpavly θέλω και γω με την σειρά μου να σε ευχαριστήσω για τον πολύ χρήσιμο οδηγό, τον οποίο και ακολούθησα κατά γράμμα χωρίς προβλήματα. Απλά παίζοντας λίγο με τον Avast θα ηθελα να σε ρωτήσω αν πρέπει να αφήσω το sensitivity στο normal ή μπορώ να το βάλω στο high; Επίσης δοκιμάζοντας το Start Avast Antivirus (δεξί κλικ κάτω δεξιά στην μπάρα) μου βγάζει για την Αvast version4.7 Home Edition ένα registration key &

Type Time Limited

Expiration : sunday 21/10/2007 (59 days);;;;;

updates Expiration: 1/4/2013

δεν είναι freeware. Ανιχνεύει κανονικά και ενημερώνεται με updates αλλά δεν μπορώ να κάνω system scan;

Link to comment
Share on other sites

Thanks a lot φίλε :)

Είναι freeware, αν ακολουθήσεις το link θα σε πάει σε μία σελίδα για free licence key που θα σου στείλουν με email.

Εγώ στο normal το έχω, δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από sstav

jpavly σήμερα έληξε η περίοδος (?) για το Avg Antispyware και δεν κάνει updates....δεν είναι free η έκδοση,όπως νόμιζα; Πρέπει να κατεβάζω κάθε φορά τα daily updates (http://www.ewido.net/en/download/updates/);

Τα Automatic updates λήγουν, όχι τα updates γενικώς ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τέλος η συνεργασία AOL και Kaspersky.

Dear jpavly,

We hope you have been satisfied with the free protection provided by Active Virus Shield. Although your software may still be up-to-date,* this service is in the process of being discontinued.

Download Our New Virus Protection - Still At No Charge

AOL has teamed up with McAfee, a leader in online security, to bring you McAfee

Link to comment
Share on other sites

Guyz, ένα φιλαράκι μου κόλλησε έναν ιο στο msn!

Για την ακρίβεια αυτό εδώ: http://www.cisrt.org/enblog/read.php?170

Η μόνη λύση που δίνει όμως στο site για την αφαίρεση του είναι μέσω πειράγματος στην registry! Το θέμα όμως είναι ότι αυτός δεν έχει και μεγάλη σχέση με τα pc και δεν ξέρει και αγγλικά και μου είναι λίγο πακέτο να του εξηγήσω τι να κάνει!

Έκανε ένα scan με το Nod32, του βρήκε κάτι και τα καθάρισε, αλλά ο ιος εξακολουθεί να υπάρχει!

Κανένας άλλος τρόπος να τον αφαιρέσει; Με κανένα άλλο prog ίσως!

Link to comment
Share on other sites

Thanks a lot!

Μια χαρά δούλεψε το teamviewer!

Edit: Δυστυχώς όμως το πρόβλημα δεν λύθηκε! Δοκίμασα την λύση που προτείνουν στο site αλλά τζίφος! Έκανα scan με Nod32, Ad Aware και S&D! Διόρθωσαν αρκετά πράγματα, αλλά ο ιος στο msn εξακολουθεί να υπάρχει!:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο ένα σκέτο antiVirus (Kaspersky) και ότι δίνει το λειτουργικό (Firewall, MS Win Defender και το αντι-Trojan της MS το οποίο βέβαια τρέχει περιοδικά, όχι συνέχεια). Βέβαια, έχω αυστηρό σχετικά security στον IExplorer (custom) και δεν αρπάζω ότι κακό scriptοειδές κυκλοφορεί. Γενικά δεν πολυσυμπαθώ να τρέχω άπειρα tools και services στο background ασχέτως του ότι οι σύγχρονοι Η/Υ έχουν την υποδομή και τις δυνατότητες (CPU/RAM) να τα παλεύουν όλα ταυτόχρονα. Νομίζω είναι περισσότερο θέμα εμπειρίας (καταναοώ τους νέους χρήστες και την ανάγκη τους για αυξημένο security) και περιορισμού των πολλών αυτοματισμών έστω κι αν χρειάζονται λίγα κλικ παραπάνω (βλέπε browsers, activeXs, scripts, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έγινε αντιγραφή του οδηγού μου από άλλο site.. http://freegr.gr/forum/viewtopic.php?t=595 :(

Πολύ κρίμα είναι να φτιάχνεις κάτι και να στο παίρνουν και να το δείχνουν για δικό τους, όπως και με τον οδηγό του Μάκη :(

Edit: κι άλλο http://www.pasp-med.gr/html/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=518&postdays=0&postorder=asc&start=15

Link to comment
Share on other sites

Έτσι δεν είχε γίνει και με τη ramlist του Βασίλη? Και μάλιστα από Αμερικάνους αν θυμάμαι καλά?

Δυστυχώς αυτό είναι το internet, ο άλλος προτιμάει την εύκολη και γρήγορη λύση της αντιγραφής, μη αναφερόμενος στην πηγή, εισπράτοντας βεβαίως και τους επαίνους από τους τριγύρω του για τη δουλειά άλλων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

φιλε εχθες ακολουθησα τον οδηγο σου αν και εφαγα πολλες ωρες λογου ογκου αρχειων εγινε καλη δουλεια και πλεον νοιωθω ασφαλης-πολυ καλη δουλεια ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δοκιμασε κανεις το νεο AVG 8?

Εντυπωσεις?

Εχω το 7.5 σε καποια pc και μου λεει οτι σταματαει η υποστηριξη 31/7/08.

Πριν βαλω το 8 θα θελα να ακουσω εντυπωσεις.

Με απασχολει πολυ το ποσο "βαρυ" ειναι σε σχεση με την 7.5

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις το νεο AVG 8?

Εντυπωσεις?

Εχω το 7.5 σε καποια pc και μου λεει οτι σταματαει η υποστηριξη 31/7/08.

Πριν βαλω το 8 θα θελα να ακουσω εντυπωσεις.

Με απασχολει πολυ το ποσο "βαρυ" ειναι σε σχεση με την 7.5

Ξέρεις πολλά software να ελαφραίνουν όσο πάει ο καιρός; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.