Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...

Καλημέρα, μόλις έληξε το Trial του AVG, να χτυπήσω ανανέωση ή έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε στα ίδια χρήματα? Κυρίως έλεγχο του οτιδήποτε έρχεται από internet θέλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

την βοηθεια σας παρακαλω!

Εδω και 2 3 μερες με το που ανοιγω το λαπτοπ πανω αριστε στην επιφανεια εργασιας εχω ενα παραθυρακι μικρο με ονομα appdata/roaming/windefender.exe τι πρεπει να κανω για να το εξαφανησω ? ειναι καποιος ιος? πειτε μου περισσοτερες πληροφοριες παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

την βοηθεια σας παρακαλω!

Εδω και 2 3 μερες με το που ανοιγω το λαπτοπ πανω αριστε στην επιφανεια εργασιας εχω ενα παραθυρακι μικρο με ονομα appdata/roaming/windefender.exe τι πρεπει να κανω για να το εξαφανησω ? ειναι καποιος ιος? πειτε μου περισσοτερες πληροφοριες παρακαλω.

Βάλε και τρέξε superantispyware και malware-bytes.

Link to comment
Share on other sites

την βοηθεια σας παρακαλω!

Εδω και 2 3 μερες με το που ανοιγω το λαπτοπ πανω αριστε στην επιφανεια εργασιας εχω ενα παραθυρακι μικρο με ονομα appdata/roaming/windefender.exe τι πρεπει να κανω για να το εξαφανησω ? ειναι καποιος ιος? πειτε μου περισσοτερες πληροφοριες παρακαλω.

Είναι πολύ πιθανόν να έχεις κολλήσει κάποιο RΑΤ (remote administration tool/ trojan builder). Συνήθως τα πάντα περι αυτού εγκαθίστανται σε αυτό το Path. Κάνε ότι είπε ο HONDA αφού κάνεις update τα προγράμματα. Άν δείς περίεργα αποτελέσματα πάλι μετά τα απαραίτητα RESTART που ζητούν τα software, συνδύασε το Process Explorer και το Autoruns της Microsoft για να τσεκάρεις τι τρέχει στο σύστημα απο process ακριωβώς και τί έχει κάτσει ώς autorun/startup registry key που έχει να κάνει με το malware. Στις μέρες μας συνηθίζεται τα malware να κρύβονται με κατάλληλα εργαλεία ( hex/crypters/packers κ.α) ή τουλάχιστον να έχουν ένα είδος Persistense που θα σου φέρει πονοκεφάλους άν δέν εξαφανιστέι με την μια π.χ με το Malware Bytes σε συνδυασμό με ένα scan του antivirus που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μου έχουν φέρει 2 πισί (win XP) και 1 φορητό (win 7) ΟΛΑ με το Metropolitan Police Ucash virus... :wall:

Το ένα πισί είχε nod32, το φορητό MSE και το άλλο πισί κάποιο παλιό mcafee.

1- Υπάρχει κάνας τρόπος να τον καθαρίσω τον γ@μο-ιό επειδή όσο περισσότερο ψάχνω στο νετ τόσο περισσότερες «λύσεις» βρίσκω αλλά γιατρειά δεν βλέπω... Αν πρέπει να κάνω format σε 3 μηχανήματα πάει το σουκού :wall:

2- Yπάρχει κάνα free antivirus που να κάνει δουλειά να τους το βάλω ;;;;;; :wall:

Άσχετοι users και οι 3.:wall:

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλη λειτουργεια με γραμμη εντολων

Μπαινεις στη κοσνολα και γραφεις explorer.exe για να τον ξεκινησεις.

Πας στο C:\Documents and Settings\egw\Local Settings\Temp βγαζεις τα παντα κ ειδικα καποια .exe

Μετα εκτελεση msconfig - εκκινηση και ξετσεκαρεις οτιδηποτε δεν πρεπει να ξεκιναει.

ΠΡΟΣΕΞΕ συνηθως υπαρχει μια διεργασια ctfmon οποια ξεκιναει μεσα απο τον φακελο temp την σβηνεις.

Αυτη διεργασια εκκινει τον ιο απο τον φακελο temp

Μη σβησεις ομως το ctfmon που ξεκιναει απο το system32

Επανεκκινηση και ΛΟΓΙΚΑ εισαι κομπλε.

Προληπτικα μπορεις να τρεξεις και το mbam

Link to comment
Share on other sites

Επισης στις προγραμματισμενες λειτουργειες των XP πρεπει να εχει ενα nbqc.exe καπως ετσι,

το οποιο τρεχει καθε φορα οπωτε ανοιγει το μηχανημα.

Βασικα καψε σε ενα τσιντι τον ρωσσοδολοφονο και αστο να μπουταρει απο εκει.

Αν θες να δοκιμασεις αλλο αντιβιοτικ βγαλε το καλωδιο δικτυου και θα σε ανοιγει

χωρις να στο πεταει.

Στο μηχανημα του ανηψιου διεγραψα το ανωθεν αρχειο,εκλεισα και ενα αλλο που ηταν στο msconfig run κατοπιν

σε ασφαλη λειτουργεια ετρεξα ενα antimalware μπηκα σε περιβαλλον και ειχε στρωσει.

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μάγκες επειδή κόλλησα έναν ιό και τελικά κανένα antivirus δεν δούλευε για να τον καθαρίσει, και επειδή το format δεν ήταν επιλογή, για όποιον λοιπόν έχει υπομονή και δεν θέλει να κάνει format μπορεί να απευθυνθεί στο forum του techspot με δωρεάν βοήθεια.

Εμένα το έλυσαν το πρόβλημα. respect και donation..

Virus and Malware Removal - TechSpot Forums

και για να καταλάβετε τι πέρασα και πόσο χρόνο έκανα ορίστε και η εμπειρία μου.

http://www.techspot.com/community/topics/sirefef-y-removal.184358/#post-1221743

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα κ απο μένα! Είχα εγκατεστημένο το antimalware της malwarebytes στον υπολογιστή μου και ξαφνικά έληξε το trial!!! Όσο κ αν ψάχνω στο site τους δε βλέπω κάπου να λέει ότι είναι trial. Παντού free έκδοση παρουσιάζουν! Υπάρχει κάποιο άλλο δωρεαν και αξιόλογο που μπορω να εγκαταστήσω;

Υ.Γ: ελπίζω να μην έκανα το ποστ σε "άκυρο" τοπικ! Αν είναι έτσι παρακαλώ να διαγραφεί!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σε ολους....

Και ναι σημερα ανακαλυψα και αυτο το thread. :p (οσο ζεις μαθαινεις) :p

Θελω να εκφρασω ενα θεμα που εχω εδω και παραααααα πολυ καιρο.

Στο main pc εχω κανα δυο σκληρους σε 'κομματια'. Σε ενα μικρο βαζω παντα το λειτουργικο ,ωστε μετα να φορματαρω μονο αυτο.

Παρα πολυ καιρο τωρα εχω παρατηρησει κατι που μαλλον οφειλεται σε ιο.

Συμπτωματα: Δημιουργουντε μεσα σε καθε φακελο που ανοιγω υποφακελοι με το ονομα του εκαστοτε φακελου. Ακομα και καινουριο στικακι να βαλω πανω στο pc και του περασω φακελους και ανοιξω καποιον μετα μεσα του θα εχει υποφακελο (εικονικο παντα).

Προφανως αυτος ο ιος βρισκεται στους αλλους σκληρους με τα αρχεια. Πως μπορω και με τι να τον απομακρυνω χωρις να μου σβησει αρχεια μου η να μην μου βγαλει το 60% των αρχειων ιους?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.