Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

Με nod32, lavasoft adware και spybot είχα ξενοιάσει για 4 χρόνια τώρα, μέχρι που χθες βράδυ το nod μετά από αυτόματο update μου βρήκε adware VUNDO, το οποίο είναι αρκετά ζόρικο.

Αφού οι περισσότεροι τρόποι που δοκίμασα απέτυχαν (είχε καρφωθεί στο windowslogon), μου έκοψε και χρησιμοποίησα το cd με το ERD2005 με προγράμματα βοηθείας για τέτοιες καταστροφές. Φόρτωσε δική του έκδοση windows(!!!) και απλά έσβησα το αρχείο του adware, έτσι απλά!

Link to comment
Share on other sites

Με nod32, lavasoft adware και spybot είχα ξενοιάσει για 4 χρόνια τώρα, μέχρι που χθες βράδυ το nod μετά από αυτόματο update μου βρήκε adware VUNDO, το οποίο είναι αρκετά ζόρικο.

Αφού οι περισσότεροι τρόποι που δοκίμασα απέτυχαν (είχε καρφωθεί στο windowslogon), μου έκοψε και χρησιμοποίησα το cd με το ERD2005 με προγράμματα βοηθείας για τέτοιες καταστροφές. Φόρτωσε δική του έκδοση windows(!!!) και απλά έσβησα το αρχείο του adware, έτσι απλά!

Δηλαδή δοκίμασες safe mode και δεν μπόρεσες να το διαγράψεις?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε safe mode έπιασε, ούτε και μπορούσα να το διαγράψω με unlocker καθώς το πρόγραμμα χρησιμοποιούσε το windowslogon που φορτώνει κατά την εκκίνηση των windows.

Φυσικά θα το φορμάρω το μηχάνημα όταν βρω χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε safe mode έπιασε, ούτε και μπορούσα να το διαγράψω με unlocker καθώς το πρόγραμμα χρησιμοποιούσε το windowslogon που φορτώνει κατά την εκκίνηση των windows.

Φυσικά θα το φορμάρω το μηχάνημα όταν βρω χρόνο...

Το γνωριζω το spyware μιας και το κολισα και εγω. Τρεξε spybot αστο να καθαρισει τα κοματια που μπορει απο τον Vundo δες τα Location αυτον που ειναι στο win32 και μπες με windows live cd που bootαρει απο CD και χειροκινιτα σβειστα και τελιοσες :). To σιγκεκριμενο spyware ειναι πολυ καλογραμενο. Του σβινεις ολα τα parts αλλα και μονο με το ενα που μενει στο WindowsLogon μπορει και ξαναστινεται στο επομενο ρεσταρτ xD

GL

Εαν δεν θελεις να κανεις αυτο κανε μια τελικη προσπαθεια με Super Antispyware.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά έχω το Zone Alarm και μόλις μπαίνω στο youtube αρχίζει ένας καταιγισμός απο μηνύματα που μου λένε οτι έχουν μπλοκάρει κάποια IP διευ\ση να μπεί στο σύστημά μου.

Έφτασε στο σημείο των 25 κ ακόμα πήγαινε...

Είναι λογικό αυτό ή κάτι βρωμάει εδώ...??:help:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια λιγη βοηθεια. Εχω XP SP3 KIS2007 και εχω το εξης προβλημα: Παω να ανοιξω το Windows update και αφου φορτωσει την σελιδα μου βγαζει οτι δεν ειναι δυνατον να γινει update γιατι υπαρχει καποιο σφαλμα και μου λεει να παω τα services και να δω τις Αυτοματες ενημερωσεις, την καταγραφη συμβαντων και την υπηρεσια εξυπνης μεταφορας στο παρασκηνιο. Απο αυτα τα 3 μονο οι αυτοματες ενημερωσεις ειναι ανενεργες και οταν τις θετω σε Αυτοματη εκκινηση και μετα παταω εκκινηση δεν ξεκινα η υπηρεσια και παλι μου την δειχνει ανενεργη. Επισης διαπυστωσα οτι ολο το αρχειο explorer.exe προσπαθει να μπει στο ιντενετ αλλα το απεκλεισμε τον Kaspersky. Ενω σερφαρω μου ανοιγει και ενα παραθυρο του ie κενο το κλεινω και μετα απο λιγη ωρα ανοιγει και αλλο κενο. Επισης καποιες φορες ο Kaspersky εχει εντοπισει οτι γινεται προσπαθεια οταν ανοιγει παραθυρο του ie να μπει στην σελιδα mystiotitaypologisti ή καπως ετσι και με βγαζει να το μπλοκω και φυσικα το κανω. Στο regedit, απο ασφαλη λειτουργια εχω σβησει καποια αρχεια που ηταν στο φακελο Run του τυπου mdfkgj.dll ή cgiqxngt.dll. Τα αρχεια αυτα τα εσβησα και απο το μητρωο και απο τον φακελο system32 οπου βρισκονταν. Απενεργοποιησα και την επαναφορα συστηματος, εκανα σκαναρισματα με τον kasprsky αρκετες φορες και οτι εβρισκε το εσβηνα αλλα το προβλημα υπαρχει. Δεν μπορω να μπω στο windows update και πεταγεται και το κενο παραθυρο του ΙΕ. Αα μου φαινεται οτι υπαρχει και καθυστερημενη και λανθασμενη ανταποκριση στα πληκτρα. Δηλαδη οταν παταω ενα γραμμα ειτε τγραφει μετα απο μερικα δευτερα ειτε καθολυ. Τι μπορω να κανω εκτος απο φορματ???Thanks

Link to comment
Share on other sites

To spybot κατι βρηκε υποτιθεται οτι τα διορθωσε αλλα παλι το windows update δεν ανοιγει ουτε μπορω να ενεργοποιηω την υπηρεσια των Αυτοματων Ενημερωσεων και σνεχιζει ο Kaspersky να μπλοκαρει το αρχειο explorer.exe που ολο προσαθει να παρει προσβαση στο ιντερνετ.Αν αντιγραψω απο αλλον υπολογιστη το αρχειο explorer.exe στν δικο μου μηπως λυθει?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ψάξεις στο manual το Kaspersky και να δώσεις access στο explorer.exe, Windows update από το site της MS δοκίμασες;

Αντιγραφή δεν θα σου προσφέρει κάτι. Start - Run - sfc /scannow ίσως σε ξελασπώσει, μετά πας σε repair install, δεν μπορώ να σε βοηθήσω από εδώ καλύτερα δυστυχώς :(

Link to comment
Share on other sites

Δοκμασα με Spybot & AVG antispyware & Adware 2008 & KIS2007 με ταυτοχρονο scan. Κατι βρηκαν ο KIS & o AVG υποτιθεται το εφτιαξαν αλλα για να δω. Μαλλον θα αντικαταστησω το αρχειο explorer.exe να δω τι θα γινει. Να αλλαξω το KIS δεν νομιζω γιατι πολυ απλα δεν με εχει απογοητευσει ποτε τοσα χρονια και εστω μια φορα το δικαιουται!!!Αν και ποτε δεν ξερεις.......

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια απο χτες εχω κολλησει εναν ιο και κανει επαννεκινηση .φανταστηκα για sasser και blaster διοτι εχει αντιστροφη μετρηση στο rpc αλλα δε γινεται τιποτα.δουλευει για καμια ωρα μιαμιση και με τα το πεταει.εχει βγει κανας καινουργιος ιος που χτυπα το rpc?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω και γω ενα προβλημα αναλογο.. Στο καινουριο eee pc περασα το acronis os selector γιατι ηθελα να εχω linux και xp παραλληλα (αν και δεν χρειαζοταν το προγραμμα αφου εγινε και αυτοματα το boot manager).. Τωρα ομως αφου εκανε restart δεν μπορεσα να ξαναμπω windows.. Μολις ξεκινανε μου βγαζει σφαλμα συστηματος για το lsass.exe και λεει οι δεν υπαρχουν επαρκεις ποροι συστηματος γα την ολοκληρωση του API.. Εχω το avast antivirus αλλα αφου δεν μπαινει windows δεν μπορω να σκαναρω.. Ως γνωστον το eee pc δεν εχει και cd drive οποτε δεν μπορω να τρεξω καποιο bootable antivirus απο cd.. Εχει κανεις καποια λυση να προτεινει?? Εχω περασμενη μια εργασια μεσα, μην τη χασω..:(

EDIT: Εβγαλα τον δισκο του ( ο οποιος παρεπιπτοντως ειναι απιστευτα μικρος κι ομως ειναι 160GB!!) και τον εβαλα στο μεγαλο PC, οποτε εσωσα τα αρεια που ηθελα.. Εκανα scan δεν βρηκε τιποτα.. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ενω τα αρχεια ειναι γυρω στα 10GB ο δισκος εικονικα δεν ξερω πως εχει γεμισει και απομενουν μονο 74KB!! Ενω επρεπε να υπαρχουν πανω απο 100GB ακομα..

Έγινε επεξεργασία από anthis
Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς μου χρησιμποιούν υπολογιστές καθημερινά για τη δουλειά τους. Κάνουν και αγορές μέσω ιντερνετ. Το θέμα είναι πως δεν γνωρίζουν πολλά πολλά και δεν θέλουν κάτι που πιθανώς να τους μπερδέψει* ή να θέλει να πειράζεις τα default settings. Σκέφτομαι να τους πάρω το Smart Security της Eset αλλά σκέφτομαι και το Kaspersky Internet Security (όμως μερικά χαρακτηριστικά του δεν λειτουργούν στα vista όπως διάβασα στο wiki). Tόσο καιρό έχω βάλει τα avast και comodo αλλά κάνει κάτι περίεργα το pc λένε και λέω μήπως έχει εισβάλλει κάποιο malware.

*Mε το comodo δεν ήταν ευχαριστημένοι γιατί τους έβγαζε πολλά popup και σταμάτησε να λειτουργεί ξαφνικά το ιντερνετ! Όταν τους είπα πως να το απενεργοποιήσουν, όλα καλά! Το comodo έχω κι εγώ και έχω μείνει πλήρως ικανοποιημένος, αλλά αν δεν ξέρεις να το χειρίζεσαι ...

Όσον αφορά τα "περίεργα" δεν ξέρω λεπτομέρεις, θα τα δω από κοντά τα χριστούγεννα ! Και να φταίει πως δεν έχουν τρέξει κανα defragment ή το ccleaner ... :p

Έγινε επεξεργασία από kreach
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.