Jump to content



Google’s iron grip on Android: Controlling open source by any means necessary


Recommended Posts

Διαφωνώ.

Τα ίδια με τους άλλους κάνει, απλά έχει περισσότερα πατήματα γιατί όλοι χρησιμοποιουν τις υπηρεσίες της και ~όλοι έχουν τηλέφωνο ή tablet με το OS της.

Με χαροποιεί αφάνταστα ότι έχει βγάλει τέτοιες υπηρεσίες που έχουν πάει το ίντερνετ και την καθημερινότητα μας ένα βήμα μπροστά και με λυπεί ο μηδαμινος ανταγωνισμός...

Νομίζεις ότι ο μηδαμινός ανταγωνισμός είναι τυχαίος? Αυτό λέμε τόση ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Νομίζεις ότι ο μηδαμινός ανταγωνισμός είναι τυχαίος? Αυτό λέμε τόση ώρα.

Οχι, ο ανταγωνισμος δεν ξερει/δεν μπορει να βγαλει υπηρεσιες.

Απο την google τι περιμενες;

Να πει:

"Παρε το OS, παρε και οποια απο την υπηρεσια μου θελεις και κανε εσυ οτι θελεις για να βγαλεις φραγκα και εγω στην απέξω"

Τωρα λεει αντρικια:

"Παρε το OS, αλλα θα βαλεις τις δικες σου υπηρεσιες ή τις δικες μου"

Εσεις πως το ονειρευεστε το πραγμα δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο δεν είναι πώς φανταζόμαστε εμείς "το πράγμα", αλλά το πώς έχεις στο μυαλό σου εσύ την "ανοιχτότητα".

Ωραια.

Πως την φανταζεσαι την 'ανοιχτοτητα' λοιπον;

Με ωραια απτά παραδειγματα.

Σαν αυτη του ubuntu (για κινητα);

Σαν αυτη του jailfish;

Σαν αυτη του firefox OS;

Link to comment
Share on other sites

Σαν αυτή του linux kernel, που παρεμπιπτόντως χρησιμοποιεί η "αγαθιάρα" μαμά google. Να παίρνουμε είναι καλά, όταν είναι να δώσουμε όμως τι κάνουμε? Κλείνουμε το ένα κομμάτι κώδικα πίσω από το άλλο.

Ανοιχτό = GPL, όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Σαν αυτή του linux kernel, που παρεμπιπτόντως χρησιμοποιεί η "αγαθιάρα" μαμά google. Να παίρνουμε είναι καλά, όταν είναι να δώσουμε όμως τι κάνουμε? Κλείνουμε το ένα κομμάτι κώδικα πίσω από το άλλο.

Ανοιχτό = GPL, όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

Πάλι αναπάντητος έμεινα, δεν πειράζει.

Εναλλακτικές υπάρχουν, συσκευές με Firefox OS υπάρχουν διαθέσιμες...

Link to comment
Share on other sites

Πως την φανταζεσαι την 'ανοιχτοτητα' λοιπον;

Να σου πω...

"Ανοιχτότητα" για εμένα θα ήταν να δώσει η Apple το iOS 5 "open source", με όλες τις κρίσιμες εφαρμογές κολλημένες εκεί στα 2011-2012 και χωρίς default πρόσβαση στο iTunes store (που είναι το μεγαλύτερα ατού της πλατφόρμας). Για να πάρει την πολυπόθητη πρόσβαση στο iTunes (και να έχει μία ελπίδα εμπορικά η συσκευή του), θα πρέπει ο κάθε κατασκευαστής να φιλήσει το δαχτυλίδι του Cook και, πέρα από τα ποσοστά που θα δίνει στην Apple για κάθε συσκευή, να υπογράψει ότι θα έχει όλο το "μπουκέτο" από εφαρμογές της Apple στη συσκευή του, θα αναβαθμίζονται όπως και όποτε γουστάρει η Apple, θα είναι "παρκαρισμένες" στο UI στο ακριβές σημείο που θα καθορίζει η Apple (π.χ. 1 swipe αριστερά, 45 pixel max distance από το κεντρικό pixel της οθόνης κλπ.). Επίσης θα πρέπει να υποσχεθείς ότι δεν θα το παραχ3σεις με την εκμετάλλευση της απόλυτης αυτής ανοιχτότητας, κάνοντας σκέψεις να δουλεύεις ταυτόχρονα και σε έκδοση των συσκευών σου με μόνο τις stock iOS εφαρμογές, ανεβαίνοντας τον Γολγοθά του να αναπτύξεις δικό σου app store και οικοσύστημα εφαρμογών (που π.χ. η Google προσπαθεί χρόνια και ελέγχεται αν έχει καταφέρει να το προσεγγίσει). Αυτή η τελευταία υπόσχεση έρχεται εύκολα, βέβαια, γιατί παραπάνω θα έχεις υπογράψει ότι δεν μπορείς να φτιάξεις δικό σου SDK για το "open-source" iOS, ενώ δε θα βρίσκεις εργοστάσια να σου φτιάχνουν συσκευές γιατί αυτά που χρησιμοποιείς θα έχουν φιλήσει ήδη το δαχτυλίδι.

Να, κάπως έτσι τη φαντάζομαι την ανοιχτότητα - we are on the same page!

Έχουμε και φρέσκια "λάσπη" από τους opensourcίτες του Ars:

If Android were an open platform in the way that Firefox OS or Ubuntu for smartphones were an open platform, the forking suggestion would make more sense. The AOSP/GMS split wouldn't exist. Everything would be in AOSP, so piecemeal substitution of back-end services without having to reinvent vast tracts of code and without any major compatibility implications would be practical.

But it isn't. Not only is it not this kind of an open platform, but Google is actively working to make it functionally less open with each new release. The result is that a forker has to make a choice: they can give Google control and get the all the upsides of the platform, or they can snatch control from Google and get almost none of them.

Android isn't designed to be forked. With GMS, Google has deliberately designed Android to resist forking. Suggestions that Microsoft scrap its own operating system in favor of such a fork simply betray a lack of understanding of the way Google has built the Android platform.

Περισσότερα εδώ:

Neither Microsoft, Nokia, nor anyone else should fork Android. It’s unforkable. | Ars Technica

Άλλος editor αυτή τη φορά - ίσως είδαν τα ζόρια με τον nikchris και είπαν να ρίξουν κι άλλα resources στο παιχνίδι!

Α, άκυρο, έχει links και σε παλιότερα άρθρα που τα υπογράφουν διαφορετικοί editors. Το σχέδιο ήταν οργανωμένο από καιρό. :whistling

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω...

"Ανοιχτότητα" για εμένα θα ήταν να δώσει η Apple το iOS 5 "open source", με όλες τις κρίσιμες εφαρμογές κολλημένες εκεί στα 2011-2012 και χωρίς default πρόσβαση στο iTunes store (που είναι το μεγαλύτερα ατού της πλατφόρμας). Για να πάρει την πολυπόθητη πρόσβαση στο iTunes (και να έχει μία ελπίδα εμπορικά η συσκευή του), θα πρέπει ο κάθε κατασκευαστής να φιλήσει το δαχτυλίδι του Cook και, πέρα από τα ποσοστά που θα δίνει στην Apple για κάθε συσκευή, να υπογράψει ότι θα έχει όλο το "μπουκέτο" από εφαρμογές της Apple στη συσκευή του, θα αναβαθμίζονται όπως και όποτε γουστάρει η Apple, θα είναι "παρκαρισμένες" στο UI στο ακριβές σημείο που θα καθορίζει η Apple (π.χ. 1 swipe αριστερά, 45 pixel max distance από το κεντρικό pixel της οθόνης κλπ.). Επίσης θα πρέπει να υποσχεθείς ότι δεν θα το παραχ3σεις με την εκμετάλλευση της απόλυτης αυτής ανοιχτότητας, κάνοντας σκέψεις να δουλεύεις ταυτόχρονα και σε έκδοση των συσκευών σου με μόνο τις stock iOS εφαρμογές, ανεβαίνοντας τον Γολγοθά του να αναπτύξεις δικό σου app store και οικοσύστημα εφαρμογών (που π.χ. η Google προσπαθεί χρόνια και ελέγχεται αν έχει καταφέρει να το προσεγγίσει). Αυτή η τελευταία υπόσχεση έρχεται εύκολα, βέβαια, γιατί παραπάνω θα έχεις υπογράψει ότι δεν μπορείς να φτιάξεις δικό σου SDK για το "open-source" iOS, ενώ δε θα βρίσκεις εργοστάσια να σου φτιάχνουν συσκευές γιατί αυτά που χρησιμοποιείς θα έχουν φιλήσει ήδη το δαχτυλίδι.

Να, κάπως έτσι τη φαντάζομαι την ανοιχτότητα - we are on the same page!

Έχουμε και φρέσκια "λάσπη" από τους opensourcίτες του Ars:

Περισσότερα εδώ:

Neither Microsoft, Nokia, nor anyone else should fork Android. It’s unforkable. | Ars Technica

Άλλος editor αυτή τη φορά - ίσως είδαν τα ζόρια με τον nikchris και είπαν να ρίξουν κι άλλα resources στο παιχνίδι!

Α, άκυρο, έχει links και σε παλιότερα άρθρα που τα υπογράφουν διαφορετικοί editors. Το σχέδιο ήταν οργανωμένο από καιρό. :whistling

Πολυ μπλα μπλα για το τιποτα. Πραγματικα ομως βαρεθηκα τις ανοησιες (απο μερους σας)

Οταν κατσεις και μου εξηγησεις τι παραπανω προσφερει το Ubuntu, το Jailfish και το Firefox OS απο το AOSP Android τοτε θα ξανασχοληθω σοβαρα με καποια απαντηση σε καποιο ποστ μου.

Μεχρι τοτε, θα θεωρω αστειες τις αναφορες σε αρθα που εχουν περιεχομενο σαν το παρακατω:

AOSP with a home-grown GMS equivalent—would solve this, but it would also maximize the development effort required by the forker

Απαντηση απο Nikchris στο παραπανω quote:

ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ OPEN SOURCE ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΗΔΕΝ EFFORT ΑΠΟ ΤΟΝ FORKER

Ακομα σοβαρη απαντηση δεν εχω λαβει, μονο trolling

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε ότι ο forker δεν θα πρέπει να καταβάλει προσπάθεια. Το πρόβλημα, όμως, ξεκινά από την στιγμή που ο Χ χρήστης θέλει να έχει google εφαρμογές στην συσκευή του. Αυτό αναγκάζει, ουσιαστικά, τον forker να ζητήσει την άδεια από την Google με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τον ίδιο. Βεβαίως υπάρχει και η amazon που έχει αντικαταστήσει κάποιες από τις εφαρμογές της google στις συσκευές της αλλά για πες μου, αν θέλεις, ποιο είναι το market share της amazon και πόσοι κατασκευαστές προτιμούν το δικό της fork του android;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μπλα μπλα για το τιποτα. Πραγματικα ομως βαρεθηκα τις ανοησιες (απο μερους σας)

Οταν κατσεις και μου εξηγησεις τι παραπανω προσφερει το Ubuntu, το Jailfish και το Firefox OS απο το AOSP Android τοτε θα ξανασχοληθω σοβαρα με καποια απαντηση σε καποιο ποστ μου.

Μεχρι τοτε, θα θεωρω αστειες τις αναφορες σε αρθα που εχουν περιεχομενο σαν το παρακατω:

Απαντηση απο Nikchris στο παραπανω quote:

ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ OPEN SOURCE ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΗΔΕΝ EFFORT ΑΠΟ ΤΟΝ FORKER

Ακομα σοβαρη απαντηση δεν εχω λαβει, μονο trolling

με μπολντ, κεφαλαία και άναρθρες κραυγές κανείς δεν γ..., έπεισε το συνομιλητή του. Αστεία είναι αυτά που λες τόση ώρα περί ανοιχτότητας (wtf?!?! νέα λέξη :p) του android. Αν δεν το καταλαβαίνεις, ακόμη πιο αστείος είσαι εσύ. Αν όντως σε ενδιαφέρει να καταλάβεις ποιο είναι το πρόβλημα με τη στάση της Google, κάτσε, διάβασε, και ξεστραβώσου. Φόρουμ δε σημαίνει μηδέν προσπάθεια από μέρους σου για να καταλάβεις τι σου λένε οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

με μπολντ, κεφαλαία και άναρθρες κραυγές κανείς δεν γ..., έπεισε το συνομιλητή του. Αστεία είναι αυτά που λες τόση ώρα περί ανοιχτότητας (wtf?!?! νέα λέξη :p) του android. Αν δεν το καταλαβαίνεις, ακόμη πιο αστείος είσαι εσύ. Αν όντως σε ενδιαφέρει να καταλάβεις ποιο είναι το πρόβλημα με τη στάση της Google, κάτσε, διάβασε, και ξεστραβώσου. Φόρουμ δε σημαίνει μηδέν προσπάθεια από μέρους σου για να καταλάβεις τι σου λένε οι άλλοι.

Δεν χρειάζεται... Όλα αυτά θα γίνουν όταν θα κλείσει ο πυρήνας... Oh wait! GPL είναι ο πυρήνας. Δεν έχω ιδέα τι είναι αλλά μιλάω για ανοιχτότητα. Το ότι έχω adnroid κινητό και έχω διαβάσει λίγο xda φτάνει. Δεν φτάνει? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να σταματήσουμε να αναλωνόμαστε στην προσπάθεια να πείσουμε ο ένας τον άλλον για την ορθότητα της γνώμης μας.

Το άρθρο που αποτέλεσε αφορμή για το θέμα είναι χρήσιμο, ανεξάρτητα από το εάν συμφωνούμε ή όχι. Ας βγάλει ο καθένας τα δικά του συμπεράσματα.

Mobile

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε ότι ο forker δεν θα πρέπει να καταβάλει προσπάθεια. Το πρόβλημα, όμως, ξεκινά από την στιγμή που ο Χ χρήστης θέλει να έχει google εφαρμογές στην συσκευή του. Αυτό αναγκάζει, ουσιαστικά, τον forker να ζητήσει την άδεια από την Google με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τον ίδιο. Βεβαίως υπάρχει και η amazon που έχει αντικαταστήσει κάποιες από τις εφαρμογές της google στις συσκευές της αλλά για πες μου, αν θέλεις, ποιο είναι το market share της amazon και πόσοι κατασκευαστές προτιμούν το δικό της fork του android;

H Google δε φταιει για αυτο.

με μπολντ, κεφαλαία και άναρθρες κραυγές κανείς δεν γ..., έπεισε το συνομιλητή του. Αστεία είναι αυτά που λες τόση ώρα περί ανοιχτότητας (wtf?!?! νέα λέξη :p) του android. Αν δεν το καταλαβαίνεις, ακόμη πιο αστείος είσαι εσύ. Αν όντως σε ενδιαφέρει να καταλάβεις ποιο είναι το πρόβλημα με τη στάση της Google, κάτσε, διάβασε, και ξεστραβώσου. Φόρουμ δε σημαίνει μηδέν προσπάθεια από μέρους σου για να καταλάβεις τι σου λένε οι άλλοι.

Δεν εχω δει καποια σοβαρη απαντηση στα γραφομενα μου.

Επμενετε να μιλατε για τα Google Services, εγω μιλαω για το OS

Δεν χρειάζεται... Όλα αυτά θα γίνουν όταν θα κλείσει ο πυρήνας... Oh wait! GPL είναι ο πυρήνας. Δεν έχω ιδέα τι είναι αλλά μιλάω για ανοιχτότητα. Το ότι έχω adnroid κινητό και έχω διαβάσει λίγο xda φτάνει. Δεν φτάνει? :hmm:

GPL αδεια εχει ο android kernel.

Your point being?

Link to comment
Share on other sites

H Google δε φταιει για αυτο.

Δεν φταίει η google που οι κατασκευαστές δεν προτιμούν το fork της amazon, την στιγμή που η google τους "δένει" με συμβόλαια περί μη χρήσης άλλης έκδοσης του android πλην της δικής της; Ok, whatever...

Link to comment
Share on other sites

Ο kernel είναι οι κολώνες του σπιτιού. Αν το μοντέλο ήταν πλήρως ανοιχτό θα μπορούσες να βάλεις πόρτες microsoft, παράθυρα google και τούβλα/σοβάδες amazon. Η google όμως σου λέει ότι τα παράθυρά μου πάνε πακέτο με πόρτα/τούβλα/σοβά/κεραμμύδια σε χρώμα εμετί και καμινάδα σε εκρού του νεκρού. Άρα πρακτικά σου λέει ή παίρνεις όλο το πακέτο ή κάτσε χωρίς παράθυρα. Τώρα καταλαβαίνεις ή ακόμα? Ναι, μπράβο στην εταιρεία σου που σου δίνει τις κολώνες for free. Τώρα μόνταρε το υπόλοιπο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η google που οι κατασκευαστές δεν προτιμούν το fork της amazon, την στιγμή που η google τους "δένει" με συμβόλαια περί μη χρήσης άλλης έκδοσης του android πλην της δικής της; Ok, whatever...

Το εχεις δει καπου αυτο;

Ο kernel είναι οι κολώνες του σπιτιού. Αν το μοντέλο ήταν πλήρως ανοιχτό θα μπορούσες να βάλεις πόρτες microsoft, παράθυρα google και τούβλα/σοβάδες amazon. Η google όμως σου λέει ότι τα παράθυρά μου πάνε πακέτο με πόρτα/τούβλα/σοβά/κεραμμύδια σε χρώμα εμετί και καμινάδα σε εκρού του νεκρού. Άρα πρακτικά σου λέει ή παίρνεις όλο το πακέτο ή κάτσε χωρίς παράθυρα. Τώρα καταλαβαίνεις ή ακόμα? Ναι, μπράβο στην εταιρεία σου που σου δίνει τις κολώνες for free. Τώρα μόνταρε το υπόλοιπο σπίτι...

Αντε παλι τα ιδια.

Δεν εχεις την ελευθερια να βαλεις οτι παραθυρα θελεις;

Την εχεις.

Τουβλα;

Την εχεις.

Ας ψαξει ο κοσμος εναλλακτικες, εγω το βλεπω σαν ευκαιρια να ανθισουν και αλλες εταιριες.

Υπαρχει εναλλακτικη στο GMS;

Οχι.

Οποτε whats the point?

Έγινε επεξεργασία από nikchris
Link to comment
Share on other sites

How 'free and open' is Android? Why Google forced Acer to axe a Chinese lookalike | Digital Trends

Από τα λίγα αγγλικά που ξέρω αυτό που κατάλαβα είναι ότι η ACER αναγκάστηκε να γίνει ρεζίλι ακυρώνοντας μια δική της παρουσίαση για να μην αναγκαστεί να τα βάλει με την google. Τα ίδια τραβάνε και όσοι είναι μέλη του open handcet alliance.

Ακόμα και η samsung είναι τρομερά προσεκτική στις κινήσεις της διότι μπορεί μεν να αναπληρώσει το κενό των περισσότερων εφαρμογών της google αλλά δεν μπορεί να βρει εναλλακτική για τα location services...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η samsung είναι τρομερά προσεκτική στις κινήσεις της διότι μπορεί μεν να αναπληρώσει το κενό των περισσότερων εφαρμογών της google αλλά δεν μπορεί να βρει εναλλακτική για τα location services...

Samsung και Google τα βρήκαν πρόσφατα (θα θυμάστε που υπέγραψαν για συνεκμετάλλευση patents).

Μεταξύ άλλων, η πρώτη έκανε back down από το να προσπαθεί να δημιουργήσει εφαρμογές εναλλακτικές της Google και η τελευταία έβαλε νερό στο κρασί της σε σχέση με τη διάθεση συσκευών (βλ. πώληση Motorola).

Nuclear stand-down: Google, Samsung, and the sale of Motorola Mobility | Ars Technica

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται... Όλα αυτά θα γίνουν όταν θα κλείσει ο πυρήνας... Oh wait! GPL είναι ο πυρήνας. Δεν έχω ιδέα τι είναι αλλά μιλάω για ανοιχτότητα. Το ότι έχω adnroid κινητό και έχω διαβάσει λίγο xda φτάνει. Δεν φτάνει? :hmm:

GPL αδεια εχει ο android kernel.

Your point being?

Keep trolling... Άνθρωπος που έχει απλά μια ιδέα τι εστί GPL licence, δεν θα συζήταγε ΠΟΤΕ το ενδεχόμενο ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο LINUX KERNEL. Είναι το μεγαλύτερο τούβλο που μπορεί να πει κάποιος...

To OS, μια χαρα δουλευει και ειναι Open source.

Οταν κλεισει ο πυρηνας ή το OS, τα ξαναλεμε.

Το πρόβλημα είναι ότι όχι μόνο δεν γνωρίζεις, αλλά δεν διαβάζεις κιόλας τι σου γράφουν οι άλλοι. Την μέρα που θα κλείσει ο πυρήνας, θα κλείσει και η Google.

Ιδιαίτερα δε όταν αυτός ο κάποιος παραδίδει μαθήματα "ανοιχτότητας" τότε είναι τουλάχιστον για γέλια. Ξεκαβάλα το καλάμι του φωτεινού παντογνώστη, ξεστραβώσου, και μετά έλα να κάνουμε καμιά κουβέντα σαν άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.