Jump to content



Νεος υπολογιστης βασισμενος σε AMD


stabill

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

Προσφατα ενα φιλος αποφασισε να αλλαξει το σαραβαλοπισο του και ως λατρης των AMD και (κυριως ) των τιμων τους, αποφασισε να ξαναπαει "προς τα εκει", αν και εγω του προτεινα την... αναποδη μερια!!! :hehe:

Ψαχνοντας λοιπον, βρηκε τα εξης:

Επεξεργαστης: FX 8320(AM3+,3,5 GHz,16 Mb) περιπου 150 euros

Motherboard: MSI 990FXA-GD65 (sAM3+, DDR3, 990 FX) περιπου 130 euros

(τα υπολοιπα δεν τα γραφω, μια και αυτο που με ενδιαφερει αυτη τη στιγμη ειναι η cpu & η m/b).

Εχοντας ως δεδομενο αυτες τις τιμες και οχι κατι παραπανω, τι λετε? Δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικος, οχι γιατι δεν ασχολουμαι με το σπορ, απλα εχω καιρο να αναβαθμησω το δικο μου (λογω οικονομικων δυσχερειων...!!!), οποτε δεν ενημερωνωμαι ιδιαιτερα για τις εξελιξεις στον συγκεκριμενο χωρο...

Ο επεξεργαστης που αναφερω πιο πανω, ειναι AM3+... Οι FM2 τι λενε? Θα ηταν καλυτερο να προτιμηθει ενας FM2 αντιστοιχης πανω-κατω τιμης και μια m/b για αυτον, ή αυτος ειναι ΟΚ?

Ρωταω διοτι το συστημα που θα επιλεχθει τελικα, δεν θα αλλαξει του χρονου, θα παραμεινει για καποιο χρονικο διαστημα... ας ειναι λοιπον οσο το δυνατον πιο (ας πουμε) συγχρονο...

Αν επελεγε Intel, θα μπορουσα να τον βοηθησω περισσοτερο, τωρα ομως χαθηκα ελαφρως!!! :hmm:

Σας ευχαριστω εκ των προτερων, περιμενω τις γνωμες σας!!!

Σταυρος

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια δωροεπιταγη 500€ απο το Πλαισιο, οποτε ισως δωσει κανενα κατοσταρικο παραπανω (το πολυ).

Δεν θα αγορασει μονιτορ, κουτι, τροφοδοτικο, δισκο, πληκτρολογιο, mouse, θα χρησιμοποιησει τα ηδη υπαρχοντα.

Θελει ενα μηχανημα γενικης χρησης, αξιοπρεπες για τα λεφτα του. Ουτε τελεια παιχνιδια, ουτε... 3d rendering!

Κατι που θα κρατησει για καποια χρονια και θα λειτουργει απλα και απροβληματιστα...

Εχει επιλεξει για καρτα γραφικων μια ΑΤΙ R7 series της ταξεων των 150€ και 2Χ4gb ram, οχι ιδιαιτερα ακριβη...Απλα πραγματα!!!

Ο προβληματισμος ο δικος μου ειναι αν πρεπει να επιλεξει AM3+ ή FM2... Γι'αυτο αρχικα ανεφερα ΜΟΝΟ επεξεργαστη & m/b...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοιταξεις και τον Fx 6300 ,μιας και θα αγορασει ξεχωριστη καρτα γραφικων,ο οποιος αυτη την στιγμη κοστιζει μολις 102ευρο AMD FX-6300 Box | Skroutz.gr. Αλλιως σε πιο πανω μπορεις να κοιταξεις και στον πιο φθηνο i5 Intel Core i5-4440 Box | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ έχω msi και συγκεκριμένα την GD-80 και είμαι ευχαριστημένος και κλοκάρει μια χαρά και όλα καλά.Γιατί όχι σε MSI?Σίγουρα να πάει σε FX και μάλιστα στον 6300 και σε καλή τιμή είναι και κλοκάρετε τον έφτασα σε δοκιμή εως 4.6Ghz με αέρα και να πάρει και έναν ssd για να δει ακόμη μεγαλύτερες διαφορές

Link to comment
Share on other sites

Η FM2 πλατφορμα ειναι για πολυ ελαφρια χρηση. Δε συνισταται παρα μονο σε ατομα με λιγες γνωσεις υπολογιστων κ καμια θεληση για εξειδικευση ή χρηση πιο απαιτητικων εφαρμογων.

Οι FX ειναι καλοι κ συμφερουν. Κανουν για ολες τις χρησεις. O 8320 ειναι διαμαντι στα λεφτα που κοστιζει. Καλος ειναι κ ο 6300, σε πολλες εφαρμογες σημερα ειναι ανταξιος των 8πυρηνων μοντελων, αλλα ο 8320 θα κρατησει καλυτερα στο μελλον.

Προτιμησε Asrock, Asus, Gigabyte και ΟΧΙ MSI.

Link to comment
Share on other sites

Καλα......δεν διαχωριζονται οι πλατφορμες, γι αυτους που ξερουν και γι αυτους που δεν ξερουν....!! Οποια θελει παιρνει ο καθενας, αναλογα με το βαλαντιο του...!!

Επισης, καλο ειναι να μην λεγονται αβασιμες αποψεις τυπου "μακρια απο MSI"....!! Μια χαρα μητρικες εχει η MSI...!

Στάλθηκε από το U8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δε διαχωριζονται βασει γνωσεων απλα ταιριαζει περισσοτερο σε ατομα με λιγες γνωσεις ΚΑΙ καμια διαθεση για περισσοτερη ενασχοληση. Σαν την μανα μου δηλαδη.

**Γιατι κ συ αν αγοραζες FM2 συστημα θα εσκανες μετα απο καποιο διαστημα, ασχετα που ξερεις οτι το συστημα ειναι μονο για σερφαρισμα κ κανενα counter strike.**

Τις MSI τις αποφευγω πλεον επειτα απο χρηση 2 μητρικων (478s k 775s) σε συνδυασμο με νεες εμπειριες αλλων μελων.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δε διαχωριζονται βασει γνωσεων απλα ταιριαζει περισσοτερο σε ατομα με λιγες γνωσεις ΚΑΙ καμια διαθεση για περισσοτερη ενασχοληση. Σαν την μανα μου δηλαδη.

**Γιατι κ συ αν αγοραζες FM2 συστημα θα εσκανες μετα απο καποιο διαστημα, ασχετα που ξερεις οτι το συστημα ειναι μονο για σερφαρισμα κ κανενα counter strike.**

Τις MSI τις αποφευγω πλεον επειτα απο χρηση 2 μητρικων (478s k 775s) σε συνδυασμο με νεες εμπειριες αλλων μελων.

Παλι το ιδιο λες...! Τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ κριτηρια ειναι η χρηση για την οποια προοριζεται ο υπολογιστης και το μπατζετ που υπαρχει.

Επισης, και ο γνωστης μπορει να παει σε FM2, αν και εφοσον καλυπτει την συγκεκριμενες αναγκες του..!

Κι εγω, μιας και το αναφερεις, σκεφτομαι να γυρισω καποια στιγμη, το htpc μου, σε FM2+....., θα δω...!!!!

Στάλθηκε από το U8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα,ήθελα να δω αν υπάρχει έστω καποια περιπτωση που ειναι πιο συμφέρον ενας amd cpu...

sent from mobile

κατα την γνώμη μου είναι συμφέρουσα η αγορά ενός FX 6300 όταν τα χρήματα που έχεις φτάνουνε για μέχρι εκεί ( 100E cpu + 80E mobo )

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα,ήθελα να δω αν υπάρχει έστω καποια περιπτωση που ειναι πιο συμφέρον ενας amd cpu...

sent from mobile

Δεν θέλει και πολύ μυαλό :) βάλε πόσο κάνει ένας 8320 και μια καλή motherboard που να κάνει overclock με 990X chipset, βγάζουμε ~230ευρώ, τώρα υπολόγισε τι παίρνεις σε intel με 230 ευρώ, θα σου γράψω τους συνδιασμούς τον φθηνότερο i5 με ένα απο τα φθηνότερα mini motherboard ή μια καλούτσικη motherboard με έναν i3. Σε default καταστάσεις ο i5 ίσως την παλεύει σε gaming σε σχέση με τον 8320 σε κάποια games που δεν έχουν καλο multicore support να βγάλει κάλα fps αλλά έως εκεί games σαν το ΒF3/5 Crysis 3 δουλεύουν υπερ του 8320, τον i3 δεν τον μετράω και γενικά 2cores cpu όσο για άλλες εφαρμογές ριπαρισματα ζιπαρίσματα κτλ πάλι υπέρ του 8320. Τωρα σε oc καταστάσεις οι διαφορές είναι τεράστιες υπερ της AMD αφού τα φθήνα Intel δεν επιτρέπουν overclock. Βεβαία μπορείς να μου πεις πως εσύ διαθέτεις 500ευρώ για cpu +motherboard εκεί συμφέρει φυσικα να πας σε intel i7. Aλλά τώρα κάτι κλειδωμένα i5 και 2 cores i3 δεν τα αξίζουν τα λεφτά τους η amd είναι μονόδρομος σε οικονομικά συστήματα.

http://www.skroutz.gr/s/2524847/AMD-FX-8320-Box.html?keyphrase=8320

http://www.skroutz.gr/s/344340/Gigabyte-GA-990XA-UD3.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν είδα ας πούμε αποδείξεις γιατί όχι msi.Εμένα πάντως είναι μια χαρά η μητρική.Ναι ακριβή δεν λέω αλλά θεωρώ αρκετά καλή

Capture.png

http://www.overclock.net/t/959289/cpu-vrm-mosfets-transistor-discussion

http://www.overclock.net/t/1311222/the-difference-between-msi-990fxa-gd65-gd65v2

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω, δεν κανουν ολες για FX 8***.

αλλα απο την αλλη, δεν θα πας να βαλεις την χειροτερη μητρικη στον FX..!! ειναι και κριμα απο το θεο, δλδ...!!!

με €115 που εχει η 990FXA-GD65 και ακομα λιγοτερα, που θα ειχε (αν κυκλοφορουσε στην Ελλαδα) η 990ΧΑ GD55, ειναι μια χαρα τιμες..!! δεν νομιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με @gabdik και οι μητρικές με 990 είναι μια χαρά.Εγώ ξαναλέω έχω την GD-80 και είναι όλα οκ.Ναι αν θες και Overclock και σταθερότητα και το κάτι παραπάνω και αν θές να βάλεις απο 6300 και πάνω επεξεργαστές πρέπει να πάς σε 990

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με @gabdik και οι μητρικές με 990 είναι μια χαρά.Εγώ ξαναλέω έχω την GD-80 και είναι όλα οκ.Ναι αν θες και Overclock και σταθερότητα και το κάτι παραπάνω και αν θές να βάλεις απο 6300 και πάνω επεξεργαστές πρέπει να πάς σε 990

Τα 990X και FX σε πολλές περιπτώσεις έχουν καλύτερα κυκλώματα τροφοδοσίας , αλλά όχι πάντα !!!

Σε 990FX chip και με 120€ θα κοιτούσα GIGABYTE 990FXA-UD3 R4.0 η οποία έχει πιστοποίηση 220Watt TDP !!!

και όχι την GD65 η οποία έχει Nikos .... στα VRM ...

Η MSI έχει κακή ιστορία στο AM3+/A,3/AM2+ socket ... με πολλές καμμένες μητρικές λόγο κακού κυκλώματος τροφοδοσίας.

Ακόμα και για της GD80 έχουν ακουστεί διάφορά, αν και είναι η πιο καλή μητρική της MSI πάνω στο AM3+ .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.