Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

Ok! Τότε το gmer δε βρήκε τίποτα...

Ούτε και το Panda!

Τα δοκίμασα και τα δύο!

Ανακάλυψα και άλλο ένα σκαλωματάκι!

Όταν βλέπω στο youtube ένα βιντεάκι.. το buffer γεμίζει κανονικά

Και μόλις φτάνει ακριβώς στη μέση το βίντεο καθώς παίζει,

κολλάει!

Αργεί ελεινά μέχρι να μου φορτώσει τα preview από τα suggested videos

Και αρκετές φορές όταν καταφέρει να τα φορτώσει τα περισσότερα δεν έχουν preview, αλλά το εικονιδιάκι της κατεστραμένης εικόνας....

Γενικά.. σε όλα τα site αργεί πάαααρα μα πάααρα πολύ να τα φορτώσει...

:wall:

Link to comment
Share on other sites

SUPERAntiSpyware.com - Downloading File

Δοκιμασε και αυτο,δεν χανεις κατι.Μονο οταν σερφαρεις σου κανει κολπα το pc η και γενικα αν κανεις και κατι αλλο?Αυτα που ελεγες σε προηγουμενο ποστ περι ταχυτητας ειναι σχετικα.Μπες στο ρουτερ σου και δες την πραγματικη ταχυτητα.Παντως μου κανει εντυπωση που ετρεξες τοσα antivirus και δεν βρηκες τιποτα.Μηπως ειναι κατι αλλο που σου διαφευγει?:...:

Link to comment
Share on other sites

Το avira μου πεταει ενα μυνημα για εναν ιο Xqi.exe ο οποιος βρισκεται στο φακελο ΤΕΜΡ των windows. Δε μπορει να τον σβησει κ καθε 5 λεπτα πεταει προειδοποιητικο μυνημα.

Ξερει κανεις πως μπορω να το αντιμετωπισω?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το delay, αλλά προέκυψαν κάποιες δουλειές...

Λοιπόν... Τώρα scanάρω με το SUPERAntispysware... Το οποίο απ' ότι βλέπω μόλις τώρα,

βρήκε 6 adware tracking cookies....

Ας ελπίσουμε να κάνει δουλειά, μετά θα καταφύγω στη λύση του Polonou...

System Restore δε δοκιμάζω για κανέναν λόγο... Γιατί τη τελευταία πέρασα αρκετά προγράμματα - παιχνίδια... ε και δεν έχω καμία όρεξη να τα φάω πάλι στη μάπα.... :p

GFFermari

Δοκίμασε να scanάρεις με το Malware Bytes.

Κάνει αρκετά καλή δουλειά, και κατα πάσα πιθανότητα θα στο βγάλει!

Έγινε επεξεργασία από jpavly
Link to comment
Share on other sites

Το avira μου πεταει ενα μυνημα για εναν ιο Xqi.exe ο οποιος βρισκεται στο φακελο ΤΕΜΡ των windows. Δε μπορει να τον σβησει κ καθε 5 λεπτα πεταει προειδοποιητικο μυνημα.

Ξερει κανεις πως μπορω να το αντιμετωπισω?

Λογικα η θα ειναι στα processes η θα ξεκιναει μαζι με τα windows.Η κοφτο μεσω task manager(ctrl-alt-del) η τρεξε msconfig(εναρξη->εκτελεση->msconfig,προσοχη μην σβησεις κατι που δεν ξερεις),αλλιως τρεξε σε ασφαλη λειτουργια η δοκιμασε το Unlocker(google it).

Συγνωμη για το delay, αλλά προέκυψαν κάποιες δουλειές...

Λοιπόν... Τώρα scanάρω με το SUPERAntispysware... Το οποίο απ' ότι βλέπω μόλις τώρα,

βρήκε 6 adware tracking cookies....

Ας ελπίσουμε να κάνει δουλειά, μετά θα καταφύγω στη λύση του Polonou...

System Restore δε δοκιμάζω για κανέναν λόγο... Γιατί τη τελευταία πέρασα αρκετά προγράμματα - παιχνίδια... ε και δεν έχω καμία όρεξη να τα φάω πάλι στη μάπα.... :p

Τα tracking cookies δεν ειναι σχεδον τιποτα,σου ξαναλεω μηπως δεν ειναι ιος και ειναι κατι αλλο?Απο διεργασιες εισαι νορμαλ οταν ανοιγεις κατι αλλο εκτος ΙΕ.Εχεις και 7αρια αλλιως θα σου λεγα να τρεξεις ενα Combofix να τελειωνες:p.

Τελος να αναφερω οτι κανενας μα κανενας αποσους σας εδωσαν συμβουλες εδω μεσα δεν φερει ευθυνη αμα χαλασετε κατι στο PC σας.

Φιλικα Χρηστος:)

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχααχ

Αυτό έλειπε να έχετε και ευθύνη για οποιαδήποτε βλάβη προκληθεί!

:p

Απλά ρίχνετε προτάσεις στο τραπέζι και αν μας κάνουν, τις δοκιμάζουμε! ;)

Από διεργασίες είμαι στα απολύτως απαραίτητα!

Αν θες μπορώ να σου ανεβάσω και ένα Printscreen να δείς και μόνος σου...

(Καλά, δεν είναι και τα απολύτως απαραίτητα :p , αλλά δεν έχουν αλλάξει οι διεργασίες που ξικινούν μαζί με το pc κανα μήνα τώρα, που θα πεί, πρίν αρχήσουν τα προβλήματα!)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λίγο καιρό τώρα, ο mozilla μου πετάει σε random times ένα πάρα πολύ μικρό παράθυρο με διαφήμιση adChoices που αν το zoomαρω με το F11, είναι από αυτό το blog

The TechBlog

Δεν είχα δώσει σημασία αρχικά και απλά το έκλεινα όταν πεταγόταν. Μου κέντρισε την προσοχή όμως και χθες έκατσα και ακολούθησα τον οδηγό για να καθαρίσω το PC. Μου βρήκε διάφορα πραγματάκια, ένα εκ των οποίων ήταν Trojan. Υποτίθεται ότι είναι καθαρό τώρα το σύστημα μου.

Όμως εκεί που έκανα browsing στο mozilla το PC σταμάτησε να αποκρίνεται εντελώς. Και ήθελε restart. Συνέβη και τις δύο φορές με πολλά ανοικτά tabs και όταν άνοιγα ένα καινούργιο με το mouse wheel click. Έκανα επανεγκατάσταση το mozilla και προςς το παρόν είναι ok. Όμως το popup ξαναεμφανίστηκε.

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο thread (μετακινήστε το σε νέο άμα πρέπει).

Ποιο AV προτείνετε για windows 7 64 bit. Το pc είναι για παιχνίδια γιατι για browsing εχω linux και mac. Το AVG που χρησιμοποιούσα παλιά είναι κάλο? ή να πάω σε καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσει που το Avast μιλάει κιόλας :hehe:

το αβαταρ μου ειναι νιντζα ενω του παβλι λολκατ :p

έχεις ένα point να λέμε και την αλήθεια.

(Θα τα δοκιμάσω και τα δυο)

Έγινε επεξεργασία από Periklis_pap
Link to comment
Share on other sites

ερώτημα νο2 ποιον εμπιστεύεσαι τον jpavly ή τον SirDiman ? :hehe:

Εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου! Κάνε ένα search διάβασε καμιά 10 σελίδες για το πως δουλεύουν τα AV's πάνω κάτω και θα καταλάβεις ότι είναι σχεδόν ίδια. ( από άποψη ασφάλειας ) Τώρα το αν βγει κάποιος ιός και τους ενημερώσει πρώτος κάποιος πελάτης του Avast και κάνει πρώτο το update ε οκ.. Εγώ προτειμώ το virustotal.com για οταν παίρνω στην κατοχή μου επικίνδυνα αρχεία.

Αλλά απο κει και πέρα η γνώμη μου είναι ότι το καλύτερο AV είσαι εσύ ο ίδιος !

Αν ο κάποιος ασχοληθεί προσωπικά μαζί σου μπορεί να βάλει τον ιο μέσα σε μια εικόνα + να προσθέσει bytes + να spoofarei το signature του + άλλα, οπότε πολύ πιθανό το AV να μην στον βρει. Οπότε το θέμα είναι να γνωρίζουμε μόνοι μας κάποια βασικά περί ασφάλειας και από κει και πέρα όποιο βρεις δωρεάν ή σπασμένο και σου αρέσει το περιβάλλον του και δεν σου μαμίζει το PC επειδή είναι βαρύ(ονόματα δεν θίγουμε :p) είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

+πολλα likes ακομα

4 χρονια χωρις antivirus και οταν εβαλα δεν ειχα το παραμικρο...

Δεν το γράφω για να παινευτώ απλα καποια πράματα πρεπει να τα γνωρίζεις οταν σερφαρεις στο ιντερνετ :)

(αλλα οσο και να προστατεύεσαι ολο και κατι μπορεί να πάθεις(ακομα και απο update γνωστών προγραμμάτων...))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.