Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

Προφανώς πάει να κατεβάσει τις νέες ενημερώσεις. Λογικά θα έχει επιλογή να μην το κάνει, ή αλλιώς αποσύνδεσε το pc από το internet και κάνε το install ώστε να αποτύχει το download και να προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν ξέρω αν είναι ενημερώσεις αλλά δεν υπάρχει επιλογή να το παρακάμψεις και με το που πάω να το εγκαταστήσω χωρίς σύνδεση αποτυγχάνει αμέσως (insta-fail που λέμε :tomato: ). Κοιτάω στο setup log και βλέπω ότι σε κάποιο σημείο πάει να συνδεθεί με το site της avast και αργά ή γρήγορα συναντάει πρόβλημα.

Παρόλαυτά:

Την τελευταία φορά πριν το παρατήσω, δούλεψε, πήγε το download μέχρι τέλους και μέτα έγινε κανονικά η εγκατάσταση. Το avast δεν το είχα δουλέψει παλαιότερα οπότε δεν ξέρω αν αυτό είναι καινούργιο. Σχετικά με το πρόβλημα τώρα, παρόλο που κανένα scan δε βρήκε τίποτα, το πισι είναι φαινομενικά οκ τώρα. Το system restore το έχω ακόμα off...να το επαναφέρω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα αυτο που έψαχνα. Έχω ένα ιό στο φορητό δίσκο μου ο οποίος μετονομάζει τους φακέλους και τους βάζει .exe κατάληξη. Μου έχει χτυπήσει ένα πολυ σημαντικό αρχείο. Πως μπορώ να ανοίξω το φάκελο για να πάρω τα αρχεία από μέσα; Αν πάρω τα αρχεία από μέσα μετά με φορμάτ θα φύγει ο ιός; Υπάρχει κάποιο tool που τον αφαιρεί; Εψαξα και στο google αλλα δεν βρήκα κάτι. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δειτε :

attachment.php?attachmentid=36433&stc=1&d=1253702917

pc: windows SP3 fully updated (Windows Update), με ESET Smart Security, Spybot - Search & Destroy το οποίο για να βγεί internet περνά από 3 ακόμα firewalls (υπολογιστης με: TrendMicro σουίτα και BC Winproxy που έχει και αυτό firewall και καλής μάρκας αξιόπιστο modem-router με firewall) και βρίσκω ένα command prompt ανοιγμένο με την παραπάνω εντολή έτοιμη για εκτέλεση (στο screenshot την έχω κάνει copypaste στο notepad)....

Υπάρχει θεός ??? :wall: :wall: :wall:

post-8540-1416074120,1273_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου κάνουν τα firewalls όταν πατάς κλίκυ κάπου; Βλέπει internet το μηχανάκι;
Δεν το χειρίζεται ο οποιοσδήποτε αυτό το μηχανάκι, και είναι συγκεκριμένα τα progs που είναι εγκατεστημένα. Υπάρχει backdoor το winvnc σε συγκεκριμένη θύρα η οποία είναι κομμένη σε όλα τα firewalls και μόνο από εσωτερική ip "ακούει"...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας γράψω κι εγώ το δικό μου πρόβλημα.

Από ότι έχω καταλάβει πρόκειται περί adware.

Μόλις ανοίξει το σύστημα, έχει μία μικρή κουκιδίτσα στο πάνω αριστερό άκρο της οθόνης. Δεν μπορώ να κάνω ούτε δεξί, ούτε κανονικό κλικ πάνω της.

Στο task manager δεν εμφανίζεται κάποια διεργασία περίεργη.

Μετά από 2 περίπου λεπτά λειτουργίας ξεκινάνε να ανοίγουνε παράθυρα του Internet Explorer με site για ποκερ, ακατάλληλα και make money.

Έχω δοκιμάσει με το Spybot αλλά δεν βρίσκει κάτι.

Το Malwarebytes επίσης.

Firewall έχω το Windows Defender και Antivirus έχω Norton 2008.

Ο υπολογιστής τρέχει Windows Vista x64 πλήρως ενημερωμένα.

Το περίεργο πράγμα είναι το εξής.

Ανοίγω το task manager και κάνω kill τη διεργασία usermgr.exe και όλα τα προβλήματα σταματάνε, ενώ ο υπολογιστής συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά χωρίς να έχει πρόβλημα κάποιο άλλο πρόγραμμα...

Κάποια ιδέα για το τι μπορεί να είναι?

Αν δεν βρούμε άκρη θα πάω για format λόγω εκνευρισμού και μόνο... :wall:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το MS Security Essentials δεν είναι διαθέσιμο σε Ελλάδα? Έχουμε άλλο τρόπο να το πάρουμε από MS? Για XP Pro.

ΑΚΥΡΟ! Μόλις έβαλα στις γλώσσες του IE και "English (US)" το πήρα μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πολύ καλό το topic.Bravo!Απλά 8α ή8ελα να προσ8έσω ότι όλα τα παραπάνω είναι καλά αλλά υπάρχει περίπτωση ένα PC να φάει τέτοιο ξύλο που θα είναι όλα απενεργοποιημένα και δεν θα γίνετε να κάνεις τίποτα.Τότε σαφώς και κάνεισ φορματ.Ωστόσο εαν κάποιος θέλει να το ψάξει ή για διάφορους λόγους δεν θέλει να κάνει φορμάτ.. τότε θα πρότεινα να χρησιμοποιήσει κανένα live cd με antivirus.Γιατί ίσως και από το safe mode να μην γίνει δουλειά.Συγκεκριμένα υπάρχουν live cds για καθάρισμα μόνο και μόνο, ωστόσο δεν το έχω ψάξει παραπάνω για να πω πόσο καλά είναι.

Αν έχω πει κάτι στραβό διορθώστε με :D.Και πάλι πολύ καλό tutorial.

Link to comment
Share on other sites

Το MS Security Essentials δεν είναι διαθέσιμο σε Ελλάδα? Έχουμε άλλο τρόπο να το πάρουμε από MS? Για XP Pro.

ΑΚΥΡΟ! Μόλις έβαλα στις γλώσσες του IE και "English (US)" το πήρα μια χαρά.

Εγω στο notebook με ελληνικα windows 7 αυτο εχω ειναι ελαφρυ και δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα,βεβαια το κατεβαζεις μονο αφου επικυρωσεις τα windows για αυθεντικα
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημέρα, ένα δυσκολάκι...

σε windows 7, 64bit, με εγκατεστημένο eset smart security τελευταία έκδοση, ενημερώσεις όλα κομπλέ, το μηχάνημα δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο. Ξαφνικά χωρίς να έχω μπει κάπου λόγω διαβάσματος, δηλαδή σερφάρισμα στα κλασσικά καθημερινά σαιτ μόνο και άνοιγμα word και pdf αρχείων για διάβασμα, μου έκανε τα εξής 2 κόλπα:

α) όταν άνοιγα να ψάξω κάποια πληροφορία στο γκούγκλ είτε σε κάποια σαιτ μεμονωμένα, πχ ειδησεογραφικά, μου άνοιγε 5-6 tabs από κάτω που έψαχνε κάτι ακαταλαβίστικα στη γκούγκλ, το eset χτύπαγε αμέσως και έκοβε την κίνηση, αλλά τα tabs έμεναν ανοιχτά χωρίς αποτέλεσμα

β) κάθε φορά που γράφω τη λέξη spyware doctor ή κάτι όμοιο, ή απλά υπάρχει σαν λέξη σε σελίδα που θέλω πχ να το κατεβάσω, κλείνει o browser αμέσως. το ίδιο και αν το κατεβάσω από άλλο πισί και το δει με το όνομα αυτό σε κάποιο φάκελο, αμέσως κλείνουν τα πάντα.

τι έχω κάνει ως τώρα:

1) σκανάρισμα με nod32, avast, kaspersky, malwarebytes, spyware doctor, spybot and destroy, όλα σε safe mode και με τις τελευταίες ενημερώσεις

2) έλεγχος με όλα τα εργαλεία που υπάρχουν στο hirens έκδοση 12, ΕΚΤΟΣ από το combofix το οποίο δεν τρέχει δυστυχώς ως τώρα σε windows 7 64bit

το α πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε, το β υπάρχει ακόμα, κανένα όμως από τα προγράμματα δε δείχνει να υπάρχει κάτι στο πισί, μου βγάζουν ότι δεν είναι μολυσμένο σίγουρα...τώρα το πόσο σίγουρο κουκουρούκου...μου έχει σπάσει τα νεύρα, έχω φάει 4 ώρες μόνο για αυτό το πράγμα και αποτέλεσμα δε μπορώ να βρω και επειδή περισσότερα μυαλά είναι καλύτερα από 1 όποιος έχει κάποια άλλη ιδέα να μου την πει να τη δοκιμάσω.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.