Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

έχω κοιτάξει και σε safe και κανονικά και μέσα από το mini xp του hirens, επίσης για rootkits με όλα τα εργαλεία που έχει το hirens μέσα, δεν ξέρω και για κάποιο πιο εξειδικευμένο πρόγραμμα....και ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω, πού και με τι πρόγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω την περίπτωσή σου τώρα, ίσως κάποιος που του έχει τύχει το ίδιο να ξέρει να πει. Αν είναι σχετικά νέο το θέμα, ίσως να θέλει 2-3 μέρες υπομονή για να ενημερωθούν τα antivirus κλπ σχετικά με την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

θενκς jpavly για την ανταπόκριση, θα συνεχίσω να ψάχνω από καθαρό πισί για πληροφορίες μπας και βρω κάτι και αν βρω λύση θα την ποστάρω εδώ, πάντως βρήκα μια καταχώρηση από κάποιον που είχε παρόμοιο θέμα πριν λίγο από το 2008 αν θυμάμαι καλά και το έλυσε με combofix που δυστυχώς δεν παίζει σε windows 7 64bit όπως και τα περισσότερα antirootkits...είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν... έχω ένα προβληματάκι.... Δε ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread οπότε αν είμαι σε λάθος παρακαλώ διορθώστε με.... Έχω τα Windows 7 Ultimate x64 τη τελαυταία εβδομάδα έχω το εξής πρόβλημα...

Όποιον browser και αν χρησιμοποιήσω αργεί πάρα πολύ να μου φορτώσει σελίδες ή της περισσότερες φορές θα πρέπει να κολλήσω το δάχτυλό μου πάνω στο F5 για λίγο για να καταφέρει μετά από αρκετή ώρα να μου φορτώσει τη σελίδα που θέλω.. και μάλιστα τις περισσσότερες φορές, δεν την φορτώνει...

Έχω 8MBit οπότε δε νομίζω πώς είναι θέμα γραμμής γιατί σε speedtest έχω κάπου στα 0,8Mbit upload, 7,κάτι MBit download και 22ms ping...

Στην αρχή νόμιζα πώς ήταν θέμα browser. Χρησιμοποιούσα τον Iron.

Μετά έβαλα τον Mozilla, πάλι τα ίδια..

Μετά έβαλα τον Opera... πάλι τα ίδια...

Μετά τον rockmelt... πάλι τα ίδια...

Τον Flock, πάλι τα ίδια...

Μόνο τον Safari δεν έχω χρησιμοποιήσει...

Τα πράγματα χειροτερεύουν όταν πάω να ανοίξω το youtube...

εκεί είναι που τρώει ΤΑ σκαλώματα και δε λέει να φορτώσει τα previews από τα βίντεο για κανέναν λόγο...

Έχω κάνει update στο Flash Player, στη κονσόλα της Java... σε όλα.... έχω τρέξει τους browser με και χωρίς plugins...

Σε κανονική λειτουργεία και σε ασφαλή λειτουργεία...

:/ δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ...

Έχω το Avast για antivirus, το Malware Bytes, ΚΑΙ το Zone Alarm...

ΤΙΠΟΤΑ!

Όσα scanαρίσματα και αν έχω κάνει, είτε γρήγορα, είτε σε βάθος, όλα βγάζουν το μηχάνημα, καθαρό!

Έτρεξα Ccleaner, καθάρισε ιστορικά, cache, cookies... Τα πάντα όλα....

και ακόμα τίποτα!!!

Μόλις τώρα σκέφτομαι μήπως είναι θέμα σκληρού γιατί είδα πώς έχω 23GB ελεύθερα από τα 230GB, αλλά δε νομίζω και πάλι να φταίει αυτό....

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τι συμβαίνει?!?!?!?!?!

:wall::wall::wall::wall::wall::wall:

Έγινε επεξεργασία από Serial Killer
Link to comment
Share on other sites

Το Spybot - Search & Destroy κάνει πολύ καλή δουλειά, δεν είναι antivirus αλλά βρίσκει τα πάντα. Τρέξτο ενημέρωσέ το, κάνε scan όλο το pc. Αν δεν βρεί και αυτό τίποτα, δεν ξέρω, τί να πώ.

Τώρα για την σύνδεσή σου, καλό είναι να κοιτάξεις τα στατιστικά του router/modem σου, γιατί τα διάφορα test που υπάρχουν σε διάφορα sites δεν είναι και πολύ αξιόπιστα έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναίιι ρε!! Το Spybot! Απορώ γιατί το είχα ξεχάσει! Το κατεβάζω τώρα και τρέχω scanάρισρμα!

Όσο για την ταχύτητα... ήθελα να πώ πώς... όπως και να το κάνεις.. αν δεν είναι 8 είναι 6.... δεν είναι 1 και 2MBit.... Γιατί συμπεριφέρεται σαν να έχω 2 ίσως και λιγότερο...

Α.. ξέχασα να πώ πρώτων πώς με τα προηούμενα προγράμματα έκανα scanάρισμα ΚΑΙ σε SAFE mode... Και πάλι τίποτα....

Επείσης όλα αυτά σταματάνε να συμβαίνουν από τη στιγμή που κάνω reboot... μετά έχω το ελύθερο για κανα 20λεπτάκι να surfάρω λιγάκι στο internet και μετά ΠΑΛΙ τα ίδια... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 20λεπτο ξαναδές το. Αν είναι στάνταρντ ο χρόνος κάθε φορά, κάτι έχεις κολλήσει. Επίσης με τόση ...σαβούρα που δοκιμάζεις (εννοώ κάτι απίθανους browsers που ανέφερες) μην περιμένεις και rock-stable PC.

Link to comment
Share on other sites

To CCleaner το είχα βάλει πριν 2-3 χρόνια και το φοβήθηκε το μάτι μου....! Και μιλάμε για χρήστη που έπαιζε με Norton Registry Doctor για breakfast. Το απεγκατάστησα και δεν το ξαναπήραξα. Δεν ξέρω πώς είναι τώρα αλλά μου είχε κάνει κάκιστη εντύπωση. Τώρα έχω το tune up utils αλλά σπάνια το χρησιμοποιώ.

Την επαναφορά ίσως την χρησιμοποιούσα αν μου εξηγούσε επαρκώς (και λεπτομερώς) κάποιος τι ακριβώς κάνει.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια χάλια είναι πάνω κάτω και το τωρινό ccleaner. Πρέπει καταρχήν να ελέγχεις πάντα τί σβήνει και να ξέρεις τί κάνει το κάθε key γιατί κάνει παπαριές. Το tune up από την άλλη είναι πιο σωστό στις διαγραφές του...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το CC ήταν πολύ επιθετικό - αυτό για μένα που κοιτουσα στον Norton ένα-ένα τα keys ήταν απαράδεκτο. Άιντε σκούπα όλα κι ο θεός βοηθός ένα πράμα... μπρρρρρ ανατριχιάζω! :)

Link to comment
Share on other sites

Το απίστευτο είναι πώς ο Internet Explorer, παίζει κανονικά!

Εκεί που όλα έχουν κολλήσει αυτός παίζει κανονικότατα! Τι γίνετε????

Όταν είπα πώς έτρεξα το ccleaner, το έτρεξα απλά και μόνο για να διαγράψει το ιστορικό και τα temporary files...

ΔΕΝ διέγραψα Registry keys....

Και αφού έψαξα το μηχάνημα ΚΑΙ με το spybot... Ακόμα τα ίδια!!!

Any HELP???

:shout:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και κανενα Anti-Rootkit οπως το Gmer,panta antirootkit και καλο ειναι αν εχεις ενα δευτερο μηχανημα βαλε τον δισκο σου σαν δευτερο και σκαναρε τον σαν εξωτερικο(εννοειτε πως δεν τον ανοιγεις να δεις μεσα τα αρχεια,ουτε αυτοματη εκτελεση).Αν εχεις ροοτ κιτ θα φωρτωνει πριν τα windows και πολυ πιθανο να μην το βρισκουν τα Antivirus.Ενας καλος τροπος να ελεγχεις αν εχεις τσιμπισει κατι τετοιο ειναι να προσπαθησεις να κανεις μια αναβαθμιση στα windows(Service Pack Π.Χ.) η να κατεβασεις καποιο Antivirus,αν σου εμφανιστουν διαφορα κουλα παει να πει οτι κατι εχεις κολησει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη! Αλλά.. όταν το Gmer αρχίζει να βγάζει αρχεία... Τι θέλει να πεί?

Πώς όλα αυτά είναι root-kits????

Γιατί αν είναι... είμαι ΤΙΓΚΑ!

Τα αρχεια που σου βγαζει ειναι οτι ξεκιναει με τον υπολογιστη,Εσενα σε νοιαζουν αυτα που ειναι με κοκκινα γραμματα που μαλλον ειναι κακοβουλα.Δοκιμασε και το Panda AntiRootkit ειναι δωρεαν και με μια αναζητηση στο google θα το βρεις.Δοκιμασες να σκαναρεις εξωτερικα τον δισκο ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.