Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

TO Defender ετσι όπως το ξέρουμε ΕΙΝΑΙ γιά πέταμα.

Ο Κος BILL δεν θέλει να δώσει την δυνατότητα σε εταιρίες Antivirus να γνωρίζουν μερικά απο τον κώδικα των VISTA άρα ισως να μην μπορεί κάποιος ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΣΕΙ να εγκαταστήσει το antivirus της αρεσκείας του.

Αν τελικά ΑΛΗΘΕΥΕΙ και δεν κάνει πίσω μέχρι τέλους Θα δώ αν και Πότε θα βάλω VISTA, λέω ΑΝ επιμείνη σε αυτήν του την .............

Link to comment
Share on other sites

To Windows Defender είναι το πρώην Giant Antispyware, το οποίο τύγχανε να είναι ένα πολύ καλό antispyware. Προσωπικά το εμπιστευόμουν.

Βέβαια η Μ$ έχει προσθέσει κι άλλα utilities μέσα, όπως speedup και βλακείες. Δεν έχω δοκιμάσει την τωρινή του έκδοση, αλλά υποθέτω ότι θα είναι ΟΚ.

Τώρα, όσο για το AV, δεν πιστεύω να έχουν πρόβλημα οι εταιρίες να βγάλουν AV για τα Vista. Το να υποχρεώσει η Μ$ να βάζουμε όλοι στα PC μας δικό της και μόνο λογισμικό μόνο κακό θα της κάνει. ;)

Link to comment
Share on other sites

jpavly

ΣΥΜΦΩΝΩ πως αν κάνει κάτι τέτοιο η MS δεν θα ειναι για καλό ΠΑΝΤΩΣ αυτά διαβάζω σε ξένα FORA αυτά γράφω.

Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ΝΕΟ ας ποστάρει τουλάχιστον το LINK.

Link to comment
Share on other sites

Το thread καθάρισε απο τις περιττές απαντήσεις :T:

AnonymousJ -> Ελπίζω να μιλάς καλύτερα στην μελλοντική επικοινωνία με το Φόρουμ. Ανοχή 2η φορά δεν θα υπάρξει...

Consider your :dots: warned:T: :daisy:

Καλά τι πλάκα έπαθα χθες με αυτό το παλιοmalware που βγάζει το εικονίδιο Critical errors στο ρολόι δίπλα....απίστευτη ταλαιπωρία να βγει ρε σεις...αλλά λύση υπάρχει.

http://www.bleepingcomputer.com/forums/topic70378.html

:T:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα άλλη μητρική...πάλευα δυο βδομάδες με την παλιά μου αλλά τόποτα. Τα συμπτώματα δεν ήταν σταθερά και αυτο έκανε την δουλειά μου πολύ δύσκολη. Δηλαδή την μια άνοιγε έμπαινε στα windows και σε άτακτα χρονικά διαστήματα μου έσβηνε απότομα το pc. ’λλη φορα οταν το ανοιγα μου εκανε μπιιιπ μπιιιιιιπ μπιιιιιιιπ και μου ξαναεκλεινε και οταν το ανοιγα ξανα μου εβγαζε και καλα οτι my pc shuted down coz cpu is overheated και κατι τετοια κουλά. Μετα το Update του bios δεν μου έπαιζε το channel A της mobo + τα προηγουμενα προβλήματα. Και όλα ξεκινησαν αποτι θυμαστε οταν μου κατεβηκαν καποιοι ιοι (τον CIH καταφερα να συγκρατησω σαν ονομα μονο) στον system volume information folder. Τελος παντων...φύλαγε τα ρούχα σου για να χεις τα μισα. Δεν προκειται να απενεργοποιησω ξανά το antivirus μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε τούτο εδώ :

Καλά τι πλάκα έπαθα χθες με αυτό το παλιοmalware που βγάζει το εικονίδιο Critical errors στο ρολόι δίπλα....απίστευτη ταλαιπωρία να βγει ρε σεις...αλλά λύση υπάρχει.

http://www.bleepingcomputer.com/forums/topic70378.html

Mπήκα πριν 2 λεπτά με Ι.Ε.7 Last and KIS 6.0.303 e

Πήγα παντού απο ολα τα links που εδινε το μόνον που 'ακουγα ήταν τον POP UP STOPPER του Ι.Ε.7 .

Το KIS δεν το άφησε να κάνει κάτι στο μηχάνημά μου εκτός και αν κάτι μου διαφεύγει.

Αν μπορείτε να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες να δοκιμάσω Ξανά!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι το Norton 360 και μόλις κυκλοφόρησε η public beta έκδοσή του.

Περισσότερα: http://www.symantec.com/about/news/release/article.jsp?prid=20061122_01

Download μέσω Symantec: http://www.symantec.com/norton360beta/betacenter/n360betadownload.html

Direct link μέσω ftp:

ftp://ftp.symantec.com/misc/sabu/n360_beta/N360PB.exe

Για να δούμε τι λέει...

Edit: Όποιος θέλει να το δοκιμάσει, να πάει μέσω Symantec για να του αποσταλεί με email το serial number.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που υπάρχουν άλλα AV και πιο δοκιμασμένο απο τα τρύπια και βαριά θησαυροφυλάκια της Synmantec γιατι να παιδευομαστέ? Αν ο άλλος θέλει ντε και καλα norton antivirus (οχι corporate edition, εκει είναι αλλιως τα πραγματα, παλευονται) τότε μαγκια του. Προσωπικά όμως δεν βρίσκω τον λόγο να αλλάξω το nod32...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ελπίζω να είναι αυτό το σωστό μέρος που γράφω για το θέμα αυτο!!! Εχω στον υπολογιστήρα μου τα εξής:

α) Firewall: Zone Alarm

B) Antispyware: Adware με ενεργό το adwatch

c) Antivirus: Avast με ενεργό το monitoring (To avast εχει στο monitoring και firewall αλλα εχω και το zonealarm γιατι έχει επιπλεον επιλογες προσβασης για τα προγραμματα που θελουν να εχουν προσβαση στο ιντερνετι)

Ερωτηση: Είναι σωστες οι επιλογες ή πρέπει να αναθεωρησω??? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι είναι πλεονεξία να έχεις enable το anti-spyware καθώς το avast σε καλύπτει και απο αυτες τις απειλές. Επίσης θα σου πρότεινα να βάλεις επιπλέον κάποια άλλα anti-spyware (ewido 4 δαγωτό, spybots s&d, super antispyware ktl ktl) για περαιτέρο ελεγχους. Απο firewall είσαι ok πιστεύω (αν είσαι και πίσω απο router ειδικά).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από B@b!s [09-12-2006 21:43]

Ελπίζω να είναι αυτό το σωστό μέρος που γράφω για το θέμα αυτο!!! Εχω στον υπολογιστήρα μου τα εξής:

α) Firewall: Zone Alarm

B) Antispyware: Adware με ενεργό το adwatch

c) Antivirus: Avast με ενεργό το monitoring (To avast εχει στο monitoring και firewall αλλα εχω και το zonealarm γιατι έχει επιπλεον επιλογες προσβασης για τα προγραμματα που θελουν να εχουν προσβαση στο ιντερνετι)

Ερωτηση: Είναι σωστες οι επιλογες ή πρέπει να αναθεωρησω??? :blink:

Εκτός των όσων(Σωστών) σου γράφει ο Disssconected πρόσεξε πολύ το adwatch μπορεί να σου δημιουργήσει άπειρα προβλήματα απο το πουθενά.Εκτός και αν κάποια Bugs που ειχε τα διορθωσαν.:boxed:

Υ.Γ. Εγώ ας πούμε εχω το KIS 6 MP1 (6.0.1.411), το Micro Ewido και τέλος το SuperAntispyware Free Edition και πολλά ειναι.Το Κασπερσκυ μου δίνει μιά σιγουριά που δεν την αλλάζω με τίποτα.

Και σερφάρω με Ι.Ε.7 σχεδόν ΠΑΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

@B@b!s: τζιτζί είναι η προστασία σου.

@disconnected: Το Avast! δεν έχει antispyware protection. Θα σε ειδοποιήσει μόνο σε περίπτωση που κάποιο spyware είναι και trojan ή κάτι παρόμοιο.

@AnonymousJ: To adwatch μια χαρά είναι, μήπως αναφέρεσαι στοπ registry protection? Μια χαρά δουλειά κάνει, αλλά πρέπει να ξέρεις και να το χειρίζεσαι σωστά, αλλιώς γίνεται (μάλλον, -σαι) μπελάς.

Link to comment
Share on other sites

Aν φίλε μου jpavly θεωρείς πως το Avast ειναι "Τζιτζί" εμένα μου περισσεύει.Οσο για το Adwatch,Adware EXΩ να το χρησιμοποιήσω 3 χρόνια οπότε μάλλον θα διόρθωσαν αυτά τα μουρλά που εβγαζε.

Εγώ με την προστασία που χρησιμοποιώ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΩΣ "Τζιτζί" αλλά SUPER.

Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.