Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

To Sygate το χρησιμοποιουσα τα τελευταια 4-5 χρονια, με εξαιρεση τον τελευταιο χρονο που εχω x64. Εβαλα το "sygate personal firewall 5.6.3408" (google it) αλλα ενω εγκαθηστατε κανονικα, δεν ανοιγει το προγραμμα.

Το εχει δοκιμασει κανεις σε x64?

η ψηφιακη υπογραφη αναφερει την ημερομηνια 27/9/2005 :D

Επισης κατι ακομα... το αντιστοιχο προιον της symantec πρεπει να ειναι το Symantec Client Security (http://www.symantec.com/Products/enterprise?c=prodinfo&refId=839&cid=1006)

το ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Το έγκυρο firewallleaktester.com, δημοσίευσε τα πιό πρόσφατα αποτελέσματα του, σχετικά με την ασφάλεια που δίνουν τα γνωστότερα firewalls.

Τα τρία κορυφαία σύμφωνα με το site είναι:

Kaspersky

Outpost Pro και

Comodo

Το ποστάρω επειδή το comodo είναι το αγαπημένο μου, είναι free και επειδή κατά καιρούς διάφοροι φίλοι "ψάχνονται" για firewall, free ή paid.

Για του λόγου το αληθές δείτε: http://www.firewallleaktester.com/termination_overview.php

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Χθες, στις 22:58]

Δυστυχως ουτε το comodo κανει για x64 :(

Εχει δοκιμασει κανεις firewall σε x64?

Δεν ξέρω αν κάνει.

Μπορείς όμως να το ρωτήσεις και στο forum του comodo:

http://forums.comodo.com/

Μπορεί να υπάρχει τέτοια version ή να ετοιμάζουν κάτι σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε γαμώτο μου έχω προβλήματα γενικώς με το sygate personal firewall (ολες τις εκδοσεις). Το εγκαθiστώ σε xp pro sp2 gr αλλα την μια δεν μου τρέχει, την άλλη κολάει το Pc την ώρα που μπαίνει στα windows...Τεσπα. Εχει δουλεψει κανεις με το kaspersky anti-hacker (v1.94 κτλ)? To έβαλα...εκτος του οτι το μενου ειναι ΠΟΛΥ απλο, δεν βρίσκω πουθενα update button...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω παρατηρήσει ασυμβατότητα. Το γράφω κάπου πιο πάνω.

Αν το δεις καλύτερα, είναι πλέον από το 2005 το τελευταίο update. Καλύτερα να πας σε άλλο firewall.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από disssconected [Σήμερα, στις 11:56]

Ρε γαμώτο μου έχω προβλήματα γενικώς με το sygate personal firewall (ολες τις εκδοσεις). Το εγκαθiστώ σε xp pro sp2 gr αλλα την μια δεν μου τρέχει, την άλλη κολάει το Pc την ώρα που μπαίνει στα windows...Τεσπα. Εχει δουλεψει κανεις με το kaspersky anti-hacker (v1.94 κτλ)? To έβαλα...εκτος του οτι το μενου ειναι ΠΟΛΥ απλο, δεν βρίσκω πουθενα update button...

To Κασπερσκυ ΔΕΝ κάνει Update (μιλάμε πάντα για το FIREWALL) .Το μόνο που κάνει ειναι να μπορείς να βάλεις την νεώτερη έκδοση ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ χρησιμοποιώντας το ίδιο κλειδί με την προυπόθεση πως ΔΕΝ εχει λήξει.

Τώρα τι εννοείς απλό δεν καταλαβαίνω μιά και το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν,και κάνει οτι θές.

Αν ΔΕΝ ειναι αγορασμένο υπάρχει περίπτωση να μην στο εχει "Ξεκλειδώσει " ΣΩΣΤΑ το κρακ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΤΟΥ Bitdifender : FREE Antivirus for All

BitDefender 8 Free Edition is your chance to use one of the world's most effective antivirus engines for free!

BitDefender 8 uses the same ICSA Labs certified scanning engines found in other BitDefender products, allowing you to enjoy basic virus protection for no cost at all.

BitDefender 8 Free Edition is an on-demand virus scanner, which is best used in a system recovery or forensics role. If you are on an "always-on" Internet connection, we strongly advise you to consider using a more complex antivirus solution.

http://www.bitdefender.com/bd/site/products.php?p_id=24

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και καλα το internet security το οποιο ειναι antivirus,firewall,ειναι δλδ ολα σε ενα...αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ελαφρυ...και καλο...

Το εχει δοκιμασει κανεις να πει εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Υπαρχει και καλα το internet security το οποιο ειναι antivirus,firewall,ειναι δλδ ολα σε ενα...αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ελαφρυ...και καλο...

Το εχει δοκιμασει κανεις να πει εντυπωσεις?

blade_pan το bitdefender internet suite 9 pro plus είναι η καλύτερη suite που έχω δοκιμάσει...την είχα για κανένα χρόνο αλλα την άλλαξα και έβαλα nod32 μόνο και μονο για αλλαγή...Προσωπικά στην συνηστώ ανεπιφύλακτα. Καταρχας το Antivirus bitdefender σχολιάζεται παντού και απο όλους με τα καλύτερα λόγια και όντως ειναι για εμενα το καλύτερο, το firewall ειναι αρκετα αποτελεσματικό και με πολλές επιλογές, το anti-spam και αυτό φοβερό (και αυτό με αρκετες επιλογές για mail scanning ktl) και γενικά η όλη suite ειναι άπαιχτη...

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το BITDIFENDER γράφει σε αυτό που έκανα ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ-ΕΠΙΚΟΛΛΗΣΗ :EAN EXETE MONIMH SYNΔESH (Allways ON)ΣΑΣ γνωρίζουμε πως ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ να πάρετε ένα πρόγραμμα Antivirus μιά περισσότερο COMPLEX antivirus ΛΥΣΗ.

Ο ΒΛΑDE-PANE μιλάει και για μιά έκδοση με όνομα " internet security " Αν μιλάς για την σουίτα της ΚΑΣΠΕΡΣΚΥ τότε σε πληροφορώ πως ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ μαζί με το ΙΝΤΕΡΝΕΤ SECURITY της F-Security.

Aυτά τα 2 θεωρούνται ΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ.

Πίστεψέ με.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από disssconected

Ah, something else. Υπάρχει κάποια νεότερη έκδοση sygate personal firewall απο αυτην: v5.5 build 2710?

R.I.P. λέμε το Sygate πιά.. Καπούτ, capice? (Εν ολίγοις, όχι δεν υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 09:27]

R.I.P. λέμε το Sygate πιά.. Καπούτ, capice? (Εν ολίγοις, όχι δεν υπάρχει)

ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχεις απόλυτο δίκιο.Το πήρε η "Πολυαγαπημένη"SYMANTEC και το έκανε μπάχαλλο.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο πολλες αλλαγες και δοκιμες εγω κατελειξα παντως στα εξης

Antivirus

---------

Εμπορικα

NOD 32 (Το γρηγοροτερο και ελαφρυτερο antivirus που εχω χρησιμοποιησει.Ειναι γραμμενο σε Assembly για αυτο.Καντε μια δοκιμη με αυτο να τρεχει στο παρασκηνιο και φορτωστε ενα απαιτητικο παιχνιδι.Σε μενα δεν κανει καμια παρεμβολη απολυτως και εχω σχετικα αδυναμο συστημα.)

Kaspersky Antivirus 6 (Πολυ καλο αλλα δεν ειναι τοσο ελαφρυ οσο το NOD32)

Free

AOL Active Virus Shield Free

Avira Antivir Free Version

AVG 7.5 Free Version

Firewall

----------

Εμπορικα

Kaspersky Anti-Hacker (Ελαφρυ και απλο χωρις πολλες επιλογες και ενα σωρο περιττες προστασιες.Ενα καθαρο firewall.)

Outpost Firewall Pro (Οτι θες εχει αυτο το προγραμμα.Το τιμημα ειναι οτι γινεται βαρυ)

Free

Comodo

Jetico Personal Firewall 1 ΟΧΙ την Βετα!(Ειναι δυσκολο το ρημαδι αλλα για εναν εμπειρο χρηστη ειναι οτι πρεπει.Ελαφρυτατο και αποτελεσματικο.)

Spyware

-----------

AD-Aware SE

Spybot Search & Destroy

AVG Anti-Spyware

Ολα τα spyware στις free εκδοσεις τους και ολα τα real time απενεργοποιημενα.Εγω ετσι τα χρησιμοποιω.Οσον αφορα τα webroot spy sweeper και spyware doctor ενω ειναι πολυ αποτελεσματικα ειναι και πολυ βαρια οποτε δεν...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, με βρίσκεις σύμφωνο :T:

Δοκίμασε και το Avast, με έχει καλύψει απόλυτα. Επίσης έχοντας hardware firewall (το router) προτιμώ ένα soft firewall με καλό Outbound και εκεί κορυψή είναι το ΖΑ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ ΣΥΜΦΩΝΩ σχεδόν σε όλα.Στο μόνο που διαφωνώ ειναι το antivirus μιά και χρησιμοποιώ το KIS 6.0.303 ΗotFix e.(Kaspersky Internet Security).

Oxi πως το NOD ειναι κακό Καθε άλλο απλά μου αρέσει περισσότερο το Κασπερσκυ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.