Jump to content



Google’s iron grip on Android: Controlling open source by any means necessary


Recommended Posts

Τελικά τα google fanboys, είναι τα χειρότερα όλων...

To OS, μια χαρα δουλευει και ειναι Open source.

Οταν κλεισει ο πυρηνας ή το OS, τα ξαναλεμε.

Το πρόβλημα είναι ότι όχι μόνο δεν γνωρίζεις, αλλά δεν διαβάζεις κιόλας τι σου γράφουν οι άλλοι. Την μέρα που θα κλείσει ο πυρήνας, θα κλείσει και η Google.

Αντε και ειχες Open source up-to-date ολα αυτα για τα οποια γκρινιαζει το Arse Technica.

Παλι ο καθε manufacturer τα δικα του δεν θα βαλει;

So? Και εγώ έχω linux open-source up-to-date και ο κάθε manufacturer βάζει windows. Χαίρω πολύ, Νίκος. Τι σχέση έχει αυτό όμως?

Με τι καθομαστε και ασχολουμαστε.

Έτσι αισθάνομαι όντως. Επίσης με BOLD ΚΕΦΑΛΑΙΑ δεν ισχυροποιείς την άποψή σου περισσότερο, απλά κουράζεις του άλλους...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το ποστ σου ειναι ασχετο. Τελειως ομως.

Αν εγω βγαλω ενα open source ios-loοk-a-like os, δεν θα φαω μυνηση απο την apple σε 5 λεπτα;

Μα δεν μιλάμε ότι πληρώνει επειδή το android μοιάζει με κάποια έκδοση των windows αλλά επειδή χρησιμοποιεί τεχνικές και προγράμματα που αναπτύχθηκαν από την MS. Ένα μικρό παράδειγμα: Two vendors pay Microsoft for the right to sell cheap Android tablets | Ars Technica . Ακολουθώντας λοιπόν τα όσα λέει το άρθρο, εάν εγώ θελήσω να βγάλω ένα app που ενσωματώνει κατά κάποιο τρόπο τις λειτουργίες που πουλά η MS στην Google θα χρειαστεί πιθανώς να πληρώσω και εγώ την MS για να πάρω άδεια ή ένα τμήμα του κώδικα που πιθανώς θα με ενδιαφέρει. Ονομάζεται κάτι τέτοιο open source??? Φυσικά και όχι, κι όποιος απαντήσει ναι τότε μάλλον θεωρεί και τα windows open source μιας και σε αυτά η MS έχει δώσει κατά καιρούς τμήματα του κώδικα.

Απλώς το android είναι πιο κοντά στην έννοια του open source από τα windows phone και το iOS αλλά κάπου εκεί τελειώνει και η ιστορία...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα google fanboys, είναι τα χειρότερα όλων...

Το πρόβλημα είναι ότι όχι μόνο δεν γνωρίζεις, αλλά δεν διαβάζεις κιόλας τι σου γράφουν οι άλλοι. Την μέρα που θα κλείσει ο πυρήνας, θα κλείσει και η Google.

So? Και εγώ έχω linux open-source up-to-date και ο κάθε manufacturer βάζει windows. Χαίρω πολύ, Νίκος. Τι σχέση έχει αυτό όμως?

Έτσι αισθάνομαι όντως. Επίσης με BOLD ΚΕΦΑΛΑΙΑ δεν ισχυροποιείς την άποψή σου περισσότερο, απλά κουράζεις του άλλους...

Καλά.

Όταν απαντήσεις κάπου κάποτε, τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Ο αλήτης δεν απαντάω στο ενδεχόμενο να κλείσει ο kernel. O Linux kernel με το ωραιότατο GPL licence. Όπως επίσης δεν απαντάω στο τι δεν έκανε η Mozilla, σε ενα thread που συζητάμε για τις ύπουλες συμπεριφορές της google (οι οποίες δεν βολευουν κάποιους και τις βαφτίσουν αμπελοφιλοσοφίες, αλλάζουν κουβεντα και θα ασχοληθούν με τέτοιες απόψεις μονο όταν γίνουν τα αδύνατα).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γουστάρουμε την "ανοιχτότητα":

Tι δουλεια εχει η κομπλεξο-εταιρια που ειναι του στυλ "δωστε-μου-τα-λεφουδακια-σας" με την ανοιχτοτητα του android?

...αλλά μέχρι ένα όριο (το όριο που θέτει η Google, συγκεκριμένα):

To εχω διαβασει το αρθρο αυτο φυσικα απο τοτε που βγηκε.

Απο τα πιο σαπια που υπαρχουν και προωθουν οι οpen-sourcιτες.

Έτσι, μην το ξεφτιλίζουμε με την ανοιχτότητα, γιατί μπορεί να αρπάξουμε και κανένα κρύωμα!

Ειδικά αν είσαι κατασκευαστής συσκευών που ο οργανισμός σου είναι πιο ευαίσθητος:

While it might not be an official requirement, being granted a Google apps license will go a whole lot easier if you join the Open Handset Alliance. The OHA is a group of companies committed to Android—Google's Android—and members are contractually prohibited from building non-Google approved devices. That's right, joining the OHA requires a company to sign its life away and promise to not build a device that runs a competing Android fork.

Αcer was bit by this requirement when it tried to build devices that ran Alibaba's Aliyun OS in China. Aliyun is an Android fork, and when Google got wind of it, Acer was told to shut the project down or lose its access to Google apps.

Any OEM hoping to license Google Apps will need to pass Google's "compatibility" tests in order to be eligible. Compatibility ensures that all the apps in the Play Store will run on your device. And to Google, "compatibility" is also a fluid concept that an Android engineer once internally described as "a club to make [OEMs] do what we want."
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, οι συσκευές τις Amazon τι OS φοράνε;

To OS είναι ανοιχτό.

Θα το γράψω 800 φορές μέχρι να το καταλάβετε.

Το τι γίνετε με τις υπηρεσίες της Google είναι άλλο καπέλο.

Έγινε επεξεργασία από nikchris
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις πρόσβαση σε όλον τον κώδικα του Android? Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο κομμάτι του android θέλεις και να βγάλεις ένα λειτουργικό που θα λέγεται πχ nikdroid χωρίς να τρέξει κάστανο (όπως πχ συμβαίνει με τις τόσες εκδόσεις του linux)?

Αν έχεις αυτήν την εντύπωση τότε πολύ απλά δεν έχεις διαβάσει τίποτα για το android και ό,τι λες είναι προϊόν fanboyισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις πρόσβαση σε όλον τον κώδικα του Android? Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο κομμάτι του android θέλεις και να βγάλεις ένα λειτουργικό που θα λέγεται πχ nikdroid χωρίς να τρέξει κάστανο (όπως πχ συμβαίνει με τις τόσες εκδόσεις του linux)?

Αν έχεις αυτήν την εντύπωση τότε πολύ απλά δεν έχεις διαβάσει τίποτα για το android και ό,τι λες είναι προϊόν fanboyισμού.

Ναι μπορεί να υπάρξει fork του android. Μάλιστα αποτελεί και σκέψη στη ms να εγκαταλείψουν το win phone και να κάνουν fork του android με τις proprietary υπηρεσίες της ms.

H google βέβαια έχει κάνει το εγχείρημα δύσκολο μια που έχει περάσει πολλά κομμάτια από το AOSP στο GMS ...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις πρόσβαση σε όλον τον κώδικα του Android? Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο κομμάτι του android θέλεις και να βγάλεις ένα λειτουργικό που θα λέγεται πχ nikdroid χωρίς να τρέξει κάστανο (όπως πχ συμβαίνει με τις τόσες εκδόσεις του linux)?

Αν έχεις αυτήν την εντύπωση τότε πολύ απλά δεν έχεις διαβάσει τίποτα για το android και ό,τι λες είναι προϊόν fanboyισμού.

Να μου δείξεις link που να λέει για την άδεια του android και να εξηγεί γιατί δεν μπορώ εγώ να πάρω το AOSP κομμάτι και να το κάνω ότι θέλω.

Να μου πεις επίσης τι OS φοράει η Amazon στις συσκευές της. Τα turbo-X κινητά. Καμία 100ρια κινέζικα χωρίς Google Services.

Να μου δώσεις να καταλαβω γιατί δεν υπάρχουν custom rom για iPhone και για Windows Phone.

Και μετά μπορείς να με χαρακτηρίσεις fanboy αν επιμείνω.

Ναι μπορεί να υπάρξει fork του android. Μάλιστα αποτελεί και σκέψη στη ms να εγκαταλείψουν το win phone και να κάνουν fork του android με τις proprietary υπηρεσίες της ms.

H google βέβαια έχει κάνει το εγχείρημα δύσκολο μια που έχει περάσει πολλά κομμάτια από το AOSP στο GMS ...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Ποιος θέλει/μπορεί να πουλήσει android κινητό χωρίς Google services?

Κανεις/ελάχιστοι.

Το θέμα λοιπόν δεν είναι η ανοιχτοτητα του android αλλά η απουσία εναλλακτικών services.

Και αυτό είναι το πραγματικό θέμα που θα πρέπει να απασχολεί τους πάντες.

Έγινε επεξεργασία από nikchris
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρονται "αντεπιχειρήματα" που έχουν ήδη αντικρουστεί στο άρθρο.

Ή κάποιος δεν έχει διαβάσει το άρθρο ή δεν το έχει καταλάβει (ή δεν θέλει να το καταλάβει).

Αν πρόκειται για κεκαλυμμένη προσπάθεια να κάνουμε το άρθρο φραγκοδίφραγκα (για καλύτερη κατανόηση), έχει καλώς - σε κάθε άλλη περίπτωση, κυνηγάμε απλά την ουρά μας.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρονται "αντεπιχειρήματα" που έχουν ήδη αντικρουστεί στο άρθρο.

Ή κάποιος δεν έχει διαβάσει το άρθρο ή δεν το έχει καταλάβει (ή δεν θέλει να το καταλάβει).

Αν πρόκειται για κεκαλυμμένη προσπάθεια να κάνουμε το άρθρο φραγκοδίφραγκα (για καλύτερη κατανόηση), έχει καλώς - σε κάθε άλλη περίπτωση, κυνηγάμε απλά την ουρά μας.

Εγω μια χαρα το εχω καταλαβει το 'αρθρο', ΕΣΕΙΣ;

Μπορεις να βγεις [MENTION=616]Shaman[/MENTION] να φτιαξεις fork του android και να βαλεις τα δικα σου services; Μπορεις!!

Καθεστε και κλαιτε χωρις λογο.

Ολη η Κινα με android με/χωρις Play services ειναι.

Ας βγει λοιπον ο μαγκας manufacturer που θα κανει fork και θα βγαλει τα δικα του services.

H xiaomi το εκανε, η amazon το εκανε.

Ποιο ειναι το παραπονο απο την google;

Που εκλεισε το Search οταν εβγαλε το Now?

Που εκλεισε το Messaging οταν εβγαλε το hangouts?

Που εκλεισε το Gallery οταν εβγαλε το photos?

Περιμενω σοβαρη πραγματικη απαντηση (Επιτελους)

Link to comment
Share on other sites

Όλη η Κίνα με android χωρίς Google services είναι κι εδώ αγοράζουμε κινέζικα χωρίς Google services αλλά παρ' όλα αυτά μόλις τα πάρουμε στα χέρια μας βάζουμε το Google Play Store διότι ειδάλλως δεν...

Η Amazon έβαλε non-google approved έκδοση του Android και αφενός έπρεπε να φτιάξει δικό της play store, αφετέρου πληρώνει στη Nokia πολλά dollars για να έχει πρόσβαση σε χαρτογραφικά δεδομένα καθώς δεν μπορεί να τρέξει application στις συσκευές της που να τραβά δεδομένα από το google maps service. Βασικά δεν μπορεί να βγάλει κανένα απολύτως app που να τραβά δεδομένα από την google γιατί απλά δεν θα δουλέψει το app.

Ουσιαστικά δηλαδή η google έχει δέσει το android με το οικοσύστημά της με τόσο περίτεχνο τρόπο που ούτε, ίσως, η AOSP κοινότητα δεν το έχει καταλάβει. Ή μάλλον μερικοί το κατάλαβαν όταν δοκίμασαν να περάσουν pure android σε Nexus 4 και δεν μπόρεσαν μιας και η Qualcomm δεν δίνει τα source codes των οδηγών της GPU του Nexus 4 (αλλά δίνει τους οδηγούς με άδεια χρήσης στην Google).

Και τελικά ναι, μπορώ να βγάλω συσκευή με pure android αλλά χωρίς καμία απολύτως σχέση με google services οπότε δεν θα έχω καμία υπηρεσία gps, εκτός κι αν γράψω εντελώς δικό μου api και πληρώσω για χαρτογραφικά δεδομένα, δεν θα μπορώ να έχω εφαρμογές που υπάρχουν στο playstore και χρησιμοποιούν δεδομένα από την google (διάολε ο χρήστης δεν θα μπορεί να έχει ούτε τα δεδομένα από το ημερολόγιο google που μπορεί να έχει) κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Όλη η Κίνα με android χωρίς Google services είναι κι εδώ αγοράζουμε κινέζικα χωρίς Google services αλλά παρ' όλα αυτά μόλις τα πάρουμε στα χέρια μας βάζουμε το Google Play Store διότι ειδάλλως δεν...

Η Google φταιει δηλαδη που δεν εχεις εναλλακτικες;

Η Amazon έβαλε non-google approved έκδοση του Android και αφενός έπρεπε να φτιάξει δικό της play store, αφετέρου πληρώνει στη Nokia πολλά dollars για να έχει πρόσβαση σε χαρτογραφικά δεδομένα καθώς δεν μπορεί να τρέξει application στις συσκευές της που να τραβά δεδομένα από το google maps service. Βασικά δεν μπορεί να βγάλει κανένα απολύτως app που να τραβά δεδομένα από την google γιατί απλά δεν θα δουλέψει το app.

Δεν καταλαβαινω.

Το λογικο εκανε η amazon, εφτιαξε δικο της Store και εκανε οτι ηθελε με το OS της google.

Και τελικά ναι, μπορώ να βγάλω συσκευή με pure android αλλά χωρίς καμία απολύτως σχέση με google services οπότε δεν θα έχω καμία υπηρεσία gps, εκτός κι αν γράψω εντελώς δικό μου api και πληρώσω για χαρτογραφικά δεδομένα, δεν θα μπορώ να έχω εφαρμογές που υπάρχουν στο playstore και χρησιμοποιούν δεδομένα από την google (διάολε ο χρήστης δεν θα μπορεί να έχει ούτε τα δεδομένα από το ημερολόγιο google που μπορεί να έχει) κοκ.

Kαι τι ζητας δηλαδη; Να στα δωσει η google τζαμπα;

Στην ουσια δηλαδη συμφωνεις μαζι μου, οτι το OS ειναι ανοιχτο και το πραγματικο θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν εναλλακτικες στην αγορά.

Αυτο το "Controlling open source by any means necessary" ειναι βαρυγδουπος/ηλιθιος τιτλος του Ars Technica.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έσκασε άλλο ένα "σάπιο άρθρο" με "ηλίθιο τίτλο", από τους "οpen-sourcιτες" του Ars.

New Android OEM licensing terms leak; "open" comes with a lot of restrictions | Ars Technica

Thanks to the still ongoing Oracle v. Google trial, a "new" version of the Google App licensing agreement has been made public.

...

This set of documents is from January 2011—just a month before the launch of Android 3.0—and paints a slightly more modern picture of just how many hoops an OEM has to jump through in order to be granted a Google Play license.

...

"Devices may only be distributed if all Google Applications are pre-installed on the Device." Google apps are an all-or-nothing affair. If you want Google Maps or the Play Store, you must also take things like Google+ and Google's network location provider.

...

The agreement places a company-wide ban on Android forks, saying OEMs are forbidden from taking "any actions that may cause or result in the fragmentation of Android" and specifically disallows distributing or encouraging a third party to distribute "a software development kit derived from Android." Google has full control over the countries its apps are released in and distribution methods used to distribute the apps. This allows Google to restrict its apps to the Play Store and will keep them out of competing stores like Amazon and Samsung.

...

Google now imposes requirements on not only what OEMs load on their devices, but where, with respect to the default home screen icon and widget layout. The terms say "Google Phone-top Search and the Android Market Client icon must be placed at least on the panel immediately adjacent to the Default Home Screen" meaning the search widget and Android market must always be a swipe away from the main page. Google also says "all other Google Applications will be placed no more than one level below the Phone Top"—meaning the app drawer is fine—and requires that Google be set as the default search engine for "all Web search access points on the Device."

...

...rare insight into just what lengths Google goes to control its "open" operating system. The agreement is full of confidentiality clauses, and it's a serious shock that another one of these documents got out into the public eye. We'll close with the most ironic clause in the 13-page agreement: "Open Devices. The parties will create an open environment for the Devices by making all Android Products and Android Application Programming Interfaces available and open on the Devices and will take no action to limit or restrict the Android platform."

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα τίποτα καλύτερο.

Και 500 άρθρα να βάλεις, πάλι στα επιχειρήματα μου ΔΕΝ έχεις απαντήσει.

Keep trolling με biased άρθρα της πλάκας....

EDIT

Τί περίεργο. Ο ίδιος αρθρογράφος....

Έγινε επεξεργασία από nikchris
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι μεγαλομέτοχος της Google... :hehe:

Μακάρι να ήμουν :p

Δεν είμαι χαζός και σίγουρα δεν θέλω μονοπώλιο...

Και σαφώς καταλαβαίνω γιατί η Google θέλει να σπρώχνει όλα τα gapps μαζεμένα, φτιάχνει προφίλ χρηστών κλπ

Αλλά απλά η Google είναι άγια μπροστά στους άλλους....

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 5 χρονια ίσως. Πλεον είναι χειρότερη και απο MS.

Διαφωνώ.

Τα ίδια με τους άλλους κάνει, απλά έχει περισσότερα πατήματα γιατί όλοι χρησιμοποιουν τις υπηρεσίες της και ~όλοι έχουν τηλέφωνο ή tablet με το OS της.

Με χαροποιεί αφάνταστα ότι έχει βγάλει τέτοιες υπηρεσίες που έχουν πάει το ίντερνετ και την καθημερινότητα μας ένα βήμα μπροστά και με λυπεί ο μηδαμινος ανταγωνισμός...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.