Jump to content



Google’s iron grip on Android: Controlling open source by any means necessary


Recommended Posts

How 'free and open' is Android? Why Google forced Acer to axe a Chinese lookalike | Digital Trends

Από τα λίγα αγγλικά που ξέρω αυτό που κατάλαβα είναι ότι η ACER αναγκάστηκε να γίνει ρεζίλι ακυρώνοντας μια δική της παρουσίαση για να μην αναγκαστεί να τα βάλει με την google. Τα ίδια τραβάνε και όσοι είναι μέλη του open handcet alliance.

Ακόμα και η samsung είναι τρομερά προσεκτική στις κινήσεις της διότι μπορεί μεν να αναπληρώσει το κενό των περισσότερων εφαρμογών της google αλλά δεν μπορεί να βρει εναλλακτική για τα location services...

Aliyun App Store Confirmed To Be Distributing Pirated Android Apps, Many From Another Pirate Site

Ενα μικρο search αν κανεις, οπως εγω, θα καταλαβεις τι στραβο εχει το aliyun, που 'αναγκαστηκε' η ACER να μην βγαλει ποτε.

Samsung και Google τα βρήκαν πρόσφατα (θα θυμάστε που υπέγραψαν για συνεκμετάλλευση patents).

Μεταξύ άλλων, η πρώτη έκανε back down από το να προσπαθεί να δημιουργήσει εφαρμογές εναλλακτικές της Google και η τελευταία έβαλε νερό στο κρασί της σε σχέση με τη διάθεση συσκευών (βλ. πώληση Motorola).

Nuclear stand-down: Google, Samsung, and the sale of Motorola Mobility | Ars Technica

Αληθεια, φοβηθηκε η Samsung την Motorola; Της οποιας το ποσοστο επεφτε κιολας και εβαζε μεσα την google με τα μπουνια;

Η οποια Motorola δουλευε τελειως ανεξαρτητα απο την Google;

Keep trolling... Άνθρωπος που έχει απλά μια ιδέα τι εστί GPL licence, δεν θα συζήταγε ΠΟΤΕ το ενδεχόμενο ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο LINUX KERNEL. Είναι το μεγαλύτερο τούβλο που μπορεί να πει κάποιος...

Ιδιαίτερα δε όταν αυτός ο κάποιος παραδίδει μαθήματα "ανοιχτότητας" τότε είναι τουλάχιστον για γέλια. Ξεκαβάλα το καλάμι του φωτεινού παντογνώστη, ξεστραβώσου, και μετά έλα να κάνουμε καμιά κουβέντα σαν άνθρωποι.

ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ο kernel, i was making a point.

Εγω δεν χρειαζεται να ξεστραβωθω, εγω ξερω ΜΙΑ ΧΑΡΑ τι γινεται και πως παει.

Εσεις επειμενετε σε πραγματα ΠΟΥ ΔΕΝ ισχυουν.

Έγινε επεξεργασία από nikchris
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ο kernel, i was making a point.

You were making a point, but you threw a huge brick!

Εγω δεν χρειαζεται να ξεστραβωθω, εγω ξερω ΜΙΑ ΧΑΡΑ τι γινεται και πως παει.

Εσεις επειμενετε σε πραγματα ΠΟΥ ΔΕΝ ισχυουν.

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, φοβηθηκε η Samsung την Motorola; Της οποιας το ποσοστο επεφτε κιολας και εβαζε μεσα την google με τα μπουνια;

Η οποια Motorola δουλευε τελειως ανεξαρτητα απο την Google;

Πρέπει να είναι ωραία εκεί πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη αλλά ποια έννοια έχει η πειρατεία όταν μιλάμε για ανοικτό λογισμικό;!;!

Η μόνη πειρατεία που μου έρχεται στο μυαλό από την GPL είναι ότι όταν φτιάχνει κάποιος μια εφαρμογή που έχει κομμάτια open source τότε θα πρέπει όλη η εφαρμογή να είναι open source... Αλλά ξέχασα, εκτός του kernel κανένα άλλο κομμάτι του android ΔΕΝ διέπεται από την GPL...

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη αλλά ποια έννοια έχει η πειρατεία όταν μιλάμε για ανοικτό λογισμικό;!;!

Η μόνη πειρατεία που μου έρχεται στο μυαλό από την GPL είναι ότι όταν φτιάχνει κάποιος μια εφαρμογή που έχει κομμάτια open source τότε θα πρέπει όλη η εφαρμογή να είναι open source... Αλλά ξέχασα, εκτός του kernel κανένα άλλο κομμάτι του android ΔΕΝ διέπεται από την GPL...

Κλασικα, οτι ναναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.