Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα?

Συμπερασμα που βγαινει απο την τελευταια μου εμπειρια με antivirus (αν και παλια)...

Και πιο προτεινεις?

Εσυ βαζεις το χερι σου στην φωτια οτι δεν θα το παθω αυτο? :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι το Antivirus βγάζουν ιούς.. Δεν ξέρω τι εννοείς με την λέξη άχρηστα..

Αλλά με το AVG σε μένα προσωπικά μου βγάζει μόνο τα Trojan και τα σχετικά και σε ορισμένες περιπτώσεις όταν κατεβάζω σπασμένα με ρωτάει κιόλας και του λέω όχι και κάνει μόνο popup..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι το Antivirus βγάζουν ιούς.. Δεν ξέρω τι εννοείς με την λέξη άχρηστα..

Αλλά με το AVG σε μένα προσωπικά μου βγάζει μόνο τα Trojan και τα σχετικά και σε ορισμένες περιπτώσεις όταν κατεβάζω σπασμένα με ρωτάει κιόλας και του λέω όχι και κάνει μόνο popup..

Αχρηστα εννοω οτι ειπα και εξαρχης. Οτι την τελευταια φορα που ειχα δουλεψει antivirus μου ελεγε οτι εφαρμογες (winamp και κτλ κτλ) ,mp3,φωτος και διαφορα τα αλλα ηταν ιοι.

Να ρωτησω και κατι αλλο, οταν πχ στο NOD32 λεει 3users εννοει 3 χρηστες. Σε εναν υπολογιστη χρησιμοποιω την μια απο τις 3 αδειες. Αν σε αυτο το pc κανω format συχνα ,θα ισχυει η ιδια αδεια? Η θα πρεπει να χρησιμοποιω μια απο τις δυο εναπονενουσες?

Link to comment
Share on other sites

Αχρηστα εννοω οτι ειπα και εξαρχης. Οτι την τελευταια φορα που ειχα δουλεψει antivirus μου ελεγε οτι εφαρμογες (winamp και κτλ κτλ) ,mp3,φωτος και διαφορα τα αλλα ηταν ιοι.

Να ρωτησω και κατι αλλο, οταν πχ στο NOD32 λεει 3users εννοει 3 χρηστες. Σε εναν υπολογιστη χρησιμοποιω την μια απο τις 3 αδειες. Αν σε αυτο το pc κανω format συχνα ,θα ισχυει η ιδια αδεια? Η θα πρεπει να χρησιμοποιω μια απο τις δυο εναπονενουσες?

την ίδια άδεια. Username & Password που σου δίνει.

Κάθε άδεια την ενεργοποιείς και σου δίνει user & pass. Όσο δε τα χάσεις ισχύει 1 έτος απο την ημέρα ενεργοποιήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Αχρηστα εννοω οτι ειπα και εξαρχης. Οτι την τελευταια φορα που ειχα δουλεψει antivirus μου ελεγε οτι εφαρμογες (winamp και κτλ κτλ) ,mp3,φωτος και διαφορα τα αλλα ηταν ιοι.

Άρα εσύ ξέρεις καλύτερα από τα a/v οπότε δεν τα χρειάζεσαι. :suicide2:

Μάλλον πρέπει να επανεξετάσεις ή να καθορίσεις (γιατί υποψιάζομαι δεν υφίσταται καθόλου) κάποια πολιτική προστασίας εκ των προτέρων και όχι εκ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

Άρα εσύ ξέρεις καλύτερα από τα a/v οπότε δεν τα χρειάζεσαι. :suicide2:

Μάλλον πρέπει να επανεξετάσεις ή να καθορίσεις (γιατί υποψιάζομαι δεν υφίσταται καθόλου) κάποια πολιτική προστασίας εκ των προτέρων και όχι εκ των υστέρων.

Καταλαβα σε τι αναφερεσαι... αλλα στην περιπτωση των φωτο απο ψηφιακη πως το εξηγεις?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά υπάρχει λόγος:

Picture this: a virus in a JPEG

Πιθανώς κάτι παρόμοιο μπορεί να ισχύει και σε mp3. Βέβαια, όπως τονίζει και το άρθρο παραπάνω, πρέπει να έχεις ήδη μολυσμένο PC για να κινδυνέψεις από "JPG/MP3 virus".

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά υπάρχει λόγος:

Picture this: a virus in a JPEG

Πιθανώς κάτι παρόμοιο μπορεί να ισχύει και σε mp3. Βέβαια, όπως τονίζει και το άρθρο παραπάνω, πρέπει να έχεις ήδη μολυσμένο PC για να κινδυνέψεις από "JPG/MP3 virus".

Αρα σε τετοιες περιπτωσεις χανω φωτο,μουσικη,ταινιες?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

παίζει και να σου κάνει delete τα συγκεκριμένα αρχεία εάν διαπιστωθεί ότι έχουν ιό... τώρα απο κει και πέρα μπορείς να τα βάλεις νομίζω σε quarantine. η να τα βάλεις στο τείχος προστασίας του anti-virus που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια ΤΙ ΣΤΟΝ ΜΠΕΟ γίνεται τώρα τελευταία με αυτόν τον police scam virus ;;;;;;

Μου έχουν φέρει 3-4 μηχανήματα με αυτόν και με διαφορετικά antivirus στο καθένα...

Ενώ παλαιότερα καθάριζε σχετικά εύκολα πλέον μου βγαίνει η πίστη και στο τέλος 1-2 φορές πάω για φορμάτ... :nada:

Μην αρχίσουν οι εξυπνάδες βάλε Linux κλπ...:whip:

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τύχει και μένα.

Μου φερε ο bro ένα netbook μιας κοπέλας να το φτιάξω, γιατί είχε "ιο" λέει.

Με το που το ανοίγεις και φορτώνουν τα xp, βγάζει μια σελίδα που έχει το logo της ΕΛ-ΑΣ, ανοιχτή την webcam, και μπλα-μπλα πλαίρωσε 100ε για να το ξεκλειδώσεις γιατί έχεις κάνει κάτι από τα παράνομα (τσόντες/κατέβασμα κτλ κτλ).

Τα έκανα disable, μόλις τα βρω στον δίσκο θα ανεβάσω screenshots. Πώς την παλεύουν και κάνουν δουλειά σε τέτοια μηχανάκια δε μπορώ να καταλάβω..5 λεπτά ασχολήθηκα και με έχει πιάσει πονοκέφαλος...

Τράβα στο msconfig στο startup γίνεται η μ@λ@κία. Δε χρειάζεται φορματ κτλ. Απλά σβησε το exe που έχει μπει, δεν είναι ιος άμα μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια ΤΙ ΣΤΟΝ ΜΠΕΟ γίνεται τώρα τελευταία με αυτόν τον police scam virus ;;;;;;

Μου έχουν φέρει 3-4 μηχανήματα με αυτόν και με διαφορετικά antivirus στο καθένα...

Ενώ παλαιότερα καθάριζε σχετικά εύκολα πλέον μου βγαίνει η πίστη και στο τέλος 1-2 φορές πάω για φορμάτ... :nada:

Μην αρχίσουν οι εξυπνάδες βάλε Linux κλπ...:whip:

Screenshots plz

Link to comment
Share on other sites

Screenshots plz

Mια λευκή οθόνη με τον κέρσορα μόνο.

Ότι και να κάνεις δεν ακούει, με CTRL-Alt_Delete μόνο επανεκκίνηση παίζει...

Το περίεργο είναι πως το πισί έχει 2 accounts, στον admin κάνει ότι περιέγραψα παραπάνω ενώ στον απλό χρήστη λειτουργεί κανονικά. (μάλλον λόγο περιορισμένων δικαιωμάτων για τον χρήστη δεν υπάρχει πρόβλημα)

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

Mια λευκή οθόνη με τον κέρσορα μόνο.

Ότι και να κάνεις δεν ακούει, με CTRL-Alt_Delete μόνο επανεκκίνηση παίζει...

Το περίεργο είναι πως το πισί έχει 2 accounts, στον admin κάνει ότι περιέγραψα παραπάνω ενώ στον απλό χρήστη λειτουργεί κανονικά. (μάλλον λόγο περιορισμένων δικαιωμάτων για τον χρήστη δεν υπάρχει πρόβλημα)

Αν θυμμαμαι καλα αυτος ιος βρισκεται στο φακελο του χρηστη..

Επισης αυτη η λευκη οθονη οπου δειχνει οτι πρεπει να πληρωσεις μπορει να ναι browser σε full screen και μπορει με f11 να παει σε μορφη window.

System restore δοκιμασες;

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Mια λευκή οθόνη με τον κέρσορα μόνο.

Ότι και να κάνεις δεν ακούει, με CTRL-Alt_Delete μόνο επανεκκίνηση παίζει...

Το περίεργο είναι πως το πισί έχει 2 accounts, στον admin κάνει ότι περιέγραψα παραπάνω ενώ στον απλό χρήστη λειτουργεί κανονικά. (μάλλον λόγο περιορισμένων δικαιωμάτων για τον χρήστη δεν υπάρχει πρόβλημα)

Μπες σε safe mode, με το "προβληματικο" account. 90% δε θα έχει πρόβλημα, εφ'όσον μπαίνει με το "απλό" user.

msconfig->startup, βγάλτα όλα, reboot. Βάζε τα 1-1 μέχρι να βρεις το προβληματικό. Δες το route, βρες το .exe και σβήστο. Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.