Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

Τα πιο πολλά τα βρήκε και τα έσβησε αλλά ο lssas και ο svchost είναι ακόμα εκεί τα γ...να, μετά από κάθε επανεκκίνηση, δεν φεύγουν με τπτ. Τελικά μου φαίνεται ότι μόνο το φορμάτ θα μου μείνει στο τέλος γιατί αυτή είναι η αιτία του κακού, είναι πολύ ύπουλα και απ' ότι φαίνεται κατεβάζουν και ιούς συνέχεια

Επισης, ανοιξε την διαχειριση εργασιων, βρες το αρχειο lssas.exe και δωσε τελος διεργασιας, δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι επικυνδινο αρχειο, απλα μπορει να ειναι μολυσμενο, ειδικα το svchost ειναι διεγασια των windows, δεν μπορει να διαγραφει, αλλα τρωει πολυ ram, στους περισσοτερους υπολογιστες.

Για προσπαθησε με το rescue cd και εαν δεν σου βρει τιποτα, μπορεις να κανεις επανεγκατασσταση των windows, αντι για format.

Tελος να σου πω οτι το microsoft essentials καλυτερα να το βγαλεις, ειναι το χειροτερο antivirus αυτη την στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Παντως το sequrity essentials καλυτερα να το διαγραψεις γιατι πολυ πιθανων, αυτο ειναι η αιτια, που μολυνθηκε ο υπολογιστης.

Οκ γενικά έχω κολλήσει αρκετά πράγματα χωρίς να πάρει χαμπάρι το essentials, αλλά ρε παιδιά, κάποιο antivirus που να λύνει το πρόβλημα με τους ιούς που αλλάζουν την μηχανή γενικά αναζήτησης υπάρχει (νομίζω λέγονται τα συγκεκριμένα adware (?))? Δεν έχω κολλήσει κάτι τέτοιο τώρα βέβαια αλλά ξέρω ότι έχουν αυξηθεί και είναι πλέον αρκετά και τα κολλάς και πολύ εύκολα μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω για το ποια ειναι τα καλυτερα και βαλε οποιο θελεις. Οσο για την μηχανη αναζητησης, πρεπει να προσεχεις κατα την εγκατασταση διαφορων προγραμματων, να μην πατας next στα τυφλα, γιατι υπαρχουνε αρκετα που στην αλλαζουνε κατα την διαρκεια της εγκαταστασης, εκει θα πρεπει να ξετσεκαρεις το αναλογο κουτακι.

Ενα καλο προγραμματακι για τετοιες περιπτωσεις ειναι το adware cleaner

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λοιπον στον chrome εχω το εξεις θεμα, αν searchαρω κατι στη μπαρα, με κανει redirect σε ενα piesearch και μετα στο easydialsearch το οποιο μου βγαζει και αποτελεσματα.

Μεχρι στιγμης,δοκιμασα combofix,adwcleaner βρηκαν κατι,τα καθαρισαν αλλα δε λυθηκε.Εκανα reset to chrome,reinstall τπτ.Αν παω στα settings μου λεει οτι μονο ο διαχειριστης εχει δικαιωμα να αλλαξει τη μηχανη αναζητησης ενω ειμαι ο διαχειριστης.

Δοκιμασα επεισης spyhunter 4,αποτι φαινεται τα βρισκει αλλα ενω παταω fix threats,αν ξανακανω search με το spy hunter ,τα ξαναεμφανιζει.

Any idea?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/2/2014 at 9:38 PM, Cipioner said:

Εχει εγκαταστησει κανεις το hitmanpro.alert?, προστατευει το browsing απο phising ιστοσελιδες, ειδικα για συναλλαγες banking, εκ πρωτης οψεως φαινετε καλο, (δοκιμαστικα το εχω).

Τελικά τι έγινε με το hitmanpro.alert κάνει δουλειά;

Σκέφτομαι να το βάλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπάρχει κάποιο site πραγματικά ουδετερο (ή έστω να πλησιάζει μια κάποια αντικειμενικότητα) σχετικά με κριτικές για τις εκάστοτε τελευταίες versions των AV που κυκλοφορούν?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Snips said:

Υπάρχει κάποιο site πραγματικά ουδετερο (ή έστω να πλησιάζει μια κάποια αντικειμενικότητα) σχετικά με κριτικές για τις εκάστοτε τελευταίες versions των AV που κυκλοφορούν?

Από προσωπική εμπειρία αν σε έναν υπολογιστή ξέρεις τι κάνεις και δεν μ@λακίζεσαι, ότι και να βάλεις είσαι ΟΚ.

Αν είσαι άσχετος όμως χρειάζεσαι πραγματικά ότι καλύτερο. Τα καλύτερα AV είναι λίγο πολύ γνωστά. Kaspersky, BitDefender, ESET κτλ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο Ζάχος. Εδώ και πολλά χρόνια στους υπολογιστές μου έχω ένα Avast για τα μάτια του κόσμου το οποίο έχει χτυπήσει ελάχιστες φορές (και αυτές κακώς κατ'εμέ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/30/2017 at 5:12 ΜΜ, το μέλος Snips έγραψε:

Υπάρχει κάποιο site πραγματικά ουδετερο (ή έστω να πλησιάζει μια κάποια αντικειμενικότητα) σχετικά με κριτικές για τις εκάστοτε τελευταίες versions των AV που κυκλοφορούν?

https://www.av-test.org/en/

 

https://www.av-comparatives.org/

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με @jax7480 και @GriGaS. Προσωπικά έχω το Windows Defender στα Windows 10, και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.