Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ξερετε τιποτα για trojan που κανει infect το pagefile?? Μου εντοπισε στο scan το avast κατι τετοιο.. Εκανα delete αλλα.. Ποιος ξερει τι συμβαινει.. Εχω win 7.. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι ο media player μετα απο 15-20 δευτερολεπτα παιξιματος κρασαρει.. Και γενικα αργουν καποια προγραμματα.. Γραφω μερικες φορες μικρα γραμματα και τα κανει μονο του κεφαλαια.. Κανω move καποια αρχεια και τα κανει copy..:toomuchne

O Firefox επισης κρασαρει.. Καποιοι δισκοι με αρχεια αργουν να ανοιξουν σε σχεση με πριν κατι μερες..

Περιεργη συμπεριφορα γενικα.. Τι παιζει εδω?? Εχω προβληματακι μια εβδομαδα και δεν μπορω να το λυσω..:o

Έγινε επεξεργασία από anthis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

:nada::nada::nada:

Αγαπητοί συμφορουμήτες...

Σαν καλό παιδί του internet και εγω τσιμπισα μαλλον κανα ιουδάκι...

Και το λέω αυτό γιατί το PC μου κρατάει σε idle 15-22% RAM

σε χρήση ενώ δεν κάνω κάποια

εργασία εκείνη την ώρα...

Σαν λογικός άνθρωπος και εγώ ανοίγω τη

Διαχείρηση εργασιών... πηγαίνω στις διεργασίες και τις ταξινομώ κατα

χρήση της μνήμης... Και βλέπω πως η εφαρμογή svchost.exe μου καταναλώνει

γύρω στα 35 με 40MB μνήμης... Επίσης βλέπω πως παρακάτω έχει ανοιχτεί άλλες

9 φορές η εφαρμογή svchost....

Οι υπόλοιπες εφαρμογές που ακολουθούν στη λίστα

μου είναι γνωστές γιατί εγώ τις έχω ορίσει να τρέχουν εκείνη την ώρα...

Κατα τη γνώμη μου ψιλιάζομαι ιο.... είχα το AVG Free 8.5 ....

το έκανα κάθε μέρα update...

τουλάχιστων μια φορα την εβδομάδα

του έκανα και σκαναρισμα όλο τον υπολογιστή... αλλα δεν βρήκε και πάλι τίποτα...

Σήμερα έβαλα το Kaspersky Internet Security 2010 (version 9.0.0.459)... που είναι ολόκληρη σουίτα με Firewall,

Anti virus, anti rootkit, και πολλά άλλα...

Παρ' όλα αυτά και πάλι δε βρέθηκε κάτι... Τι γίνετε????

Επίσης να σημειωθεί πως όταν είχα το AVG τα τελευταία σκαναρίσματα που έγιναν, ήταν σε Safe Mode...

And the point is....:hmm:

Γιατί μου καταναλώνει τόση μνήμη σε ηρεμία η εφαρμογη

svchost?????

Και εκτός αυτού γιατί είναι ανοιγμένη αυτή η εφαρμογή 10 φορές???

Αν είναι ιός τι προτείνετε να κάνω???

Επίσης να σας αναφερω πως το ενδεχόμενο Format το διαγράφουμε... :stop: δεν παίζει...

Για 2 λόγους...

1. Πιστεύω πως δεν είναι και η καλύτερη του δίσκου να τον έχω συνέχεια στο σβησε - γράψε και ειδικά

Όταν μιλαμε για μεγέθη της τάξεως τον GB...

2. Δεν έχω καμία όρεξη να κάθομαι δυο μέρες να ξαναπερνάω 238 προγράμματα πάλι απο την αρχή:dots:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην γίνεται τίποτα. Υπάρχουν 1002 πράγματα που μπορεί να σου κρατάνε RAM 15-20% σε idle.

Βασικά, λίγα σου κρατάει το σύστημα σου, εγώ έχω καμιά 70άρα με Firefox και Outlook μόνο ανοιχτά :hehe:

πες μία και τι λειτουργικό και σύστημα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις μελέτησα μία μία, δεν εχω το χρόνο, αλλά η εφαρμογή svchost είναι στην ουσία τα windows services. Είναι φυσιολογικό να είναι πολλές και κάποιες να τρώνε 35-40ΜΒ μνήμης όπως λες παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Υπέθεσα πως είναι ιοσ γιατί κάτι είχα ακούσει για έναν παμπάλαιο ιο

ο οποίος καλούσε διάφορες εφαρμογές και κάθε φορά που την εκκεινούσε

της πρόσθετε και μερικά bytes παραπάνω με αποτέλεσμα να φτάσει να μην ανοίγει καν ο υπολογιστής...

Αλλά στη δική μου περίπτωση αυτό το 15-22% είναι σταθερό από τότε που πήρα το PC...

Οπότε δεν τήθεται μάλλλον θέμα ιού....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τωρα τελευεταια το avast μου εμφανιζει που και που ενα trojan στο system 32 το οποιο δεν μπορει να διαγραφτει γιατι και καλα το αρχειο δεν υπαρχει κλπ (αυτο λεει σε μηνυμα μολις επιλεγω delete)

Windows 7 εχω, εχει κανεις παρομοιο θεματακι?

Link to comment
Share on other sites

Μαααλιστααα bye bye avast λοιπον.. Παραξενο κιολας γιατι σε αλλα 2 pc που το εχω με win 7 παλι δεν το κανει.. Αλλα ενταξει γιαυτο λεγεται bug και οχι feature, ερχεται εκει που δεν το θες.. Thx για το info θα πραξω αναλογως ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους:magic:. Μια ερωτησούλα θέλω να κάνω για ένα pc ενός φίλου μου που έχει κάποια προβληματάκια.Πριν από μερικές ημέρες άρχισε να κολλάει και να πετάει κάποια περίεργα

μηνηματα(του στυλ λείπει το τάδε αρχείο dll απο τα windows και τέτοια).Μετα απο κανα δυό μέρες δεν αναγώριζε και δεν άνοιγε κανένα στικάκι usb και γενικά έκανε κάτι κολπάκια με τους σκληρούς.Το pc έχει έναν σκληρό χωρισμένο σε δύο C και D. (στον C είναι τα windows xp) kai έναν δεύτερο σκληρό τον F. Πάω λοιπόν να φορμάρω τον δίσκο C γιατί μου το ζήτησε.Εδώ να σημειώσω οτί είχα αποσυνδέσει τον F και ειχα αφησει μονο τον C και D πάνω.Το πρώτο που με προβλημάτισε είναι οτι στο φορματ τον μόνο δίσκο που έβλεπε ήταν ο C .Ο D άφαντος:unsure:.Τέλος πάντων, γίνεται το φορματ κανονικά περνάω drivers και λοιπά και όλα κανονικά.Με το που συνδέω πάλι τον άλλο σκληρό πάνω (τον F) γίνεται της τρελής.Δηλαδή, ξαφνικά ο C γύρνάει στην κατάσταση που ήτανε(πριν του γίνει το φορματ)ακριβώς με τα προγραμματα που ειχε πριν,φόντο,παιχνιδια κλπ και ο F έχει φορμαριστεί και εκεί που έιχε 300 giga ταινιές τώρα έχει μόνο τα windows.Συν οτι ο δίσκος D έχει εξαφανιστεί τελείως:wall:.Ρε παιδιά πως γίνεται αυτό? Καλά οτι παίζει ιός είναι μπαμ αλλα πως έγινε τέτοιο μπάχαλο? Εχουμε σκανάρει με ότι antivirus υπάρχει αλλα τζίφος.Τώρα εγώ τι να κάνω? Να φορμάρω και τους 3 δίσκους μπας και το λύσουμε το θεματάκι?:shout:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάνεις install το Avast, επιλέγεις να κάνει scan στο επόμενο boot και δεν κάνεις restart. Κατεβάζεις πρώτα τα offline updates του και μετά κάνεις το reboot και άσε το να τσεκάρει.

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά :)

τα βήματα τα κατάλαβα, απλά έλεγα μπας και κάποιο άλλο ήταν καλύτερο...

Αντε να δω πόσες ώρες θα πάρει τώρα γιατί μεταξύ των προβλημάτων είναι και ότι η ταχύτητα του ιντερνετ πλέον μετριέται σε μονοψήφια ΚΒ...:wall:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το διπλό ποστ αλλά υπάρχει το εξής πρόβλημα:

όπως είπα η ταχύτητα είναι εξαιρετικά αργή και το download του setupeng.exe του avast παίρνει γύρω στα 40 λεπτά κάθε φορα...αν δεν κολλήσει στα μισά. Ακόμα όμως κι αν φτάσει στο τέλος αποτυγχάνει λίγο πριν ολοκληρωθεί, μου τερματίζει την εγκατάσταση και πρέπει να ξαναρχίσω...

Υπάρχει τρόπος να γίνει offline η όλη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Να κατεβάσεις κάτι offline δεν γίνεται δυστυχώς :p

Κατέβασε το σπίτι σου ή σε ιντερνετ καφέ και πέρνα το σε ένα CD (όχι φλασάκι, μπορεί να στο μολύνει) και κάνε δουλειά σου έτσι. Μη ξεχάσεις τα updates.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν έγινα κατανοητός...

το έχω καταβάσει το avast. Το πρόβλημα είναι ότι όταν το κλικάρω, η εγκατάσταση φαίνεται να περιλαμβάνει κι άλλο download...το οποίο προφανως και πρέπει να γίνει στον υπολογιστή που πάω να διορθώσω. Εβαλα στο google το ονομα του setupeng.exe αλλά όλα με παραπέμππουν σ'αυτό που έχω ήδη κατεβάσει.

Εκεί πάει η ερωτηση του αν γίνεται offline (αν και χλωμό το κόβω...)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.