Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

Αρχικά κάνε scan με antivirus & antispyware σε SAFE MODE γιατί πολλά μπορούν και κρύβονται όταν τρέχεις κανονικά. Όσο για το χρήστη, πολύ πιθανό να στο δημιούργησε κάποιος ιός και ειδικά αν τον είδες στους admins. Αυτό για να γίνει όμως, πρέπει να τρέξει το προγραμματάκι κάτω από το δικό σου λογαριασμό. Αν λοιπόν δεν είσαι εσύ admin τότε δε θα μπορούσε να κάνει τίποτα τέτοιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Sefe mode πατάς F8 μετά το POST...Ενδέχεται στην Gigabyte ή ASUS που έχεις με F8 να σου βγάζει Boot manager.Οπότε εσύ επιλεγείς να ξεκινήσει ο σκληρός που έχεις τα Win,και συνεχίζεις να πατάς F8.

Όσο για Firewall με σειρά προτίμησης..(γνώμη μου)

1)Comodo..(free)

2)Outpost..(not free)

3)Zone alarm..(free)

Link to comment
Share on other sites

Κάνω scan με το Kaspersky και δεν βρίσκει τίποτα....

Εγκατέστησα το Comodo, και κάθε φορά μου βγάζει μήνυμα φια το kaspersky ότι δεν επικοινωνεί με το Comodo και μπορεί να περιέχει trojan.... Ίσως και να μην είναι και τίποτα αυτό...

Πάντως bittorrent δύσκολα κατεβάζω, γιατί λέει ότι κάποιο firewall περιορίζει την κίνηση και έτσι κατεβάζω με πολύ μικρή ταχύτητα... Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω για να μην γίνεται αυτό? Ή απλά να κλείνω το firewall?

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε τελικά... Έκανα scan και δεν βρήκε τίποτα για άλλη μια φορά...

Γενικά το PC δεν βλέπω να έχει, πρόβλημα, πού και πού δεν ανταποκρίνονται κάποια προγράμματα και αργεί λίγο να φύγει η κλεψύδρα στην εκίνηση των windows, αλλά για αυτό νομίζω ευθύνονται τα windows και το Kaspersky...

Link to comment
Share on other sites

Το comodo ναι μεν είναι το καλύτερο/ελαφρύτερο firewall θέλει όμως πολλές χειροκίνητες ρυθμίσεις για p2p και φαντάζομαι και για torrent(δεν έχω δοκιμάσει) για αυτο σου λεει ότι σε κόβει το firewall

Link to comment
Share on other sites

Να ξερα και εγώ τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω... Απλά κλείνω το commodo και ησυχάζω...

Παρατήρησα ότι αν έχω ανοιχτό το firewalll του router (hardware firewalll μάλλον) μπορώ να κατεβάζω torrent χωρίς πρόβλημα... Αν βγάλω το comodo και αφήσω μόνο το friewallτου router θα είναι ευάλωτο το PC?

Link to comment
Share on other sites

Στο comodo δεν χρειάζεται να κλείσεις το όλο το firewall. Δοκίμασε μόνο να κλήσεις τον επόπτη δικτύου

Τώρα για συγκεκριμένες ρυθμίσεις πρέπει να βάλεις στον επόπτη δικτύου κανόνα που να επιτρέπει την επικοινωνία μεταξύ της εσωτερικής ιp του router σου και της εσωτερικής Ip του υπολογιστή σου. Για περισσότερα μπορείς να ψάξεις στο φορουμ του comodo

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή το Kaspersky μου έληξε μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει το καλύτερο free antivirus που να μην τρώει και πολλούς πόρους στο σύστημα? ΕΠειδή έχω και έναν Panda 2007 από cd του PC world, τι λέτε να εγκαταστήσω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από jpavly

Μήπως έχεις κανένα F-lock στο πληκτρολόγιό σου; :p (Πολλοί την έχουν πατήσει έτσι)

Τσέκαρε και με το F5

nod32 in depth scan rulez και εδω για άλλη μια φορα. Απο firewall δεν ξέρω τι να σου προτείνω γιατί έχω του ρουτερ on και windows firewall always activated. Το καλήτερο και πιο ασφαλές firewall που υπάρχει για μένα είναι το sygate. "Ηταν" μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάθε τόσο και λιγάκι όταν τρέχω το spybot μου βγάζει πάνω κάτω τα ίδια πράγματα.

Κθημερινά έχω το Ad watch και το Nod32 να τρέχουν;

Πως γίνεται να απαλαχτώ μια κι όξω!!!??

post-1143-1416073104,9948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Κάθε τόσο και λιγάκι όταν τρέχω το spybot μου βγάζει πάνω κάτω τα ίδια πράγματα.

Κθημερινά έχω το Ad watch και το Nod32 να τρέχουν;

Πως γίνεται να απαλαχτώ μια κι όξω!!!??

δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. εγώ γιατί κάθε δύο εβδομάδες που το τρέχω μου βρίσκει μόνο ένα? :p

βρες ποια σιτε σου βάζουν αυτές τις μλκίες και αν γίνεται να τα αποφεύγεις.

δε γίνεται να τρέχουμε 15 προγράμματα για προστασία και μόνο.

εγώ είμαι με nod32 student original :) και windows defender και μόνο spybot k ccleaner κάθε 2 εβδομάδες.

το firewall του ρούτερ μόνο.

με λένε Θοδωρή και είμαι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.